Svátek myslivců v Lysé nad Labem
Myslivost 7/2015, str. 24 Petr Šeplavý
Na myslivce, rybáře, včelaře a přátelé přírody, kteří po šesti letech zavítali na mezinárodní výstavu Natura Viva 2015, čekalo mnoho novinek. Tou nejhlavnější byla před rokem dokončená hala C, která pořadatelům umožnila nové uspořádání expozice trofejí a myslivosti. Právě hala C se stala centrem komerční nabídky v oblasti myslivosti, zbraní a střeliva, optiky, vybavení pro lov, výrobků ze dřeva a paroží, speciální obuvi i oblečení nejen pro myslivce, ale také přehledem současného vývoje pro všechny, kteří tráví svůj profesní nebo volný čas v přírodě.
Tím se uvolnil prostor v původních halách a mohla být realizována pěkná a důstojná výstava myslivosti spojená s přehlídkou významných trofejí. Na více než 10 000 m2 plochy vystavovalo 170 firem, institucí a organizací. Bylo vystaveno téměř 1800 trofejí včetně rarit, což je téměř o 500 více než v roce 2005 nebo 2009 a branami výstaviště prošlo přes 44 000 návštěvníků, čímž byl stanoven nový rekord v počtu návštěvníků.
Hala B byla tentokrát vyhrazena prezentaci myslivosti, organizacím a institucím, v jejichž náplni tvoří myslivost významné místo. Zahraniční myslivost zde ve svých expozicích představilo Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bělorusko a Maďarsko. Představitelé zahraničních mysliveckých organizací ocenili nejen vysokou úroveň výstavy, ale především možnost setkání na odborném semináři, kde si vzájemně vyměnili zkušenosti s působením jednotlivých organizací, právním postavením, náhradami škod, členstvím apod. Jednání mysliveckých svazů se zúčastnili také zástupci Mze, LČR, s.p. a VLS ČR, s.p.
Naši zahraniční přátelé uvítali možnost navštívit v rámci programu pro zahraniční účastníky klenot evropských měst, Prahu a všechny nadchla prohlídka zámku Konopiště s nepřeberným množstvím trofejí a vzácnou zbrojnicí.
K důstojnému průběhu uvítacího rautu na zámečku Bon Repos a při setkání v sídle ČMMJ přispělo Lovecké trio Praha. Partneři výstavy Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, s.p., VLS ČR, s.p. a Sellier & Bellot připravili nejen zajímavé expozice, ale také se významně podíleli na zajištění programu pro děti a stali se partnery soutěží.
Záštitu nad soutěží mladých trubačů převzaly LČR, s.p a nad česko-slovenskou soutěží ve vábení jelenů převzaly záštitu VLS ČR, s.p.. V expozici Sellier & Bellot si mohli návštěvníci „nabít“ a jako suvenýr odnést speciální brokovou patronu s potiskem 190 let založení firmy a Natura Viva.
Jakmile přestalo pršet a přes mraky vykouklo sluníčko, byl v obležení dětí nafukovací hrad, který připravily VLS ČR, s.p. Především ve čtvrtek, který byl věnován právě dětem, byla všechna stanoviště s lesní pedagogikou a atrakcemi pro děti v plném obležení.
Ministerstvo zemědělství se prezentovalo „chalupou“ evokující hájovnu, před kterou byla stanoviště jednotlivých odborů a VÚLHM v.v.i. a kde se návštěvníci mohli seznámit s činností MZe. Ve čtvrtek pak proběhl pod záštitou MZe seminář o využívání dotací v lesnictví a myslivosti. K potěšení organizátorů byla konferenční místnost zcela zaplněna posluchači.
Operační program rybářství prezentoval svoji činnost v moderním stánku, kde nechyběly také produkty moderní gastronomie. Zájemci se mohli v zajímavé expozici seznámit s činností Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.
Stánek ČMMJ, z.s. byl obklopen kluby. Svoji činnost zde představili členové zájmových klubů - Klubu autorů, Dámy české myslivosti, Klubu sokolníků, Klubu fotografů přírody, Videoklubu, Klubu trubačů a Klubu vábičů zvěře. Kynologové také představili některá plemena loveckých psů.
Halu B pak doplnila expozice obrazů Václava Nasvětila, stánky s řemesly, přehlídka obrazů a grafik ze soutěže Zlatý Kokršpaněl Jaroslava Bézy a vítězné fotografie ze soutěže Zlatý jelen Slávy Štochla. Ty pak orámovaly místo pro posluchače s pódiem, kde každý den probíhaly připravené soutěže, odborné přednášky, představení novinek a další zajímavé programy za účasti odborníků i známých osobností. Nad dnem dětí převzal záštitu a stal se ambasadorem dne Václav Chaloupek, režisér známých večerníčků z přírody, nad dnem odborných klubů převzal jako ambasador záštitu herec, myslivec a kynolog Marián Roden a den žen zaštítila Klára Jandová, herečka, chovatelka jezevčíků a členka cechu Hubertova.
V hale A1 zaujala expozice Českého rybářského svazu a Českého svazu včelařů. Lákadlem pro zákazníky byla jistě novinka na stánku Českého rybářského svazu, který zde nabízel možnost „lovit ryby“ na trenažéru. Nejeden návštěvník se tak zapotil při lovu ryb, a kdo si chtěl vyzkoušet své střelecké dovednosti, mohl využít laserovou střelnici, a „lovit“ kormorány. Zbývající plochu obsadili drobní prodejci s rozmanitou nabídkou zboží a služeb od potisku triček přes medomety, krmiva až po koření.
