ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2014

Moderní noční vidění NiteSite

Myslivost 11/2014, str. 46  Karel Kaufmann
Jsou to jen několik měsíců, kdy se objevily produkty značky NiteSite na českém trhu. Celá výrobní řada přinesla do relativně stabilního trhu s nočním vidění nový svěží vítr. Anglická společnost NiteSite sídlící v Yorku přišla s prvním modelem digitálního nočního vidění již v roce 2009. Ten čas se jednalo opravdu o přelomové zařízení, které svým způsobem zobrazení obrazu budilo obdiv, zatracení a hlavně spousty otázek. Pět let poté, kdy se v západní Evropě staly produkty NiteSite již běžným doplňkem myslivce, přicházejí i do našich luhů a hájů. Samozřejmě, že noční vidění typu NiteSite vyvolává ty samé rozporuplné reakce u většiny našich myslivců. Za pět let vývoje, zkoušení a nespočet uživatelských recenzí přišla společnost NiteSite s novou vývojovou řadou rozdělenou podle vzdáleností dosvitu zdroje infračerveného světla, nebo-li přisvícení.

Nové uspořádání produktů nese jména Viper, Wolf a Eagle. Dělí se podle vzdálenosti dosvitu přisvícení. Nejzákladnější řada Viper dohlédne až 100 m, prostřední a také nejvíce žádaný model dohlédne 300 m, poslední a nejvýkonnější Eagle dohlédne až 500 m. Hodnoty udávané výrobcem jsme poctivě testovali a dostaneme se k nim posléze.

Nejdříve je vhodné představit funkci celého nočního vidění. Digitální noční vidění NiteSite funguje na zesílení zbytkového světla, které je dodáváno přísvitem o vlnové délce 850 nm. Tato vlnová délka byla praxí prokázána jako neviditelná pro zvěř, respektive zvěř na ni nereaguje. Přisvícení o vlnové délce 850 nm se používá již také zhruba pět let, a proto se zkušeností nahromadilo spousta.

NiteSite má unikátní vlastnost, i když se jedná o digitální noční vidění, jeho obraz se neseká a nijak nezpožďuje. CCD kamera pěkně plynule přenáší dění před puškohledem a myslivec míří přes svou záměrnou osnovu a svůj poctivě nastřelený puškohled. Ani jeden z výrobků NiteSite není třeba jakkoliv seřizovat do optické osy puškohledu, jednoduše se nasadí na okulár, propojí a noční čekaná může začít.

Zajímavostí je také fakt, že i když se jedná o systém spolupracující přímo s puškohledem, není třeba si dělat starosti jaké zvětšení je zrovna používáno. Samozřejmě, že s vyšším zvětšením se kvalita obrazu zhoršuje, ale dokonce i při zvětšení 10x jsme nezaznamenali znatelný úbytek na kvalitě obrazu.

Jako každé digitální noční vidění a vlastně noční vidění obecně, i NiteSite potřebuje napájení a tady se nám trochu kategorie rozdělují. Podle intenzity dosvitu a rovněž podle dodávané nabíjecí baterie se doba pozorování prodlužuje i snižuje.

Nejoblíbenější model Wolf byl doplněn o silnou nabíjecí baterii a vznikl nový produkt s názvem Wolf power+, s prodlouženou dobou provozu až o trojnásobek. Baterie a také další potřebné příslušenství je dodáváno v sadě spolu s přístrojem při zakoupení.

Dalším potřebným příslušenstvím se rozumí nabíječka baterie, gumový adaptér pro uchycení snímače s CCD čipem na okulár, plastové kroužky pro uchycení displeje na puškohled a také sada filtrů pro ztmavení svitu displeje.

Než se odebereme k testu vhodnému pro mysliveckou praxi, dovolte mi připomenout, že produkty NiteSite nepatří do nedovolených doplňků zbraní kategorie A podle novely zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb., která je v platnosti od 1. 7. 2014. Je možné jej tedy libovolně nabývat do vlastnictví, přenášet a používat pro jakoukoliv praxi, nejen tu mysliveckou.

 

Praktické testování

Teorie již bylo určitě dost a je na čase se podívat na praktické využití a zodpovědět řadu otázek. Digitální noční vidění NiteSite jsme testovali za denního světla na střelnici a také během nočního lovu. Použitá zbraň pro testování byla CZ 550 z Uherského Brodu o ráži 9,3x62. Záměrně jsme zvolili silnou ráži, abychom se při testu přesvědčili o univerzálnosti a odolnosti přístrojů.

Denní test byl zaměřen především na přesnost střelby a pohodlí. Jelikož se střelec nedívá přímo do puškohledu, ale na displej nad ním, je střelba poměrně nezvyklá. Stačí však párkrát dát zbraň do ramene a nácvik se dostaví velmi rychle.

Následně se nám zalíbilo pozorovat cíl v kříži oběma očima. Střelba se stala kupodivu komfortnější. S přesností střelby nebyl žádný problém, na 100 m jsme dosáhli stejné přesnosti zbraně a optiky jako bez NiteSite.

Nasazení na puškohled je také velmi jednoduché, je však třeba postupovat podle návodu a v případě potřeby si CCD kameru trochu doostřit. Návod je jednoduše a účelně zpracován, a tak jsme neměli problém pochopit celý systém.

Noční test byl již trochu zajímavější. Jak jinak vyzkoušet zařízení pro noční lov než při lovu, konkrétně černé zvěře. Měli jsme dva testované modely, Viper a Wolf. Vnadiště, kde probíhal test disponuje loveckou vzdáleností okolo 80 m a je umístěno na palouku v lesním porostu. Hlavním cílem bylo vyzkoušet reakci černé zvěře na osvícení obličeje myslivce a také vlnovou délku přísvitu.

Použili jsme NiteSite Viper pouze s jedním filtrem pro ztmavení jasu displeje, kdežto Wolf měl dva filtry. Reakci na přísvit se nám u černé zvěře nedokázalo prokázat, ale reakci na osvětlení obličeje, konkrétně u modelu Viper, jsme pozorovali, černá byla poměrne neklidná. Ale použití modelu Wolf se dvěma flitry bylo naprosto dostačující a zvěř již pak nerušeně brala krmivo. U modelu Viper ale druhý filtr snižuje dohled na 60 m, proto doporučujeme použít při používání na kazatelně či posedu nějaký přehoz přes hlavu a nebo si vybrat již silnější řadu Wolf.

Pro zjištění korektních vlastností byl proveden ještě další test obou zařízení, kdy se podařilo s Wolfem dohlédnout až na 260 m přes louku. Bez ztráty kvality pozorování a rozpoznání kusu se Viper choval dobře na vzdálenost okolo 90 m v lesním porostu a 70 m na otevřeném prostranství.

Musím uznat, že nás oba dva přístroje mile překvapily a věříme, že náš krátký test napomůže zájemcům o noční vidění při výběru přístroje. Názor na značku NiteSite si ale musíte udělat sami, nejlépe bude, pokud zkontaktujete pro vyzkoušení v nočních podmínkách svého prodejce zbraní či jiných loveckých doplňků.

Karel KAUFMANN

Zpracování dat...