ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2014

Svítilna Fenix TK75

Myslivost 11/2014, str. 38  Josef Drmota
V předchozí sérii článků (Myslivost 11/2011, 12/2012, 10/2013 a 5/2014) jsem se věnoval svítilnám Fenix, které se v posledních letech dostávají na náš trh a nacházejí mezi myslivci stále více příznivců. Díky spolupráci s pražskou firmou Ariga, s.r.o., která provozuje internetový obchod kronium.cz, jsem měl možnost postupně představit výrobky různých kategorií, počínaje drobnými kapesními svítilnami (např. LD 12), přes klasické čelovky (např. HL21), až po taktické a lovecké svítilny (TK15, TK22 aj.).

Pro přípravu dnešního pokračování uvedené řady příspěvků mi byla zapůjčena masívní svítilna TK75 určená primárně pro bezpečnostní složky a pro specifické zájmové činnosti, mezi které patří například speleologie. Přestože se z hlediska myslivosti nejedná, jak se i v dalším textu opakovaně zmíním, o typický produkt, dovolím si tuto zajímavou svítilnu na stránkách našeho časopisu představit. Na základě vlastních zkušeností si totiž troufnu tvrdit, že si TK75 stoprocentně najde svoje zastánce i mezi myslivci. Navíc je podle mne více než vhodné, udělají-li si čtenáři představu o celé škále výrobků značky Fenix a poznají-li kompletní sortiment od „každodenních kapesních pomocníků“, až po skutečně masívní „pracanty pro specifické příležitosti“.  

Primárním určením svítilny TK75 jsou vyhledávací, záchranné a průzkumné akce, k čemuž ji předurčuje masívní konstrukce, odolnost a především obrovský světelný výkon 2900 lumenů. Právě parametry a robustnost svítilny (průměr hlavy 87,5 mm, průměr těla 52,5 mm, celková délka 185 mm a hmotnost s bateriemi 700 g) mne zprvu poněkud zaskočily (obr. 1). Zcela bez vytáček také přiznávám, že jsem díky nim o reálném využití výrobku v praktické myslivosti předem v duchu zapochyboval. O tom, že člověk nemá činit předčasné a ukvapené soudy, jsem se však měl záhy přesvědčit a TK75 mi svým způsobem velmi brzy učarovala. Než se ovšem dostanu k praktickým poznatkům, dovolím si nejdříve uvést některé další detaily a stručný popis svítilny.

TK75 svým designem i provedením odpovídá ostatním produktům Fenix. Znamená to pevné tělo z odolného leteckého hliníku opatřené protiskluzovým povrchem. Čočka je vyrobena z kvalitního tvrzeného skla s antireflexním povrchem zaručujícím skvělou prostupnost světla. Hlava svítilny je opatřena celkem třemi parabolami s výkonnými diodami LED Cree XM-L2 U2. Hlava je osazena vystouplým zubatých kroužkem z nerezové oceli, který může být v případě nouze používán jako úderný prvek a svým přesahem i tvarem do jisté míry chrání čočku před přímým nárazem (obr. 2). Svítilna je testována pro pády do 1 metru a ponoření do 2 metrů.

Ovládání svítilny je velmi jednoduché pomocí dvojice paralelně uložených tlačítek, která jsou snadno dostupná na přechodu mezi tělem a hlavou svítilny. Pravé tlačítko je určené k jednorázovému zapnutí svítilny, zatímco levé tlačítko slouží k přepínání jednotlivých světelných režimů. Jednoduchost ovládání vypínačů má jednu nevýhodu - svítilna se snadno aktivuje nechtěně. To by mohl být problém během transportů v zavazadle, kdy může dojít k nepříjemnému vybití zdroje, ev. k přehřátí uzavřeného prostoru, protože svítilna při maximálním výkonu celkem intenzívně „topí“. Můžeme mu předejít vyjmutím baterií, ev. minimálně přepnutím svítilny do nejnižšího režimu výkonu před každým transportem a kontrolou stavu bezprostředně po jeho skončení. Řešením je také prosté povolení hlavy svítilny asi o tři závity, které od sebe dostatečně oddálí kontakty.

