ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2015

Průmyslově vyráběná minerální a doplňková krmiva pro spárkatou zvěř

Myslivost 6/2015, str. 40  Pavel Scherer
Výživa, společně se zdravotním stavem a klidovým faktorem jsou hlavními faktory, ovlivňujícími kvalitu populací srnčí zvěře. Při správně koncipovaném přikrmování a primárně kvalitní výživě můžeme u srnčí zvěře výrazně zvýšit genetický a trofejový potenciál a dosáhnout zkvalitnění populace na horní hranici fenotypu. Jedině tak můžeme do budoucna očekávat produkci zdravých a silných jedinců. Výživa má pozitivní význam nejenom u mladé a dospělé zvěře, ale je důležitá zejména v období prenatálního vývoje, tedy v době, kdy se v těle matky začínají vyvíjet plody.
Na poli výživy existují různé druhy průmyslově vyráběných minerálních a doplňkových krmiv pro spárkatou zvěř. Minerální krmiva se obvykle používají pro zvyšování chovné a trofejové kvality spárkaté zvěře, jako součást komplexu opatření v chovu. Jejich hlavní význam spočívá v zkvalitnění tvorby paroží, resp. toulců, zvýšení specifické hmotnosti parožní hmoty (její měrné hustoty) a zkvalitnění vývoje kostry u mladé zvěře. Pozitivní vliv mají i na vývoj plodů u samičí zvěře, zkvalitnění laktace s kontinuitní tvorbou kvalitního mleziva a mléka, dotace optimálního množství Ca, P, Na, Mg a všech stopových prvků a vitamínů.
Dnes je již známo a laboratorně ověřeno, že živiny ze směsí jsou mnohem lépe využitelné, než z přírodních zdrojů. Nespornou výhodou je fakt, že se může směs sestavit přesně na míru, tedy podle požadavků a fyziologických nároků zvěře.
Nutriční hodnoty krmných směsí jsou bezesporu dány jejich recepturou. Důležité je, aby při jejím sestavování bylo dosáhnuto požadovaných hodnot, zejména vzájemných poměrů bílkovin, minerálů a vitamínů a také bylo dosáhnuto kladného dietetického efektu. Samotné složení krmných směsí tedy musí vycházet z podmínek honitby, obory či farmy a samozřejmě nároků cíleného druhu zvěře.
Minerální krmiva dávají z nutričního hlediska zvěři podstatně více, než přikrmování samotnými obilnými produkty. Proto mají své nezastupitelné místo ve výživě volně žijící zvěře zejména v oborních a farmových chovech.
Minerální doplňkové krmivo je krmivem, které obsahuje minimálně 40 % hrubého popela, tzn., že po spálení v laboratoři z něj zbyde více než 40 % anorganických látek. Minerální krmivo je tedy složeno převážně z anorganických surovin, které ve výživě zvěře slouží k doplnění makroprvků vápníku, fosforu, sodíku, hořčíku, také mikroprvků mědi, zinku, manganu, jodu, kobaltu, selenu, vitamínů A, D3, E, C a dalších krmných aditiv.
Obsah minerálních látek z přirozených zdrojů závisí na místních podmínkách a zejména prostředí, ve kterém srnčí zvěř žije. Je všeobecně známo, že v přirozených zdrojích je v současné kulturní krajině stále větší deficit minerálních látek, které jsou klíčové jednak pro správný vývoj paroží, jednak i pro dobrý vývoj plodů, správný vývoj kosterního rámce srnčat a v neposlední řadě pro dobrý zdravotní stav dospělé zvěře.
Deficit minerálních látek a dalších aditiv v organismu spárkaté zvěře je možné doplňovat podáváním kompletních, doplňkových či minerálních krmiv a prostřednictvím minerálních slanisek. Minerální slaniska jsou také vhodným řešením pro deponaci minerálních látek pro srnčí zvěř v jarním a letním období. V závislosti na místních podmínkách prostředí a charakteru počasí je možné přidávání minerálních látek s různými druhy krmiv kombinovat.
 
Jak už jsem se zmínil v prvním díle tohoto seriálu o výživě, důležitou podmínkou k  dosažení kvalitní populace srnčí zvěře je včasnost a plynulost podzimního a zimního přikrmování. Právě podzimní období má rozhodující vliv pro dosažení dobré kondice jedince, získání tukových a útrobních zásob, s nimiž pak zvěř vstupuje do zimního období. V  této době je proto nutné zvěři předkládat to nejlepší krmivo jaké máme. Ke krmelcům společně s biologickými matkami přicházejí i tohoroční srnčata, u kterých se v důsledku příjmu kvalitní výživy dynamicky vyvíjí tělesný rámec a u samčího pohlaví pučnice, které jsou klíčovým faktorem k dosažení kvalitní a silné trofeje.
