Rozměry svätoantonských Hubertských dní
Myslivost 10/2014, str. 54 Oldřich Koudelka
Po roce opět plné nevšední radosti, přátelských stisků ruky, objímání, úsměvů, tónů loveckých fanfár trubačů pod vedením Edmunda Hatiara i dechovky Sitňanky, dešťovými kapkami maličko okořeněný přebohatý kulturně společenský i zábavný program, setkání formální i neformální, kamarádská i pracovní, lehký nádech nervozity a stresu organizátorů a občas i nějaká ta sklenička borovičky stydlivě ukrytá pod dýnkem mysliveckého klobouku, samozřejmě na zdraví i „Lesu lovu, rybám, krásným ženám a nám…“, pozvednutá pochopitelně levičkou. Vše pečlivě a s nevšední vážností a pokorou připravené kolektivem v čele s inženýrem Marianem Čížem, ředitelem slavného poľovníckého muzea, jehož činnost již dávno překračuje hranice mateřského Slovenska. Tak nějak vypadaly čtyřiadvacáté Dny sv. Huberta ve slovenském Svätém Antone.
Na úvod zazněla hymna Slovenskej poľovníckej komory. Mezi vzácnými hosty usedl v hledišti bývalý prezident Slovenské republiky Jeho excelence Ivan Gašparovič, ministr podohospodárstva a rozvoje vidieka Slovenské republiky Ivan Jahnátek, poslanec Slovenské národní rady, předseda Slovenského mysliveckého zväzu a Slovenské myslivecké komory Tibor Lebocký, výkonný jednatel slovenských mysliveckých organizací Paeddr. Imrich Šuba, místopředseda C.I.C. a další vzácní hosté. Českou republiku zastupoval místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jiří Chmel, JUDr. Jiří Kšica a Radek Mančík. Do Síně úcty a slávy myslivosti na Slovensku byly uvedeny další dvě významné osobnosti – Ladislav Grman a Pavol Hell.
Každé dosud uspořádané Dny se vždy nesly ve znamení něčeho nového, originálního, svým způsobem překvapivého, samozřejmě s přihlédnutím k vážnosti historie a nezměnitelných dobových skutečností. Každé svatohubertské Dny vždy měly svůj jedinečný rozměr či dokonce několik rozměrů, které dávaly a dávají této úžasné akci již téměř čtvrt století vyniknout. Především to vždy byla a je úcta k myslivosti jako jedinečné lidské činnosti, kdy chov a ochrana zvěře je upřednostňována před jejím lovem, kdy láska k přírodě, jejím obyvatelům, lesu, horám, řekám, potokům, bystřinám i lužním lesům, lukám a pastvinám v pokoře spojuje duchovno s praktickými činnostmi, ale také tradicemi, historií, kulturou a uměním, mezilidskými vztahy. Byly a jsou to morální vazby na legendy myslivosti a lesnictví, na osobnosti a tradice, které institucionálně, ale i odborně či umělecky budovaly a budují chodníčky k současné podobě národní i nadnárodní myslivosti. Ve výčtu oněch rozměrů pak rozhodně není možné zapomenout na podporu všeho, co souvisí s budoucností, tedy aktivní podporu činností souvisejících s dětmi a mládeží. Největším důkazem toho jsou nejen akce v rámci „dospělých“ Dnů sv. Huberta, ale letos potřetí uskutečněné Dětské dny sv. Huberta, které v červnu přivedly do antonského zámku na dva a půl tisíce dětí, jejich pedagogů a rodičů!
Vše, co jsem zmínil v řádcích předchozích, platilo i v letošním ročníku, který se uskutečnil první zářijový víkend, v tom úžasném čase počínající jelení říje. Nicméně právě letos bylo výrazně znát ještě jeden rozměr, byť zajisté nechyběl ani v letech předcházejících. Nikdy však nebyl tak rázný, živý a plnohodnotný. Tak rašící. Byl to rozměr česko-slovenské myslivecké vzájemnosti a spolupráce. Vazeb a vztahů, které bývají někdy všemožně, politicky a nejednou i v rovině osobní znevažované, podceňované a řekněme na rovinu mrzačené, ale přesto se je nikdy a nikomu nepodařilo rozvrátit. Ba naopak. V posledním čase sílí a vracejí se tam, kam skutečně patří. Do roviny lidské, profesní, přátelské. Do platformy tradiční. Výrazným dokladem toho například byl společný křest tří nových knižních titulů – tradičního Sborníku svätoantonského muzea, jehož obsahem jsou odborné statě slovenských i českých autorů vážící se k aktuálním i historickým tematům myslivosti a lesnictví, poetického titulu literárních etud spisovatele Oldřicha Koudelky Partitury zelených lásek a konečně povídkové knihy „záhoráckého“ autora Ľudovíta Šuriny Srdce lesníka. Nebo třeba výstava výtvarných prací předsedkyně Klubu autorů při Českomoravské myslivecké jednotě Haničky Křenkové a prezentace časopisu Myslivost, včetně všech jeho příloh. Knihy se křtily tradičně jedlovým jehličím a nechyběla u toho lovecká hudba.