Svítilna disponuje čtyřmi režimy výkonu nepřerušovaného bílého světla, dále režimem STROBOSKOP a režimem SOS. Přechod mezi jednotlivými stupni výkonu se realizuje cyklicky krátkým stiskem levého tlačítka. STROBOSKOP a následně SOS lze aktivovat delším podržením tohoto tlačítka, a to i při vypnuté svítilně.

Při vypnutí a opětovném zapnutí si svítilna pamatuje naposledy použitý režim. Nejvýkonnější režim TURBO je spojen s 2900 lumeny výkonu, dosvitem 690 metrů a deklarovanou výdrží baterií 1 hodina a 15 minut. V režimu HIGH (vysoký) pracuje svítilna s 1200 lumeny a výrobce udává životnost zdroje 4 hodiny. Režim MID (střední) poskytuje 450 lumenů s 12 hodinami provozu a konečně režim LOW (nízký) má výkon 25 lumenů a životnost zdroje 200 hodin. Režim STROBOSKOP funguje při 2900 lumenech a SOS při 450 lumenech.

Součástí dodávky svítilny je šňůrka na zápěstí. Přestože ji u ostatních svítilen považuji za poněkud zbytečnou a obvykle ji nepoužívám, v případě robustní a těžké TK75 je tento doplněk téměř nezbytný. Na zápěstí si jej proto navlékám v okamžiku, kdy svítilnu vytáhnu z batohu. Nakonec je to ale šikovné nejen z důvodu zabezpečení svítilny. Potřebuji-li náhle volnou ruku, spustím jednoduše svítilnu na zápěstí a mám ji i nadále k dispozici. Jedinou nevýhodou je v tom případě opět vyšší hmotnost.

K napájení svítilny jsou používány čtyři vysokokapacitní Li-Ion akumulátory 18650 (obr. 3). V krajním případě bude svítilna fungovat i na pouhé dva akumulátory, nicméně se tím adekvátně sníží doba možného použití. Vzhledem k tomuto počtu je nezbytné současné pořízení nabíječky. Výrobce doporučuje vlastní rychlonabíječku Fenix ARE-C1 nebo lépe čtyřkanálovou univerzální nabíječku Fenix ARE-C2. Oba typy lze připojit buď k běžné síti s napětím 220V nebo k autobaterii. První typ umožňuje současné dobíjení dvou akumulátorů, zatímco druhý typ je určen k současnému nabíjení všech čtyř zdrojů.  

Maximální deklarovaný dosvit 690 metrů je zajímavým údajem a podle sdělení výrobce je uváděn v souladu s odpovídajícími normami. Z hlediska praktického použití je však tato hodnota, resp. její horní hranice, především psychologická a nemá podle mého názoru větší reálný význam. Stejně problémové je i praktické ověření údaje.

Po delším uvažování, jak hodnotu otestovat, jsem dostal nápad vyzkoušet horní hranici výkonu na rovném, mírně stoupavém úseku silnice, kde by bylo možné posoudit maximální dosvit podle odlesku reflexních sklíček na patnících. Pokus udávané údaje potvrdil - nejdelší úsek, který jsem byl schopen nasvítit tak, aby byla reakce odrazek vidět, měřil stěží uvěřitelných 740 metrů.

Z hlediska praxe je ovšem podle mého názoru a zkušeností vhodné uvažovat o plnohodnotném použití svítilny do vzdálenosti kolem 300 metrů. Na tuto vzdálenost není problém nasvítit jakýkoliv prostor a pomocí optiky na něm pozorovat detaily. Nasvícení objektu pomocí TK75 můžeme vidět na obr. 4.  Přední budova je vzdálenosti asi 200 metrů. Průměr jádra světelného kužele odhaduji v této vzdálenosti na asi 30 metrů. Příčně postavený objekt kravína v pozadí je asi o 100 metrů dál. Nasvícení lesní cesty v délce kolem 150 metrů je vidět na obr. 5.

Pro subjektivní porovnání svítivosti je také možné použít kužel vznikající při zapnutých dálkových světlech osobního automobilu (sériově vyráběná škoda fabia). Světelný kužel automobilu je vzhledem k dvojici reflektorů a s ohledem na jejich stavbu sice širší, nicméně z hlediska intenzity svitu by zvítězila TK75, která na první pohled svým dosahem do dálky světla automobilu překonává.

