ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2013

Speciál CZ 527 Varmint

Myslivost 12/2013, str. 60  Ing. Antonín Čech
Čtenáři Myslivosti v mnoha mých článcích postřehli zmínky o vývoji a následně o fantastických úspěších našich reprezentantů se speciálními kulovnicemi z České Zbrojovky Uherský Brod, a.s. Mnozí z čitatelů kontaktovali jak redakci, tak naše reprezentanty střelce a chtěli získat další technické informace o speciálních kulovnicích. Vyhovujeme tedy nyní vzneseným přáním, článek bude věnován české zbrani vyvinuté speciálně pro reprezentaci ČMMJ v Lovecké kombinované střelbě na bázi kulovnice CZ 527 Varmint.

Prvním a rozhodujícím impulzem bylo uvolněním pravidel FITASC, týkajících se především dřívějších omezení u kulovnic. Vše vzešlo ze zasedání technické komise FITASC pro kombinovanou střelbu, konaném v průběhu ME v červnu 2011 v Maďarsku, kde byly navrhnuty úpravy pravidel pro tuto střelbu. Tento návrh byl následně schválen na zasedání FITASC s účinností změn od 1. 1. 2012. Bylo nutné okamžitě reagovat.

Prvním krokem byly změny ve Střeleckém řádu ČMMJ, který s účinností od 1. dubna 2012 schválila MR ČMMJ, aby naši reprezentanti neztratili kontakt s evropskou špičkou a mohli již podle nových úprav soutěžit na CP ČMMJ, které jsou současně i nominací na ME.

Současně započala jednání s ČZUB ohledně vybavení reprezentace novými speciálními kulovými zbraněmi. Počátkem roku 2012 jsem formuloval základní požadavky na tuto speciální zbraň a zaslal je do ČZUB.

Požadavky na zbraň pro reprezentaci ČR v kombinované lovecké střelbě byly následující:

Hlaveň: válcová, průměr okolo 20 mm, ráže 222 Rem., délka s ohledem na hmotnost a minimální rozptyl na 100 m střelivem S&B Match se střelou HPBT 3,36g

Spoušťový a bicí mechanismus: co nejrychlejší, bez napínáčku s jemným seřízením, nastavitelný jazýček spouště (hloubka, natočení, sklon)

Pažba: hodně přímá (american), nastavitelná lícnice (jednoduché a rychlé přestavování), nastavitelná botka (výškově - jednoduché a rychlé přestavování) - nesmí mít hák, možnost regulace délky pažby podložkami pod botkou, nejlépe ergonometrický otvor pro ruku (pokud nebude možný tak výrazná pistolová rukojeť, možnost vyvážení závažími (skrytými)

Předpažbí: vysoké předpažbí navazující na lučík spouště (CZ 750), rovná spodní plocha se zakulacenými rohy, boky předpažbí rovnoběžné s osou zbraně (pro kontakt s tyčí), speciální povrchová úprava s měkkým přilnavým lakem, možnost vyvážení závažími (skrytými)

Další vybavení: zásobník nemusí být (při ME zakázáno jej používat), pokud bude zásobník či schránka tak nesmí přečnívat lučík a navazující předpažbí, místo zásobníku možnost vložení výplně pro snadné vedení vloženého náboje do nábojové komory.

Hmotnost zbraně včetně optiky nesmí překročit 5 kg. Meopta Přerov nám dodá nové upravené puškohledy ZD 6-24x56 o hmotnosti 850 g. Na zbraň a montáž tedy zbývá 4100 g. Úsťové brzdy a kompenzátory jsou zakázány

S Martinem Šlechtou jsme se shodli, že nejlépe tvarově, pažbou a nastavitelnými prvky vyhovuje našim účelům zbraň dle CZ 750. Byl by ale vhodný jiný materiál - pažba vyrobená laminováním, a nebo ze dřeva. Jako vhodná (po doplnění nastavitelné lícnice a botky a jiného předpažbí) by byla pažba malorážky ČZ 455 Thumbhole. Dále jsem přiložil fotografii upravené pažby Hunter ČZ 527 s válcovou hlavní s ohledem na tvar pistolové rukojeti v případě, že by pažba s otvorem nebyla možná.

