ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2013

NOČNÍ VIDĚNÍ

Myslivost 4/2013, str. 52  © Dr. Ing. Jiří HANÁK
Přístroje pro noční vidění jsou dnes velmi aktuálním a často diskutovaným předmětem. Stejně jako dříve dalekohledy a později puškohledy se postupně staly přístroje pro noční vidění dobrými pomocníky pro obeznávání a pozorování zvěře v noci. Pozorování a zjišťování spádů zvěře včetně objektivizace skutečných stavů zvěře v noci, pro potřeby dobrého mysliveckého hospodaření, se někdy stává nezbytné, protože zvěř pod civilizačním tlakem, ač dříve byla zvěří jen denní, musela přesunout svoji aktivitu na noc. Někdy dokonce denní sčítání zvěře selhává, dochází k rozdílnému názoru na skutečné počty zvěře mezi uživatelem a držitelem honitby, a tak přístroj pro noční vidění je neocenitelným pomocníkem pro objektivizaci zjištěných stavů zvěře.

První přístroje pro pozorování v noci se na civilním trhu objevily zhruba před dvaceti lety, byly založeny na několika principech.

Jeden typ byl s IR systémem, což je při osvětlení cíle pro člověka neviditelným spektrem infračerveného světla a příjímačem převádějícím infračervené světlo zase do viditelného spektra.

Další typem pracujícím na principu zesílení zbytkového světla tzv. noktovizory. Zesilovače zbytkového světla vychází z poznatku, že v praktických podmínkách neexistuje absolutní tma, ale vždy existuje svit hvězd, světelný smog v blízkosti osídlení apod. Zesilovače zbytkového světla zesilují přirozené osvětlení cíle 10 000x a vícekrát. Stupně technické dokonalosti se u optoelektronických přístrojů označují v generacích např. první, druhá, dvaapůltá atd. Nejvyšší stupně nejsou na civilním trhu k dispozici a jsou určeny jen pro speciální účely ozbrojených sil.

U přístrojů nižších generací s analogovým systémem je pozorovaný obraz zastřen zeleným závojem a pro myslivecké použití je problémem poměrně malé zvětšení asi 2,5 x.

U všech typů přístrojů pro pozorování v noci se, ostatně jako i u jiné spotřební elektroniky, začaly aplikovat novější systémy ověřené u bezpečnostních složek jako například digitální převaděče obrazu a další systémy.

Obraz přístroje s digitálním převodem obrazu je černobílý, jak jej známe ze starých televizorů. Přístroje bývají vybaveny vestavěným IR osvícením, takže přístroj lze s úspěchem použít i ve velké tmě bez světelného smogu. Digitální přístroj umožňuje pozorování i na větší vzdálenosti, protože mají zvětšení obrazu až 5,5x. Zobrazení je velmi přesné a zřetelné s velkým kontrastem.

Posledním typem, který se objevil jako novinka, je přístroj pracující na principu termické kamery. Termická kamera nepotřebuje žádné osvětlení cíle. Její čidla přijímají teplotu pozorovaného prostředí a zobrazuje předměty s rozdílnou teplotou oproti okolí. Zobrazení je dokonalé a přesné.

Další technický pokrok se projevuje jednak ve zvyšující se výkonnosti a v miniaturizaci. Na trhu je již k dispozici celkem velké množství pozorovacích přístrojů analogových, digitálních i nejnovějších termokamer.

Případné použití digitálních přístrojů pro pozorování v noci nebo termokamer, které mají dokonalé zobrazení, výrazně zvyšuje kvalitu nočního lovu a zejména v místech s přemnoženou černou zvěří je to, zdá se, dobré řešení ke skutečné redukci správným selektivním odstřelem, který nejen zabrání dalšímu zvyšování počtu zvěře, ale skutečně stavy konečně zredukuje.

Velmi významné postavení u nás, ale také například i v USA má běloruský výrobce značek Yukon a Pulsar. V Bělorusku byla velmi významná vývojová a výrobní základna pro noční přístroje k vybavení tehdejší sovětské armády. Dnes je podnik vlastněný americkým kapitálem, a tak ke konstrukci a výrobě přístrojů je kombinováno významné know how mateřského podniku v kombinaci s technologiemi z USA a Japonska.  

Pod značkami Yukon a Pulsar je k dispozici celkem dvanáct přístrojů různého uspořádání a stupně technické úrovně, u některých typů včetně možnosti pořizování videozáznamu. Měli jsme možnost testovat některé přístroje, především s digitálním obrazem, už po zkušenosti s dlouhodobým používáním analogového přístroje.

Kvalita obrazu digitálního přístroje je výrazně a skokově vyšší než u analogového přístroje. Jasný, kontrastní a velmi dobře čitelný černobílý obraz je kvalitní a umožňuje dobré pozorování za všech podmínek především při použití IR osvitu.

Pozorování je pak zcela nezávislé na vnějších světelných podmínkách. Použili jsme monokulární přístroj pro pozorování jedním okem s následnými poznatky a doporučeními. Přístroj je napájen tužkovými bateriemi a má poměrně velkou spotřebu energie, takže běžné baterie jsme nahradili bateriemi dobíjecími. Přístroj má ve výbavě také připojovací kabel k dobíjení v autě. Tak je přístroj velmi mobilní a kdykoliv disponibilní. Spotřeba je skutečně vyšší a kapacita baterií vystačí často jen pro jedno delší noční pozorování. V případě použití dobíjecích baterií to však není větším problémem, protože se dá neustále dobíjet během jízdy v autě.

Jiným praktickým doporučení je pozorování vždy okem, které není používáno k případnému následnému míření přes puškohled. Obraz je totiž tak jasný a kontrastní, čemuž se oko přizpůsobí, ale je tak po oslnění několik minut nepoužitelné pro snížené světelné podmínky, například pro míření přes puškohled za šera. Proto jsem pozoroval přes přístroj levým okem, zatímco pravé bylo přizpůsobeno tmě a použitelné pro míření přes puškohled.

Nejvíce se nám přístroj osvědčil při nočním pozorování spádů a stávanišť zvěře, které by nám jinak zůstaly utajeny, co se jinak nepřesně obeznávají jen podle pobytových znaků, ochozů a podobně, kdy poznatky jsou jen statické bez možnosti určení množství zvěře a času jejího pobytu. Pozorování jsme prováděli běžně i na vzdálenosti 200 m velmi přesně a zřetelně. Vestavěný IR osvit jsme použili v situacích temné oblohy, i když pro většinu pozorovacích podmínek stačil přírodní osvit. Při použití IR osvitu v naprosté tmě byl obraz také velmi zřetelný. IR osvit je velmi praktický pro situace bezměsíčných, tmavých nocí, kdy jinak pozorovat bez přístroje pro noční vidění s IR osvitem není nijak možné.

Digitální obraz se zaostřuje jako běžný dalekohled podle vzdálenosti cíle a navíc se reguluje kontrast obrazu podobně jako u televizoru. Použité přístroje se nám velmi osvědčily a konstatujeme, že jsou vítaným pomocníkem pro odpovědného mysliveckého hospodáře.

V rámci různých nabídek přístrojů pro pozorování v noci považujeme přístroje Yukon a Pulsar za nejlepší na trhu. Pod těmito značkami jsou nabízeny přístroje všech uvedených principů. Osobně se domnívám, že analogové přístroje i nejvyšších generací jsou poněkud překonány přístroji digitálními. Velmi dokonalé a v poslední modelové řadě v malých kompaktních rozměrech jsou termální přístroje, které jsou zatím handicapovány vysokou cenou

© Dr. Ing. Jiří HANÁK

Zpracování dat...