Použití svítilny je ale vzhledem k možnosti přepnutí do nižších režimů výkonu velmi široké. Pomineme-li její rozměry a hmotnost, poskytuje nám příjemný světelný výstup pro mnoho situací - při výpadku proudu, pro posvícení na cestu, při hledání drobných předmětů apod. Jádro kužele, osvětlující odpovídajícím způsobem detaily, je lemováno příjemnou, dostatečně širokou koronou, která usnadňuje primární orientaci (obr. 6) a následné zaměření samotného jádra. Svítilnu lze také díky zadní rovné části postavit v interiéru na stůl, čímž nám může při nižších režimech výkonu nahradit svíčku.

Vzhledem k vysoké pořizovací ceně zapůjčeného výrobku jsem si protentokrát odpustil náročnější testy odolnosti. Během používání, které se protáhlo na několik měsíců, se nicméně vyskytly kolizní situace, které odolnost svítilny přirozeně ověřily. Jednalo se zejména o několik pádů loveckého tlumoku, v němž jsem svítilnu transportoval, i prostých upadnutí výrobku z ruky na různý podklad. Drobný cílený pokus, který jsem si ovšem neodpustil, byl nenáročný test voděodolnosti. Krom toho, že mi svítilna opakovaně v tlumoku promokla, jsem ji krátkodobě zcela ponořil do vody během demonstrace výhod svítilen Fenix svým mysliveckým kolegům (obr. 7). Těmito nenáročnými zátěžemi prošla TK75 bez problémů a na její funkčnost neměly žádný vliv.

To, co uživatele zajisté zajímá vždy a na prvním místě, je výdrž baterií. S plně nabitými dobíjecími akumulátory 2600 mAh jsem si dovolil jednoduše otestovat výdrž při TURBO výkonu. Svítilna při něm vydržela v chodu 60 minut. Pak přešla do režimu HIGH. V režimu TURBO nicméně musíme počítat s tím, že po každých 20 minutách se svítilna do tohoto nižšího režimu přepíná z bezpečnostních důvodů automaticky. Zpět do režimu vyššího však jde bez problémů opětovně nahodit až do poklesu napětí v akumulátorech. V nepřetržitě udržovaném TURBO režimu se svítilna silně zahřívá. Platí to nejen pro hlavu, nýbrž pro celé její tělo.

V režimu HIGH následně svítilna vydržela dalších asi 30 minut, načež přeskočila do režimu MID. Do výkonu LOW spadla následně poměrně rychle během necelých 10 minut. V nejnižším režimu výkonu pak svítila ještě celých 60 minut, než definitivně ukončila činnost. Výsledky pokusu víceméně odpovídají výše uvedeným údajům výrobce a liší se v případě TURBO režimu zhruba o 20 %. Svítilna by se jim určitě přiblížila při použití výkonnějších akumulátorů.

Podle mých zkušeností má výrobek jednu příjemnou vlastnost, která nás upozorní s dostatečným předstihem na potřebu dobít zdroj napájení. Vypneme-li totiž svítilnu s již částečně vybitými akumulátory v režimu TURBO, který si elektronika pochopitelně pamatuje, a pokusíme-li se do něj následně vrátit, naskočí pouze do režimu HIGH. Do požadovaného režimu TURBO se však dá bez problémů přepnout a následně v něm i pracuje. Je to ale první známka, že akumulátory již potřebují občerstvit v nabíječce.

 

A nyní k celkovým závěrům, které jsem si během několikaměsíčním „tahání“ TK75 honitbou vytvořil.