Tento soupis požadavků, námětů a i tak zvaných zbožných přání byl 20. února 2012 zaslán Ing. Miroslavu Surému a Rostislavu Šmehlíkovi do ČZ Uherský Brod jako podklad pro plánované pracovní setkání se zástupci a především konstruktéry této naší zbrojařské jedničky. A hned koncem února 2012 se uskutečnilo všemi reprezentanty tolik očekávané setkání v ČZUB. Zúčastnili se ho již oba shora zmiňovaní, dále zástupce marketingu Richard Velísek a pracovníci vývoje, kde měl hlavní slovo nenápadný černovlasý fousatý klučina Vít Sedlák. Nikdy by mě nepadlo, jak šikovného a hlavně schopného konstruktéra a puškaře máme před sebou.

Se mnou přijel Ing. Martin Šlechta, jehož připomínky především pro střelbu na běžící cíl byly nedocenitelné.

Asi po dvouhodinovém konstruktivním jednání jsme si vyjasnili, o co nám jde a co by měla tato zbraň splňovat. Vše jsem shrnul v krátkém mailu, který jsem rozeslal střelcům: „Ahoj. Myslím, že jsme v Brodě dopadli velice dobře. Základem bude železo z CZ 527. Varmintová válcová hlaveň asi 52 cm. Spoušť nová blesková z CZ 557 ručně dohlazená a doladěná. Úderník rovněž doladěný se zkráceným chodem. Pažba vycházející z CZ 750. Na CP v kombinaci v Kroměříži bych měl předvést prototyp, se kterým absolvuji sezonu a na podzim budou naše připomínky a poznatky předány jako podklady k realizaci této jedinečné série sportovně loveckých zbraní – speciálů.

Byl jsem v neustálém kontaktu s Víťou Sedlákem, který je nejenom výborným konstruktérem, ale navíc umí naslouchat a správně vyhodnotit připomínky. Kolikrát jsem jej navštívil v jeho dílničce v Jindřichově, se snad ani nedá spočítat a těšil jsem se na novou „hračku“ jako malé dítě.

Prvně se dalo dohromady „železo“. Základem je pouzdro závěru CZ 527. Hlaveň válcová o průměru 19 mm a délkou 650 mm. Ta délka mě překvapila. Dostal jsem pohotovou odpověď: „Na řezání je času dost, tato je odzkoušená a chodí do jedné díry“. Měl pravdu, chodila.

Vynikající spoušťový mechanismus z nové CZ 557 byl zárukou precizního a vždy stejného odpalování. Závěr z CZ 527 po dohlazení a zkrácení chodu docílil podstatné zrychlení času od odmáčknutí spouště po inicializaci zápalky. Bylo jasné, že tímto byl odstraněn poslední drobný hendikep této zbraně a mám v ruce zbraň, která technicky může konkurovat sportovním speciálům zahraničních značek a v mnohém je překoná.

Podle nepsané pravdy, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje, nastal čas pro formování ergonomické pažby s nastavitelnými prvky. Když mi Víťa dal do ruky vyhoblovanou bukovou fošnu s vyřezaným hrubým obrysem pažby, ale s osazeným a doladěným „železem“ myslel jsem si, že si dělá ze mě legraci. Pak jsme celé odpoledne na ni kreslili a domlouvali se co a jak kde ubrat a podobně. Při dalším setkání už tam byl i otvor na palec, a zbraň se tak dala uchopit a první pokus o zamíření svědčil o homogennosti a vyváženosti zbraně. Sice měla asi kilogram nadváhu, ale jak pravil Víťa, na ubírání je toho ještě dost a dost a pořád můžeme zkrátit hlaveň.

Zhruba napasoval rukojeť a otvor na moji ruku a zakrátil pažbu. Do již zmiňovaného celostátního přeboru v kombinaci moc času nezbývalo.

