Časopis Myslivost

Lov pižmoně severního v Grónsku

Mysklivost 10/2012, str. 62  Ing. Zdeněk BLACKÝ
Grónsko je poměrně vzdálená destinace, a tak bude na úvod dobré si připomenout některé zeměpisné údaje. Je to největší ostrov na matičce Zemi o rozloze větší nežli 2 miliony kilometrů čtverečních. Většinu území pokrývají ledovce o mocnosti až 3 km. Kdyby tento ledový příkrov roztál, údajně by stoupla hladina světových oceánů o 7 metrů. Pouze 15 % území na jihu ostrova je trvale bez ledu.

Grónsko je autonomní součást Dánského království – mají vlastní vládu a parlament, který sídlí v hlavním městě Nuuk. Na ostrově žije něco málo přes 56 000 stálých obyvatel, z toho 90 % jsou Eskymáci - Inuité, popřípadě eskymácko-dánští míšenci. Úředním jazykem je grónština, mluví se zde samozřejmě také dánsky a většina obyvatel se dorozumí i anglicky.

Pokud se rozhodnete pro lov pižmoně severního (Ovibos moschatus), pak se za ním musíte vydat buď do Grónska, nebo na opačnou stranu Baffinova moře – do Kanady. Celosvětová populace se odhaduje na 50 - 60 tisíc kusů a kromě Grónska a Kanady, kde stavy této zvěře dovolují přísně řízený odstřel, byl reintrodukován i na Aljašku, Tajmyrský poloostrov v Rusku a do horských oblastí střední Skandinávie.

Pižmoň je zvíře zvláštního vzezření – v ruštině se mu říká „ovcebyk“, což vystihuje asi nejlépe jeho vzhled, české jméno je zase patrně odvozeno od zápachu, který kolem sebe šíří býci v době říje. Jelení prk je proti tomu slabý odvar. Období říje probíhá od poloviny září zhruba jeden měsíc. Ostrý zápach pochází do výměšku žláz umístěných nad světly, který si býci vtírají do srsti na předních bězích.

Pižmoň severní je porostlý dlouhou hnědočernou srstí o délce až 90 cm s hustou podsadou. Měří v kohoutku 90 – 150 cm a váží 180 až 400 kg. Samičí kusy pohlavně dospívají ve třetím roce života a býčci o dva roky později – dožívají se až 35 let.

Za poslední doby ledové se pižmoň severní s největší pravděpodobností vyskytoval společně s mamutem i na našem území. Pižmoni jsou opravdovými současníky mamutů, kteří přežili do dnešních dnů. Velmi nebezpečné je pro pižmoně globální oteplování. Bez problémů snášejí extrémně nízké teploty, ale při okolní teplotě nad 10 0C se zvířata přehřívají a pokud v noci, kdy zvířata odpočívají a leží na sněhu nebo ledu, zaprší, mohou přimrznout k podkladu a poté zahynout hlady.

Známá je jejich kruhová obrana proti predátorům – zejména vlkům, kdy stádo utvoří kruh s telaty uvnitř, brání se ostrými rohy a podnikají překvapivě ostré výpady. Pižmoň působí jako klidné a pomalé zvíře, ale je současně velmi silný a popudlivý a sveřepě brání svůj klid a teritorium a nedoporučuje se obecně přibližovat blíže než na 200 m. Pokud se přiblížíte na kratší vzdálenost, může se stát, že kus – zejména býci nebo vodící krávy, začnou hrabat předním během a funět a pak vás mohou rychle napadnout.

Náš partner, organizující lov na pižmoně v Grónsku, zná velmi dobře chování této zvěře a lovecký úspěch je prakticky vždy stoprocentní. Doba lovu pižmoně je od druhé dekády března do první dekády dubna a pak poslední dekády srpna a první dekáda září.

Na úspěšný jarní lov pižmoně není třeba více než tři lovecké dny a při podzimním lovu, kdy se dá kombinovat lov pižmoně a soba, postačí 4 až 5 loveckých dní.

Pokud byste se vydali na loveckou cestu do Grónska, je nutné se dopravit buď letecky nebo autem do Kodaně, hlavního města Dánského království a z Kodaně pokračovat dále několik tisíc kilometrů do Kangerlusuuaqu na jihozápadním pobřeží Grónska, tento vnitrostátní let je započítán do ceny lovecké akce.

Manželé Ingemannovi, kteří organizují lov, jsou zkušení lovečtí průvodci a myslím, že každý lovec se v jejich loveckých kempech bude cítit velmi příjemně. Lovci jsou ubytováni ve vytápěných obytných buňkách, ovšem nečekejte, že tam bude na naše poměry pokojová teplota. Z hygienických důvodů je dobré mít svůj spacák a zejména při zimním lovu mít i dobré oblečení – vždy je lepší si obléci několik vrstev, které se dají podle potřeby odkládat. Při velkých mrazech si lze na místě za úplatu zapůjčit i eskymácké oblečení zhotovené ze sobích a tuleních kůží.

