Časopis Myslivost

Remington 700 světový standard pro každou akci

Myslivost 10/2012, str. 16  M. Ž.
Lovecké a sportovní opakovací kulovnice Remington řady 700 jsou dnes považovány za celosvětově nejrozšířenější, dlouhodobě osvědčený a vysoce hodnocený standard. Mají jednoduchou konstrukci závěru, ergonomicky zdařilé pažby a i díky kvalitním vývrtům hlavně přinášejí skvělé střelecké vlastnosti již v základní cenové relaci. Vyrábějí se v tak velkém množství různých modifikací, že padnou na míru snad každému uživatelskému požadavku.

 

 

Na našem trhu se kulovnice Remington 700 dobře zabydlely a není problém se s nimi setkat v každé lepší prodejně zbraní. Již poměrně dlouho jsme se řadou Remington 700 nezabývali a nyní z mnoha dobrých důvodů nadešel čas, si toto téma vhodně připomenout. Všechny pušky Remington 700 totiž letos slaví velké kulaté výročí, přesně 50. let od uvedení trh (1962 – 2012). Od roku 1962 se jich vyrobilo a prodalo neuvěřitelných, více než 5 milionů kusů!

V rámci návštěvy u dovozce zbraní Remington, jsme měli možnost si prohlédnout mnoho pěkných „Remingtonek“ na skladě a dva modely jsme mohli i prakticky vyzkoušet. Dalším dobrým důvodem pro téma Remington 700, je tedy předvedení výsledků malého střeleckého testu, za účelem získání obecných představ o vlastnostech „sedmistovek“. To především kvůli našim mladým mysliveckým adeptům a zájemcům o zbraně, kteří teprve hledají základní informace a sbírají první zkušenosti. Vzhledem k letošnímu výročí a opět kvůli našim mysliveckým adeptům, bude vhodné začít trochou historie.

 

PRVNÍ SLÁVU PŘINESLI ODSTŘELOVAČI

Většina fandů do zbraní a dokonce i mnoho laiků je dnes dobře zná: odstřelovačské pušky Remington 700 jsou jakýmsi globálním symbolem uceleného sniperského systému, který vlivem zavedení do amerických ozbrojených sil, provádí své „práce“ takřka po celém světě. Remingtony 700 můžeme často vidět v televizním válečném zpravodajství, zahlédneme je při různých akcích speciálních policejních jednotek a samozřejmě se nimi setkáváme na střelnicích, při závodech odstřelovačů a sportovních střelců.

Díky tomu všemu jsou odstřelovačské „sedmistovky“ obsazovány do různých akčních nebo válečných filmů, bojuje se s nimi v mnoha počítačových hrách a samozřejmě s nimi válčí také airsoftoví odstřelovači.

Úspěšná kariéra odstřelovaček Remington 700 se započala již za války ve Vietnamu, po zavedení do americké námořní pěchoty a armády, kam byly přijaty pod označením M 40 (US námořní pěchota) a M 24 (US armáda). Američtí odstřelovači tehdy konečně dostali jednotnou a kvalitní výzbroj, která ve své době znamenala absolutní špičku vývoje. S nimi pak ve Vietnamu excelovaly novodobé sniperské legendy, jako např. seržant námořní pěchoty Carlos N. Hathcock, známý pod přezdívkou „White Feather“ (bílé pírko).

 

TEHDY ZCELA NOVÁ KONCEPCE

Vznik vojenských odstřelovačských „sedmistovek“ současně znamenal vznik zcela nové koncepce armádní (a v té době i policejní) odstřelovačské pušky. Jako první sériově vyráběné a do výzbroje zavedené zbraně odstřelovačů, byly vybaveny těžkou terčovou hlavní bez mechanických mířidel, optimalizovaným závěrovým i bicím systémem a dostaly dokonalejší pažbení, u něhož se snad poprvé dalo hovořit o jakémsi správném „beddingu“. Tato koncepce opakovací odstřelovačky byla posléze napodobována a zavedena i v mnoha jiných armádách „západního světa“ a používá se úspěšně dodnes.

Vývoj samozřejmě pokračoval dál a z hlediska současného rozlišování odstřelovaček, bývá koncepce Remingtonu 700 označována jako tzv. koncepce jednoduchá, charakteristická jednodílnou „kulovnicovou“ pažbou, nižší celkovou hmotností a tím lepší pohyblivostí v terénu.

 

 

 

JEDNODUCHÁ VERSUS STACIONÁRNÍ

Dnes se do výzbroje aktuálně prosazuje úplně nejnovější koncepce, tzv. stacionární (těžší), s výbavou pro co nejlepší pohodlí střelce a pro sdružené nebo střídavé použití různých moderních nočních zaměřovačů. Je charakteristická ergonomicky plně přizpůsobitelnou pažbou a stavitelnými nebo rychle výměnnými úchopovými prvky. Nejznámějším příkladem stacionární koncepce jsou finské pušky Sako TRG a britské Accuracy International.

