ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

EOS – REDOLFI Návštěva u výrobce

Myslivost 5/2014, str. 53  Petr Mikulášek
Itálie je dlouhodobě považována za brokovnicovou velmoc a výrobky místních zbrojovek jsou ve světě stále více oblíbeny. Většina italského zbrojního průmyslu spojeného s výrobou těchto klasických zlamovacích zbraní je historicky soustředěna v poměrně malém regionu předhůří Alp nedaleko města Brescia. Označení Made in Italy je u brokovnic zárukou solidního provedení po všech stránkách.

Není to jen tradice, kvalita a elegantní provedení, které dělají tyto zbraně stále velmi žádanými.

Počátky zbrojní výroby v této oblasti sahají hluboko do historie Rakousko-Uherské monarchie a jsou spojeny s řemeslnou zručností místních puškařů. Zbraně vyráběné v této oblasti byly oblíbeny a nalézaly odbyt jak na domácím trhu, tak i v okolních zemích.

Rozvoj zbrojního průmyslu pokračuje i v období po obou světových válkách, kdy se mnoho tradičních značek začíná specializovat a prosazovat i v celosvětovém měřítku. Příkladem může být značka Pietro Beretta, která z původně rodinné firmy vytvořila nadnárodní koncern Beretta Group.

Mezi další příklady konkurenceschopnosti tamních výrobců patří mnoho menších rodinných firem, které se úspěšně rozvíjí a výrobě moderních zbraní pod vlastní značkou se věnují dodnes. V rámci specializace se několik místních firem zaměřilo na výrobu jednotlivých dílů, například hlavňových svazků, pažeb, mířidel, choke nebo spoušťových mechanismů, které následně dodávají konečným výrobcům pro finální zpracování a kompletaci. Protože tyto kvalitní komponenty používá mnoho tamních výrobců, je většina brokovnicové produkce pocházející ze severu Itálie po stránce vysoké kvality porovnatelná.

Pro výrobu moderní brokovnice, která musí splňovat kritéria pro užití výkonného střeliva, je nutno používat vysoce kvalitní materiály a špičkové technologie. V konstrukci současných modelů zbraní byly v posledních letech učiněny velké pokroky, které jsou důsledkem zpřísněné legislativy a možnosti užití střeliva laborovaného v magnum rážích. Moderní brokovnice se díky systému výměnného zahrdlení stala univerzálně použitelnou pro všechny druhy lovu i sportovní střelby. Použitím moderních CNC strojů při výrobě a dosažením přesných tolerancí odpadá nutnost časově náročného puškařského dolícování jednotlivých dílů. Tento způsob výrobu zlevnil a kvalitní zbraně se staly cenově dostupné pro každého.

Na rozdíl od mnoha velkých výrobců, kteří vyrábí „pásovým” způsobem a ve velkých sériích, jsou menší firmy pružnější, rychleji reagují na změny v poptávce a jsou schopny přizpůsobit se požadavkům stále náročnějších zákazníků. Značka, rodinná tradice a dobré jméno budované po několik generací je hlavním bohatstvím a nelze s nimi proto experimentovat.

Aby se malé firmy v dnešní tvrdé konkurenci udržely, prosadily a dále se rozvíjely, musejí nabízet vždy něco navíc. Vedle vysoké kvality, přesnosti a dlouhé životnosti, což je dnes samozřejmostí, se každá značka snaží být něčím odlišná. S omezenými náklady na propagaci svých výrobků musí zákazníky o svých přednostech přesvědčit a nabídnout za obdobnou cenu vyšší přidanou hodnotu.

Tato pravidla jsou obecně platná a v případě výrobců brokových zbraní je to zejména větší podíl ruční puškařské práce, pozornost věnovaná dotažení detailů, originální design a mnohdy jedinečné technologie použité při výrobě. Na výsledném výrobku je tento odlišný přístup, při porovnání s „anonymní” velkosériovou produkcí, většinou už na první pohled patrný.

Je pouze na rozhodnutí zákazníka, zdali dá přednost výrobku, ve kterém nemalá část prodejní ceny obsahuje náklady na reklamu a marketing nebo si za své peníze pořídí výrobek, který mu místo toho nabídne lepší poměr ceny a užitné hodnoty.

 

Rodinným podnikem, který se i v dnešní době úspěšně rozvíjí a jeho výrobky se prosadily na mnoha náročných trzích, je firma REDOLFI ARMI, sídlící ve městě Manerbio jižně od Val Trompia. Firmu, která je dnes známa jako RA gun division založil pan Redolfi Arturo, nar. v roce 1922. Díky technickým schopnostem, praxi a obrovskému profesnímu nadšení pro zlamovací vícehlavňové zbraně brzy sestrojil vlastní modely brokových i kulových zbraní, u nichž využil různá konstrukční řešení.

V novodobé historii firmy došlo k největšímu rozvoji v roce 2010, kdy proběhla celková inovace modelové řady brokovnic nazvané EOS. Výrobní závod byl vybaven CNC stroji poslední generace a dalšími technologiemi, které společně s rodinným výrobním know-how umožnily zvýšení kapacity výroby. Tu si vyžádala zvýšená poptávka po těchto precizně vyrobených zbraních.