Při nedostatečné výživě v podzimním období se ze srnčat stávají tělesně průměrní, ne-li podprůměrní jedinci, kteří svůj tělesný deficit nikdy nedoženou a stávají se po celou dobu svého života průběrnými, tedy v chovu nežádoucími. S takovými jedinci v cíleném chovu srnčí zvěře rozhodně nelze počítat.
Kvalitní, správně koncipované podzimní a zejména zimní přikrmování se pozitivně promítá do období prenatálního vývoje, tedy do doby, kdy se v těle matky začínají dynamicky vyvíjet plody. Tuto skutečnost osobně pokládám za rozhodující faktor k dosažení dobré kvality jedince a následně pak kvality celé populace srnčí zvěře. Vše totiž začíná u biologických matek a jejich potomků!  Ne u dospělých srnců, jak se mnozí myslivci mylně domnívají! Bohužel však musím konstatovat, že průběrný (důsledný) odstřel holé srnčí zvěře se v dnešní době prakticky nikde neprovádí a srny nám hynou biologickým stářím…
Srnčata zdravých a dobře živených matek se obvykle rodí s vyššími porodními hmotnostmi, což je rozhodující a zásadní faktor. Zdravá a dobře živená matka v období laktace produkuje vysoce kvalitní mléko, které v dostatečném množství předává svým potomkům. Srnčata se rychle vyvíjí a v období postnatálního vývoje dynamicky zvětšují svůj tělesný rámec. Na základě mých exaktních měření, které jsem ve svém chovu po dobu čtrnácti let prováděl, mohu objektivně konstatovat, že denní přírůstky hmotnosti srnčat do věku jednoho měsíce se podle genetického založení matky, její výživy a kvality produkovaného mléka pohybují v rozmezí 130 – 220 g/den. U tělesně průměrných a špatně živených matek denní přírůstek srnčete dosahuje okolo 80 g/den a u tělesně podprůměrných matek s neostatečnou a výrazně podprůměrnou výživou dokonce klesá pod 50 g/den. Už jen s tohoto triviálního porovnání je jasné, jak je důležitá kvalitní výživa společně s kondicí a zdravotním stavem biologické matky.  
Včasná a kvalitní výživa se pozitivně promítá i u samčího pohlaví. Srnci, kteří se aktivně zúčastnili reprodukce, mohou kvalitní vyváženou výživou vyrovnat své tělesné ztráty, které ztratili v důsledku říje a intenzivního obhajování teritoria. Na základě mých exaktních měření může srnec v tomto období ztratit až třetinu své tělesné hmotnosti. V této souvislosti však významně záleží na počtu pokládaných srn. Čím větší počet srn jedinec pokládá, tím více ztrácí na celkové hmotnosti. V této oblasti však mohu otevřeně konstatovat, že v současných podmínkách, kdy poměr pohlaví 1:1 neexistuje a kdy je naprostá převaha srn nad srnci produktivního věku, ztrácí srnec vyčerpáním podstatnou část své tělesné hmotnosti. Pak už jedině včasnou a kvalitní výživou může srnec tyto fyziologické ztráty vyrovnat, dostat se do dobré kondice a deponovat tukové zásoby v podobě podkožní běli a útrobního tuku. Jen za těchto podmínek pak může vstoupit dobře připraven do zimního období a naplno rozvinout svůj parožní potenciál.
Průmyslově vyráběná krmiva vhodná pro spárkatou zvěř jsou buď krmiva kompletní, doplňková nebo minerální. „Kompletní krmivo“ je krmná směs, která vzhledem ke svému složení pokrývá celou denní krmnou dávku. „Doplňkové krmivo“ je naopak krmná směs, která má vysoký obsah nutričních látek, ale vzhledem ke svému složení pokrývá denní krmnou dávku pouze tehdy, je-li použita v kombinaci s jinými krmivy. „Minerálním krmivem“ se pak rozumí doplňkové krmivo, obsahující alespoň 40 % hrubého popela. Všechny druhy těchto krmiv mohou být v sypké nebo granulované formě.