Na sněhu se vyhledává zvěř za pomoci psích spřežení. Tento dopravní prostředek je samozřejmě velmi stylový a atraktivní pro lovce, ovšemže je však nutné mít dobré oblečení, stejně tak ale když se zvěř vyhledává pomoci sněžných skútrů. Při lovu, kdy neklesá teplota pod bod mrazu a moře není zamrzlé, se zvěř vyhledává pomocí motorové lodi s kajutou, se kterou se obeplouvají zátoky, na jejichž svazcích se hledají pasoucí se pižmoni.

Jakmile lovecký doprovod zpozoruje zvěř, loď na vhodném místě přistane a pak se snaží lovec s doprovodem přišoulat na dostřel, což se obvykle bez problémů podaří, protože pižmoň není jelen a i za situace, kdy o vás ví, stojí na místě a jistí vaším směrem, a to dokonce i když máte špatný vítr.

Jakmile vystoupíte na břeh, ihned vás zaujme nezvykle vysoká a bohatá vrstva vřesovištních rostlin, které v květu vydávají omamnou vůni. Po této vrstvě rostlin šouláte naprosto tiše jako po pružném koberci, kde se po sešlápnutí rostliny okamžitě narovnávají, takže za sebou nezanecháváte žádné stopy. V místech, kde je hustší nárost nízkých sporých vrb a kde se zvěř s oblibou zdržuje, můžete vidět na větvičkách zachycené dlouhé chlupy i podsadu ze srsti pižmoňů. Podsada se sbírá a spřádá a údajně se z tohoto materiálu, který je mnohonásobně teplejší nežli ovčí vlna, pletou velmi teplé ponožky, čepičky a šály pro malé děti.

K pasoucím se pižmoňům se lze přiblížit na rozumný dostřel do 150 m, a pokud je zradíte, neodbíhají daleko a lze je znovu došoulat. Doporučuji použít ráži 30.06 Springfield a výše. Jeden německý lovec střílel dokonce 375 HH, kdy po dobrém zásahu kus neodchází daleko, popřípadě zůstane v ohni.

Lovce vždy doprovází i inuitský lovecký doprovod, který se postará o vyvržení a stažení střeleného kusu. Do kempu se bere samozřejmě deka s trofejí a oddělí se i zadní kýty. Ostatní zvěřina se nechává na místě pro predátory. Inuité si svážou zvěřinu do balíku, který si zavěsí na čelenku a takto na zádech transportují náklad zpět k lodi. Po návratu do kempu Inuité deku pečlivě nasolí a ošetří i lebku s rohy tak, aby bylo možné trofej uzavřít do speciálních plastových transportních pytlů.

Po zpřísnění podmínek pro dovoz trofejí do zemí Evropské unie se musí takto zabalené trofeje poslat letecky do hlavního města Nuuku a odtamtud jdou mrazírenskými loděmi do Dánska, kde se po vyřízení veterinárních certifikátů trofej naloží opět do mrazírenského kamionu a ten dopraví zásilku přímo na jakékoliv místo v rámci Evropské unie. Celý proces obvykle netrvá déle než 2 - 3 měsíce.

Trofej zhotovená na krku je jedinečnou a impozantní dekorací loveckého interieru, která mezi ostatními trofejemi každého zaujme na první pohled.

Lov pižmoně není fyzicky náročný a je vhodný i pro starší lovce. Jinak je tomu při podzimních kombinovaných lovech na pižmoně a soba. Na lov soba je nutné uskutečnit přesun vrtulníkem do kempu ve vnitrozemí. Odměnou je netknutá arktická příroda s velmi malebnými přírodními scenériemi. Při lovu soba je nutné, aby byl lovec v dobré fyzické kondici.

Ve volných chvílích se po dohodě s hostiteli lze vypravit i na lov bělokura sněžného a pokud nemrzne, můžete se pokusit ulovit v říčkách, a nebo na mořském pobřeží i lososa.

Grónsko je určitě i atraktivní turistická destinace s panenskou přírodou, kde můžete vidět obrovské ledovce, kterými prostupuje sluneční svit a vytváří naprosto mimořádné světelné efekty. Na místech bez ledového příkrovu kvetou během krátkého jarního a letního období koberce nejrůznějších rostlin a je možné se vypravit i na pozorování grónských velryb a prožít si a nasát tak naprosto jedinečnou grónskou nostalgickou atmosféru.

Ing. Zdeněk BLACKÝ

autor je majitelem lovecké cestovní agentury Safarex

info@lovzvere.cz, www.lovzvere.cz

Zpracování dat...