ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2014

JUBILEJNÍ 40. ROČNÍK MEMORIÁLU RICHARDA KNOLLA

Myslivost 10/2014, str. 16  František Zahradníček
očima vrchního rozhodčího a organizátora soutěže zároveň Možnost konat jubilejní ročník Memoriálu Richarda Knolla byla opětovnou výzvou (po 37. ročníku) nejen pro moji osobu, ale především pro Správu lesů Kristiny Colloredo Mandsfeldové Opočno. Ve spolupráci s OMS ČMMJ Rychnov nad Kněžnou bylo třeba připravit neopakovatelný zážitek pro místní region s celorepublikovou působností. V danou chvíli se jednalo o kompletní zabezpečení celé soutěže, včetně jejího zázemí a honiteb. Musím hned na úvod říci, že se celá soutěž maximálně vydařila a že zůstane po dlouhou dobu v srdcích myslivců a kynologů.
K slavnostnímu nástupu na hlavním nádvoří opočenského zámku nastoupilo 20 vybraných ohařů z celé ČR, aby tak soutěžili o titul „Všestranný vítěz ČR“ se zadáním titulů CACT, případně Res. CACT a postup na Memoriál karla Podhajského s mezinárodní účastí.
Úvodní proslov se státní hymnou a loveckými fanfárami za účasti vůdců, čestného předsednictva, významných hostů včetně početné korony bral za srdce. Samotná účast paní hraběnky Kristiny Colloredo Mandsfeldové s nastoupeným personálem v mysliveckých uniformách byla velmi působivá a zapadala do slavnostního scénáře. Celý ceremoniál byl neopakovatelným zážitkem tohoto ročníku.
Významným kladem bylo to, že již kolem deváté hodiny bylo zahájeno posuzování na všech pracovištích. Velké pole psi se svými vůdci absolvovali v prostorách bažantnice Mochov. Výborně zazvěřená honitba pernatou a průměrně zvěří srstnatou byla ku prospěchu psů. Až na výjimky toho všichni využili ve svůj prospěch. Zvěř se střílela bez omezení, a tak nebylo žádným překvapením, když vůdce měl střeleny dva a více kusů.
I přesto někteří účastníci obdrželi známku 0 v disciplíně klid před pernatou. Jeden vůdce se svým svěřencem po prvním dnu odstoupil. Výkon nebyl optimální a navíc zdravotní potíže udělaly své. Pracovalo s v řepách a vzrostlých podrůstkách a podsevech. Disciplíny na malém poli probíhaly v jetelotravním porostu a strništi (vlečka s pernatou).
Honitba Ledce, rovněž ve Správě lesů K.C.M. Opočno, byla vybrána pro lesní a vodní práce. Dovolím si říci, že terén nebyl náročný, ba naopak. Vodní plocha dostatečně rozlehlá s čistým rákosem, kde navíc bylo i dostatek vodní pernaté (kachna březňačka).
Les byl téměř v ideální rovině smíšeného stromoví s bylinným podrostem, který střídalo jehličí. Na obtíž pak byla místa zapachovaná černou zvěří, což některým psům zkomplikovalo práci na barvách a tím i případné umístění v první ceně. Ale taková už je soutěž. I zde se počítá každá kapka pomyslného štěstí. Jedni ho měli více, druzí méně.
Přesto v lese i u vody byly k vidění ukázkové práce. Našlo se však i hodnocení známkou 1  – nahánění v rákosí.
Drobné zaváhání na vodní práci bylo vyřešeno ve prospěch psa a také organizační a technická pomoc byla vysoce profesionální a v danou chvíli bezchybná.
Výkony psů lze hodnotit jako nadprůměrné. Nic na tom nemění fakt, že bylo uděleno jen 14 cen. Vysoké bodové ohodnocení měli i ti, kteří sice soutěž dokončili, ale mimo pořadí ceny. Drobné ojedinělé zaváhání je připravilo o jinak výborné umístění. Přesto sklízeli potlesk na otevřené scéně. To už dlouho nepamatuji, a že jsem toho viděl hodně.
Vynikající práci předvedl na velkém poli NKO Marvin ze Štípek pod vedením MUDr. Pavla Pilaře. Jeho opakované ustalování zvěře bylo skutečnou lahůdkou souhry psa a vůdce. Je to vlastnost tolik žádaná, ale přesto velmi vzácná.
Ve vodě zase tvrdila muziku, kromě jiného, budoucí vítězka Kony z Plzínů vedená Radkem Dudou. Obrovskou smůlu měli NDO Ben vom Erlbachtal vedený Martinem Blažkem (barva) a Bety od Chřenovského mlýna (rovněž NDO), kterou vedl Petr Patočka (dohledávka pohozené srstnaté). Rozdíl byl pouze v tom, že Ben skončil ve II. ceně, kdežto Bety na poslední disciplíně memoriálu obdržela známku 0. Když si pomyslně přičtete k výslednému bodovému hodnocení jejich případný plný bodový zisk, to by se na závěr hodnocení děly věci. Říkám to proto, že tito psi byli výborně připraveni a přesto klopýtli, každý jinak, ale potlesk jim byl alespoň dílčí odměnou za jejich výkony.
Počasí bylo příznivé, až v neděli odpoledne poslední skupiny chytil vydatný déšť, který však na výkony psů neměl žádný vliv.
Nemohu nechat bez povšimnutí a krátkého slova Nominační soutěž. Dnes jsem již plně přesvědčen, že díky ní dochází a i došlo k výraznému zlepšení výkonů psů na velkém poli. Výběrem projdou opravdu ti nejlepší a na soutěži je to znát. Bodové rozdíly jsou nepatrné a každé zaváhání se již těžko dohání. Na straně druhé již výrazné bodové zisky (oznamovač, hlasič), které dorovnávaly bodové hodnocení, pomalu, ale jistě ustupují. Změna zkušebních řádů tomu jen prospěla. Rozhodčí posuzovali korektně ve smyslu platného zkušebního řádu a nic na tom nemění podaný protest na vodě.
Slavnostní ukončení 40. ročníku MRK proběhlo v prostorách Sokolovny v Českém Meziříčí za účasti opět významných hostů, čestného předsednictva a paní hraběnky Kristiny Colloredo Mandsfeldové. Celá soutěž proběhla v přátelské atmosféře a bez zbytečných průtahů.
Na závěr bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří přispěli k vydařenému jubilejnímu ročníku MRK na okrese Rychnov nad Kněžnou a Správě lesů KCM Opočno za vzornou a příkladnou reprezentaci naší myslivosti a kynologie v bezchybném provedení jubilejního 40. ročníku Memoriálu Richarda Knolla. Ať žije příští 41. ročník MRK!
František ZAHRADNÍČEK
vrchní rozhodčí
 
 
 
Zpracování dat...