Časopis Myslivost

Dalekohledy Eschenbach Trophy D

Myslivost 4/2015, str. 33  Martin Helebrant
Eschenbachy jako téma jsem zdědil po náhlém skonu svého kamaráda a kolegy Pavla Klozíka. Není to Zeiss nebo Swarovski, není to ani Meopta, ale určitě to není ani ta nejlevnější asijská produkce. Jenže tihle špičkoví výrobci jsou dnes drazí a lepší to nebude. Eschenbach je solidní kvalita za dostupnou cenu, navíc s optickou soustavou vyráběnou pořád ještě v Evropě. A je hezké sledovat, jak se i tato cenově dostupná optika vyvíjí. Nyní se mi dostala do rukou k otestování nová řada nazvaná Trophy D. Jedná se o řadu dalekohledů pro náročné pozorovatele s možným využitím v myslivosti, při amatérském pozorování přírody a při turistice.
K testování mi firma Dobrý dalekohled zapůjčila následující dalekohledy: 8 x 42 B ED, 10 x 42 B ED a 8 x 56 B ED. Jako vždycky když se to takhle sejde, těšil jsem se zejména na porovnání dalekohledů s různým průměrem výstupní pupily a shodným zvětšením (8 x 42 – pupila 5,25 mm a 8 x 56 mm – pupila 7 mm).              
Řada Trophy D má tradiční základní design, s jedním můstkem a vnějším povrchem potažený polotvrdým plastem. Má v podstatě válcová (nebo v případě 8 x 56 spíš kuželová) těla z hořčíkové slitiny, polymerový povlak, ale má nekruhový příčný profil, je to hodně baculatá kapka, jejíž špička zlepšuje úchopové vlastnosti. Povrch je jednolitě šedo-černý.
Očnice jsou výsuvné, vysouvají se za současného pootočení. Pokud nosíte brýle, můžete si nastavit správný odstup oka od výstupní čočky.
Optická soustava používá jako konstrukční materiál sklo, vnitřek dalekohledu je plněný dusíkem.
Ostření je středovým knoflíkem na můstku, dioptrická korekce je na pravém tubusu. Jak točítko ostření, tak kroužek dioptrické korekce je zřejmě vylisovaný z nějakého kovu a podobný kroužek, ovšem již jen s ozdobnou funkcí, je i na levém okuláru.
 
