Stejně jako v předchozích letech proběhlo i začátkem letošních prázdnin národní finále soutěže „Zlatá srnčí trofej“. Letošní ročník hostila Jizbice pod Blaníkem, nacházející se v okrese Benešov. Areál rekreačního střediska je situován uprostřed lesů a patří k němu i dva malé rybníčky, které jsme za slunného počasí využívali k příjemnému osvěžení. Od 13. do 27. července se konalo soustředění kategorie „A“ (děti do 5. třídy ZŠ). Letos se zúčastnilo 48 mladých soutěžících z celé republiky – 18 dívek a 30 chlapců.
Po příjezdu se děti ubytovaly a byly rozděleny do pěti oddílů. Prvním jejich úkolem bylo při seznamovací vycházce po okolí se svými vedoucími vymyslet název oddílu na téma „Vodníkův svět“. V příštích dnech jsme se tedy na Jizbicku mohli potkat s oddílem Pijavic, Cejnů, Vodních prasátek, Utopenců a Topíků.
Hned v neděli ráno při vyplňování písemných testů nastala chvíle první prověrky znalostí našich mladých myslivečků. V testech se odpovídalo na otázky zakroužkováním správné odpovědi ze tří nabízených, přičemž vždy pouze jedna odpověď byla správná. Dále děti měly popsat obrázek koroptve polní mysliveckou mluvou a správně pojmenovat jednotlivé části brokového náboje. V této první části soutěže jednotlivců bylo možné získat celkem 101 bodů. Na nedělní večer jsme společně připravili uvítací táborák, při kterém proběhlo představení všech účastníků soustředění. Dalším bodem nedělního večera bylo vystoupení našich prvních hostů. Jako první se nám představili lovečtí trubači „Benešovské horny“ s ukázkou loveckého troubení a výkladem o historii myslivosti. Dorazil za námi i pan Jiří Ermis z Čechtic, který nám popovídal o myslivosti v okolí. O přírodě a Vlašimsku nám vyprávěli manželé Vaníčkovi. K táboráku patří opékání špekáčků i zpěv za doprovodu kytar, a tak tomu bylo i u nás.
V průběhu prvního týdne probíhala intenzivní příprava na druhou část prověrky znalostí dětí. Učily se v oddílech při každodenních vycházkách po okolí, i v učebnách při přednáškách zkušených vedoucích na téma kynologie, střelectví, lovectví a zoologie. Aby výuka nebyla příliš jednotvárná a jen z úst vedoucích, pozvali jsme i hosty. Ve středu odpoledne jsme přivítali zástupce kynologů z OMS Benešov. Předseda kynologické komise MVDr. Kuneš a jeho kolegové nám představili plemena psů, poučili nás v péči o ně a předvedli nám i jejich práci. V neděli za námi přijel pan Zdeněk Krejča, který povyprávěl o zbraních, předvedl je a nechal každého vystřelit ze vzduchovky.
Výuka v průběhu týdne byla proložena mezioddílovými sportovními turnaji v kopané a vybíjené. V průběhu vycházek do okolí probíhala i soutěž v odlévání stop zvěře. Jelikož jsme tento rok bydleli v pokojích v penzionu, vyrazily děti se svými vedoucími alespoň na jeden den tábořit do přírody, aby také okusily trochu dobrodružství z přenocování bez pevné střechy nad hlavou. V průběhu táboření každý oddíl vařil na ohništi svůj vlastní kotlíkový guláš, vzorky guláše poté hodnotila vícečlenná nezávislá komise a výsledky se započítaly do celotáborové mezioddílové soutěže. Také proběhla soutěž ve střelbě ze vzduchovky. Vítězkou se stala Terezka Razímová – a potom, že holky neumějí střílet…
V pondělí již nastal čas prověření znalostí dětí ve druhé části soutěže jednotlivců. Tou byla „poznávačka“, při níž mladí soutěžící absolvovali asi 3 km dlouhou trasu přírodou, na které poznávali psy, stopy, rostliny, myslivecké vybavení, čelisti, shozy, lebky, trofeje i myslivecká zařízení. Zde bylo možné získat maximálně 297 bodů. Vpodvečer nám pan Michal Bledý předvedl ukázky z vábení. Po každodenním večerním nástupu jsme si řekli znění správných a úplných odpovědí, aby děti věděly, v čem chybovaly, a poučily se do budoucna. Tím byla uzavřena soutěžní část jednotlivců a dále nás čekala jen další mezioddílová klání.
Na úterý byl připraven celodenní výlet do obory v Žehušicích, jíž nás provedl pan Ing. Kořínek, který nám také poutavě povídal o chované zvěři. Zážitkem pro každého bylo vidět bílé jeleny. Při cestě zpět jsme se zastavili v Parazoo ve Vlašimi, kde poskytují azyl různě postiženým druhům zvířat i zvěře. Naše další kroky vedly do Obory Sellier&Bellot. Zde nám oborník Ing. Jaroslav Vaníček ukázal shozy, a dokonce jsme na krátkou vzdálenost viděli jelení a daňčí zvěř. Do tábořiště jsme se vrátili příjemně unaveni a plni zážitků až na večeři.