Vůči jednoduché koncepci sedmistovek mají tyto zbraně pochopitelně vyšší hmotnost, jsou rozměrnější a konstrukčně složitější, jelikož přebírají mnoho prvků a výbavu ze sportovních zbraní. Tím poskytují lepší střelecký komfort (zvláště při delším míření) a zvyšují pravděpodobnost zásahu, ale za cenu větší komplikovanosti a hmotnosti, což má snad stejné množství příznivců jako odpůrců.

Zvláště pro takové vojenské účely, u kterých jsou nutností časté pěší přesuny a pohyb v náročném terénu, převažuje počet odpůrců stacionární koncepce a zde se tedy stále a nejvíce uplatňují odstřelovačky „jednoduché“. Jednou z nejlepších a v reálném boji nejvíce osvědčenou odstřelovačskou puškou jednoduché koncepce, je právě opakovačka Remington 700.

 

NEJEN „SNIPEREM“ ŽIV JE ČLOVĚK

Nejsou to samozřejmě jen odstřelovačské pušky, čím se může firma Remington chlubit a co jí trvale přináší prosperitu. Sedmistovky odjakživa sklízely vavříny jako lovecké a sportovní zbraně. Zvláště lovecké modely jsou v celé severní Americe vysoce populární a zde si dlouhodobě drží pozici nejrozšířenější a neprodávanější lovecké opakovací kulovnice v kategorii s válcovým otočně odsuvným závěrem.

Firma Remington je v rozmanitosti loveckých kulovnic možná úplně nejaktivnější ze všech zbrojovek. Každý rok totiž představí několik nových modelů, čímž však nemyslíme nový model jen jako zavedení další ráže do stávajícího, nýbrž skutečně nově originálně koncipované kulovnice.

Méně úspěšné nebo „jednosezónní“ či limitované edice se třeba z programu dočasně nebo úplně vyřadí, ale neustále každoročně probíhá „zkouška trhem“, podle nápadů lovců a sportovních střelců. Jsou to různé varianty délek, tvarů, hmotností a provedení hlavní (např. s kanelami nebo bez, válcové, kuželovité, hranaté hlavně), různé variace materiálů hlavní a závěrových systémů, nové technologie a zbarvení povrchové úpravy, nové spoušťové mechanizmy … V rámci pažby opět různé materiálové varianty, jiné tvarování, jiné rozměry, kamufláže, botky proti zpětnému rázu, stavitelné prvky, drsnost povrchů, provedení úchopových ploch…

Prostě nějakého „amíka“ někde na lovu vysoko v horách při opojení kyslíkem napadne, že by ta jeho Remingtonka mohla mít kratší předpažbí, přitom delší, ale lehčí hlaveň, jinou vhodnější ráži na zvěř, kterou v této oblasti nejčastěji loví, kamufláž pažby více odpovídající lokalitě a hned máme nový model na světě. Přidáme jasně definující obchodní název, třeba: „New Rocky Mountain Elk Long Shoot Limited Edition“ a lovci se mají hned na co těšit, mají důvod si něco nového koupit a vyzkoušet v praxi.

 

DVA MODELY PODROBNĚJI

Dalšími cestami rozšiřování sortimentu mohou být různé sériově vyráběné, ale přitom luxusněji vypadající modely nebo naopak jednodušší „economy“ verze, ale samozřejmě při zachování pověstných střeleckých vlastností řady Remington 700.

Právě takové dva kontrastní modely jsme měli možnost více poznat a pak vyzkoušet i na střelnici. Oba jsou určeny pro lovce, každý však pro lovce s jinými představami o koncepci a vzhledu lovecké kulovnice. Vlastně by klidně obě mohly mít i stejného majitele, protože každá může výborně posloužit ke zcela odlišnému způsobu a charakteru lovu, v naprosto odlišných podmínkách.

 

REMINGTON 700 BDL

Tou první je Remington 700 BDL ráže 30-06 Springfield. Zkratka BDL znamená „B grade De Luxe“, což vyjadřuje vzhledově klasickou elegantní loveckou kulovnici, s leskle černěným povrchem ocelových dílů, s hlavní osazenou mechanickými mířidly a s kvalitní ořechovou pažbou vybavenou lícnicí typu Monte Carlo. Pažba má patřičné konzervativní designové detaily, jako zakončení předpažbí „nosem“ z černě zbarveného exotického dřeva, zdrsnění úchopových ploch vyřezávanými rybinami, pryžovou botku s pružnými lamelami oddělenou bílou podložkou a to vše má korunováno precizním, sklovitě lesklým ochranným lakem.

Jedná se o zbraň plně odpovídající vzhledovým požadavkům na tradiční loveckou kulovnici, zejména dle evropských kriterií, v rámci nichž by (alespoň na společných lovech) měla být striktně dodržena naše myslivecká kultura a zvyky.

Model 700 BDL je tedy ideálem pro naše myslivce, kteří chtějí poctivou klasiku a zároveň si ji přejí v osvědčené kvalitě Remingtonky řady 700.

