ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2015

Natura Viva 2015

Myslivost 7/2015, str. 26  Jiří Kurka
Rok se s rokem sešel a opět nastal čas předletních výstav. Jednou takovou z nich je i nemálo známá výstava všech myslivců, rybářů a včelařů – Natura Viva, tradičně pořádaná v Lysé nad Labem. Letošní mezinárodní ročník se uskutečnil ve dnech 19. – 24. května 2015 a znovu vzbudil velký ohlas široké veřejnosti. Největším trumfem výstavy pak dozajista byla historicky největší výstava trofejí lovné zvěře v ČR, ale i dovezené trofeje ze zahraničí…
Každý den proudily výstavištěm davy lidí, které se ještě rozšířily o víkendu, kdy sem dorazili i návštěvníci z daleka a nejen z blízkého okolí. Hlavní vchod byl po ránu obležen a tvořily se různě dlouhé fronty. Malou pomocí pro všechny zúčastněné může být tip pro příští rok, že do areálu se dá též dostat vstupem JIH, kde se většinou tak velké fronty netvoří či jsou přinejmenším poloviční. Uznání však patří i čekajícím, neboť v zástupu u pokladen se zdravila řada známých i neznámých návštěvníků a začínali tak pohodový a přátelský průběh celé výstavy již v samém začátku.
Po vstupu dovnitř se na každého vrhl probíhající ruch výstavy s řadou zajímavostí a lákadel, ale pojďme to vzít hezky popořadě třeba od zmíněného jižního vstupu. Hned v blízkosti pokladen zde mohli návštěvníci zhlédnout regionální výstavu trofejí z okresu Nymburk. V přehlídce zaujímala první místo hlavně zvěř srnčí, která je v nymburském Polabí hojným druhem a nalezneme ji tu v každé nejen polní honitbě. Další vystavované trofeje patřily např. dančí zvěři z okolí Svatojiřského lesa či zvěři mufloní, která se vyskytuje poblíž Hrabalovského Kerska. Tento pro myslivce příhodný vstup do výstavy byl dobrým lákadlem na mnohem větší trofejovou výstavu opodál.
Po několika krocích se návštěvník ocitl v hale C. Stejně jako loňský rok zde byla shromážděna přehlídka snad veškerých mysliveckých a loveckých potřeb včetně zboží a výrobků pro volnočasové aktivity a pobyt v terénu. Neznalý příchozí by si zde tak mohl např. pořídit celou mysliveckou soupravu obleků, střelných zbraní, binokulárů, zásobu střeliva či zdobený a hodnotný nábytek z paroží (za předpokladu, že by měl dostatek peněz a potřebná oprávnění).
Zkušení či tradiční návštěvníci zamířili většinou na jistotu ke „svým“ obchodům. Mezi již vyjmenovaným zbožím zde nechyběly též např. fotopasti, puškohledy, společenské myslivecké obleky, různé klobouky, ozdoby a odznaky, nože, svítilny a mnoho dalšího zajímavého a užitečného zboží.
Zkusili jsme vypátrat některé novinky, které se zde objevily oproti loňskému roku. Vývoj jde neustále dopředu a vystavující firmy si, asi snad každá, připravily nějakou tu novotu. Zde je několik z nich. Například přerovská Meopta pokračuje v úspěšné řadě puškohledů Meostar R2. Letos se tak na pultech objevil Meostar R2 1,7 – 10x42 RD. Z binokulárů se úspěšně rozvíjí nová řada Meopro HD pro volnočasové využití.
Firma Premin, známá výrobou speciálních krmiv pro zvěř ve volné i uzavřené honitbě, vyvíjí a v současné době testuje nová sypká slaniska zaměřená primárně na konkrétní druh i pohlaví zvěře. Na trhu by se tak měla objevit např. slanisková směs pro srnce s vyšším obsahem vitamínu C pro dobrou kondici a odolnost, dále směs pro srny, kde je kladen důraz na podporu laktace nebo směs pro daňčí a jelení zvěř podporující lepší působení trávicí soustavy těchto druhů.
Nožířská firma Mikov přišla pro letošní rok s novinkou nože List pro jakékoliv běžné používání, další nové typy nožů by měly v průběhu roku následovat.