Ve středu proběhla tradiční Hurá olympiáda. To je soutěž mezi oddíly v netradičních a mnohdy legračních sportovních disciplínách. Odpoledne přijel sokolník pan Ing. Zvolánek. Z této akce získalo každé z dětí fotku s dravcem na ruce. V noci čekalo děti překvapení v podobě stezky odvahy v okolí tábořiště. Pro mnohé z nich to bylo poprvé, kdy šly noční přírodou samy, a to na ně ještě v průběhu trasy čekala strašidla. Musím říct, že mnozí hrdinové se báli, a ukázalo se, že až takovými nebojsy nejsou.
Ve čtvrtek nastal čas na další z tradičních soutěží patřících již léta ke Zlaté srnčí trofeji. Odpoledne proběhla „Cesta za pokladem“, při které děti absolvují v oddílech trasu v okolí a navštěvují jednotlivá stanoviště, na kterých plní úkoly. V cíli na každého čeká poklad v podobě sladkostí. Další soutěží je „Bavíme se sami“. Při té děti předvádí, co si připravily v průběhu tábora na pobavení vedoucích. Disciplínami v této soutěži jsou výtvarné dílo, básnička či písnička, pokřik a scénka. Vše se má týkat našich zážitků z průběhu soustředění. K večeru, při němž proběhla prezentace disciplín z Bavíme se sami, též patřil poslední táborák, u něhož opět došlo na kytaru, zpěv i špekáčky.
Páteční dopoledne jsme strávili v milé společnosti sokolníka, pana Františka Adámka, jenž nám popovídal o sokolnictví a předvedl nám ptáky, které chová. Děti, stejně jako při všech ostatních ukázkách našich hostů, dávaly pozor a bedlivě naslouchaly, což nám potvrdilo, že o přírodu a myslivost mají opravdu zájem, a také to bylo výborné ocenění pro přednášející, že děti zaujali a jejich povídání bylo na vysoké úrovni.
Odpoledne již nadešel čas slavnostního vyhlášení výsledků soutěže jednotlivců, které proběhlo za účasti zástupců OMS Benešov, ČMMJ, Lesního závodu Konopiště, dalších zástupců sponzorů a několika hostů z řad bývalých účastníků. Vítěze k přebírání cen, diplomů a pohárů doprovázely slavnostní lovecké fanfáry v podání trubačky Martiny Novotné. Každý z účastníků si odnesl nějakou památku na letošní ročník. Po večeři následovalo ještě vyhlášení celotáborové soutěže oddílů, z které si každý člen vítězného týmu Topíků odnesl nůž. Odměněni za snahu byli však i ostatní.
Večer - a vlastně i celé letošní soustředění - jsme uzavřeli rozlučkovou diskotékou, na které se všichni dobře bavili, a tak došlo i na posunutí večerky. Ráno nás čekala již jen poslední společná snídaně, rozloučení se a odjezd do našich domovů. Odjeli jsme však plni dojmů a zážitků z nádherně strávených čtrnácti dní uprostřed lesů v nádherné krajině a ve společnosti kamarádů se stejným koníčkem.
V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří se na uskutečnění ročníku 2013 podíleli. Velké díky patří ČMMJ, OMS Benešov a samozřejmě manželům Vaníčkovým, kteří se velkou měrou podíleli na zajištění letošního ročníku. Obrovské díky patří i sponzorům: Sellier&Bellot a. s., Lesy ČR, s. p., Ing. Roman Jelínek, Ph.D., Česká Zbrojovka, a. s., Silvajagd, Rembrandt s. r. o., Centropen, a. s., Ing. Michal Zubíček, Efko CZ, s. r. o., Fontea a. s., HELUZ cihlářský průmysl v. o. s., Kids4nature, Vladimír Steinbauer, Halali Všeobecná pojišťovna, a. s. Dále bych chtěl poděkovat provozovateli rekreačního střediska, Karlu Kopeckému, a veškerému personálu, který se o nás v průběhu soustředění příkladně staral. V neposlední řadě děkuji vynikajícímu kolektivu vedoucích a praktikantů, který letos pracoval ve složení: Iva Holadová, Veronika Šmerdová, Michala Metličková, Michal Beran, Iveta Dernerová, Ondřej Šedivý, Martin Záviška, Věra Henzlová, Michaela Kadlecová, Tomáš Češek, Michaela Hlavoňová a samozřejmě také zdravotnici a zástupkyni hlavního vedoucího Blance Pařilové.
Úplným závěrem bych rád popřál soutěži Zlatá srnčí trofej co nejvíce dobrého do dalších let a těm, kteří se jakkoliv podílí na práci s mysliveckou mládeží, přeji mnoho zdaru a vytrvalosti v další práci.
Myslivosti a soutěži Zlatá srnčí trofej zdar!
Ladislav Pařil, hlavní vedoucí NF ZST „A“