Časopis Myslivost

DŘEVĚNÁ PAŽBA versus PAŽBA Z PLASTU

Myslivost 12/2014, str. 24  Jiří Hanák
V Evropě je lovecká zbraň od jejího historického počátku vnímána jako estetický celek včetně pažby, která bývala, a dnes dosud často je, významnou částí výzdoby zbraně ukazující na postavení a prestiž majitele. Pohled na estetický význam pažby u zbraně se v Evropě udržuje dodnes a většina výrobců dokonce nabízí různé stupně kvality a vzhledu kresby dřeva použitého k výrobě pažby. Někteří výrobci továrně vyráběných zbraní mají až deset stupňů výběru kvality pažby. Pažby z kvalitnějšího a krásnějšího dřeva jsou za příplatky, které, v nejvyšších stupních, jsou i násobně dražší než celá zbraň v základním provedení. U zbraní vyráběných puškaři na zakázku jsou pažby vyrobené z výběrového ořechového dřeva samozřejmostí.
Podle tradičního vnímání je třeba přistupovat k lovecké zbrani nejen z hlediska její funkce, ale i z hlediska mysliveckých tradic a kulturního dědictví, do kterého estetika pažby a její výzdoba uměleckými řezbáři, intarzisty a dalšími umělci nezbytně a určitě patří. Kvalitní pažba, s dobře viditelnou přírodní kresbou ořechového dřeva, prostě zbraň dokresluje a vytváří její celkový dojem a umožňuje realizovat individuální charakter zbraně i prezentaci majitele.
Tradiční pojetí pažby nejen jako funkční části zbraně, ale také jako estetického doplňku, není, podle mého osobního názoru, jen pozůstatek významného dědictví puškařského řemesla, ale platí to i dnes a vybavit loveckou zbraň krásnou pažbou není výrazem snobismu, ale naopak úctou k tradicím.
K výrobě kvalitních pažeb loveckých zbraní se ustálilo používání dřevo z ořešáku rostoucího zejména ve středomoří a černomoří, nejkvalitnější pak pochází z Turecka, na kterém je zvláště výrazný kontrast světlých a tmavých letorostů. Vcelku kvalitní dřevo pochází z druhu francouzského ořešáku pěstovaného na americkém středozápadu, ale původní druh amerického ořešáku má kresbu dřeva méně výraznou, což vidíme na většině zbraní pocházejících z USA. Ořechové dřevo je většinou na pohled krásné, dobře se opracovává a je relativně pevné.
Na druhou stranu dřevo pažby je při používání v praxi značně choulostivé na mechanická poškození jako poškrábání, otlaky a dokonce i zlomení. Dřevo trpí nadměrnou vlhkostí například v tropických podmínkách a vlhké, i u nelakovaného povrchu, je při úchopu kluzké a držení zbraně je tak nejisté.
Když americká firma Ruger v 80. letech minulého století uvedla na trh svoji kulovnici v nerezovém provedení s lehkou pažbou z plastu, bylo to poněkud nezvyklé použití u lovecké zbraně, protože dosud se použití plastů nebo laminátů zavádělo jen u zbraní vojenských a služebních. Plastová pažba na kulovnici Ruger s odlehčovacím prolisem uprostřed plochy pažby, byla esteticky vcelku povedená a zaznamenala následně dobrý prodejní úspěch jak ve své domovině USA, tak i například v Austrálii a v zemích s náročnějšími klimatickými podmínkami.
Od té doby se pažby z plastů staly v USA zcela běžné. V Austrálii jsem se dokonce setkal s českými kulovnicemi ZKK, u kterých byly původní dřevěné pažby dovozcem vyměněny za pažby z polyesteru s cílem získat odolnou zbraň do místních náročných podmínek. Obliba pažeb z plastů se postupem času tak rozšířila, že dnes každý výrobce továrních loveckých zbraní, nejen v USA, ale i v Evropě, včetně tuzemské ČZ, nabízí možnost dodávky kulovnice i s plastovou pažbou. Výrobci většinou nabízí barevné provedení pažeb v černé barvě základního materiálu nebo barvené většinou s maskovacím „kamuflážním“ vzorem.
Je faktem, že zbraně s plastovými pažbami míří v drtivé většině na mimoevropské trhy, protože vztah Evropanů, formovaný po staletí směrem ke klasickým materiálům, tedy v případě pažeb, k ořechovému dřevu, je k plastu velmi rezervovaný, ale i zde se začíná prosazovat hledisko praktičnosti, což je už evidentní například ve Skandinávii, kde v drsných podmínkách severu má plastová pažba nesporné výhody.
K výrobě pažeb z plastů hmot se používají polyesterové pryskyřice, tvrzená pryž nebo v poslední době nejčastěji plast ABS s uhlíkovými vlákny s měkčeným „sametovým“ povrchem, který je velmi příjemný na dotyk a navíc, za jakýchkoliv podmínek včetně mokrých, je naprosto neklouzavý a umožňuje spolehlivý a pevný úchop.
Pro odlehčená provedení zbraní tzv. „light“ se plastové pažby snadno vyrobí o nižší hmotnosti, což u dřevěné jednoduše proveditelné není.
Pažby vyrobené z plastu ABS jsou velmi odolné jak proti klimatickým podmínkám, dešti, sněhu a mrazu, tak především proti mechanickému namáhání a jsou prakticky „nezničitelné“. Naprosto je neohrozí pád zbraně z jakékoliv výšky či jiné nárazy, chvění ani otřesy. Jsou odolné proti poškrábání, otlakům a dalším poškozením, které u dřevěných pažeb běžně vznikají.
Navíc ještě mají jednu vlastnost. Přesto, že jsou velmi pevné, jsou mikropružné. Pažba z ABS je velmi pevná a tuhá, ale při výstřelu a vyvolaném zpětném rázu, pažba svojí mikropružností vnitřní struktury zachytí i část zpětného rázu, takže střelba ze zbraní osazených plastovou pažbou z ABS jen velmi příjemná i při střelbě s velmi výkonnými a silnými rážemi s energickým zpětným rázem. Tuto vlastnost považuji za velmi přínosnou kromě již výše uvedené téměř absolutní mechanické odolnosti.
Mám osobní, dlouholeté zkušenosti s plastovými pažbami jak v dřívějším provedení z polyesterové pryskyřice, tak i ze současného ABS, které jsou celkově veskrze pozitivní.
Pokud bych měl učinit závěr a konečné doporučení zda plastovou pažbu ano či ne, pokusím se o malé shrnutí. Pokud si budu pořizovat luxusnější zbraň pro občasné použití ve standardních podmínkách, potom jednoznačně volím pažbu z tradičního výběrového dřeva.
Při pořizování zbraně pro denní používání, časté převozy a pro lov v náročnějších klimatických podmínkách bych poněkud konzervativní přístup se striktním ohledem na tradice odložil a volil plast pro jeho nesporné praktické výhody. Plastová pažba, zejména vyrobená z ABS, je výsledkem technického vývoje a pokroku a ten se prosazuje i u loveckých zbraní bez ohledu na tradice.
© Dr. Ing. Jiří HANÁK
Zpracování dat...