Jak jsem již napsal v úvodu, nepovažoval jsem původně výrobek za příliš vhodný doplněk pro praktický dennodenní výkon myslivosti. Již při první aktivaci v nočním lese jsem však musel svůj názor okamžitě poopravit, protože intenzita podobně masívního světelného toku má obrovské výhody a doslova nám otevírá oči. Během testovacích týdnů jsem se poctivě snažil najít na svítilně její výhody, které by byly v protiváze vyšší pořizovací ceně i masívní konstrukci. Dospěl jsem během nich k následujícím možnostem použití, přičemž uvedený výčet nemusí být ani zdaleka konečný:

1. Dosledy - přestože se jednalo o primární podnět k využití svítilny v myslivosti ze strany prodejce, byl jsem v tomto směru poměrně skeptický. Vadila mi především větší hmotnost svítilny a tudíž horší manévrovatelnost během samotného dosledu, kdy musíme často vést psa na barvářském řemenu, být ve střehu a mít v pohotovosti loveckou zbraň. Z tohoto pohledu jednoznačně vedou drobnější taktické svítilny, jejichž výkon k danému účelu plně postačuje.  

Je to ale otázka diskuse a TK75 při podobné příležitosti dokáže odvést obrovský díl práce vzhledem ke skutečnosti, že se náročnějších dosledů obvykle zúčastňuje větší počet osob. Není proto problémem použít jednoho myslivce v roli „osvětlovače“. Intenzívní světelný tok dokáže perfektně nasvítit i prostor mezi stromy, pod svěšenými větvemi apod. Viditelnost v hustém lese je tím pádem při použití svítilny v cílovém prostoru dokonce lepší než během denních hodin.

Ke stejnému poznatku jsem dospěl i během vyšetřování nástřelu a navazující části pobarvené stopní dráhy černé zvěře v řepkovém poli. Klekneme-li si do jinak velmi hustého a nepřehledného porostu, jsme schopni „odspodu“ nasvítit prostor mezi stonky až do vzdálenosti několika metrů. Dobře je přitom vidět barva, kterou unikající kus na světlých hladkých stoncích zanechá.

2. Nezastupitelnou roli může intenzívní světlo sehrát během sčítání zvěře v nočních hodinách na přehledných plochách. Otevřená pole jsou ideálním místem pro využití podobně masívního světelného výkonu. Svítilna nám tak může pomoci zjistit, kolik zvěře se v otevřeném prostoru pohybuje. Zde bych si dovolil poprosit o použití zdravého rozumu. Využijme prosím výhod techniky ku prospěchu hospodaření se zvěří omezeně v době sčítání a ne k jejímu pravidelnému znervózňování. Problémů s klidem má v dnešních honitbách i tak více než dost.

3. S ohledem na předchozí věty je možné intenzívní světlo použít k  plašení vnímavější zvěře během ostrahy poškozovaných porostů, ať již se jedná o lesní kultury nebo osetá pole. V tomto směru si dovolím ponechat myšlenku bez dalších komentářů a na posouzení případných uživatelů, protože sám jsem ji neměl možnost během testování odzkoušet. 

4. Využití nalezne TK75 zcela jistě během ostrahy honiteb, ať již před čtyřnohými, tak především dvounohými pytláky. Výhoda nasvícení noční scény a čitelnost detailů se může stoprocentně hodit všude tam, kde se uživatelé honiteb pravidelně potýkají s různými nepravostmi ať již ze strany lidí nebo toulavých domácích zvířat.

5. Nezanedbatelná je i skutečnost, že podobně výkonná svítilna může být coby prostředek pasívní obrany efektivně použita během krizových situací. Světelný kužel a případné blikání režimu STROBOSKOP jsou ve tmě natolik intenzívní a nepříjemné pro oči, že na kontaktní vzdálenost nedokáže případný útočník rozpoznat, kdo za zdrojem světla stojí, zda je ozbrojen a čím.

Přestože se TK75 vzhledem k ceně i velikosti určitě nestane běžnou součástí výbavy našich myslivců, měli by jí věnovat pozornost zejména profesionální myslivci, uživatelé exponovanějších honiteb, intenzívních chovů drobné zvěře a provozovatelé obor. Využití nalezne všude tam, kde je potřeba výkonného a přitom snadno přenosného zdroje světla. Velkou službu pak může odvést v rukou mysliveckých hospodářů a mysliveckých stráží v situacích, kdy plnění jejich povinností vyžaduje časté zásahy přímo v honitbách.

Text a snímky Josef DRMOTA

Zpracování dat...