ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2012

Afričtí profilovci ve Světnově na náš výběr nestačili

Myslivost 11/2012, str. 82  Antonín Čech
Jak už jsem avizoval v Myslivosti 9/2012, počátkem měsíce září proběhla odveta mezi kulovým výběrem ČMMJ a nejlepšími profilovci z JAR. Africká strana brala přípravu velice vážně a podle výsledků národní soutěže v roce 2011 sestavila výběr lišící se od toho loňského: Wilhem Botha, Jaco Brink, Stephan van Wyk a nováčci Andre Vollschenk, Piet Breet a JP Wessels. Náš výběr zůstal nezměněn: Martin Šlechta, Ondřej Borák, Petr Valchář, Jindřich Mahel, Miroslav Náhlík a Antonín Čech.

 

Hosté z JAR přiletěli v pátek 7. září odpoledne do Prahy. Čekal jsem na ně na letišti s předvyplněnými formuláři pro přihlášení zbraní. Jaké bylo moje překvapení, když mi Honza Velík, který s nimi přiletěl, sdělil, že Afričani přiletěli bez braní. Zbraně jim totiž odmítla letecká společnost naložit. Nic to však nezměnilo na vřelém vítání. Mělo to jediný klad, odbavování proběhlo rychle a už jsme mikrobusem, který nám zapůjčila společnost Havlík Opal z Bruntálu, frčeli na ubytování do malého, ale o to útulnějšího penziónku v Suché u Chotěboře. Samozřejmě, že po cestě byla zastávka na pivečko a něco na zub.

 

První den – Velká cena CK Velma – L4K

V sobotu 8. září se zúčastnili Afričané jako hosté seriálového kulového závodu ve Světnově. Ochotně jsme jim nabídli naše zbraně. Začátek se pozdržel, protože si afričtí střelci vybírali a nastřelovali zbraně. Nejvíce šla na dračku moje zbraň – prototyp speciálu pro sportovní loveckou střelbu z ČZUB, většině však byla tak „o číslo až dvě menší“, a tak s ní střílel pouze Piet Breet, který dosáhl v sobotním závodě z našich hostů nejlepšího nástřelu a i v pondělí měl z Afričanů nejlepší výsledek v kulovnici. Afričany zbraněmi zachránil náš Eugene Tackleberry, alias Jindra Mahel, který dovezl tři varminty, a tak téměř všechny podělil. Jednu zbraň pak zapůjčil Petr Valchář a jednu můj syn Petr.

Všichni hosté poprvé stříleli náš čtyřboj kulovnicí na 100 metrů. Ostatní dvě disciplíny – antilopu a gong znali ze své domoviny, kde se v různých obměnách střílí v rámci jejich „terénního střílení“.

Antilopa skákavá se střílela na 200 metrů se střídáním poloh. Vždy jedna rána vleže, vsedě s oporou loktů o stůl, ve stoje s oporou pevné tyče, s oporou volné tyče a z volné ruky.

Gong se střílel na pět různých vzdáleností od 100 do 300 metrů vsedě u stolu s oporou o trámek a deku. Všichni jihoafričtí hosté potvrdili, že jsou vynikající střelci a před jejich výkony nezbylo než smeknout (viz výsledková listina).

Cestu na safari do Afriky od CK Velma obdržel vítěz šestiboje Tomáš Staněk, na kterého letos nikdo neměl. Zpestřením dne byla prezentace výrobků firmy FOMEI a skvělá kuchyně paní Klímové.

 

Druhý den – Memoriál Aleše Krčila – Compact sporting

V neděli 9. září se afričtí profilovci zúčastnili opět jako hosté brokového závodu, kterým byl Memoriál Aleše Krčila, ale tentokrát střílený jako Compact sporting 2 x 25 terčů. Česká Zbrojovka Uherský Brod, a.s. zapůjčila našim hostům brokovnice Brno Competition. Bylo úžasné, jak se stanoviště od stanoviště sžívali se zbraní a neustále se zlepšovali. Opět klobouk dolů před jejich přizpůsobivostí.

Moc se jim tato střelba líbila a něco takového stříleli poprvé. Bylo nádherné sledovat jejich radost z každého zasaženého holuba. Velké díky i Benovi Halouzkovi za to, jak střeliště postavil. I tento závod se stal kořistí úřadujícího vicemistra Evropy v kombinaci Tomáše Staňka.

Jako doplňkový závod byla kombinace s malorážkou, kde se střílelo po 10 ranách na 50 metrů na terč kamzíka s volnou tyčí a z volné ruky na terč kňoura. Opět s vypůjčenými malorážkami stříleli jihoafričané super (viz výsledkové listiny).