Je dobře, že tuto pozici, tento rozměr, jako první upřednostnili někteří z umělců a lidí, kteří znají sílu kulturních vazeb a dominant. Klub autorů při Českomoravské myslivecké jednotě a Klub histórie a umenia slovenského poľovníctva. Bez ohledu na svým způsobem objektivně vytvořené hranice mezi státy, jejichž vznik média často poněkud bulvárně připomínají, ovšem s přihlédnutím k vážnosti jasné bezbariérové zóny v „soustátí“ mysliveckém. Měl jsem to štěstí být v posledních letech vždy u toho, když se na svätoantonském zámeckém nádvoří setkávají a letos opět setkali slovenští i čeští myslivečtí spisovatelé či novináři a mohu vám, čtenářům, s plnou vážností sdělit, že jsou to vždy setkávání velice milá, přátelská, otevřená a inspirativní. Podobný hlouček se letos vytvořil v blízkosti stánku našeho časopisu Myslivost, nebo třeba také na předzahrádce místního penzionu Starý hostinec a vždy v nich bylo živo, zvláště když mezi autory zavítal ředitel muzea či některý z vzácných hostí svatohubertských Dnů.
Podobné myšlenky letos zazněly hlasitě například i při neformální večeři s hosty, přáteli a podporovateli tohoto podniku, a to třeba i z úst zástupců kompetentních ministerstev a institucí, jako je slovenské ministerstvo podohospodárstva, Slovenský poľovnícky sväz, Lesy Slovenské republiky, slovenské Vojenské lesy a statky, Českomoravská myslivecká jednota apod. Partnerství, přátelství i pokora ke společné kultuře a tradicím myslivosti a lesnictví byly vzpomenuty i při slavnostní svatohubertské mši na nádvoří zámku, z všemožných témat vyčnívaly i při nespočetných neformálních setkáních slovenských, českých a moravských myslivců po celé tři kapitoly Dnů. Vůbec nepochybuji o tom, že v nejbližší budoucnosti budou podporovány i dalšími institucemi i konkrétními autory a osobnostmi.
Svätý Anton bývá právem považovaný za svatostánek slovenské myslivosti. S Ing. Mariánem Čížem i výkonným tajemníkem Slovenského poľovníckeho zväzu a místopředsedou C.I.C. PaedDr. Imrichem Šubou, stejně jako s Ing. Jiřím Chmelem, místopředsedou ČMMJ, Ing. Josefem Orlovským, jednatelem ČMMJ, doc. Ing. Josefem Feuereiselem, Ph.D. a dalšími hosty sobotního podvečerního setkání „nad smaženým pstruhem“ jsme se shodli v tom, že to je pomyslná Mekka i českých myslivců. Že si zde vzájemně podávají ruce, aby se v čase jisté dočasné nepohody v obou mysliveckých organizacích, bylo opět jejich naše a naše jejich. Společné. Abychom se vzájemně co nejvíce inspirovali a hledali schůdná řešení jak z problémů ven. Řádná a s láskou provozovaná myslivost je ostatně vždy společná, bez ohledu na hranice, politiku a jakékoliv názorové rozdílnosti. Je, či spíše měla by být, ryze lidská. Už proto, že příroda je společná, je klenotem a bohatstvím ne jednotlivců či skupin, ale generací. Je kulturním bohatstvím národním i nadnárodním. Právě třeba takových lidí a generací, co se vždy na startu podzimu potkávají ve Svätém Antonu...
Oldřich KOUDELKA
Ilustrační snímky Jan Hlaváč