Nové výrobní vybavení také umožnilo souběžnou výrobu odlišných modelů z oceli i lehkých slitin. Modelová řada EOS byla kromě jiných ocenění označena odbornými médii za novinku s nejlepším poměrem ceny a kvality, což je mimořádný úspěch. Za tímto oceněním zejména v Itálii a dnešní silně konkurenční době stojí vysoce nadstandardní zpracování těchto brokovnic, které jsou zákazníkům nabízeny za velmi příznivé ceny.

 

Základní charakteristika EOS

EOS je ucelená řada sportovních a loveckých kozlic s jemnou spouští a tormentací pro použití střeliva laborovaného ocelovými broky. Hlavní části se vyrábí tradičním způsobem obrábění z jednoho masivního kusu. Nepoužívají se žádné odlitky a postupy, které by výrobu zlevnily, ale na úkor životnosti a spolehlivosti.

Baskule má v horní části ladnou 3D křivku, typickou pro všechny modely EOS. Pod touto křivkou je bohaté zdobení jemnou a vkusnou strojovou rytinou s loveckým nebo sportovním motivem. Celkový elegantní design je umocněn zlacenými doplňky.

 

EOS STEEL je vyroben z masivního výkovku speciální chrommolybdenové oceli (4NiCrMo4). EOS LIGHT se obrábí z bloku speciální lehké slitiny ERGAL 55. Otočný čep baskule a uzamykací rovina v oblasti úderníků jsou osazeny ocelovým pouzdrem, zajišťujícím stejnou životnost a odolnost jako u baskule vyrobené z oceli. Provedení LIGHT je asi o 0,45 kg lehčí, což zvyšuje obratnost při střelbě. Hlavňové svazky v délce 60, 66, 70 a 76 cm jsou opatřeny na ústí závitem a dodávány s kompletní sadou pěti výměnných chokes. Jedinou výjimkou je EOS SLUG STEEL s hlavněmi délky 46 - 55 cm a pevným zahrdlením, určený pro lov černé zvěře jednotnou střelou nebo sebeobranu.

Sportovní modely, dostupné pro TRAP i SKEET, mají choke, které vystupují z hlavně, lovecké provedení má choke zapuštěné. Hlavně jsou opatřeny mechanickými mířidly se světlovodným vláknem. Všechny kozlice EOS mají bezchybně fungující spoušť, vytahovač, vyhazovač a pojistku s možností předvolby výstřelu jednotlivých hlavní.

Kromě charakteristické 3D křivky a precizně zhotovenou rytinou na baskuli se tyto brokovnice od konkurence liší také povrchovou úpravou pažby. Pro zvýraznění kresby a struktury ořechového dřeva je použita unikátní technologie Laser Tech Oil Finishing.

Po konečné ruční úpravě pažby jemným brusným papírem je následně celý povrch vystaven „ožehnutí” laserovým paprskem přiměřené intenzity. Tato technologie zvýrazní a vytáhne vnitřní strukturu dřeva podstatně účinněji, nežli běžný chemický proces za užití mořidla. Povrch pažby je následně napuštěn několika vrstvami speciálního oleje. Výsledkem je dokonalý povrch se zvýrazněnou kresbou dřeva, který se dá v případě poškození olejem jednoduše opravit i ošetřit.

 

Novinkou letošního roku je „entry model“ EOS ONE STEEL, výhradně v ráži 12/76 s délkou hlavňového svazku 70 cm, který má všechny atributy modelové řady. Jediným rozdílem je méně zdobné provedení baskule, kde místo strojové rytiny je povrchová úprava řešena technologií chemické a tepelné úpravy, jejíž výsledkem je atraktivní mramorovaný povrch celé plochy baskule.

Druhým rozdílem je pažba vyrobená ze ořechového dřeva základní třídy opatřená olejováním.

EOS ONE LIGHT vyrobený z lehké slitiny ERGAL 55 má stříbrný povrch ozdobený střídmou rytinou. Těmito úpravami výrobce snížil prodejní cenu a učinil tyto modely dostupnější zejména pro mladou nastupující generaci lovců.

 

Do výrobního programu byly opět zařazeny brokové dvojky řady SELENE, které jsou důsledkem zvýšeného zájmu o tuto klasickou konstrukci. Nabízeny jsou v rážích 12, 20, 28 a 410 vždy s magnum komorou 76 mm, pevným loveckým zahrdlením a dvouspouští. Zákazník si může zvolit pažbu s pistolovou rukojetí nebo anglickou rovnou klasiku.

Nejvýkonnější dvojkou je model SELENE SPECIAL DUCK v ráži 12/89 s délkou hlavní 81 cm, primárně určený pro odlov kachen a hus na větší vzdálenosti.

 

Brokovnice EOS REDOLFI jsou při expedici baleny do přepravního kufru z odolného ABS polymeru, obsahují kompletní sady chokes, podložky pro nastavení optimální délky pažby a veškeré potřebné nářadí. Všechny modely EOS jsou Elegantní, Odolné, Spolehlivé a kromě nádherného estetického provedení nabízí svým majitelů záruku toho, že jim budou dlouho a spolehlivě sloužit.

 

Více informací o těchto mimořádných brokovnicích získáte na stánkách výrobce www.ra-sport.it nebo u dovozce na www.brnohunt.eu

© Ing. Petr MIKULÁŠEK

Zpracování dat...