Nedělní program obohatila návštěva majitele firmy BANNER pana Jeníčka, který s kolegyní předvedl produkci jejich firmy a v upomínku závodu mezi výběry JAR a ČR, nechal pro oba týmy vyrobit krásné bundy s nášivkami v národních barvách.

 

Třetí den – mezinárodní závod JAR + ČR

Na pondělí 10. září 2012 bylo nachystáno oficiální měření sil výběrů JAR a ČR (stříleném podle mezinárodních pravidel FITASC s některými drobnými úpravami týkajících se převážně rozsahu střelby a hodnocení):

Kulová střelba:

1. Pevný terč - liška - poloha vleže bez opory - vzdálenost 100 m - čas 5 minut - 5 výstřelů - nejvyšší kruh 10 bodů – max. zisk 50 bodů x koef. 1 = 50 bodů

2. Pevný terč - srnec - poloha ve stoje s oporou pevné tyče - vzdálenost 100 m - čas 5 minut - 5 výstřelů - nejvyšší kruh 10 bodů – max. zisk 50 bodů x koef. 2 = 100 bodů

3. Pevný terč - kamzík - poloha ve stoje s oporou volné tyče - vzdálenost 100 m - čas 5 minut - 5 výstřelů - nejvyšší kruh 10 bodů – max. zisk 50 bodů x koef. 3 = 150 bodů

4. Pevný terč - kňour - poloha ve stoje bez opory - vzdálenost 100 m - čas 5 minut - 5 výstřelů - nejvyšší kruh 10 bodů – max. zisk 50 bodů x koef. 4 = 200 bodů

5. Pohyblivý terč - kňour - poloha ve stoje bez opory - vzdálenost 50 m - průsek 6 m - čas průjezdu 2,5 sekundy - 5 výstřelů - nejvyšší kruh 10 bodů – max. zisk 50 bodů x koef. 4 = 200 bodů

6. Africký gong - gong o průměru 20 cm - poloha libovolná v terénu - vzdálenost 100 - 350 m - čas 90 sekund - 5 výstřelů - Zásah 30 bodů – max. zisk 150 bodů x koef. 1 = 150 bodů

Broková střelba:

Compact Sporting - podle mezinárodních pavidel FITASC - 25 asfaltových terčů - zásah 6 bodů - max. zisk 150 bodů

Maximální bodový zisk: jednotlivec = 1000 bodů x 6 členů družstva = družstvo max. 6000 bodů

 

Slavnostní zahájení za zvuků bortlic a za účasti zástupců České Zbrojovky Uherský Brod, a.s., Sellier & Bellot, a.s. a Meopty – Optiky Přerov, s.r.o. mělo úžasnou atmosféru. Zástupci našich partnerů předali soutěžícím tašky s upomínkovými předměty a v krátkých proslovech soutěžící pozdravili a popřáli jim hodně zdaru v soutěži.

Začalo se Compact sportingem. V rundě bylo vždy střídavě po třech střelcích z každého výběru a samozřejmě začínal náš střelec. Tam si náš výběr vytvořil základní náskok, který postupně zvyšoval až do poslední disciplíny - gongů, kde byli Afričané ve svém živlu a náskok stáhli. Byla to jediná disciplína, kde byli lepší než my a gong pouze jednou nezazvonil.

Celkově jsme získali 5482 bodů a výběr JAR 5302 bodů (viz výsledková listina).

Jsem rád, že firmy Sellier & Bellot, a.s., Zbrojovka Uherský Brod, a.s., Meopta – Optika Přerov, s.r.o. uspořádaly v rámci závodu předváděcí akce přímo na světnovské střelnici. Za to jim velice děkujeme a jak naši hosté, tak i my si toho moc ceníme a vážíme.

 

Čtvrtý den – zabíjačka v Kněždubu

V úterý byla pro všechny připravena u Miry Náhlíka za spolupráce myslivců z Kněždubu a celé početné Náhlíkovské rodiny venkovská zabíjačka s cimbálovkou a posezením. Byla to nádherná a spontánní akce. V průběhu odpoledne zde proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže. Byl i vyhlášen tým hvězd = šest nejlepších = dva Afričani a čtyři naši. Vůbec nám nevadila jazyková bariéra. JP, Piet, Stephan, Jaco, Andre, Wilhem i náhradník Dan se stali našimi opravdovými přáteli. Vedoucí Afričanů nás pozval na chystané mistrovství světa v terénním střílení, které hodlají v Jihoafrické republice uspořádat v příštím roce.

 

Pátý den – exkurze ČZUB

Ve středu navštívili naši hosté Českou Zbrojovku v Uherském Brodu, kde jim Ing. Richard Velísek ukázal zajímavé části výrobního závodu. Krátce se zastavili na hradě Buchlov, poté se vrátili na penzion a pomalu si začali balit věci na návrat do své domoviny.