V sobotu 19. května 2012 nastal den „D“. Trénink se již chýlil ke konci a konečně na kroměřížskou střelnici přijel Víťa Sedlák s novou kulovnicí. Pažba bez povrchové úpravy, zdrsnění a ještě stopami po tužce však svým tvarem ihned budila zájem. Pěti výstřely jsem doladil nástřel na to pověstné „do jedné díry“. Pak jsem vystřelil z každé polohy po jedné ráně na každý z terčů. Výsledek byl 4 x 10. Super! No zítra se uvidí.

Nedělní závod byl super. Můj nástřel byl: Běžící terč 49, Liška 50, Srnec 48 (s jednou 8), Kamzík 48 (dvě 9), Pevné prase 45 (1x9 a 2x8). U toho prasete jsem se opravdu trápil. Ale na to, že to bylo po pouhých čtyřech ranách na terče ze soboty, tak výsledek super. Shrnu to, co se mělo na zbrani ještě doladit:

Zaoblit hrany (opravdu to řeže).

Dořešit botku - přišel jsem na to, že by bylo vhodné uvažovat i o možnosti rychlého prodloužení, protože u prasete mám krátkou pažbu. Co třeba zase rychloupínač tak jako u lícnice?. Jinak v každém případě nachystat dostatečné, ale lehké podložky pro prodlužování pažby - ale bude zase problém s hmotností.

Snížit v základní poloze výšku lícnice (téměř každého řezala do tváře). Možná bych volil o něco vyšší montáž. V nejnižší poloze by měla být lícnice na úrovni zbytku pažby před botkou.

Zešikmená rovná plocha lícnice by byla vhodná pro reklamu ČZ a jméno střelce.

Zkrátit o 1 až 1,5 cm vpředu předpažbí kvůli vyrovnání těžiště (mám obavy, že zbraň po odlehčení pažby vzadu bude padat dopředu.

Zkrátit ještě více chod úderníku.

Spoušť jsem ještě doladil a je super, na tu už nebylo třeba sahat.

Většině střelců se zdála příliš velká masa pistolové rukojeti a malý otvor na palec. Pistoli proto ještě možná přiblížit úhlu 90 stupňů.

Téměř každý měl jinou představu o poloze spouště oproti rukojeti. Chtělo to ještě popřemýšlet o možnosti nastavovat jazýček spouště. Asi je to u sportovní zbraně nutnou podmínkou.

Jinak jsem ale konstatoval, aby konstruktér nehleděl na množství připomínek. Kdo vzal zbraň do ruky, tak mu seděla a doslova „slintal po ní blahem“.

A slíbil jsem také, že jakmile budu mít k dispozici finální optiku, tak se ozvu.

Následující úterý mi opět Víťa moji hračku sebral a dostal jsem ji až týden před ME v Tallinu. Během té doby jsme dolaďovali, ubírali a odlehčovali. Hlavně hmotnost nám dávala zabrat. Bylo to nekonečné. Výsledek ale stál za to. Z toho ošklivého káčátka se stala krasavice, která v průběhu ME v Estonsku budila zájem a respekt soupeřů.

Do Estonska na naši reprezentaci doprovázelo duo z ČZUB, Víťa Sedlák a Richard Velísek. Hltali atmosféru na střelnici, přímo rentgenovali zbraně soupeřů a po každé mé položce se zajímali o připomínky ke střelbě a rozebírali jsme důvody každého zásahu jiné hodnoty než čísla 10, ale moc jich nebylo. Tréninkových 199 bodů bylo nad očekávání.

V závodě pak nejvíce mrzela trojka pří poslední ráně na kamzíka, kde po 14 desítkách v řadě mi při poslední ráně po odložení a opětovném zalícení vyšla rána jen při položení prstu na spoušť. Při rozboru tohoto pro mě nepochopitelného výstřelu, jsme došli k závěru, že chybou bylo to, že jsem při pomyslném odložení zbraně neotevřel závěr a spoušťový mechanismus byl již namáčknutý, nevrátil se zpět a při opětovném míření reagoval již na jemné položení prstu. Důležitý poznatek, ale pro mne již byl v nedohlednu dobrý výsledek v kuličce.

