ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2015

Význam zvěře jelena siky

Myslivost 7/2015, str. 54  Jiří Hanák
Jelen sika je introdukovaným druhem zvěře stejně jako muflon, daněk, kamzík, bažant, divoký králík a další. Jelen sika si našel svoje místo v evropské přírodě a už do ní neoddělitelně patří, přežívá zde již déle než 130 let. Výborné zkušenosti s jeho chovem mají především ve Velké Británii a Irsku, Francii a i jinde, kde byl také úspěšně introdukován a stal se významným zvěřním druhem, kterému je věnována příslušná pozornost, protože výrazně obohacuje místní lovecké příležitosti a značně zvyšuje výnosy z poplatkových lovů, z prodeje zvěřiny a v dalších efektech zabezpečuje příjmy v regionu z lovecké turistiky, prodeje potřeb pro lovce a myslivce atd.. Zvěř jelen sika je zde velmi oceňována a velmi seriózně přijímána jako důležitá součást zdejší přírody. Pokud tedy je sika přijímán v jiných evropských zemích jako vítané obohacení a rozšíření zvěřních druhů, potom není žádný důvod, aby tomu bylo u nás jinak.
Výnosy z poplatkových lovů a prodeje zvěřiny se staly důležitým ekonomickým faktorem jak pro držitele a majitele honiteb, tak i značným národohospodářským přínosem ve svém multiplikačním ekonomickém efektu. Tento národohospodářský komplexní pohled u nás bohužel zcela chybí, zužuje se pouze na případné škody na porostech sikou způsobené.
V mezinárodním měřítku je jelen sika zoology přijímán jako vhodný substituent původních druhů jelenovitých, především jelena lesního tam, kde se biotop, přírodní a životní prostředí, působením a vlivy činností člověka stal pro jelena lesního nepřijatelným. Jelen evropský prostě ustupuje civilizačním tlakům způsobeným člověkem, změnám krajiny a působení rušivých vlivů.
Jelen sika naopak uvedeným vlivům nejen odolává, ale velmi dobře se jim přizpůsobuje. Je obohacením tam, kde je prostředí již nevhodné pro jelena evropského, který potřebuje výrazně větší a rozsáhlejší plochy souvislých lesních porostů a klidových zón.
Pokud jsou v těchto lokalitách splněny některé základní podmínky z hlediska přírodního prostředí, dostatek bylinného patra a křovinného krytu s dřevinami smíšeného charakteru, potom není důvod pochybovat o oprávněnosti výskytu jelena siky, který se tu může stát naopak velmi významnou zvěří a v některých honitbách i zvěří nejvýznačnější. Ve volných honitbách jelen sika dokáže velmi dobře koexistovat s jinou zvěří. Naprosto si nekonkuruje například se srnčí a mufloní zvěří a dalšími druhy spárkaté zvěře.
Jelen sika je esteticky krásnou zvěří, jejíž výhodou je ojedinělá potravní nenáročnost, odolnost a výjimečná přizpůsobivost, jež svědčí o její vysoké inteligenci.
Lovecky je sika velmi zajímavý a přitažlivý pro náročnost lovu a jeho specifika poněkud odlišná od lovu jiné spárkaté zvěře, především jelena evropského. Atraktivita siky je zvyšována i menší dostupností loveckých možností, které jsou víceméně koncentrovány pouze na západočeský kraj a v menší míře na Moravu. Dostupnost loveckých možností lovu siky je výrazně menší než u jelena evropského a nepoměrně menší než u lovu srnce a další trofejové zvěře.
Relativně omezenější množstevní výskyt na evropském kontinentě zvyšuje zájem o jeho lov i ze strany cizinců. Tento faktor je významný pro rozvoj a udržitelnost struktury regionů, kde tak lov jelena siky na sebe váže a vytváří multiplikační ekonomický přínos v oblasti pohostinství, ubytovacích a dalších služeb a vytváří tak možnosti zaměstnání tam, kde je nedostatek pracovních příležitostí.
Tyto ekonomické multiplikační efekty jsou u nás na rozdíl od jiných zemí naprosto přehlíženy a preferuje se pouze lesnické hledisko, což je samozřejmě z hlediska komplexního a objektivního pohledu a především s ohledem na průmysl služeb nevhodný přístup.
Názor, že v honitbách, kde jsou k tomu základní podmínky, je výskyt jelena siky vítán, zřejmě nebude konvenovat zastáncům likvidace nepůvodní zvěře v naší přírodě, ale je třeba si uvědomit, že některé druhy introdukované zvěře u nás zdomácněly už před několika stovkami let a snahy vrátit skladbu přírody, zasažené činností člověka, do stavu před tisícem let jsou naivní utopií.
Stejně jako u jiných druhů introdukované zvěře se u nás dosahuje významných chovatelských úspěchů, kromě zvěře daňčí a mufloní i u jelena siky, a to v podobě nejvyšších mezinárodních ocenění na výstavách trofejí - například poprvé získáno prvenství trofeje jelena siky japonského na výstavě v Budapešti už v roce 1971.
Závěrem k významu zvěře jelena siky v České republice je namístě konstatovat, že je zvěří, která vhodně nahrazuje jelena evropského tam, kde tento jelen byl civilizačními procesy vytlačen a kde mu bylo lidskou činností zničeno přirozené životní prostředí. V těchto lokalitách jelen sika poskytuje přínosy loveckou turistikou s ekonomickými multiplikačními pozitivními efekty v celém spektru služeb. Nezanedbatelné jsou výnosy z poplatkových lovů a poplatků za lovecké lístky pro cizince. V soukromých honitbách potom vznikají v této souvislosti i nová pracovní místa spojená s chovem a lovem sičí zvěře.
Na výkup zvěřiny ulovené zvěře se v lokalitách s výskytem jelena siky specializují výkupci zvěřiny; ti zaměstnávají nejen sami sebe, ale vytvářejí další možnosti zaměstnání v okolí zřizováním sběrných míst.
Problémem zůstává lokální přemnožení siky, jež se samozřejmě projeví i škodami na kulturách. Z „postižených“ lokalit se potom ozývají kritické hlasy, že jelen sika je neúměrně škodící zvěři, ovšem tam, kde není přemnožen a kde je dostatek podrostu a nízkého bylinného patra, jelen sika významnější škody nepáchá. Bylo by nanejvýš žádoucí přistoupit k důslednému mysliveckému hospodaření s touto zvěř, protože dosavadní praxe volného lovu a pouhého lamentování na téma škod sikou způsobených dosud žádný pozitivní výsledek nepřinesla.
Domnívám se, že jelen sika se stal pro českou myslivost natolik významnou zvěří, že bychom se jejím chovem měli velmi seriózně a vážně zabývat. To znamená, stejně jako v jiných evropských zemích, dát této zvěři jednoznačnou pozici mezi další zvěří, neposkytovat sluchu extrémistickým názorům o nepůvodní zvěři, které diletantsky ignorují vývoj přírody a civilizačních vlivů na prostředí v důsledku činnosti člověka již přes 1000 let.
Je namístě přijmout zvěř jelena siky jako velmi významnou v české myslivosti s jejími komplexními společenskými a ekonomickými přínosy.
Dr. Ing. Jiří HANÁK
 
