ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden 2012

Zkušenosti s pevným nožem

Myslivost 1/2012, str. 23  © Bc. Karel HORKÝ
Dlouho jsem rozvažoval pořízení otevřeného nože, který by odolával i extrémním podmínkám při práci. Požaduji po noži kvalitní ostří, jeho dlouhou trvanlivost, pevnost a houževnatost, tzn. odolnost proti zlomení při případném páčení. V úvahách jsem vyloučil nože s čepelemi z nerezových ocelí, které mají horší schopnost vytvoření ostří a menší trvanlivost ostří. Moje volba z hlediska materiálu čepele nakonec padla na osvědčenou německou ocel D2, která se jinak běžně používá k výrobě nástrojů pro obrábění.

Výběr materiálu je jedna věc a jeho zpracování je věc druhá, protože velmi důležitým prvkem pro konečnou kvalitu je tepelné zpracování, to je kalení s následným popuštěním, tzv. zušlechtění oceli, kterým se dosáhne vysoké houževnatosti materiálu při současné vysoké tvrdosti. Tento proces na požadované úrovni ovšem zvládne jen zkušený metalurg nebo praktik mající dokonalé znalosti ke zpracování ocelí.

Při výběru jsem se nakonec rozhodl pro pevný nůž s pilkou na hřbetě z materiálu D2 (ČSN 19 573) z dílny mistra Jaroslava Brixiho, který zpracovává polotovar čepele kováním, které zhutní a zpevní strukturu materiálu, což výrazně zlepší budoucí vlastnosti čepele nože.

 

Celkový popis nože a pouzdra

Pevný kovaný lovecký nůž s pilkou na hřbetě, rukojeť z parohu
Výrobce: nožíř Jaroslav Brixi
Materiál čepele: ocel D2 (19 573)
Tvrdost: 60 HRC
Materiál střenek: paroh
Celková délka nože: 220 mm
Délka čepele: 115 mm
Šířka čepele: 28 mm
Síla na hřbetu: 4 mm
Hmotnost nože: 194 g
Hmotnost nože s pouzdrem: 310 g
Materiál pouzdra: pravá hovězí kůže
Nůž má certifikát a záruku 5 let

 

Popis materiálu a vlastností čepele

Čepel nože je zhotovena kováním z materiálu D2. Jedná se o nástrojovou ocel s označením dle ČSN 19 573. Složení oceli D2: uhlík (C) - 1,4 – 1,6 %, hořčík (Mg) – 0,6 %, chrom (Cr) – 11 – 13 %, nikl (Ni) – 0,3 %, vanad (V) – 1,1 %, molybden (Mo) – 0,7 – 1,2 %. Tvrdost HRC 58 – 62.

Uhlík zaručuje dobrou prokalitelnost oceli na vysokou tvrdost. Podíl chromu značí, že ocel je koroziodolná (nikoliv vzdorn ) – nůž je třeba po použití nakonzervovat olejem.

Molybden a vanad zaručují vynikající řezivost čepele a trvanlivost ostří.

Čepel je vyrobena volným kováním a opatřena na hřbetě pilkou vyrobenou frézováním.

Čepel je zakalena na tvrdost 60 HRC, horní část je ponechána s kovanou strukturou povrchu, aby byla patrná výroba čepele kováním.

Popis a materiál střenek

Střenky nože jsou vyrobeny z jeleního parohu a jsou přinýtovány na rukojeť čepele nože.

Popis a materiál pouzdra nože

Pouzdro je vyrobeno v toulcovém střihu s pravé hovězí kůže a je ručně šité , povrch pouzdra je opatřen politurou.

 

Testování nože v praxi

Při prvním úchopu nože mne zaujal jeho mírně obloukovitý tvar kapřího hřbetu s čepelí s polohou hrotu drop point. Tento tvar se výborně osvědčuje při otevírání břišní dutiny zvěře, kdy je čepel se špičkou přikloněná vzhůru a kdy se tak eliminuje nebezpečí proříznutí trávníku nebo střev. Jak mi sdělil mistr Brixi, tento tvar vyvinul za spolupráce a podle návrhu dr. Ing. Jiřího Hanáka. Čepel zaujme svojí silnější stavbou a robustností dávající na zřetel, že bude velmi odolná proti zlomení. Ostří vyhlazené a vyleštěné ve větším úhlu, který spoluzabezpečuje jeho dlouhou trvanlivost, ale vytažené do jemného břitu, kdy, podle tradice mistra Brixiho, musí při předání zákazníkovi holit.

Řez nožem je hladký, přesný a snadný. Kvalita ostří a celého nože se nejvíce prověří při zpracování ulovené černé zvěře, u které je škára plná písku z kališť a podkožní běl je tvrdá a odolná. Mým požadavkem bylo, abych nemusel po každém použití nože čepel náročně brousit. To se plně naplnilo a po zpracování zvěře, kterým bylo vyvrhnutí, otevření hrudního koše přeříznutím žeberních chrupavek a kompletní rozrušení včetně řezání žeber, nůž nenesl jakékoliv stopy ztupení. Stačilo jen ostří přetáhnout keramickou ocílkou a nůž opět holil!

Při zpracování srnčí zvěře, nůž perfektně zvládal několik kusů bez broušení či leštění ostří.

 

Závěr

Tento pevný lovecký nůž s hřbetní pilkou vyrobený z oceli D2 je po konstrukční, materiálové i užitné stránce velmi užitečným pomocníkem pro běžného myslivce a mohu jej z vlastní zkušenosti plně doporučit, protože naplnil i moje vcelku náročné požadavky.

© Bc. Karel HORKÝ

Zpracování dat...