Celkové se však zbraň osvědčila, ergonometrická pažba však neodpustí jakoukoliv chybu v postoji střelce a zaujetí správné polohy. Celý závod jsem hledal nejvhodnější nastavení botky a lícnice pro jednotlivé polohy. Dále mě především při střelbě s oporou jak volné, tak pevné tyče, řezal do ruky pořád ještě malý rádius zaoblení spodní hrany předpažbí a poslední výstřely „bolely“. Toto nakonec trvalo celý zbytek střelecké sezony

Vyvrcholením testování byla Velká cena CK Velma uskutečněná ve Světnově počátkem září 2012 za účasti výběru nejlepších terénních střelců z Jihoafrické republiky. A pak především vzájemné utkání mezi šestičlennými výběry ČR a JAR. Jelikož africkým soupeřům neodbavili jejich zbraně, tak jsme jim zapůjčili svoje. Mohli si vybrat z našich zbraní a je fakt, že největší zájem byl právě o tento speciál, ale díky ergonometrii pažby a robustnosti jejich postav s ní střílel nakonec jen jeden jejich střelec Piet Breedt, který kromě terénní střelby střílí i sportovní disciplíny a vyslovil se o zbrani jako o vynikající sportovní terčovnici. Nakonec dosáhl z jihoafričanů druhého nejlepšího výsledku, a to jen díky slabší brokové části.

I zde se ukázaly přednosti zbraně, z 30 výstřelů jen 4 moje zásahy neměly nejvyšší možnou hodnotu a i toto přispělo nakonec k vítězství našeho výběru. Bylo moc dobré, že po celou dobu soupeření obou výběrů byl přítomen zástupce ČZUB Richard Velísek a viděl, že naše společné úsilí přineslo ovoce a zbraň vzbudila tak jako na ME patřičný zájem, slova obdivu a chvály.

Během závodů a tréninků si i ostatní kuloví střelci a reprezentanti zkoušeli tuto zdařilou zbraň. Vše shrnul výstižným sloganem Martin Šlechta, který vždy zasáhl desítku a pak prohlásil: „Prostě se nedá chybit“. Společně jsme pak formulovali zásadní připomínky nejen moje, ale i ostatních, se kterými se nedalo než souhlasit:

Výrazně zakulatit předpažbí v přední části tak, aby předpažbí vyplnilo ruku a byl tak dokonalý kontakt ruky se zbraní především při střelbě na běžící terč a pří střelbě z volné ruky u střelce střílejícího na „dlouhou ruku“

Udělat větší rádius spodní hrany předpažbí v rovné spodní části navazující na lučík, stávající pořád řeže do ruky.

Vyřešit tvar a materiál botky. Typová pryžová má příliš velké vykrojení, které brání rychlému a přesnému nahození zbraně při střelbě na běžící terč.

Otvor pro palec a úchop pistolové rukojeti individuálně připasovat každému střelci na míru pro dokonalý kontakt střelce se zbraní a zabezpečení optimální polohy střelcova prstu na spoušti.

Víťa si o všem podrobně popovídal s jednotlivými střelci, v České Zbrojovce dali projektu zelenou a odsouhlasili, že na jaře 2013 předají reprezentantům nominovaným na ME 2013 deset speciálů upravených podle výše uvedených připomínek.

Na sklonku roku 2012 vytvořil Víťa počítačový návrh nové pažby a hned při prvním pohledu bylo jasné, že zbraň nebude jen lépe sedět, ale bude i více lahodit oku. Bylo nádherné sledovat to, jak se na jeho dílenském stole střídá série deseti sad komponentů při dolaďování a spasovávání. Se spoušťovým mechanismem a závěrem se přímo mazlil.

