ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2014

Česká zbraň v novém českém seriálu.

Myslivost 11/2014, str. 77  -HS-
V programu televize Prima se objevil velmi diskutovaný seriál Vinaři, který s humorem a nadsázkou přibližuje příhody vinařů z Křetic, fiktivní obce pod Pálavou. Ve dvou epizodách se protagonisté seriálu ocitnou v situacích myslivosti blízké, v jednom z dílů budou plašit špačky, v jiném dílu se zúčastní trochu podivného lovu na klokana. Je potěšitelné, že když už se seriál natáčí na Moravě a jestliže se ve scénáři objevila potřeba lovecké zbraně jako rekvizity, obrátila se produkce na naší největší zbrojovku. Záměrně neprozradíme, jakou zbraň před televizními kamerami používá hlavní postava, vinař Pavlíček. Nechme to divákům jako jakousi kvízovou otázku, pokud se budou na příslušné díly na Primě koukat, jistě typ a druh zbraně určí. Využili jsme ale příležitosti natáčení a položili několik otázek představiteli vinaře Pavlíčka, známému herci Václavu Postráneckému.

 

Momentálně tady na jižní Moravě točíte díl zvaný Špačci. Co vůbec říkáte na tu kanonádu a výbuchy z vinic kolem?

No, pravda, trochu mě to překvapilo, je to v některých chvílích jak na frontě ve válečné zóně, vím, že je to proti špačkům, beru to tak, že asi vinaři dobře vědí, proč takovou kanonádu využívají. Asi to bude osvědčené řešení.

 

Myslíte, že to ty špačky odežene?

Já nejsem špaček, mně to teda vadí, tak by to mohlo vadit i těm špačkům.

 

Když vás vidím se zbraní v ruce, nechtěl byste jim to raději vysvětlit brokama?

Na to bych si fakt netroufal, já co se týče zbraní nejsem žádný expert, já jsem kdysi byl jen průměrný střelec na terče, ale to je všechno.

 

Ani byste si nezkusil střílet na asfaltové holuby na střelnici?

To je u mne tak hypotetické, že si ani tu představu netroufám připustit. Ale zase aby to nevypadalo, že se zbraní bojím, tak to ne, já střílím vzduchovkou!

 

Je mi jasné, že nemá cenu se ptát, zda jste myslivec, ale máte alespoň nějaký vztah k myslivcům?

Myslivec nejsem a momentálně nějaký užší vztah nemám, ale asi vás překvapím, že můj otec byl člen nějakého mysliveckého sdružení, takže já jsem jako zhruba osmiletý, někdy kolem padesátého roku, otce doprovázel na hony. Pamatuju, že to ještě byly koroptve, měl jsem kolem pasu řemínek a v něm byly očka a do těch oček se dávaly koroptve. Doma ještě někde mám fotografii, na níž jsem vyfocen tak, že mám z těch ulovených koroptví kolem pasu sukýnku. Ale asi vás zklamu, nehořím zrovna pro tento způsob zábavy, respektuju ale to, že je potřeba se o zvěř starat a s tím také souvisí potřeba lovit.

 

A říkám vám něco myslivecká krmě, zvěřina, máte rád zvěřinové pochoutky?

To to teda rád mám. Kamarád  Jožka Šmukař dělá úžasný daňčí guláš, potrpím si na srnčí na vánoce, to u nás bývá pravidelně, samozřejmě bažanti, zajíci, ano, potěším vás, v kuchyni ty plody myslivecké činnosti mám opravdu rád.

 

Dokázal  byste nějaký druh zvěřinového jídla sám připravit?

Ano, to srnčí, to je moje specialita.

 

V jednom z natáčených dílů lovíte klokana. Už jste chutnal klokaní steak?

Ano, ale bylo to někde na zájezdě a velice jsem si pochutnal.

S dovolením se ještě vrátím ke zbraním. Říkal jste, že už jste střílel ze vzduchovky, znáte české zbraně?

Já mám terčovou vzduchovku s docela silnou pružinou, musím být opatrný, ona je to sice jen vzduchovka, ale může natropit neplechu při neopatrném zacházení. A máme doma ještě jednu vzduchovku, obyčejnou, se synem rádi střílíme na terče. A navíc v ulici máme souseda, který je mistr ve střelbě, s ním se taky někdy střelecky vyžíváme, je to příjemná zábava.

 

Jak se vám líbí filmová zbraň, sedí vám do ruky? Vystřelil byste si s ní někdy rád na honu?

Bez přehánění, je to zbraň nesmírně krásná na první pohled, hezky padne do ruky, těší mě to o to víc, že je to náš český výrobek. Umím si moc dobře představit, že s takovou zbraní budou myslivci rádi chodit do lesa, ale já vás zklamu, nestřílel bych s ní.

 

A tak úplný závěr, vážení čtenáři, zkuste prosím určit, jaký typ zbraně při natáčení nosil Václav Postránecký. Budete-li chtít, pošlete nám tipy do redakce, třeba se i nějaká odměna pro pozorné diváky najde.

Zpracování dat...