 

Šestý den – prohlídka Prahy – odlet

Ve čtvrtek po prohlídce Prahy odletěli hosté zpět za svými zbraněmi a rodinami do Jihoafrické republiky.

 

Pár zamyšlení na závěr

S vědomím proběhlých dnů vytane na mysli několik skutečností k zamyšlení. To, že Afričané nepřiletěli se svými zbraněmi a přesto dosáhli vynikajících výsledků svědčí o tom, jací jsou to vynikající střelci. Podle mého názoru jejich speciály, vážící okolo 7 - 8 kg a určené především pro střelbu na větší vzdálenost a ke střelbě s využitím různých převážně přírodních opor, se pro náš L4K a běžící terč příliš nehodí. U nás však stříleli zbraněmi, které jsou na tyto disciplíny jako dělané.

Jsem přesvědčen, že s jejich zbraněmi by jejich výsledky byly obdobné a možná i horší, než se zbraněmi našimi.

Tak jako v loňském roce při závodě v JAR, kdybychom my letos stříleli jejich speciály, tak věřím, že by naše výsledky byly vyšší, než ty dosažené našimi běžnými loveckými kulovničkami.

Prototyp terčového speciálu v ráži 222 Rem, který jsem společně s konstruktérem Víťou Sedlákem z ČZUB postavil a během sezony testoval, je i podle vyjádření afrických střelců úžasně zdařilá a přesná zbraň. Je ideální pro L4K, a tedy pro reprezentaci na Mistrovství Evropy v lovecké kombinované střelbě, a tudíž pro střelbu na 100 metrů. V kombinaci s puškohledem ZD 6-24x56RD s upravenou záměrnou osnovou z Meopty Přerov a vynikajícím střelivem MATCH od S&B si doufám tvrdit, že je to jedna z nejlepších zbraní v této kategorii v Evropě.

Pro terénní střílení, ve kterém hodlají Afričané uspořádat v příštím roce mistrovství světa, je však potřeba výkonnější ráže (např. 22-250 Rem, nebo 243 Win), protože v otevřeném terénu, kde neustále hodně fouká, 222R nebo 223R má problémy. Pokud se osadí silnější ráže do nové pažby výše uvedeného speciálu a použije se bezkonkurenční blesková spoušť z nové ČZ 557 a zkrátí se chod úderníku, tak jsme konkurenceschopní i v této disciplíně.

Terénní střílení v podobě, v jaké jsme jej zažili v Africe, je úžasná disciplína. Je to možná cesta, jak dostat více střelců ke sportovní lovecké střelbě kulovnicí. Tak jako před lety zásluhou Tondy Waltera si brokový parcour získal obrovskou popularitu a dostal myslivce na střelnice, tak by se mohlo nyní podařit dostat myslivce na střelnice s kulovou zbraní.

Vždyť náklady na kulovnici jsou podstatně nižší než na brokovnici. Náboje jsou sice dražší, ale zase se jich tolik při soutěžích nevystřílí. Takže v penězích to nebude.

Problémem budou prostory a vhodné střelnice. Ideální by byly vojenské prostory. Ale i na střelnici jako je ta světnovská se takový závod dá uspořádat. V příští sezoně se pokusíme aspoň jeden takový závod zorganizovat.

Chceme oživit kulový seriál. Nebude to jen L4K, ale více zajímavých a netradičních disciplín.

Uvažujeme i o členění závodníků do kategorií. Víme, že s Martinem a Ondrou se v L4K nedá příliš soupeřit. Přesto ale, přijedete? Nabídnete prostory pro další závody? Pomůžete třeba finančně?

Je smutné, že díky neustálým škrtům a snižování rozpočtů budou asi rozhodujícími finanční prostředky. A tak nad naší účastí příští rok v Jihoafrické republice na mistrovství světa visí nejeden otazník. Najdou se takoví, kteří pomohou, abychom se mohli přidat k těm nejlepším terénním střelcům na světě?

Velké poděkování patří Janu Velíkovi, jehož CK Velma převzala záštitu nad návštěvou hostů z JAR a po celou dobu se jim osobně věnoval. „Honzo moc, moc díky!“. O tom, jak byli naši hosté u nás spokojeni, hovoří sám za sebe e-mail, který jsem vzápětí po jejich návratu do jejich domoviny obdržel. THANK YOU TO EVERYBODY FOR OUR WONDERFULL STAY IN YOUR COUNTRY. THANK YOU ANTON FOR EVERYTHING YOU DID FOR US, WE APPRETIATE IT A LOT. HOPE TO SEE YOU ALL IN 2013 IN BLOEMFONTEIN. WILLEM BOTHA.

Text a snímky Ing. Antonín ČECH

Zpracování dat...