Pro den i noc
Myslivost 7/2015, str. 30 Karel Hladiš
Jelikož mne zajímají nové trendy v myslivosti a lovectví obecně, tak bych se rád se čtenáři Myslivosti podělil o své zkušenosti s novým digitálním puškohledem ATN X-Sight HD 3-12x, který se svými možnostmi zcela vymyká běžně užívaným digitálním puškohledům. Na trhu je již několik měsíců, k nám se dostal až na jaře tohoto roku. Já jsem se o něm dozvěděl díky veletrhu IWA 2015, kde puškohled prezentoval výrobce jako malou revoluci v oblasti digitálních přístrojů pro noční vidění. Neodolal jsem, přístroj jsem zakoupil a asi po dvouměsíčním používání jsem se rozhodl napsat tento článek z pohledu běžného uživatele - myslivce.
Hned na úvod bych rád uvedl, že se jedná o digitální noční vidění v nižší cenové kategorii, který však naprosto vyniká v poměru cena/výkon. Nelze od něj čekat naprosto dokonalý obraz, zároveň se však nejedná o žádnou nekvalitní hračku. Toto zařízení je naprosto výjimečné funkcemi, které poskytuje.
ATN – American Technologies Network corp – výrobce tohoto puškohledu – je nejen jedním z největších výrobců nočního vidění na světě, ale zároveň i výhradním dodavatelem pro americkou armádu, FBI a mnoho policejních útvarů po celém světě. Veliká škoda je, že naprostá většina produktů (termovize, noční vidění) tohoto výrobce nelze vyvézt mimo území USA, protože mají takové parametry, které se zcela vymykají našim běžným normám. V ČR je k dostání kromě modelů X-Sight také noktovizor Night Arrow, který však podléhá, na rozdíl od X-Sight, povolení od policie, jelikož se jedná o noktovizor. Záměrně jsem zvolil model X-Sight se zvětšením 3-12x, jelikož je oproti 5-18x o něco lehčí a kompaktnější. Já osobně bych při lovu větší zvětšení neuplatnil, to je však věc zvyku a prostředí, kde se puškohled používá.
Již více než půl roku jsem hledal cenově dostupné zařízení, které bych mohl namontovat na zbraň. Měl jsem pro výběr tyto jasné požadavky: nemuset si vyřizovat nákupní povolení, mít možnost použití ve dne i v noci, a to bez nutnosti měnit puškohled. Zařízení jsem vyzkoušel několik, ale jako kámen úrazu většiny zařízení se vždy ukázalo použití ve dne, kdy jsem s běžným digitálním puškohledem nebyl schopný obeznat srnce na vzdálenost 70 m z důvodu, že většina puškohledů i předsádek má pouze černobílý obraz a malé zvětšení.
Nakonec jsem narazil na puškohled ATN X-Sight HD, kde jsem měl již před zakoupením díky možnosti nahrávání obrazu jasnou představu, co v puškohledu uvidím. Na adrese www.youtube.com se již nachází stovky videí natočených tímto puškohledem lovci z celého světa. Přístroj lákal na plynulý zoom, přepínání mezi režimem den/noc (a mezi zeleným a černobílým nočním zobrazením), výběrem z devíti záměrných osnov, živým vysíláním obrazu puškohledu přes WiFi do tabletu i telefonu, a také na možností pořizovat fotografie a videozáběry bez nutnosti dokupovat si externí nahrávací zařízení.
Po zakoupení a rozbalení jsem byl asi nejvíce překvapen robustním kovovým tělem puškohledu (hmotnost lehce přesáhla 1 kg), které je testováno na odolnost výstřelu až do ráže 8x57 JS/30-60 Spr., takže se nejedná o žádný levný „plasťák“, jako je tomu zvykem u jiných přístrojů. V balení jsem také dostal infračervený přísvit ATN IR850 pro noční vidění a montáž na weaver lištu, kterou lze odšroubovat a puškohled připevnit na jakoukoliv jinou (i otočnou) montáž. V příslušenství se nacházely montážní klíče pro nasměrování přísvitu a sluneční clona, na kterou jde namontovat odklápěcí krytka.
Před zakoupením puškohledu jsem na YouTube sledoval videa s ukázkami různých přísvitů, a proto jsem si rovnou k přístroji objednal přísvit Pulsar X850, se kterým mám dobré zkušenosti i z jiných zařízení. Přísvit, který je v sadě s puškohledem, lze použít maximálně do vzdálenosti 120 m, zatímco Pulsar X850 zvládne i 200 m a v polní honitbě mi na něj zvěř zatím nereaguje.
Puškohled samotný je napájen ze čtyř AA baterií a k jeho plnohodnotnému chodu je ještě třeba paměťová microSD karta, kterou v dnešní době není problém koupit (od 130 Kč). Potěšilo mne, že lze přístroj napájet i pomocí externího zdroje s výstupem Micro USB, který se běžně používá např. pro mobilní telefony. Nemusel jsem dokupovat drahé originální záložní zdroje, ale stačil obyčejný záložní zdroj se stejnou kapacitou na mobilní telefon za 500 Kč. Upevnění zdroje na zbraň si každý vyřeší bez problémů sám, já jsem zakoupil záložní zdroj ve tvaru válce a rovnou jsem ho uchytil do staré montáže na svítilnu.
