Čtyřicátý ročník Memoriálu Richarda Knolla v Podorlicku
Myslivost 10/2014, str. 14 Ludvík Uhlíř
Po pátečním srazu účastníků včetně prezentace vůdců a vůdkyň i psů v Českém Meziříčí, po ubytování, po poradě rozhodčích, veterinární prohlídce, fotografování psů a vůdců, rozlosování a rozdělení do skupin, po poskytnutí organizačních a technických informací a po přátelském posezení následovalo poslední srpnovou sobotu v Opočně pod Orlickými horami slavnostní zahájení 40. ročníku Memoriálu Richarda Knolla o titul Všestranný vítěz České republiky 2014 se zadáním titulu CACT a res. CACT – čekatelství šampiona práce ČR.
K zahájení této vrcholné soutěže ohařů, pořádané pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky a hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France, nastoupilo na zámeckém nádvoří dvacet ohařů a s nimi osmnáct vůdců a dvě vůdkyně; téměř stejný počet byl rozhodčích v čele s vrchním rozhodčím Františkem Zahradníčkem, mezi nimiž bylo pět rozhodčích z Rychnovska. Mezi vzácnými hosty byla Kristina Colloredo-Mansfeldová, která umožnila absolvování devětadvaceti disciplín v honitbách Bažantnice Mochov a Ledce a poskytla k přípravám a k zabezpečování vlastního průběhu memoriálu personál Správy lesů KCM – ředitelem organizačního výboru MRK byl Ing. Milan Vondřejc, v týmu působili lesníci, oborník, bažantník. Ke slavnostní atmosféře přispělo kvarteto trubačů na borlice a lesnice – Markazíni. Diváky zaplněné nádvoří svědčilo o dobré propagaci akce a o zájmu o špičkové soutěžení loveckých psů, což potvrdilo i to, že početní přihlížející se po odjezdu účastníků do honiteb k plnění disciplín Práce v poli, Práce ve vodě, Práce v lese a Přinášení změnili v korony dychtivě sledující s odpovídajícím odstupem výkony psů a fen.
Nejvíce disciplín – jedenáct – bylo třeba absolvovat na polích. Malé pole připravilo pro některé soutěžící překvapení při zvládání předmětu „Přinášení vlečené pernaté zvěře na dálku v poli“. Rozhodčí projevili zvýšenou náročnost. Vadilo jim, když pes místo sledování dráhy vlečeného bažanta zeširoka volně hledal. To pak vůdce udivila udělená dvojka, přičemž vlastní přinesení a předání bylo za čtyři. Nespokojený vůdce na dotaz rozhodčího, zda vznáší námitku, však odpověděl záporně. Soutěž dál pokračovala se vzetím dalšími vůdci uvedeného požadavku na vědomí. Práce v poli vynesla Marvinovi ze Štítek, vůdce MUDr. Pavla Pilaře, 233 body a vyhlášení za nejúspěšnějšího psa v polních disciplínách.
Co do počtu předmětů následovala práce v lesích – byla jich desítka. Ohrádka ke zvládání disciplíny „Přinášení lišky přes překážku“ byla vytvořena na okraji louky těsně u lesa nedaleko Ledeckého rybníka. Většina psů díky důkladnému výcviku věděla, co se od nich očekává – na místě „zadaunování“ byla na nich zjevná nedočkavost; vlastní výkony byly většinou na úrovni, o čemž svědčí jedenáct čtyřek a čtyři trojky – po dvou byly dvojky a jedničky. Pokud jde o disciplínu „Práce na pobarvené stopě“, avizováno bylo 14 vodičů, čtyři oznamovači, jeden hlasitý oznamovač a jeden hlasič, načež působilo jako vodič sedmnáct psů, jeden byl oznamovač a jeden hlasitý oznamovač. Při práci v lese dosáhl Brit z Krzáku, vedený Sabinou Kosovou, 129 bodů a vyhlášení za nejlepšího v lesních disciplínách.
Pod práci ve vodě spadaly čtyři disciplíny – dvě psi plnili na volné hladině Ledeckého rybníka a dvě v rákosí. Většinou zaznívaly čtyřky, jen čtyři psi měli problémy s disciplínou „Ochota k práci na hluboké vodě“, načež následující „Přinášení kachny z hluboké vody“ bylo zvládnuto všemi soutěžícími za čtyři. „Nahánění a dohledávka kachny v rákosí“ vyneslo kromě čtyřek jedničku a dokonce nulu. Pokud jde o disciplínu „Dohledávka kachny v rákosí“, až na jednoho dvojkového psa byli všichni ostatní čtyřkoví. Při práci ve vodě dosáhl tandem Kony z Plzínů s vůdcem Radkem Dudou dvaasedmdesát bodů a vyhlášení za nejúspěšnějšího ve vodních disciplínách.
Pokud jde o přinášení pernaté a srstnaté zvěře a lišky, třináct psů dosáhlo při čtyřkách 48 bodů, pět při trojkách 44 body.
Z výsledkové listiny dvoudenního zápolení se dozvídáme následující pořadí, které bylo vyhlášeno v neděli v předvečer při vyhodnocení 40. ročníku Memoriálu Richarda Knolla v Českém Meziříčí:
Tabulka!!!
Zatímco chválím počasí – vydatný déšť přišel až v neděli na závěr zvládání, neosměluji se hodnotit úroveň přípravy a zabezpečení průběhu memoriálu a připravenost a výkony psů. Vycházím z toho, co jsem slyšel od jiných, znalých. Všeobecně zaznívala chvála a uznání, které se týkaly jak práce psů, tak náročnosti vůdců i vůdkyň při výcviku – bylo zjevné, že věnovali hodiny a dny práci se psy, překonávali problémy vyvolané nedostatkem drobné zvěře. Byli ale také kritici, kteří poukazovali na to, že někteří uchazeči o účast při MRK při přípravě nedocenili, že jde o vrcholnou a tedy velice náročnou soutěž. Zato vůči organizátorům a zajišťovatelům průběhu memoriálu ze Správy lesů KCM a OMS ČMMJ v Rychnově nad Kněžnou nepadla výtka, bylo vyslovováno uznání.
Lze shrnout, že jubilejní 40. ročník Memoriálu Richarda Knolla byl po všech stránkách na úrovni a myslivečtí kynologové pod Orlickými horami – na Rychnovsku byl MRK uspořádán už v roce 1979 - se zhostili pořadatelství se ctí.
Text a snímky Ludvík Uhlíř