ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2012

MAROCCHI – kvalitní italské brokovnice

Myslivost 11/2012, str. 20  Dr. Ing. Jiří Hanák
Tímto článkem pokračuji v nepravidelném seriálu reportáží z výrobních podniků, kde je možnost vidět přímo na místě postup výroby, různé výrobní finesy, systém kontroly kvality a osahat si součástky i jednotlivé uzly a mechanismy před tím, než při montáži zmizí v útrobách hotové zbraně. Seriál originálních autorských reportáží je připravován exkluzivně pro časopis Myslivost. Návštěva výrobního podniku je nenahraditelný způsob jak získat nezprostředkované, objektivní a nezkreslené informace o skutečné úrovni zbraně přímo v místě jejího zrodu. Objektivní pohled nelze získat vyčtením z katalogů, prospektů nebo z názoru jiné osoby či případně prodejce už vůbec ne. Kvalitu zbraně zkrátka lze nejlépe posoudit u jejího zrodu a nikoliv až v prodejně, protože o její konečné technické úrovni a kvalitě se rozhoduje ve výrobě.

Pokud jsme v minulosti navštívili některé italské výrobce, daly se jejich výrobky s trochou nadsázky nazvat italskou konfekcí. Tentokrát jsme se vypravili za výrobcem, který svojí technickou úrovní poněkud nad ostatní vyniká.

Tímto výrobcem je rodinná firma Marocchi, jeden z větších italských výrobců loveckých a sportovních brokovnic umístěný v městečku Sarezzo ve val Trompia.

Ve val Trompia je umístěno dalších nejméně dvanáct italských výrobců zbraní včetně známé značky Beretta, snad kromě Perazzi jehož výroba je umístěna v městě Brescia, které je ovšem nedaleko. Údolí Trompia táhnoucí se kolem řeky pod pohořím Dolomitů je takovým italským Ferlachem s koncentrací italské civilní zbrojní výroby. Nejstarším zdejším výrobcem je Beretta, jejíž historie sahá až do počátku 17. století.

Firma Marocchi, založena v roce 1920, je typickým rodinným podnikem, kde jsou dosud tři generace vlastníků, se kterými jsem měl možnost se osobně setkat. Pana Marocchiho nejstaršího dokonce na dílně, kde na jednom ručním pracovišti něco právě konzultoval se svým nejstarším zaměstnancem, který je u firmy již 43 let. Jak jsem se dále dověděl, jedním z atributů firmy k docílení výborné kvality výroby je stabilita pracovníků. Rodinná firma nemá žádné další spoluvlastníky ani akcionáře a tedy není jejím cílem vytvářet prioritně zisk, který by šel mimo firmu. Tak je maximum vytvořených finančních prostředků vraceno do obnovy výrobního parku, rozšiřovaní výroby a inovací.

Na počátku existence firmy byly vyráběny brokové jednušky a dvojky s různou konstrukcí zámků. Od jednoduchých lůžkových zámků až po nejdokonalejší zámky typu Holland a Holland.

Dnešní výroba má svoje těžiště v samonabíjecích brokovnicích, po kterých se silně zvýšila poptávka na domácím italském trhu a v USA, kam se část produkce úspěšně vyváží. Samonabíjecí brokovnice vyrábí Marocchi i pro zbrojařský koncern Breda, který ji pod svým jménem dále exportuje. Zbraně značky Marocchi se exportují do celkem 50 zemí světa.

Po samonabíjecích brokovnicích následují brokové kozlice ve třech typech - First, Zero 3 a typ 100. Firma má zachovanou výrobní schopnost a na individuální objednávku je schopna postavit i původní dvojku se zámky Holland a Holland. Ovšem pouze v jednotlivých kusech a za individuální cenu.

Ze současné produkce je nejprodávanější broková kozlice First, která je určena k lovu a občasnému použití na střelnici, typ Zero 3 k univerzálnímu použití s vysokou zátěží při sportovní střelbě a typ 100 je určen pro sportovní střelbu. Všechny tři typy jsou běžně osazovány sadou pěti vyměnitelných zahrdlení v dlouhém provedení, které zabezpečuje vyrovnané a spolehlivé krytí podle zvolené potřeby.

Kromě brokovnic Marocchi vyrábí i kulovou kozlici Fin Classic. Tato zbraň je původní konstrukcí spolehlivé kulové kozlice Tikka Valmet. I když se tato kozlice k nám dováží, neměl jsem dosud možnost se s ní setkat. Zaujala mne svým skandinávským původem se spolehlivou konstrukcí. Osobně mám ve velké oblibě kulové kozlice. Ty původem z tovární výroby mají aristokratický otisk a jsou velmi praktické. Je možné je úspěšně použít jak na posed, kde i zde často přijde vhod druhá velmi pohotová jistící rána, na naháňce je přímo ideální.

 

Naším hlavním cílem byly však brokové kozlice, jejich konstrukce a výroba.

Marocchi je jedním z mála výrobců v údolí Trompia, který si vyrábí sám hlavně. Kromě Beretty vlastně asi jediný. Kvalitní ocel na hlavně kupuje buď v Německu, nebo v St. Etiene ve Francii. Jedinou operací na hlavních, která je prováděna mimo mateřský podnik je tvrdo chromování vývrtu hlavně a povrchová úprava černěním ve kvalitě „all weather“ tzn. se zvýšenou odolností proti povětrnostním vlivům.