V přiloženém českém návodu, který je velmi slušně zpracovaný, jsem se dočetl, že je vhodné ještě před samotným spuštěním puškohledu aktualizovat firmware, což je ovládací software celého puškohledu. Dočetl jsem se tam, že tento digitální puškohled je v podstatě malý počítač, který má zvládnout až miliardu vyhodnocovacích operací za vteřinu. Vývoj firmware není definitivně ukončen, pravidelně přicházejí nové verze firmware, které přináší opravy drobnějších chyb, a také řadu vylepšení na základě připomínek prodejců a lovců. Například po aktualizaci poslední verze firmware si mohu nově přehrát nahraná videa a fotografie přímo v puškohledu, což se může hodit například v situaci, když si nejsem úplně jistý, kam jsem střelu umístil. Aktualizace firmware byla záležitost asi 10 minut, poté jsem mohl s puškohledem již volně operovat. Neznám jiný puškohled, u kterého bych měl možnost zdarma každé 2-3 měsíce vylepšit o další funkce.
Jako první mne při praktickém používání příjemně překvapil příjemný stisk ovládacích tlačítek, která se nachází na horní straně přístroje. Tlačítek je celkem šest – čtyři šipky, jedno zapínací tlačítko a jedno, kterým se potvrzuje nabídka a vyvolává menu (Enter).
V menu přístroje se mi pohybovalo intuitivně (podle přehledných symbolů), a když jsem si s něčím nebyl jistý, tak se stačilo podívat do návodu. Jelikož jsem technický typ, tak mne spousta rozličných nastavení potěšila. Hned po úspěšné aktualizaci firmware jsem začal zkoušet měnit barvu a typ záměrné osnovy, a také jsem začal natáčet videa a pořizovat fotografie, které jsem hned ukazoval na telefonu mému synovi, jenž byl ze všeho minimálně stejně nadšený, jako jsem byl já sám.
Jakmile jsem si s puškohledem dostatečně pohrál a vyzkoušel všechny funkce, tak jsem ho připnul na weaver lištu mojí zbraně (CZ 557 ráže 308 Win.) a šel jsem ho nastřelit na střelnici. Samotný proces nastřelování jsem také zvládl s pomocí návodu, vše probíhalo v menu přístroje. Nejdříve jsem zamířil a vystřelil na střed terče, poté jsem v nastavení puškohledu sjel záměrnou osnovou na díru v terči, kam střela dopadla, a potvrdil tlačítkem. V ten moment byl puškohled nastřelený. Po pár testovacích výstřelech jsem byl připravený vzít puškohled poprvé do honitby.
Puškohled není přehnaně široký a ani jeho hmotnost (1,05 kg) není překážkou pro běžné použití. Ve volných chvílích jsme se spolu se synem toulali honitbou a obeznávali srnce před začátkem doby lovu. Opravdu mne také potěšila možnost všechny zajímavé srnce pomocí puškohledu fotit a nahrávat a doma na velké televizi znovu přehrávat nahraná videa, tentokrát v živé diskusi nad věkem a kvalitou trofeje s mým velice zkušeným otcem.
Nastal čas květu řepky a přesunu černé zvěře do těchto rozlehlých lánů. Čekal jsem tedy na kraji lesa s velkým přehledem po krajině až do soumraku. Nyní jediné, co musím před samotným lovem s puškohledem za tmy udělat, je připevnit na levý bok puškohledu IR přísvit a dvěma stisky tlačítek přepnout X-Sight z denního na noční režim. Nemusím měnit puškohled, nemusím nasazovat předsádku, nástřelný bod je vždy na stejném místě. Z denního puškohledu se stal noční.
Vyzkoušel jsem několik přísvitů pro noční režim, ale obecně platí, že čím má přísvit vyšší vlnovou délku, tím je hůře viditelný pro zvěř, ale také má kratší dosvit. Z tohoto důvodu jsem si dokoupil přísvit Pulsar X850, který má podle mého nejlepší výsledky s puškohledem ATN X-Sight.
Od té doby, co mám tento puškohled, se mnou na čekanou chodí častěji i můj syn, dříve jsme pouze seděli ve tmě a málokdy se shodli na tom, co vidíme. Nyní můj syn pomocí mobilního telefonu sleduje naprosto ten stejný objekt, na který namířím svůj puškohled. Velice si užíváme například vábení škodné, kdy je okamžitě patrné, jak zvěř reaguje, zda jsme ji svými nářky zaujali, či se máme pokusit napodobit jiný hlas zvěře. Samozřejmě si všechno nahráváme pro případ, že se nás doma zeptají „co na tom chození pozdě do lesa pořád vidíme“.
Lov černé zvěře, který je u nás v honitbě prioritní z důvodu velkých škod, si již nedokáži představit bez tohoto puškohledu. Jako nevýhodu puškohled spatřuji v pomalejším startu přístroje. To je však nešvar všech digitálních puškohledů.
Při testování nejrůznějších puškohledů, předsádek, zasádek, noktovizorů, které používají moji známí a kamarádi (od 7000 až do 90 000 Kč) jsem si mohl udělat slušnou představu o jednotlivých výhodách i nedostatcích používaných zařízení.
Rozhodně existují lepší noční vidění než ATN X-Sight, ale většina z nich je pro mne cenově nedostupná a většinou nesplňovala jednu z mých hlavních podmínek - vlastnit jedno zařízení na denní i noční použití. Nehledě na tu spoustu dalších funkcí a technologií, které mi usnadňují a hlavně zpříjemňují prožité chvíle v přírodě. Nejvíce využívám možnosti nahrávat HD video pomocí stisku jednoho tlačítka a také při nočních čekaných sdílení obrazu z puškohledu na další zařízení (telefon/tablet). Bude zajímavě sledovat, kam se bude lovecká digitální optika vyvíjet dále. Momentálně je ATN X-Sight podle mého skromného soudu nejlépe vybavený všestranný puškohled.
Karel Hladiš