ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2012

Rok s náboji NORMA

Myslivost 11/2012, str. 68  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Mezi myslivci je řada nesprávných přežívajících názorů na používání střeliva, například, že je jedno, jaké se použije, protože „když je zvíře proti….“ - každý asi zná zřejmě ono rčení. Nebo „střílím tím už x let a bylo dobré, tak co bych něco měnil“. Jenže to co bylo dobré před x lety není dobré nyní.

Je faktem, že desítky let měli myslivci možnost získat náboje jen od jednoho výrobce, tak ani nemělo smysl nějaké kvalitativní ukazatele nábojů řešit. Totiž náboj do kulovnice z vnějšku vypadá více než sto let stále stejně a pro laika se zdá, že se na nich vlastně nic nezměnilo. Ale stejně tak, jako u jiných výrobků, dochází i u kulových nábojů k neustálému vývoji, zlepšování a inovacím v závislosti na zvyšování kladených nároků.

 

Například přesnost. Dříve, a u některých výrobců munice to platí stále, byla vnitřní norma precize asi 5 – 6 cm / 100 m. Jenže dříve při používání puškohledů „kukátkového“ typu např. 4 x 32 tato přesnost, resp. nepřesnost stačila, protože se na větší než stometrovou vzdálenost střílet stejně nedalo. V současné době kvalitní optika umožňuje, a lovecké podmínky to často vyžadují, lov téměř běžně na vzdálenost kolem 200 m, a to při rozptylu 6 cm na 100 m znamená rozptyl na 200 m 15 cm a více (rozptyl se nezvětšuje lineárně, ale narůstá rychleji). Při použití takového střeliva je například lov srnce zbytečná hazardní záležitost. U kvalitního střeliva je tedy požadavek rozptylu max. 2 cm / 100 m.

 

Ranivost a spolehlivost smrtícího účinku. Určitě téměř každý potvrdí, že zažil situaci, kdy našel ve škáře na výstřelné straně oddělený plášť od jádra nebo jen jeho střepiny a úlomky. To je známka absolutně nekvalitní střely, která má nedostatek soudržnosti. Jedná se o to, aby se střela částečně po dopadu zploštila ke zvětšení plochy a vyššímu předání energie, ale musí zůstat pevná a soudržná, aby pronikla oběma polovinami těla zvěře a způsobila párový šok, a to i v případě, že narazí na pevnou kost nebo dokonce tvrdý kloub. To jsou doslova protichůdné požadavky kladené na střelu. Z toho důvodu nelze jen tak jednoduše vsadit olověné jádro do nějakého pláště.

Složení, konstrukce a vzájemné spojení střel je důležité know how špičkových výrobců, jejichž střely svým částečným rozložením, ale spolehlivou soudržností a pevností zabezpečí vždy spolehlivou ranivost. Dříve tento aspekt nebyl možná až tak důležitý.

Popravdě v mnohých mysliveckých sdruženích se nedosledované kusy zvěře zraněné nekvalitním střelivem utajovaly, ale dnes v soukromých honitbách a při poplatkových lovech je ekonomická stránka velmi důležitá a ztráta zvěře v důsledku postřelení nekvalitní střelou je pro lovce i uživatele honitby nepřijatelná.

Toto platí dvojnásob u tvrdé zvěře, kdy je její lov doslova prověrkou kvality střeliva. U lovců nebezpečné a útočící zvěře je použití střeliva se střelou, která se předčasně úplně rozloží, a tím nezajistí hloubkovou ranivost, doslova život ohrožující. V současné moderní době je použití střeliva zajišťující spolehlivý okamžitý smrtící účinek i v různých podmínkách lovu a místech zásahu kromě ekonomických aspektů požadavkem etickým a ohleduplným k zabránění trápení zvěře postřelením zvěře střelivem nespolehlivým a nekvalitním.

 

Střely Norma Vulkan a Oryx

Dlouhodobě jsem používal střelivo švédského výrobce Norma se střelami Vulkan, Oryx. Střely Vulkan a Oryx jsou již známé a osvědčené. Střela Vulkan je měkčí konstrukce, která je vhodná především na střední zvěř.