Vzhledem k  vysokým pořizovacím nákladům se pro výživu srnčí zvěře kompletní krmiva prakticky nikde nepoužívají. Potenciální poptávka a značný význam těchto krmiv v oblasti výživy zvěře se však může v budoucnu výrazně změnit. Jejich hlavní výhodou je jednoduché a bezproblémové zajištění kvalitní výživy spárkaté zvěře. Kompletní krmiva mají významný obsah řezaného sena o délce frakcí 1 – 2 cm, které po rozmočení v bachorovém obsahu poskytují vlákninu důležitou pro  správnou funkci přežvykování. V závislosti na jejich složení obsahují kompletní krmiva také obilniny, olejniny, výrobky rostlinného původu, různé bílkovinné extrakty, minerální látky, vitamíny, stopové prvky a další krmná aditiva.
V případě používání kompletních krmiv je nutné srnčí zvěři zajistit jejich adlibitní přísun, je tedy nutné zabezpečit, aby je zvěř měla k dispozici kdykoliv a v jakémkoliv množství. Tím se předejde možným zažívacím potížím a zajistí se správná činnost trávicího traktu s maximálním využitím všech živin a nutričních látek. Jednou z  hlavních výhod při používání kompletních krmiv je skutečnost, že zcela odpadá nutnost předkládat objemnou píci (seno, letninu apod.), kterou srnčí zvěř v závislosti na charakteru počasí a její kvalitě, jak známo přijímá různě.
Na rozdíl od kompletního krmiva je u ostatních, níže jmenovaných druhů, nutné předkládat srnčí zvěři objemové krmivo v podobě kvalitního sena (nejlépe vojtěškového) či letniny, a to proto, aby se zajistila správná funkce bachorové mikroflóry a zejména přežvykování. Doplňková krmiva je tedy zapotřebí chápat jako doplněk potravy srnčí zvěře a nikoliv jako jediné krmivo. Stejně tak jako u kompletního krmiva obsahuje i doplňkové krmivo obilniny, olejniny, vedlejší produkty rostlinného původu, bílkovinné extrakty, minerální látky, vitaminy, stopové prvky a další krmná aditiva, v závislosti na druhu krmiva.
 
Na českém trhu je několik společností a firem zabývající se výrobou minerálních směsí a doplňků. Jednou z nejprestižnějších a myslivecké veřejnosti nejznámějších je společnost VVS Verměřovice, která se dlouhodobě zabývá výrobou minerálních směsí a doplňků, která jsou účelově koncipovaná pro různé druhy spárkaté zvěře. V nabídce společnosti VVS Verměřovice nalezneme širokou škálu minerálních a doplňkových krmiv pro spárkatou zvěř značky „PREMIN“.
Produkty této firmy jsem měl možnost ve svém zájmovém chovu vyzkoušet, takže mohu objektivně posoudit a vyhodnotit jejich kvalitu, zejména jejich nutriční hodnotu.
Granulovaná i sypká krmiva vyráběná společností VVS jsou doplňková krmiva s optimálním složením jednotlivých komponentů s vyváženým poměrem bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů. Granulované doplňkové krmné směsi jsou určeny k výživě spárkaté zvěře v době nouze ve volných honitbách, ale také pro celoroční využití v oborních, zájmových a farmových chovech jako doplněk k objemným krmivům. Vysoká stravitelnost granulovaných doplňkových krmných směsí zabezpečuje jejich vysokou využitelnost.
Společnost VVS Verměřovice nabízí pro srnčí zvěř čtyři druhy doplňkových krmiv, které jsou v granulované  podobě. „Premin - směs MYSLIVECKÁ“ „Premin – směs BÍLKOVINNÁ“, Premin směs AMINO PLUS“ a  „Premin směs PAROŽENÍ“.
Premin – směs MYSLIVECKÁ je krmivem, které zajistí základní výživu srnčí zvěře po celé období přikrmování.
Premin – směs BÍLKOVINNÁ, má oproti předchozímu druhu naopak vyšší obsah bílkovin. Toto granulované krmivo může být taktéž použito po celou dobu přikrmování, ale její význam je především v zimních měsících, zejména v období růstu paroží a vývoje plodů u srn.
Premin směs AMINO PLUS má využití zejména v produkčním období srnčí zvěře, především v období parožení srnců a období březosti srn. Jeho hlavní výhodou je skutečnost, že obsahuje vyšší obsah chráněné bílkoviny, která není v  bachorovém obsahu degradována, a tudíž spontánně přechází k dalšímu využití do tenkého střeva.
Premin směsi MYSLIVECKÁ, BÍLKOVINNÁ a AMINO PLUS mají nejúčinnější využití ve formě adlibitního podávání. Všechna výše uvedená doplňková krmiva obsahují obilniny, úsušky pícnin, jablečné výlisky, vedlejší výrobky z obilovin, melasu, minerální látky a vitaminy. Mohou se srnčí zvěři předkládat do krmítek samostatně nebo je možné je kombinovat (míchat) s různými obilninami či dalšími krmivy.