Materiál baskulí je buď ocel nebo ergal, což je slitina lehkých kovů používaná běžně na nejnamáhavější součásti letadel. Baskule se kompletně vyrábějí na CNC strojích stejně jako další součásti vnitřních mechanismů. Vlastní výroba všech součástí zbraně zabezpečuje úplnou kontrolu nad kvalitou výroby ve všech operacích a výrobních postupech. Nakupovány jsou pouze pružiny a spojovací materiál.

Po shlédnutí výroby hlavní jsme postupně prošli obrobnu s výrobou součástí na jejímž konci je měrové středisko, kde se dochází ke kontrole rozměrů obrobků a finálních součástí na měřicích přístrojích. V dalším postupu následuje dvoustupňová montáž hotových zbraní.

Na konci prohlídky výrobních prostor nás nejmladší z rodiny majitelů přivedl do střediska oprav zbraní a zde nám s hrdostí ukazoval stojan s přijatými zbraněmi do oprav. Firma opravuje všechny značky zbraní a ve stojanu bylo množství různých zbraní, ale ani jedna Marocchi! Reklamace tedy prý neexistují a prodejci říkají: prodám zbraň Marocchi a zákazníka již nevidím. Není třeba, je spokojený a zbraň slouží. Nejen tedy reference od stávajících zákazníků, ale i tato skutečnost hovoří dost výmluvně o kvalitě a spolehlivosti zbraní Marocchi.

 

Konstrukce brokovnic Marocchi

Baskule, jak již bylo zmíněno, jsou vyrobeny z oceli nebo ze slitiny ergal, a u všech typů jsou osazeny děleným hlavňovým čepem, který je vyměnitelný. Vyměnitelnost hlavňového čepu je dobrým konstrukčním prvkem usnadňujícím servis zbraně a výrazně zvyšujícím její životnost.

Konstrukce zámků je jednospoušťová s napínáním typu Blitz. Pojistkovým šoupátkem na hřbetu krku pažby je možná volba hlavně prvního výstřelu. Napínání bicího mechanismu je provedeno se šroubovou tlačnou pružinou. Šroubová pružina je spolehlivější a trvanlivější než dříve používané pružiny V.

U typu First je použit vcelku velmi jednoduchý mechanismus zámku, který mi silně připomíná systém brněnské brokovnice ZP. Tam je sice zámek umístěn na postranních deskách a u typu First je to zámek lůžkový, ale jinak je zámek velmi podobný. Podobnost se zámkem ZP je pro mne velmi dobrou referencí, protože u známých „zetpéček“ po generace nebyly žádné závady. V jednoduchosti je prostě krása a nemá se tam co pokazit.

Závěr je proveden systémem jednoho děleného spodního háku a zasouvacími plochými čepy.

U typu Zero 3 je zámek stejného typu (lůžkový Blitz), jen konstrukce je robustnější a poněkud složitější k zabezpečení největšího zatížení při mnohonásobné opakované střelbě v krátkém časovém úseku. Závěr je spodní typu Boss. Tento typ závěru je velmi málo obvyklý, ale je jednoduchý a velmi spolehlivý.

Hlavně jsou běžně osazovány vyměnitelnými zahrdleními, která jsou dodávány v sadě 5 ks. Alternativně jsou k dispozici také prodloužená zahrdlení ke zvýšení výkonu zbraně.

Pažby jsou ergonomicky tvarované podle vlastního návrhu, ale vyráběné místní firmou Mineli z evropského kvalitního ořechu. Povrchová úprava je provedena na dotyk příjemným stylem satén mat.

Výzdoba zbraní Marocchi není příliš nápadná, kterou tvoří jen drobné laserové rytiny. Filosofií firmy, je že zbraň má prodávat především kvalita mechanismů a celková úroveň zbraně a přílišné ozdoby jsou jen pro méně zkušené uživatele zbytečně odpoutávající pozornost od skutečné technické úrovně.

 

Test zbraní Marocchi

Na sportovní střelnici přímo v údolí Trompia jsem střelbou na trap vyzkoušel typy First, Zero 3 a 100.

Všechny typy mají podobnou stavbu, která při prvním uchopení dává důkaz o dokonalém vyvážení a snadné přilícitelnosti.

Typ First byl osazen lehkou ergalovou baskulí. Její nízká hmotnost byla příjemným překvapením po prvním úchopu zbraně. U lehčích zbraní bývá obava z většího zpětného rázu. Moje dlouholetá zkušenost však potvrzuje, že subjektivní vnímání a vnější vliv zpětného rázu je dán především stavbou zbraně (pomíjím jiné vlivy jako typ nábojů apod.). U typu First se přes jeho malou hmotnost potvrdila dokonalá stavba s velmi příjemným zpětným rázem. Nošení lehčí zbraně bude velmi příjemné při delších pochodech na společných lovech bez zbytečného zatížení páteře.

Ovládání zbraně bylo pohodlné a jisté. Střelba přesná a i při delší střelbě bez únavy.

Zkušenosti ze střelby typy Zero 3 a 100 byly podobné, s tím, že příjemným překvapením byla skutečně blesková reakce spoušťového mechanismu při opakování výstřelu z druhé hlavně.

 

Po seznámení s brokovými kozlicemi Marocchi mohu konstatovat, že po stránce konstrukční, technické a dílenského zpracování se jedná o zatím nejlepší italské zbraně, které jsem měl možnost detailněji poznat. Střelba samotná je velmi operativní. Vyváženost a proporcionální stavba zbraně umožňuje přesnou a pohotovou pudovou střelbu s perfektní přilícitelností.

Lehká, jednoduchá a tím spolehlivá kozlice First je navíc cenově přijatelná i pro začínající nebo zájemce hledající nanejvýš výhodný poměr cen/kvalita.

Zpracování dat...