Oryx je potom tvrdší, kde tuhost střely zabezpečuje speciální spájení jádra s pláštěm. Důkladné spojení jádra a pláště zesiluje lisování jádra do pláště extrémně vysokým tlakem, kdy dochází k molekulární vazbě mezi pláštěm a jádrem. Spojení jádra a pláště je naprosto spolehlivé, které zajistí pevnost střely i při průchodu různě tvrdou hmotou. Střela prodělá po zásahu malý rozklad, rozšíření přední části střely na 1,5 až 2násobku původního průměru a zbytek zůstane celistvý a pevný. Střela Oryx je vhodná na střední a větší zvěř včetně zvěře tvrdé. Střela Oryx se velmi dobře osvědčuje při lovu losa, jelena lesního, vyspělých kusů zvěře černé a při lovech afrických.

Novinkou u laborací střeliva Norma střelami Oryx a Vulkan je, že u jedné ráže při laboraci obou střel mají obě střely Oryx i Vulkan stejný tvar, stejnou hmotnost a navážku prachu dávající stejnou úsťovou rychlost, tedy stejný balistický koeficient s výsledkem stejné balistiky. Je tedy možné měnit náboje se střelami Oryx nebo Vulkan podle druhu lovené zvěře bez nutnosti nastřelování po každé změně.

 

Test přesnosti

Ke střelbě přesnosti jsme použili kulovnici Steyr Mannlicher standard v ráži 308 W, střelivo Norma, střely Oryx a Vulkan o hmotnosti 180 grains. Systém střelby bench rest, metoda měření 2 R 100, vzdálenost střelby 100 a 200 m, počet výstřelů opakovaně 3 a 5.

Výsledek: Přesnost obou střel byla přibližně stejná. Rozptyl 2 R 100 na 100 metrů byl asi 2,2 cm / 3 rány a 2,4 cm / 5 ran. Na vzdálenost 200 rozptyl do 6 cm u obou střela obou disciplin. V jednom případě byl rozptyl 3 ran na 200 m dokonce jen 3,8 cm.

Přesnost střeliva Norma musíme hodnotit jako výjimečně vysokou na hranici střeliva pro sportovní střelecké terčové disciplíny.

 

Střelivo Norma v praxi

Testování jsme provedli při běžném lovu zvěře srnčí, různě vyspělé zvěře černé, jelena sika a při africkém lovu různých druhů zvěře. Pro lov zvěře srnčí a černé jsem použil střelu Vulkan, která zejména u zvěře černé prodělává rychlejší rozklad a vyšší ranivost. U tvrdší zvěře potom střelu Oryx.

Srnčí zvěř zůstávala prakticky v ohni, případně s malým odskokem do 10 – 15 m. V případě správného „srnčího zásahu“ na střed komory výstřel 2 – 3 cm bez podlitin.

Černá zvěř (celkem uloveno 8 ks) zůstávala buď v ohni, nebo v jednom případě s maximální dálkou odskoku asi 50 m. Při tuzemském lovu byla použita ráž 7 x 64 a 308 W.

Při africkém lovu byla použita ráž 7 mm Rem Mag a u různé zvěře byl výsledek podle místa zásahu, ale při porovnání s ostatními lovci, kteří používali i jiné druhy střeliva, byl výsledek u střeliva Norma se střelou Oryx velmi spolehlivý a v několika případech znatelně úspěšnější.

Dalším exotickým lovem byl lov losa v Polsku v poměrně těžkých klimatických podmínkách, kdy po delší době šoulání náboje ve zbrani promrzly na min –10 °C. Snížená teplota se nijak neprojevila ani na přesnosti, ani na výkonu a lov na vzdálenost více než 200 m byl úspěšný.

Ostatně náboje Norma, které odebírá i švédská armáda, jsou testovány v nejtěžších klimatických podmínkách skandinávského severu, kde musí bezpodmínečně a bez výjimky uspět.

 

Závěr

Naše zkouška potvrdila vcelku známou skutečnost, že náboje severského gigantu Norma patří ke světové špičce, které vyhoví i nejnáročnějším uživatelům v různých podmínkách a všech druzích lovu. Vynikající přesnost a spolehlivá ranivost je nadprůměrná. Osobně hodnotím jako vynikající inovaci spočívající ve stejné balistické laboraci střely Oryx i Vulkan u jedné ráže, která umožňuje flexibilní použití obou nábojů z jedné zbraně bez přestřelování.

© Dr.Ing.Jiří HANÁK

 

Zpracování dat...