ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Náboje z Utahu

Myslivost 5/2014, str. 58  Roman Polách
Po výstavě v Las Vegas jsem se vypravil na pozvání Jessiky Brooks Stevens na návštěvu továrny Barnes. Chtěl bych jí poděkovat za vynikajicí přijetí a za to že mne provedla celou výrobou. A zároveň jsem si mohl chování střel Barnes vyzkoušet na želatině i na střelnici. Většina lidí ví, že z Utah je státem Mormonů, někteří další možná budou vědět, že v něm sídlí mnoho firem zbrojního a kosmického průmyslu, včetně těch největších, které participovaly na projektu raketoplánu a „hvězdných válek“. Takže by bylo s podivem, kdyby se tam nenašel i výrobce střeliva do ručních zbraní...

 

Městečko Mona je ze Salt Lake City, které si mnozí pamatují jako místo olympijských her, dosažitelné poměrně jednoduše automobilem. Nevelká, ale moderně zařízená továrna produkuje nejen celé náboje, ale i střely, které neváhá používat pro své výrobky mnoho světových výrobců. Od těch loveckých, přes ty, které jsou zařazovány do skupiny Military and Law Enforcement, až po přesné střely a náboje pro sportovní střelbu. Pro myslivost příchází v úvahu několik řad výrobků.

 

Základem dobrého náboje je střela a výkon práva myslivosti vyžaduje střely, které jsou nejen přesné, ale zajišťují i optimální předání energie při co nejmenší devastaci a ztrát zvěřiny, pokud se tedy nejedná jen o trofejní lov. Kompletní náboje Barnes vyrábí pod označením VOR-TX.

Pro středoevropského lovce budou zajímavé především náboje se střelami TSX a TTSX. Jedná se o měděné střely se řízenou expanzí. Rozdíl mezi střelami TSX a TTSX je v zásadě pouze v polymerové špici střely. Jak bylo mnohokráte experimentálně zjištěno a ještě více ověřeno praxí, ona polymerová špice zlepšuje balistický koeficient střely, a proto je střelivo TTSX vhodné především pro střelbu na velké vzdálenosti. Kromě toho je takto zakončená střela méně náchylná k deformaci během manipulace s náboji nebo během nabíjení náboje do komory zbraně.

Podle údajů výrobce dochází k rozevření střely mnohem dříve než u střel jiných výrobců. A na rozdíl od střel, které sestávají z více materiálů, je střela i po rozvinutí do onoho známého „hřibu“ kompaktní a zachovává si velké procento své hmotnosti, což kromě jiného znamená i dobrou ranivost při zásahu kosti a podobně. Penetrace je údajně o 28 % vyšší než u obdobných střel s olověným jádrem.

Střely jsou vyrobeny z 99,95 % mědi. Tvářením z měděného drátu vznikne během 9 - 12 operací střela. Z každé série pěti tisíc střel je vybráno deset, které jsou testovány na pravidelnou deformaci střelbou do vody a dalších deset střel je použito k testování přesnosti. Pouze pokud vyhoví, jsou prováděny dokončovací operace, jako je doplnění drážek u střel Tripple Shock, nebo opatření střel polymerovým hrotem u střel Tipped Tripple Shock.

Po vyčištění jsou střely naposledy kontrolovány pomocí laserového paprsku. Výroba celých nábojů probíhá ve stejné výrobní hale, ale v odděleném prostoru. Během výroby je vše podřízeno přísné kontrole a pochopitelně že každá šarže nábojů je kontrolována na dodržení tlaků, výkonu i přesnosti. Součástí továrny je totiž i střelnice s tunely o délkách od dvaceti pěti až do tří set yardů.

Konečné ověřování terminálních vlastností střel je prováděno střelbou do balistické želatiny.

Náboje se střelami TSX a TTSX se vyrábějí v rážích od 223 Remington do 9,3x62 a pro naše lovce budou zajímavé nejen náboje v rážích jako je 308 Winchester a 30-06 Springfield, ale i náboje typicky evropské které jsou velkou částí amerických výrobců opomíjeny jako je 8x57 JS a 7x64.

Pochopitelně že sortiment střel pro přebíjení je mnohem větší než sortiment hotových nábojů. Zde by mohly českého přebíječe střely pro náboj 7,62x39, ale najdou se i jiné, které jsou mimo poměrně omezený rozsah našeho článku.

 

Řada Safari

Další řada nábojů VOR-TX zahrnuje ráže, které v Evropě známe pod souhrnným označením „africké“, to pochopitelně není úplně přesné, mnoho z nich je možné použít i na těžkou evropskou zvěř, takže ani řada nábojů VOR-TX Safari by neměl zůstat opomenuta.

Zde nalezneme větší sortiment střel. Od ráže 375 Holland & Holland můžeme volit mezi provedením se střelami TSX a celokovovými homogenními střelami BND SLD.

Střely Barnes Banned Solid jsou určeny buď k lovu kožešinové zvěře, kde nesmí dojít k velkému poškození kožešiny, nebo naopak k lovu těžké a vitální zvěře. V takovém případě by střela, která se rozevírá, nezajistila dostatečnou penetraci. Takže střely tvoří vhodně tvarovaný „špalek“ materiálu. Kromě i u nás známé ráže 375 H&H, se „safari“ náboje Barnes vyrábějí až do náboje 500 Nitro Expres. Pochopitelně s oběma druhy střel.

 

Pro krátké zbraně a karabiny

Lov nebo dostřel zvěře krátkou zbraní je u nás zakázán, ovšem mnohé náboje do krátkých zbraní lze použít pro různé dlouhé zbraně, proto se zmíníme i o nich. Střely XPB jsou také celoměděné a ohledně penetrace i rozevření se jedná o „pistolovou“ variantu střel TSX, ovšem k rozevření dochází při mnohem menších dopadových rychlostech.

 

Střely Barnes pro přebíjení

Pochopitelně že sortiment střel Barnes je mnohem větší než sortiment celých nábojů. USA je zemí přebíječů střeliva a v současné době jen firma Barnes nabízí 23 různých řad střel, ze kterých lze pro lovecké účely použít minimálně deset. Pro tradicionalisty budou zajímavé například poloplášťové střely Barnes Originals, ty však výrobce nenabízí v obvyklých evropských rážích.

Velkou pečlivost, se kterou výrobce přistupuje ke svým výrobkům, můžeme našim čtenářům přiblížit například na způsobu, kterým se měří balistický koeficient. Balistický koeficient je číslo, které zohledňuje nějakým způsobem jak tvar a hmotnost střely, tak i její provozní rychlost a velmi často se jedná o číslo, které zobrazuje vlastnosti střely spíše jen informativně. Zatímco někteří výrobci se spokojí pouze s teoretickým výpočtem B.C., jiní jej měří pomocí střelby na kratší vzdálenosti, ale firma Barnes odvozuje B.C. pomocí střelby na vzdálenost tří set yardů. Podle firemních údajů to znamená, že takto získaný B.C. lze použít pro výpočty teoretických drah střel až do dvojnásobné vzdálenosti.

 

Na českém trhu jsou v současné době dostupné lovecké náboje Barnes v rážích 222 Rem. 223Rem. 243Win, 308Win, 30-06Sprg, 7x64, 8x57JS, 300RUM, 45-70Gov, 454Casul

Radim POLÁCH

Cairo CZ spol. s r.o.

 

Zpracování dat...