Časopis Myslivost

DVA ROKY S DALEKOHLEDEM „YUKON“ POINT 15x56

Myslivost 4/2015, str. 46  Jiří Stodola
Po předchozích dobrých zkušenostech s dnes již u nás poměrně známou a kvalitní běloruskou optikou, kterou zastupuje v ČR firma BINOX v Praze Karlíně, jsem si pro využití v myslivosti koupil binokulární dalekohled Point 15 x 56. Potřeboval jsem totiž pro jisté podmínky dalekohled, který by umožňoval detailní vyhodnocení zejména spárkaté zvěře pro zodpovědný lov jak průběrných, tak trofejových kusů. Takové to takzvané „přečtení“ a rozlišení například srnečků paličkáčů na vzdálenost nad 50 m v porostu není s optikou běžného zvětšení (8 - 10x) vždy spolehlivé. Takové je to i v případě posouzení zvěře postižené některou méně zjevnou chorobou.
Je samozřejmé, že pro zvětšení 15x je nutno stabilizovat dalekohled například opřením ruky držící přístroj o strom nebo posed. To ale při průběrném lovu nebo při lovu trofejové zvěře na čekané není žádným problémem.
Samozřejmě, velké zvětšení podle zákonů optiky znamená, že i při průměru objektivu 56 mm je podle optických zákonů světelnost úměrně snížena, taktéž zorný úhel, ale to však pro shora popsané použití není žádným problémem. Navíc - pro starší myslivce (k nimž patří i autor tohoto příspěvku) je při horším světle rozlišovací efekt významně posílen zvětšením. U staršího člověka se totiž vstupní otvor oka - tzv. pupila stářím zmenšuje a vysokou světelnost není tedy oko schopno využít.
Z výše uvedených důvodů jsem již několik let používal pro uvedenou potřebu starší, ale vynikající triedr Meopta 12 x 60. Optické parametry byly postačující, ovšem mohutné rozměry přístroje byly často velkým praktickým problémem. To byl také důvod mé snahy o pořízení kompaktnějšího dalekohledu.
Popsaný dalekohled Point 15 x 56 jsem pořídil přede dvěma lety a používám jej téměř výhradně (kromě občasných nočních čekaných na škodnou) už dvě lovecké sezóny. Během té doby byl dalekohled mnohokrát vystaven náročným povětrnostním podmínkám - déšť, sníh, mráz a dvakrát mi upadl na zem. Plně v souladu s deklarovanými parametry je nadále plně funkční a bezproblémový. Z důvodu, že dalekohled nosím zavěšen na krku, opatřil jsem si koženou klasickou krytku okuláru včetně závěsu, která chrání okulár před znečištěním během přesunu v honitbě. Navíc jsem pohyblivé části přístroje opatřil bílými znaménky, která i ve tmě velmi rychle signalizují jejich správnou vzájemnou polohu. To jsou také mé jediné individuální úpravy, které mohu doporučit ke zvýšení užitných parametrů přístroje. Podobně opatřeny mám i své ostatní optické přístroje.
Pro detailnější pohled připojuji základní technické parametry přístroje. Jak z nich vyplývá, subjektivní výsledek mého hodnocení těmto hodnotám zcela odpovídá. Poněkud vyšší hmotnost dalekohledu je dána odolným tělem přístroje a především použitím optických členů z poctivého křemičitého skla, tak jako je tomu i u dalších renomovaných výrobců. Dalekohled díky svým parametrům poskytuje výtečný, ostrý obraz v celém spektru. Kompaktní rozměry dalekohledu moderní konstrukce se souosými objektivy i okuláry činí přístroj dobře nositelný a pohotový.
Velmi praktické jsou kryty objektivů s magnetickou rektifikací v obou krajních polohách. Příjemné, přesné a praktické je ovládání přístroje. Ochranný povrchový pryžový povlak dalekohledu je plně funkční a vkusný. Pryžové stavitelné očnice (mušle) chrání před nežádoucím bočním světlem.
Zbývá posoudit přístroj při stmívání porovnáním s několika moderními přístroji opravdu renomovaných značek - pěti evropských a dvou asijských výrobců. Myšleno opravdu výrobců, nikoliv dodavatelů. Musím též uvést, že jsem nesehnal stejné parametry poměřovaných dalekohledů a posuzovaný přístroj Point 15 x 56 byl znevýhodněn tím, že všechny porovnávané dalekohledy měly nižší zvětšení od 8x do 12x. Přitom měly průměry objektivu 50 mm a vyšší. Dva z porovnávaných přístrojů byly navíc deklarovány jako určené pro silně zhoršené světelné podmínky.
Porovnání jsem provedl praktickou zkouškou při večerním stmívání na 45 m vzdálenou tabulku s nápisem opřenou směrem od pozorovatele západně, tedy nevýhodně proti zbytkům světla od západního obzoru. Porovnání bylo pak provedeno v polovině října 2014 za polojasného počasí po 19. hodině. Měřítkem výkonnosti přístroje byl čas, kdy při rychlém nástupu stmívání přestal být nápis na kontrolní ceduli čitelný. Přitom nejlepší přístroj umožnil čitelnost nápisu nejpozději.
Výsledkem byl zaznamenán časový rozptyl 32 minut u všech 8 přístrojů, přitom nejlepší byly oba přístroje se zvětšením 8x, určené především pro zhoršené světelné podmínky. Porovnávaný dalekohled POINT 15 x 56 byl se ztrátou 24 minut (na nejlepší přístroj) na děleném 4. a 5. místě, což považuji za vynikající výsledek zejména proto, že u tohoto přístroje není výkonnost za šera hlavní projektovanou vlastností.
Pro názornost zodpovědně sděluji, že s tímto přístrojem není problém rozpoznávat a určovat drobné parůžky ročních srnečků paličkářů nebo bulkařů až na 100 m, a to zcela s jistotou. Dále uvádím zkušenost, že například při nastřelování kulovnice jsou tímto dalekohledem spolehlivě na terči zřetelné zásahy běžnými rážemi i nad 100 m.
Závěrem konstatuji, že užitná hodnota porovnávaného dalekohledu je porovnatelná s přístroji renomovaných značek, které ale podstatně převyšují cenu dalekohledu POINT 15 x 56, která je spíše v nižší střední úrovni v porovnání s ostatními přístroji na trhu.
Pro zájemce o světelnější přístroje dodávám, že stejný výrobce dodává prostřednictvím prodejce firmy Binox Praha i modely stejné řady Yukon Point, a to 8 x 56 a 10 x 56.
Jiří STODOLA
 
 
Technické údaje dalekohledu YUKON POINT 15 x 56
Lineární konstrukce, pogumované kovové tělo, optika minerální sklo
Vnitřní soustava plněna dusíkem
Zvětšení 15x
Průměr objektivu 56 mm
Zorný úhel 4°
Zorné pole 70 m/1000 m
Oční reliéf 18 mm
Průměr výstupní pupily 3,5 mm
Stmívací faktor 29
Dioptrická korekce - 5/+5 dioptrií
Nejkratší ostřící vzdálenost 3,6 m
Odolnost proti vlhkosti a vodě IPX 7
Provozní teploty prostředí -30 až +40 ° C
Rozměry 207 x 145 x 70 mm
Hmotnost 1,23 kg
Plná záruka je deklarována po dobu 10 let
 
Zpracování dat...