ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2014

Myslivecké slavnosti ve znamení kultury, tradic, dřeva a vzájemné sounáležitosti

Myslivost 10/2014, str. 72  Jiří Kasina
Poslední prázdninovou sobotu ožilo světoznámé Dřevěné městečko Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm postavami v zeleném – proběhl tu druhý ročník mysliveckých slavností Myslivosti zdar! Akci pořádali ve spolupráci Valašské muzeum v přírodě, Město Rožnov p. R., redakce časopisu Myslivost, Halali, všeobecná pojišťovna, a.s., Klub autorů při ČMMJ a Okresní myslivecký spolek Vsetín. Je třeba hned na začátku poděkovat za vstřícnost Valašskému muzeu v přírodě v čele s ředitelem Ing. J. Ondrušem a za podporu městu Rožnov, v jehož čele stojí Bc. Markéta Blinková – nejen aktivní a schopná starostka, ale také tělem a duší myslivkyně. Faktická organizace celé akce ale skončila na bedrech jiné ženy – předsedkyně Klubu autorů a výtvarnice Hany Křenkové. Pomyslný klobouk dolů před kvantem starostí a organizačních záležitostí, které musela spolu se svou rodinou vyřídit a vyřešit.
Určitě úsilí a nadšení organizátorů viděli také sv. Hubert a sv. Petr, protože na rozdíl od loňské premiéry s provazy deště byly letos slavnosti odměněny paprsky sluníčka a obecnou pohodou.
Po celý den v areálu Dřevěného městečka na břehu Bečvy zněly tóny lovecké hudby i lidových písní v podání Jožky Šmukaře, v amfiteátru se vábilo a napodobovaly hlasy zvěře, představili se členové Klubu autorů se svými díly, své znalosti ukázali také malí myslivci z Hutiska – Solance. Na prostranství uprostřed skanzenu předvedli v nádherném vystoupení plemena psů kynologové, jim pak sekundovali sokolníci se svými dravci. Ukázkou pasování pak zaujal i znalec historie a tradic V. Krop. 
V dalších asi pětadvaceti stylových stáncích rozprostřených v areálu skanzenu nabízeli myslivecké potřeby a díla prodejci a umělci, návštěvníci mohli své střelecké umění vyzkoušet na laserové střelnici, samozřejmostí bylo několik stánků s občerstvením ze zvěřinových specialit a bylo také kde okoštovat něco stylového tekutého. Návštěvníci své štěstí mohli také vyzkoušet u stánku s velmi bohatou tombolou.
Významným místem byla pak Janíkova stodola. V přednáškovém sále proběhla dopoledne Svatohubertská mše. V předsálí pak našla svoje místo díla řezbářů, kteří se zúčastnili prvního ročníku česko-slovenské řezbářské soutěže Myslivecké letokruhy.
Kde jinde, než v Dřevěném městečku by se měli představit řezbáři s díly s mysliveckou tématikou. Mnoho řezbářů znám, mnoho děl jsem viděl, ale až prostředí skanzenu a to, že řezbářství zcela neodmyslitelně na Valašsko patří, ve mně evokovalo myšlenku na uspořádání soutěže. A když tak blízko hranic, tak rovnou soutěže česko-slovenské.
Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích – dřevěné reliéfy a trojrozměrné dřevěné plastiky.
Řezbáři svá díla přiváželi a nahlašovali do soutěže už od ranních hodin, nakonec se sešlo celkem 38 výtvarných děl od 14 autorů. Díla byla vystavena ve foyeru Janíkovy stodoly.
Odborná porota posoudila během dne všechny práce anonymně bodovým systémem, odpoledne pak byly v amfiteátru vyhlášeny první tři v každé kategorii. Odměny byly finanční, celkem bylo rozděleno 12 000 Kč.
V kategorii reliéfů se umístil na prvním místě Milan Pařenica ze Vsetína, druhý skončil Štěpán Bachratý z Dubnice n. V., na třetím místě se umístil Ondřej Trlifaj z Provodovic.
V kategorii trojrozměrných plastik zvítězil Jan Brlica z Francovy Lhoty, druhý byl Luděk Vančura z Ostravice, třetí pak Roman Mikuš ze Vsetína.
Poděkování ale patří všem zúčastněným řezbářům, velký byl i zájem návštěvníků, kteří přicházeli do foyeru po celý den slavností, asi největším zadostiučiněním bylo ale to, že jsme z mnoha úst přítomných slyšeli nejen pozitivní ohlasy na soutěže, ale že mnozí slíbili účast jako soutěžící v příštím roce. Snad se tedy zaselo seménko tradice, která bude vzkvétat, řezbářů profesionálních i lidových je mnoho, a tak určitě příští rok zaplníme prostory podstatně větší a také propracujeme více organizaci a průběh soutěže.
Na závěr je třeba poděkovat také sponzorům a firmám, které podpořily akci. Jmenovitě jsou to Energoaqua, a.s., Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky, s.p., Husquarna - Antonín Šupler – Zubří, Halali, všeobecná pojišťovna a.s., Mlékárna Valašské Meziříčí, Commodum, s.r.o., Agrofert, a.s.
A na úplný závěr mi dovolte vyjádřit jednu myšlenku. V poslední době se množí regionální myslivecké akce závratným tempem, mnozí už naštěstí pochopili, že je třeba myslivecké umění a tradice ukázat veřejnosti a zlepšit obraz myslivců. Bohužel se však v některých regionech akce trochu tříští a překrývají, přece jen víkendů v roce není tolik, což je mnohdy škoda. Slavnosti v Rožnově pod Radhoštěm ale snad ťukly na správnou notu – využívají neopakovatelného prostředí a fenoménu našeho nejznámějšího skanzenu, poslední prázdninová sobota je také termín, kdy se ještě v Beskydech zastihnou letní turisté, výhodou je blízkost slovenských hranic a poloha u hlavního dopravního tahu. Velká podpora je i ze strany města a vedení Valašského muzea v přírodě. A zcela  zásadní podmínkou a výhodou je to, že prostě myslivost k životu v Beskydech neodmyslitelně patří, místní obyvatelé myslivost neprovozují, ani jí prostě celý život žijí, žijí v souladu s přírodou a dovedou se kolektivně bavit a družit.
A tak se těším, že i příští rok, poslední srpnovou sobotu, budou slavnosti v rožnovském skanzenu ve znamení pohody, myslivosti, tradic a vzájemné lidské sounáležitosti.
Jiří KASINA
Snímky František KŘENEK
Zpracování dat...