Ukázka z nově vydané publikace Jelen sika japonský - Životní způsob, chov, jak dobře vábit a účinně lovit (Jiří Hanák).
Koncem 19. století se v našich lesích objevil nový obyvatel, do té doby zcela neznámý. Byl jím jelen sika, dovezený do českých obor z asijské domoviny. Úspěšně u nás zdomácněl a pronikl do volné přírody. Dnes patří k oblíbeným úlovkům a je ceněn jako trofejová zvěř. Přesto se o něm mezi naší mysliveckou veřejností ví dosud málo, co se týče jeho způsobu života, chování, obživy a možností lovu. Dr. Ing. Jiří Hanák, osobnost našim myslivcům dobře známá, mezinárodně uznávaný odborník v oblasti loveckých zbraní a střeliva, se o tuto spárkatou zvěř zajímá již řadu
let a shromáždil nejen spoustu odborných znalostí, ale i praktických zkušeností z vlastního pozorování a lovu. A shrnul je do této knížky, jež je první publikací o jelenu sikovi v českém prostředí. Popisuje druh jako takový, jeho původ, výskyt v ČR a početní stavy, životní prostředí čili stávaniště, způsob života a obživy, rozmnožování, komunikaci, význam zvěře z hlediska kulinářského apod. Uvádí na pravou míru předsudky o jeho údajné škodlivosti. Značnou pozornost věnuje problematice úspěšného lovu jelena siky – jak, kdy, kde, čím a co dělat po výstřelu. A uzavírá jak jinak než kapitolou o trofejích a jejich hodnocení. Pro mysliveckou veřejnost představuje tato průkopnická publikace bohatý zdroj cenných a praktických informací.
Celkem 84 stran + 16 stran obrazové a mapové přílohy, vydalo nakladatelství Arista Books, s.r.o., v Praze v roce 2015.
Zpracování dat...