Hodnocení trofejí pro výstavu Natura Viva 2015 v Lysé nad Labem
Myslivost 6/2015, str. 18 Miloslav Vach
Je už zaběhnutou tradicí pořádat v České republice periodické myslivecké výstavy s intervalem pěti let. Předposlední výstava mírně vybočila z tohoto pětiletého intervalu a byla pořádána po čtyřech letech (2009) v zájmu využít zasedání předsedů vlád a evropských komisařů v Praze, kdy Česká republika předsedala Evropskému parlamentu. Termín výstavy se tomuto významnému jednání přizpůsobil, ale návštěva této výstavy nebyla nakonec zařazena do jejich programu. Bylo to zklamání pro pořadatele i pro českou myslivost. Očekávaná podpora myslivosti, na této úrovni tolik potřebná, se nekonala.
Výstava 2015 se připravovala po šestileté pauze. Proto byl předpoklad, že počet trofejí bude obdobou výstav 2000 a 2005. Skutečnost byla jen necelou polovinou počtu trofejí vystavovaných na výše zmíněných výstavách.
Příčin menšího počtu předložených trofejí k vystavení bylo hned několik. První příčinou jsou ekonomické aspekty, které nutí velkou část uživatelů honiteb poskytnout lov trofejově silných jedinců lovcům, kteří jsou často ze zahraničí a získat zpětně od nich trofej na mysliveckou výstavu je téměř nemožné.
Druhou příčinou, je nezájem některých lovců prezentovat na veřejnosti vlastní lovecké úspěchy. Proto řada významných trofejí zůstává v anonymitě. V Čechách není stanoveno zákonem ani vyhláškou, že lovec, který ulovil zvěř s význačnou trofejí, je povinen předložit ji na výstavu k oficiálnímu ohodnocení a vystavení.
Třetí příčinou je skutečnost, že silných trofejí pocházejících z volných honiteb není takové množství, jako tomu bylo do 90. let minulého století. Týká se to především jelena evropského. Ve volně žijících populacích je převaha mladých jelenů a dospělých, s dobrými trofejemi, je velice málo.
Možná že čtvrtou příčinou je i změna v metodice registru trofejí CIC, kde se zaznamenávají do databáze pouze trofeje ze zvěře ulovené ve volnosti. Z tohoto důvodu nelze ani získat za trofej pocházející z oborního chovu, zlatou medaili CIC. To může být pro některé lovce demotivující, a proto silné trofeje z obor nebyly předloženy v takovém počtu, jak se předpokládalo.
Přidělování medailí trofejím pocházejících z obor, je možné, ale pouze medailemi národních výstav. Důvodem tohoto omezení bylo předkládání gigantických trofejí pocházejících z malých obůrek nebo velkého paroží z farem na myslivecké výstavy. Mnohdy nebylo dostatečně prokazatelné, zda trofej pochází z obory nebo zájmového chovu. Proto se rozhodlo, že do světového pořadí se nebudou začleňovat žádné trofeje, které nepocházejí z volnosti.
Pokud by se oborní chovy měly stát rovnocennými s chovy ve volnosti, tak by to mohly být pouze obory s velkými výměrami (minimálně dvojnásobné plochy než je průměrná volná honitba, tj. asi 2000 ha) kde se zvěř chová jako ve volnosti se všemi životně důležitými instinkty, žije v přirozeném životním prostředí, které jí poskytuje celoročně krytové a potravní podmínky včetně optimálních podmínek pro reprodukci.
Přes všechny tyto méně příznivé příčiny se podařilo získat pro výstavu 1688 trofejí prezentujících úroveň chovu zvěře v Čechách a zúčastněných státech.
Hodnocení trofejí bylo provedeno 27. až 30. dubna 2015 přímo v hale A1 výstaviště v Lysé nad Labem. Komise, provádějící hodnocení trofejí byla sestavena z členů Ústřední hodnotitelské komise trofejí, vlastnících licenční kartu CIC.
Hodnocení trofejí zvěře bylo provedeno metodami Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) za účasti Mezinárodní hodnotitelské komise CIC pod vedením prezidenta Komise pro hodnocení trofejí a výstavy prof. Romana Dziedzice v tomto složení: Prof. Dr. hab. Roman Dziedzic – Polsko, Doc. Ing. Josef Feuereisel, Ph.D. – Česká republika, Ing. Dušan Krajniak, Ph.D. – Slovenská republika.
Výstavní komise hodnotila trofeje srnce obecného, jelena evropského, siky japonského, siky Dybovského, daňka skvrnitého, kamzíka horského, zbraně prasete divokého, lebky lišek, jezevců a mývalů.
Zahraniční trofeje hodnotila tříčlenná komise ve složení: Prof. Dr. hab. Roman Dziedzic, Doc. Ing. Josef Feuereisel, Ph.D., Ing. Dušan Krajniak, Ph.D. Ohodnotili trofeje jelence běloocasého z Floridy a České republiky, muntžaka malého z Anglie, argali Marco Polo a kozorožce sibiřského z Tádžikistánu.
Do části B. katalogu, byly převzaty údaje o ohodnocených trofejích z jednotlivých okresů. Údaje se týkaly převáženě trofejí v hodnotě bronzové nebo stříbrné medaile. V několika případech byly zaslány i údaje o trofejích dosahujících úrovně zlaté medaile. Tyto hodnoty nebyly převzaty, protože nebyly ohodnoceny oficiální komisí jmenovanou pro výstavu Natura Viva 2015.
Předběžně můžeme konstatovat, že výstava se vyrovnala se zadáním všech hlavních cílů a bude dalším, věříme pevným, pilířem pro budování mostu k těm, kteří stále zůstávají oponenty myslivců jenom proto, že nemají relevantní informace nebo setrvávají v animozitě k myslivcům jenom proto, že jsou vyznavači mediálního trendu, který kolem nás šíří jenom negativní zprávy a informace.
Patří velký dík pracovníkům Ministerstva zemědělství za podporu a účast při organizačních jednáních o realizaci výstavy. Poděkování si zaslouží tým výstavního výboru vedený Petrem Šeplavým. Za přípravu podmínek pro hodnocení trofejí a velmi precizní práci hodnotitelské komise, za práci asistentů komisí a registračnímu týmu, je třeba poděkovat. Bez této náročné práce, by nebyla výstava Natura Viva 2015 oslavou chovatelských výsledků domácích i zahraničních myslivců.
Na podrobné hodnocení výstavy co přinesla a co na ní chybělo, je příliš brzy. K tomuto tématu se vrátíme rozborem jednotlivých chovatelských výsledků naší zvěře, publikovaných v příštích vydáních časopisu.
V době čtení tohoto článku sice už Natura Viva 2015 skončila, ale záhy začne příprava na výstavu příští. Přejme si, aby ty podmínky, v kterých se letošní výstava připravovala, byly minimálně takové pro výstavu příští. Pokud tomu tak bude, pak můžeme s uspokojením konstatovat, že myslivecké výstavnictví v Čechách bude tou nejlepší prezentací myslivosti pro širokou veřejnost.
Myslivosti a mysliveckému výstavnictví zdar!
Miloslav VACH
předseda komise pro hodnocení trofejí pro výstavu Natura Viva 2015