 

REMINGTON 700 SPS

Druhým a na střelnici námi pořádně „provětraným“ modelem, je Remington 700 SPS (Special Purpose Rifle), ráže 308 Winchester. Je taktéž určen prioritně k loveckým účelům, ale koncepčně představuje úplný opak modelu BDL.

Kovový systém má matný, jemně pískovaný finiš s povrchovou úpravou černěním a pažba je z černého odolného plastu se zdrsněnými úchopovými plochami. Konstrukce pažby je homogenní, čili bez aluminiové kostry nebo jiných kovových výztuh. Hlaveň standardního lehkého loveckého profilu nemá mechanická mířidla. Všechny detaily jsou zde technologicky co nejjednodušší a bez zbytečné parády, aby byla zbraň i v rámci řady 700 nákladově co nejníže a aby se z ní stal takový „dělník“ do nepohody, na kterého se nebudou muset brát větší ohledy, jako třeba na model BDL.

Prostě lovecké puška do tvrdé praxe a na individuální lov (nikoliv na společný), kde často utrží nějaký ten šrám a bude vystavena hrubšímu zacházení, i prachu, blátu, větru a dešti. Jednoduše řečeno, taková flinta do traktoru nebo do staršího drsňáckého teréňáku, kterou vám nebude líto položit nebo opřít všude, kde to bude třeba.

Za možnost prohlídky a otestování zbraní děkujeme dovozci produktů Remington do ČR, firmě Cairo CZ s.r.o. z Frenštátu pod Radhoštěm, www.cairocz.cz.

M. Ž.

Snímky archiv Cairo a autora

 

 

JAK JSOU KONSTRUOVÁNY KULOVNICE REMINGTON 700?

 

Z hlediska odborného názvosloví, rozlišovaní druhů zbraní a terminologie, jsou Remingtonky 700 opakovací kulovnice, s válcovým otočně odsuvným závěrem.

* Zbraň se skládá z ocelového pouzdra závěru, ve kterém se pohybuje ocelový závěr a zepředu je do něj zašroubovaná hlaveň s precizním (většinou šestidrážkovým) vývrtem. Spoušťový mechanizmus je připevněn zespodu k pouzdru závěru a celý tento systém nese jednodílná pažba.

* Závěr se do pouzdra závěru uzamyká dvěma mohutnými uzamykacími ozuby, umístěnými po stranách lůžka pro dno nábojnice. Za uzamykacími ozuby je tělo závěru až k ovládací klice úplně válcové (bez jakýchkoliv výstupků) a pravý uzamykací ozub má v sobě vyfrézovanou podélnou drážku pro vodicí lištu, která je vypracovaná v pouzdru závěru hned pod výhozním okénkem. Vzadu je pak závěr veden svým nenarušeným válcovým obvodem přímo v můstku pouzdra závěru.

* Lůžko pro dno nábojnice v závěru obsahuje vytahovač z pružinové oceli, nesený odpružený kolíkový vyhazovač a na celém obvodu má osazení, kterým se nasunuje do odpovídajícího vybrání v hlavni. Úderník se napíná při otevírání závěru působením šikminy na zadním konci těla závěru a páčka manuální pojistky je umístěna na pravé straně těsně za klikou.

* Tlačítko ovládající zadní doraz závěru (rozborné tlačítko) se nachází v lučíku hned před spouští, přičemž závěr lze z pouzdra vyjmout po zatlačení rozborného tlačítka směrem vzhůru. V přední úponě lučíku je také umístěna odpružená západka výklopného dna nábojové schránky, se zdrsněným ovládacím hmatníkem zasahujícím do vnitřního prostoru lučíku.

* Celý lučík, dno a tzv. kování nábojové schránky (tvořící s lučíkem jeden celek) jsou vyrobeny z odolného plastu. Samotný vnitřní plášť nábojové schránky je lisovaný z ocelového plechu a ocelový je také podavač, včetně jeho skládané ploché pružiny.

* Spojovacími prvky kovového systému s pažbou jsou dva mohutné šrouby na imbusový klíč, procházející přes kování lučíku zespodu do pouzdra závěru. Horní plocha pouzdra závěru má na předním a zadním můstku po dvou otvorech se závity, které jsou určeny k připevnění základny montáže puškohledu.

 

HODÍ SE MÍT DVĚ?

Nesmíme zapomenout okomentovat úvahu uvedenou v textu, že tyto dvě koncepčně a cenově odlišné zbraně (BDL a SPS) vlastně mohou mít stejného majitele i v podobě konzervativního myslivce, který ctí naše myslivecké zvyky a tradice. Proč? Protože třeba nechodí na čekanou jen za ideálních klimatických podmínek a na ideální místa, neúčastní se jen společných lovů, ale často se sám prodírá například ke kalištím černé zvěře, kdy už jen přeprava na taková odlehlá místa zanechá na zbraních své stopy. Pak tedy zvolí kulovnici přesně podle plánované akce – na pohodový tradiční lov „klasiku“ BDL a SPS všude tam, kde je to více dobrodužné.

Zpracování dat...