Z novinek v mysliveckém oblečení uveďme např. francouzské značky Percussion či Verney-Carron přivedené na český trh firmou Lovecký svět. Zde se mohli návštěvníci též poohlédnout po nových puškohledech, nočním vidění či dánské královské značce Deerhunter. Ve společném stánku sídlila i firma Česká zbrojovka Uherský Brod (CZ), mezi jejíž autorizované prodejce patří mj. právě Lovecký svět. U CZ mohli účastníci výstavy zhlédnout novinky v dlouhých loveckých a sportovních zbraních. Přední místo zaujímal kulobrok Brno Combo nebo neobvyklý model CZ 550 Hunter.
Firma Sellier&Bellot rozšířila svou nabídku střeliva a nábojů pro letošní rok o několik druhů, jmenujme např. 7x57 R v PTS či podzvukové střely 22 LR Subsonic LHP či LFN.
Z fotopastí se na stánku Fotopast.cz objevily nově např. MG 982 SeeCam fungující jako fotopast a alarm v jednom, dále Cuddeback E3, což je fotopast s neviditelným bleskem a nejrychlejší spouští s odezvou jen čtvrtiny sekundy, vhodná pro profesionální či vědecké účely. Novinkou je též UOVision LTA, jde o mechanicky aktivovaný GSM hlásič na odchytová zařízení či pasti.
Zajímavostí a novinek zde však bylo mnoho a ještě víc, snadno je lze případně dohledat např. na internetových stránkách jednotlivých firem či obchodů, případně v jejich letácích a katalozích.
Po prohlídce haly C směřovaly kroky návštěvníků krátkým průchodem do hlavních výstavních budov – haly A a B. Před vstupem však měli ještě možnost odložit zde své ratolesti do skákacího hradu Vojenských lesů a statků, s. p. či se zapojit do soutěže společnosti Fish&Hunt.
Na rozcestí mezi oběma hlavními halami letos chyběl krmelec se zvěří, zato zde byl umístěn popis jednotlivých částí výstavy s potřebnými informacemi pro návštěvníky.
Kdo zavítal do haly B, mohl zde spatřit hlavně myslivecké kluby a spolky, výstavy lesnických podniků a také hlavní pódium, kde probíhal moderovaný program různých mysliveckých témat a kruhů. Diváci zde měli možnost posedět a fandit např. výkonům vábičů v soutěži o co nejvěrnější napodobování zvířecích hlasů nebo se dozvědět spoustu zajímavého.
Při vstupu do haly lákal návštěvníky na své akce v nově opraveném zámku Kuks Řád sv. Huberta, opodál stála pěkná expozice zvěře umístěna v přírodě od VLS, s. p.; své chovatelské úspěchy a uznání zde prezentovaly Lesy ČR, s. p. a k vidění tu tak byly např. silné trofeje kňourů, jelenů, muflonů aj.
Středobodem této haly byl stánek hlavního spolupořadatele – Českomoravské myslivecké jednoty, kolem něhož své aktivity návštěvníkům prezentovaly zájmové kluby při ČMMJ, ať už šlo o fotografy, spisovatele, sokolníky, videoklub, chovatele kynology, trubače, vábiče ad. Svůj koutek tu měla i myslivecká vydavatelství včetně Knihkupectví Myslivost. Dámy jistě potěšila přítomnost 1. mysliveckého spolku Diana a klubu Dámy české myslivosti, u obou se pohybovala řada zájemkyň. Pro děti tu bylo lákadlem studio Divočák od Petra Slaby anebo stánek Lesní pedagogiky, kde se děcka dovídala řadu věcí o přírodě kolem nás a odnesla si i pěknou odměnu.
Mohli jste si tu naplnit vlastní brokový náboj u firmy Sellier&Bellot anebo zjistit aktuality ze samotného Ministerstva zemědělství. Všude bylo návštěvníkům vycházeno vstříc a s ochotou. V této hale byly umístěny i expozice zahraničních kolegů z Estonska, Lotyšska, Litvy, Běloruska, Slovenska a Maďarska. Majestátní a mohutné trofeje bylo zajímavé porovnávat s tuzemskými trofejemi stejných druhů zvěře (např. jelení). Velmi poutavou pozoruhodností však byly též silné trofeje druhů u nás méně častých jako např. losa evropského či bobra evropského, který se v Pobaltí čile loví a je považován za zcela obyčejný a běžný lovný druh. Dočkáme se také u nás možnosti lovit bobry a snižovat tak škody působené v místech s neúnosnou populací tohoto druhu v ČR?