Pak nastalo individuální ladění pažeb. Všech deset střelců dílnu navštívilo a neodjeli dříve, než jim pažba dokonale padla. Zdálo se to nekonečné. Pak laserové vypalování zdrsněných ploch, signování jménem střelce s vyznačením čísla zbraně. Můžete hádat, kdo má zbraň s označením 01 z 10? No samozřejmě naše kulová jednička Martin Šlechta. Pažba zhotovená místo buku z amerického ořechu ještě umocnila krásné, nadčasové tvary ergonometrické stavitelné pažby. Vznikla nejenom dokonalá zbraň, ale i krásné, přímo umělecké dílo.

Všichni reprezentanti si své nové „miláčky“ převzali v týdnu před 15. červnem, který byl datumem celostátního přeboru ČMMJ v loveckém čtyřboji kulovnicí započítávaným do CP v lovecké kombinaci. A pak to přišlo. Ing. Martin Šlechta si v pátek na tréninku nastřelil svou novou kulovnici a hned druhý den s ní dosáhl absolutního nástřelu 200 z 200 možných a suverénně získal titul přeborníka v L4K pro rok 2013. Na běžícím terči pak dal 48 z 50 a stal se i nejúspěšnějším v kulové části kombinace.

Za dva týdny pak naše reprezentace odjela do Maďarska k ME v lovecké kombinaci. Tam právě díky úžasným výkonům reprezentantů především ve střelbě z kulovnice obhájilo naše družstvu prvenství v lovecké kombinaci a ve střelbě z kulovnice. Jak důležitý a fantastický výkon byl právě ve střelbě z kulovnice, svědčí to, že ve střelbě z brokovnice bylo naše družstvo až páté. A tak vynikající výsledek v kuli, a to především díky novým speciálům z České Zbrojovky Uherský Brod, ve spojení se speciálně upravenými puškohledy z Meopty Přerov a ve světě nejlepším sériově vyráběným střelivem Match ze Sellier & Bellot Vlašim, zaručil našemu družstvu zisk absolutního prvenství v Evropě. Martin Šlechta pak přidal stříbro ve střelbě z kulovnice o jediný bod za vítězem.

Nezbývá než poděkovat významnému partneru ČMMJ za tento úžasný počin. Věřím, že nemalé náklady do tohoto projektu vložené přispějí k jejich propagaci a ještě lepšímu věhlasu jak v Evropě, tak ve světě. Jsem přesvědčen, že časem přibudou další společné projekty a na světových střelnicích přibudou další speciály, třeba pro nově vznikající střelecké odvětví, kterým je bezesporu terénní střílení neboli kulový parcour, a i tam budou naše zbraně hrát prim.

„Díky, díky, díky“.

Za reprezentanty a střeleckou komisi ČMMJ

Ing. Antonín ČECH

 

Základní technické parametry zbraně:

Hlaveň - typová z CZ 527 válcová Varmintová v ráži .222 Rem, délky 650 mm.

Pouzdro závěru - typové z CZ 527.

Závěr - typový z CZ 527 s vyměněnou pružinou, zkráceným chodem úderníku a vyleštěnými kluznými plochami.

Spoušťový mechanismus - typový z nové kulovnice CZ 557, jednospoušť bez napínáčku, s trojí možnosti seřízení, všechny funkční plochy jsou opět dokonale vyleštěné. Právě tento spoušťový mechanismus je po stránce technické zásadní změnou oproti sériově vyráběné CZ 527.

Zásobník - nahrazen atypickou silonovou vložkou s horní plochou, která je tvarovaná pro přesné vedení vloženého náboje do nábojové komory. Typový zásobník se však dá otvorem ve spodní ploše předpažbí zasunout.

Pažba - atypická ergonometrická vyrobená z amerického ořechu opatřená otvorem pro palec, pistolovou rukojetí a nastavitelnou lícnicí. Délka pažby, otvor pro palec a pistolová rukojeť je individuálně a ručně dopasovaná pro každého střelce.

Botka – atypická, výškově nastavitelné, duralová s vloženými pryžovými plátky.

Hmotnost zbraně včetně dvoudílné násuvné montáže činí 4100 až 4140 g. Komplet včetně puškohledu ZD 6-24x56 má hmotnost 4950 – 4990 g v návaznosti na hustotu dřeva pažby.

Zpracování dat...