Časopis Myslivost

Ruger M 77 Mark II Left-Handed

Myslivost 12/2014, str. 48  Marek Sainer
Americká zbrojovka Sturm & Ruger je známá výrobou kvalitních revolverů, samonabíjecích karabin, malorážek a pistolí. Pouze zasvěcení vědí, že výrobní sortiment Rugeru je podstatně obsáhlejší a kromě jiného v něm najdeme kvalitní lovecké a sportovní opakovačky, které se v našich prodejnách objevují velmi zřídka. Rádi jsme uvítali ojedinělou nabídku k testu Rugerovy lovecké kulovnice M 77 Mark II Left-Handed, tedy i v neobvyklém levorukém provedení.
 
Základní charakteristika
Kulovnice M 77 Mark II, je odrazem názoru, před několika lety zesnulého zakladatele zbrojovky Ruger Billa Rugera, za každou cenu nevymýšlet nové, ale maximálně využít známé systémy, jejich výrobu dovést k dokonalosti a vyrobit kvalitní zbraň za přijatelnou cenu. Zbrojovka Ruger měla a má k uvedeným cílům všechny předpoklady, protože patří k průkopníkům přesného odlévání ocelových výrobků.
Kulovnice M 77 Mark II jsou postaveny na základě systému Mauser 1898. Hlavním nosným prvkem je pouzdro závěru, odlité z kvalitní ocelové slitiny. V pouzdru závěru je uložen válcový otočný odsuvný závěr se dvěma mohutnými uzamykacími ozuby na čele a dlouhým vytahovačem vyrobeným z perové oceli.
Na zadním čele závěru není typická mauserovská křidélkovou pojistka. V souladu s moderními názory a požadavky, se nová třípolohová pojistka nachází na straně pouzdra závěru za ovládací kliku, jejíž tvar byl přizpůsoben tak, aby nepřekážela namontovanému optickému zaměřovači. Spoušťový mechanismus není vybaven napínáčkem.
Náboje jsou uloženy v nábojové schránce s kapacitou čtyři náboje (platí pro všechny modely M 77 Mark II) a odklopným ocelovým dnem, které se ovládá páčkou v čele lučíku.
Kulovnice M 77 Mark II se dodávají ve variantách Standard, Ultra Light, Left-Handed, International, All - Weather, All - Weather Ultra Light, Sporter, Left – Handed Sporter, Target, Compact, Frontier Rifle, a Stainless Frontier Rifle, v rážích rážích 204 Ruger, 223 Remington, 22-250 Remington, 220 Swift, 6 mm Remington, 243 Winchester, 257 Roberts, 25-06 Remington, 6,5x55, 260 Remington, 270 Winchester, 270 WSM, 7 mm WSM, 7 mm-08, 7 mm Remington Magnum, 280 Remington, 30-06 Springfield, 300 WSM, 300 Winchester Magnum, 308 Wichester, 325 WSM, 338 Winchester Magnum, a 350 Remington Magnum.
Uvedené modely se nevyrábí ve všech rážích, zákazník má přesto velkou možnost výběru. Hlaveň kulovnic Ruger má, v závislosti na variantě a jejím určení délku 419,1 mm (16 ½‘‘), 457,2 mm (18‘‘), 508 mm (20‘‘), 558,8 (22‘‘) a 609,6 (24‘‘).
Kulovnice M 77 se dále liší provedením materiálu pažby; Standard má klasickou ořechovou pažbu s rukojetí a předpažbím zdrsněným kosočtvěrcovými jehlany, Targer Grey se dodává v pažbě z laminovaného dřeva bez zdrsnění, All-Weather má pažbu z plastu a Compact má opět pažbu z ořechového dřeva zdrsněnou kosočtvercovými jehlany zkrácenou úměrně délce 16 1/2‘‘ hlavně. Všechny pažby mají v USA oblíbený americký tvar. Některé modely mají pouzdro závěru a mechanismus vyrobeny z nerezové oceli. S výjimkou varianty International, se všechny M 77 Mark II dodávají bez otevřených mířidel a střelci musí použít optický zaměřovač nebo kolimátor.
 
Ruger M 77 Mark II Left-Handed
Prohlédli jsme si a vyzkoušeli Ruger M 77 Mark II Left-Handed ráže 30-06 Springfield, navazující na model Standard. Zbraň má závěr, pojistku a další součásti přizpůsobené pro střelce s levou dominantní rukou nebo levým řídícím okem; klika závěru, vytahovač, vyhazovač a pojistka jsou v porovnání se standardní pravorukou variantou umístěny na opačné straně.
Plovoucí hlaveň je dlouhá 558,8 (22‘‘), ořechová pažba je osazena pryžovou botkou zmírňující zpětný ráz. Nábojová schránka pojme čtyři náboje. Pojistka blokuje spoušťový mechanismus, v další poloze dovoluje nabít náboj do nábojové komory bez nebezpečí nechtěného výstřelu a ve třetí poloze brání nechtěnému výstřelu i pohybu závěru.
Celkové zpracování je na velmi slušné úrovni, pojistka je tichá a závěr se pohybuje hladce.
Hlaveň, pouzdro závěru, nábojová schránka a hmatník pojistky jsou vyrobeny z klasické, na povrchu brynýrované oceli, podavač, závěr s ovládací klikou a spoušťový mechanismus jsou z nerezové oceli.
 
Střelecká zkouška
Na liště pouzdra závěru jsme měli namontován optický zaměřovač Dontop 6x40 se záměrnou osnovou Z-plex, sestávající ze čtyř silných ramen a nitkového kříže. Spoušť s hladkým chodem měla nastaven nečekaně vysoký odpor. Všeobecně dávám přednost tvrdším hladkým spouštím, zde musel jsem přiznat, že odpor spouště Rugeru je vysoký i na mé požadavky a s největší pravděpodobností má bránit nežádoucímu výstřelu.
Střeleckou zkoušku jsme provedli na střelnici na vzdálenost 50 metrů s náboji Blaser CDP s poloplášťovou střelou o hmotnosti 10,7 g/165 grs, s řízenou deformací, dosahující počáteční rychlosti 850 m.s-1 a energie E0 3470 J.
Po nastřelení, když jsme si zvykli na odpor spouště, jsme dosahovali vynikajících seskupení zásahů, při míření vsedě s oporou i vstoje bez opory. Pro výkon náboje 30-06 je vzdálenost 50 metrů krátká, ale více nám podmínky střelnice neumožnily.
Celkově jsme vypálili 40 nábojů bez jediné závady a s výjimkou vysokého odporu spouště jsme byli s kulovnicí Ruger nadmíru spokojeni.
 
Závěr
Ruger M 77 Mark II Left-Handed je dobře vyrobená lovecká kulovnice s osvědčeným Mauserovým závěrem. S ohledem na pověstnou kvalitu materiálů používaných u firmy Ruger, dává předpoklad vysoké odolnosti, dlouhé životnosti a zachování výborných užitných vlastností.
Klady: 1.: Kvalita vyráběných zbraní, 2.: Design 3.: Široký výběr modelů a ráží
Zápory: 1.: Vysoký odpor spouště nastavený během výroby, 2.: Pro montáž optického zaměřovače lze použít pouze firemní montáž Optilock
Marek SAINER
 
Zpracování dat...