Hala A2 byla věnována přehlídce trofejí a expozicím představujícím myslivost ve vybraných krajích, včetně účasti lesnických škol a fakult, výzkumnému ústavu Biopharm, vydavatelstvím i expozicím s uměním s námětem myslivosti a přírody.
Poděkování patří především myslivcům z Pardubického, Královéhradeckého, Ústeckého, Jihomoravského a Olomouckého kraje, kteří připravili prezentaci myslivosti v uvedených krajích. Nemenší poděkování si zaslouží také Střední lesnická škola Hranice, Česká lesnická akademie v Trutnově, Střední lesnická škola ve Šluknově a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Návštěvníky, z nichž mnozí se zapojili do soutěže, zaujala přehlídka rarit.
V obležení byl stánek Pavla Scherera, kde myslivci měli možnost seznámit se s výsledky a zajímavostmi mnohaletého výzkumu srnčí zvěře. Mnozí návštěvníci obdivovali exotické trofeje na stánku Safari klubu nebo kapitální muflony z Machova. Uměnímilovná srdce potěšila výstava uměleckého porcelánu akademického malíře Borise Noska i obrazy zvěře akademického malíře Ondřeje Zahradníčka.
Zcela po právu byla myslivost zapsána na seznam nehmotného dědictví lidové kultury. Nejen řemeslníci, výtvarníci, ale také trubači z FLD ČZU v Praze každý den dokazovali, že myslivecké kulturní dědictví stále žije, je udržováno a rozvíjeno. Že je pevným základem i pro dnešní myslivost.
Zorganizovat mezinárodní výstavu vyžaduje mnohem víc, než odborné znalosti. Mnohem důležitější je vůle připravit pro ostatní něco zajímavého, poučného a pěkného. Ochota obětovat nad rámec svých povinností čas, energii a mnohdy i své prostředky pro zdar výstavy. Jsem rád, že se v organizačním týmu i ve výstavním výboru našla naprostá většina spolupracovníků, kteří tuto filozofii přijali a bez jejichž úsilí a vůle by výstava nebyla tak úspěšná.
Vezmeme-li v úvahu i hodnotitelskou komisi, tak na přípravě přímo spolupracovalo téměř 80 spolupracovníků. Podíleli se na svozu, uskladnění, hodnocení, instalaci a zpětné navrácení trofejí, na přípravě expozic, zajištění programu, obsluhy informačních stánků, stánků klubů, zajištění soutěží atd. Těm všem patří moje poděkování a mnohdy obdiv s jakým nasazením vše zvládli.
Poděkování patří také řediteli a pracovníkům výstaviště, kteří profesionálně a vstřícně plnili požadavky spojené s výstavou.
Určitě velké poděkování patří Ministerstvu zemědělství, bez jehož podpory by se výstava nekonala a také všem partnerům. Rád bych poděkoval celé Myslivecké radě ČMMJ i jednotlivým členům ve výstavním výboru za podporu a spolupráci, za ochotu vždy promptně řešit nastalé situace a vstřícnost při jednáních. Bez takto silné podpory a důvěry bychom výstavu v tak krátkém čase stěží zorganizovali.
Poděkování patří také šéfredaktorovi časopisu Myslivost Ing. Jiřímu Kasinovi, který si vzal na starost a perfektně zorganizoval celý odborný program. Mé osobní poděkování patří JUDr. Petru Vackovi, který se s bravurou postaral o všechny právní náležitosti výstavy a také nejbližším spolupracovníkům z ústředí ČMMJ, Martině Novotné, Jitce Sýkorové, Ivoně Karlíkové, Ivě Dvořákové a jednateli Josefu Orlovskému.
Přes to všechno vyvstávají otázky kolem příští výstavy. Především ke způsobu výběru trofejí a zařazení trofejí, jejichž údaje jsou přebírané do katalogu. Bohužel údaje zaslala jen menší část OMS a tím je statistická hodnota katalogu devalvována. Je na myslivecké komisi a mysliveckém oddělení ČMMJ, aby důkladně projednala otázky výběru a evidence trofejí a přebírání dat do katalogu. Osobně bych preferoval katalog s daty na výstavě hodnocených trofejí a sumarizaci dat za jednotlivé OMS. Podkladem této sumarizace by měl být každoroční seznam významných trofejí, který by byl použitelně k dispozici v centrále ČMMJ. Uvítal bych dialog na toto téma s Ústřední komisí pro hodnocení trofejí a také s OMS tak, aby data a přehlídka trofejí byla nezpochybnitelnou ukázkou chovatelského úsilí a péče o zvěř, tak jak si vždy přál Prof. Josef Hromas. Vím, že existují problémy s ochranou osobních dat lovců a ne každý chce být jmenovitě v katalogu uveden, přesto si myslím, že se dá najít způsob, jak sumarizovat relevantní data, která budou vypovídat o práci myslivců v honitbách.
Výstava přilákala velké množství myslivců z celé ČR. Podle ohlasu návštěvníků se líbila a já věřím, že splnila to nejdůležitější. Stala se místem pro setkání, místem pro výměnu informací a poznatků a dokázala, že myslivci zatím umí spojit síly a být jednotní, pokud mají společný zájem a cíl. Hledejme naše společné cíle s pokorou a respektem nejen vůči přírodě, ale především vůči sami sobě.
Petr ŠEPLAVÝ
předseda organizačního výboru
výstavy Natura Viva 2015