Venkovní expozice byla smíšeného charakteru a nabízela nepřeberné množství různých lahůdek či občerstvení. Našli jste tu také stánky zahrádkářů a mohli pořídit rozličné sazenice či květiny. Řada stánků též voněla po medu a medovině anebo samotných včelařských výrobcích a zařízení.
Bylo možné zde zhlédnout expozice mobilních posedů či terénních vozidel. Kdo se cítil být unaven, mohl usednout mezi posluchače zde hrající živé kapely a osvěžit se hudbou a zpěvem. V přestávkách muziky tu probíhala různá přestavení a vyhlašování soutěží.
Z venkovní části výstavy se pak dalo pohodlně přejít do haly A1, kde měli svou základnu zřízenou včelaři a rybáři. I zde se to hemžilo návštěvníky a každý se tu dozvěděl něco o životě včel a rybářství v Čechách. Včelaři si pro příchozí nachystali např. ochutnávku jednotlivých druhů medu, povedenou a krásnou mozaiku z přírodnin zachycující obraz včel a plástů nebo informativní panely z života včely. Velkým lákadlem byla možnost nahlédnout do živého průhledného úlu, kterou si nechal ujít málokdo.
U rybářů si člověk mohl projít prezentace rybářských škol v ČR, prohlédnout si živé akvárium s rybami v našich vodách nebo obdivovat povedenou kampaň pro nábor dětí na rybařinu. Pod stálým tlakem byl stánek s možností ,,ulovit si svého kormorána“ pomocí virtuální techniky. Nechyběla ani široká nabídka veškerého včelařského a rybářského vybavení.
Trochu s podivem jsem koukal na stánek Českých drah, ten však byl nejspíš protiváhou k dopravnímu stánku ze sousední haly, kde se věnovali problematice plocení dálnic a srážkám se zvěří…
Asi největší lákadlo letošní výstavy se ukrývalo v hale A2 v prvním patře. Kdo směřoval své kroky sem, byl svědkem historicky největší porevoluční výstavy trofejí zvěře v ČR. Skvostných trofejí tu bylo opravdu hodně. Hned zkraje byla vystavena díla zařazená do soutěže Rarita roku a mohli jste zde uvidět např. několik srnců parukářů. Pokračovaly tu pak i další rarity.
Na soutěžní exponáty navazovala již klasická výstava trofejí. K vidění byly nádherné majestátní kusy trofejí zvěře jelení, daňčí, mufloní, srnčí, sičí a černé. Trofeje byly rozděleny na trofeje získané ve volné honitbě či z oborního chovu. Byly zde také vystavovány trofeje jezevců či lišek a nechyběly ani trofeje z méně častých druhů zvěře např. jelence nebo trofeje zvěře ze zahraničí. Zvlášť byly vystaveny nejsilnější trofeje jednotlivých druhů naší zvěře z volných honiteb a blýsknul se tu i jeden světový rekord (muflon)!
V hale s výstavou trofejí jste pak mohli také najít malou výstavu obrazů od autora mysliveckých témat a kreseb Ondřeje Zahradníčka, potkat některé myslivecké vydavatele, umělecké řezbáře, odborníky, zástupce z lesnického školství nebo zhlédnout prezentace myslivosti v jednotlivých krajích ČR. Zajímavostí a lákadel tu bylo opravdu hodně.
Další ročník výstavy Natura Viva utekl jako voda. Opět si sem našlo cestu mnoho návštěvníků z řad myslivecké i laické veřejnosti, a ačkoli se mi zdála většina příznivců cechu Hubertova spíše starších, věřím, že samotná česká myslivost nestárne a že i ona se hemží omladinou jako sama zvěř v přírodě. Organizátoři odvedli znovu velký kus práce, a tak jsme si mohli výstavu dostatečně užít. Někdo pořídil nové věci, jiný potkal dobré známé, ale všichni dozajista odcházeli spokojeni. Těšme se tedy na další ročník a s přátelským myslivosti zdar opět na shledanou.
Jiří KURKA
Zpracování dat...