Úplnou novinkou v  oblasti doplňkových krmiv pro spárkatou zvěř vyráběných společností VVS Verměřovice je „Premin směs PAROŽENÍ“. Výhodou tohoto krmiva je možnost dávkování pouze v 20% podílu. Zbytek do 100 % si mohou chovatelé srnčí zvěře doplnit jinými krmivy z vlastních zdrojů (např. oves, ječmen, kukuřice apod). Tato směs je koncipována jako prostředek pro doplnění bílkovin, minerálních látek a vitaminů s možností využití vlastních krmiv, což myslivcům umožňuje významně snížit náklady na přikrmování.
Premin směs PAROŽENÍ je granulovaná doplňková směs pro přežvýkavou spárkatou zvěř, neobsahující žádné obiloviny nebo pícniny. Jedná se o bílkovinný koncentrát, obsahující dva zdroje dusíkatých látek, a to ze sojového extrahovaného šrotu a z jeho by-pass varianty. Dále obsahuje makroprvky, mikroprvky a vitamíny. Premin směs PAROŽENÍ je vhodný doplněk pro ty chovatele, kteří používají své zdroje obilovin, ať již z vlastní produkce nebo nakoupené a potřebují krmnou dávku obohatit o zdroj dusíkatách látek a minerálních živin zároveň.
Premin - SRNEC je sypké minerální krmivo, obsahující všechny nutričně důležité živiny. Doporučuje se dávkovat ve 4% poměru s různými druhy krmiv.
V případě použití minerálního krmiva do minerálních slanisek, doporučuje společnost VVS produkt Premin – SLANISKO. Toto minerální krmivo bylo v terénní praxi společností dlouhodobě testováno a ověřováno. Veškeré informace o jeho praktickém využití ve volných honitbách jsou uvedeny v publikaci „Metodika aplikace doplňkových minerálních krmiv v chovu spárkaté zvěře“, autorů Babička, Hanák, Knápek nebo na webových stránkách firmy VVS resp. na webu www.sparkata.cz.
V nabídce této společnosti je možno také nalézt granulované minerální krmivo „Premin MINERÁLNÍ GRANULE – PAROHATÁ ZVĚŘ“. Toto minerální krmivo se dávkuje v 8% poměru do předkládaných krmiv a je určeno tam, kde srnčí zvěři nevyhovuje sypká forma.
Složení a způsob aplikace sypkých a granulovaných minerálních krmiv jsou vždy uvedeny na příbalovém letáčku každého produktu. Krmivo je baleno do kvalitních papírových pytlů, opatřených z vnitřní stany PE fólií, která chrání obal proti mechanickému poškození a uvnitř udržuje konstantní vlhkost. Pytle jsou dobře skladovatelné o hmotnosti 25 Kg.
V oblasti preference mám ověřeno, že srnčí zvěř minerální krmivo značky PREMIN přijímá velice dobře a ráda. Pokud si však může vybrat, raději preferuje krmivo ve formě granulované než sypké. Nespornou výhodou granulované formy je skutečnost, že zvěř přijímá krmivo celé, tedy bez potenciální separace na hrubé a jemné podíly. Právě tyto jemné podíly v podobě cenných minerálů a vitamínů zůstávají většinou ulpěné na dně truhlíků či krmných stolů.
Závěrem mohu konstatovat, že energetická hodnota přijímané vyvážené potravy a vysoká kvalita krmiva PREMIN s deklarovanými hodnotami živin a optimálním poměrem minerálů, vitamínů a stopových prvků, má pozitivní vliv nejen na tvorbu silných trofejí u srnců, ale zejména na rozvinutí produkčních schopností, zejména reprodukčního potenciálu u srn. Tato skutečnost se pozitivně promítá už v samotném prenatálním vývoji, tedy v době, kdy se v těle matky začne vyvíjet plod. Srnčata se následně rodí s vyššími porodními hmotnostmi a mají dynamické denní přírůstky. To osobně pokládám za klíčový faktor k dosažení vyšší chovné a trofejové kvality populací srnčí zvěře. Jak už jsem se zmínil výše, vše začíná u srn!
Je všeobecně známo, že kvalitní krmiva s obsahem minerálních látek mají prokazatelně pozitivní vliv na zdravotní stav zvěře a její produkční schopnosti. Neměly by proto chybět v žádné honitbě, kde se myslivci a uživatelé honiteb snaží cílevědomě zvýšit chovnou a trofejovou kvalitu srnčí zvěře.
Pokračování v dalším čísle
Text a snímky Pavel SCHERER
tel. 724 218 513  www.scherer.cz
 
Zpracování dat...