Vlastní testování jsem začal jako vždycky testem vodotěsnosti. Dalekohledy nechám na okně nebo na topení pořádně rozehřát, aby se roztáhly všechny potenciální mezery, pak je vezmu a zajdu do sprchy. Dalekohledy pověsím na háček uvnitř sprchového koutu, volně vystavené odstřikující vodě, a důkladně se osprchuji. Dalekohledy neotírám, jen zatřepáním ruky oklepnu přebytečnou vodu a dám dalekohledy do chladničky, kde je asi 4 – 5 °C.
Zde je nechám aspoň 30 minut, aby chlad měl čas prostoupit celým dalekohledem a aby případná vlhkost mohla kondenzovat. Nakonec dám dalekohled do mrazničky kde je asi -18 °C a opět nechám důkladně promrznout.
Po vyjmutí dalekohledu z mrazničky chvilku počkám a pak otřu z vnějšku skla (na nich ta vzdušná vlhkost prostě zkondenzovat musí, to je fyzikální zákon a já dalekohledy zkouším doma, nikoliv v hermetické klimakomoře).
Pohled dalekohledem by nyní spolehlivě odhalil jakýkoliv průnik vlhkosti. V případě všech Eschenbachů Trophy D zůstal obraz čirý.
Následně jsem zkoušel funkčnost ovládacích prvků – všechny ztuhly, u 8 x 56 dokonce dioptrická korekce i ostření zatuhly hodně výrazně, ale nezamrzly. Funkčnost ostření, nastavení rozteče tubusů i dioptrická korekce byly funkční.
Dalekohledy jsem nechal rozehřát zase na normální pokojovou teplotu a začal jsem zkoumat test optických vlastností. K testu jsem použil obrazec ISO 12233, umístěný na vzdálenost asi 30 metrů. Jako tradiční etalon jsem použil svůj Leupold 10 x 50 Tactical.
První dojem z nové řady Trophy D byl, že kvalita roste. Všechny tři testované dalekohledy poskytovaly za plného denního světla ostrý, bez okem rušivě vnímaných viditelných posunů barevného podání nebo „svatozáří“ na těch místech obrazu, kde je kontrast. V případě dalekohledu 10 x 42 jsem měl dojem, že vidím na okraji lehounký náznak polštářkové vady (tj. přímka se prohýbá směrem ke středu obrazu), ale nebylo to v rozsahu rušícím pozorování. Musel jsem hledat, vědět co hledám a snažit se, abych našel. Běžný uživatel ji asi ani nezaznamená.
Ovládání ostření bylo hladké a jisté, s přiměřeným odporem, u „lahváče“ 8 x 56 bylo dokonce dost tuhé, ale pořád ještě nebránilo řádnému používání dalekohledu. Za dobrých světelných podmínek jsem nenašel ani u jednoho z testovaných dalekohledů nějaký podstatný rozdíl vůči obrazu v mém Leupoldu.
Pozorování testovacího obrazce jsem opakoval v pravidelných intervalech a zkoumal obraz za zhoršujících se světelných podmínek. Dokud bylo alespoň trošku slušné světlo, měla 10 x 42 navrch, podobně jako porovnávací Leupold. Prostě: větší bere a zjevně to platilo i o zvětšení (v přiměřeném rozsahu, pokud půjdete výš, začne se vám obraz třást a je to v háji).
Když se ale začalo šeřit, situace se obrátila. 10 x 42 odpadla jako první, po dalších asi 10 minutách mi začalo splývat jemné šrafování na testovacím obrazci pozorovaném dalekohledem 8 x 42 a krátce po té začal zaostávat i můj kontrolní Leupold.
Jasným vítězem večerného pozorování se stal „lahváč“ 8 x 56, který začal ztrácet jemné šrafování až skoro 25 minut poté, co odpadl první z testovaných, 10 x 42.
S postupujícím soumrakem se mi zdálo, že obraz v dalekohledech o průměru objektivu 42 mm jakoby ztrácí kontrast, šedne a přestává být plastický, „lahváč“ a kontrolní Leupold na tom byly z tohoto pohledu lépe (i když Leupold ke konci šednul rychleji než „lahváč“). Obraz 8 x 56 si dokonce zachovával i jakýsi jas ještě nějakou dobu poté, co již ztratil jemnou kresbu.
Během tohoto testu jsem si nemohl nevzpomenout na dalekohledy řady Sektor D, které jsem testoval v roce 2013. Výsledky (zejména s okulárem 42 mm) byly tehdy hodně podobné a napadá mě kacířská myšlenka, zda Trophy nesdílí se Sektory některé části optické konstrukce (optické sklo a antireflexní vrstvy jsou asi shodné kvality).
Na druhou stranu jsem měl pocit, že nový „trophyový lahváč“ je ještě dál než ten loňský, takže úplná shoda to asi nebude. A znovu jsem si uvědomil, jak se dalekohledy z hlediska kvality vyvíjejí. V době svého vzniku byl Leupold Eschenbachu jasně nadřazený (také cenově byl někde jinde), ale ten rozdíl se rychle zmenšuje.
Pochvalu si zaslouží i k dalekohledu dodávané příslušenství. Nosné řemínky jsou v místě styku s krkem z pružného, velice příjemného a „dýchajícího“ materiálu. Podobně jako loňské Sektory, i letošní Trophy D mají solidní kordurová pouzdra s robustními zipy, která svým polstrováním chrání uvnitř uloženou optiku před nárazy a mechanickým poškozením. K dalekohledu se dodávají i krytky čoček z měkké pryže a s očkem na provléknutí nosného popruhu. To zamezuje nepříjemným ztrátám krytek, což jistě potkalo nejednoho uživatele optiky.
Ze subjektivních dojmů bych chtěl zmínit velice příjemný povrch testovaných Eschenbachů. Plast je poloměkký, neklepe při pokládání o dřevo posedu a zřejmě je velmi dobrý izolant, dalekohled ani po vyjmutí z mrazničky nestudil do ruky.
Velmi příjemné bylo zdrsnění na kroužcích dioptrické korekce a knoflíku ostření. Zřejmě díky faktu, že kroužky jsou kovové, je zdrsnění poměrně ostré, skoro až agresivní a umožňuje přesné a pohodlné ostření i pokud je dalekohled promrzlý a ztuhlý na kost, i rukou v pletené vlněné rukavici.
Oba dalekohledy s průměrem objektivu 42 mm jsou příjemné, lehké myslivecké optiky pro univerzální použití, s dobrým výkonem a přitom kompaktními rozměry. „Lahváč“ 8 x 56 mě svým výkonem a zachováním obrazu za šera příjemně překvapil. Již jeho příbuzný z řady Sektor D v loňském roce také nebyl špatný, ale Trophy D se posunul zase o kus dál. Pokud jste noční lovci, kancaři, pak 8 x 56 je téměř automatická volba a skutečné rozhodování bude jen mezi různými výrobci. Eschenbach je v tomto smyslu velmi dobrý kompromis.
Ani jeden z dalekohledů (ani „lahváč“) nedosahuje kvalit dalekohledů Swarovski s technologiemi Swarobright nebo Zeiss řady Victory. Nedává mi ten „efekt rozsvícení“, příznačný pro soudobé špičkové dalekohledy. Swarovski nebo Zeiss (a dnes již i naše Meopta) jsou prostě jiná liga, ale bohužel jsou někde úplně jinde také cenově.
Celkový dojem z nové řady Trophy D je tedy velmi příjemný, potvrzený i výsledky jednoduchého testu. V produkci firmy Eschenbach cítím rostoucí kvalitu, nové Trophy D navazují na loňské nové Sektory D, pro firmu je to asi generační přeměna a další posun vpřed.
Nové Trophy D podle mě představují dobrou optiku střední třídy, možná vyšší střední třídy za přijatelnou cenu, velmi dobře použitelné pro mysliveckou praxi. Tomu odpovídá i kovová konstrukce a poctivé optické sklo.
Pokud chcete lehkou optiku a preferujete koncepci s dvojitým můstkem, pak je tu loňský Sektor D. U dalekohledů s průměrem objektivu 42 mm rozdíl proti nové řadě Trophy D není tak závratný. Pokud ale chcete noční optiku, asi bych se přimluvil za nový Trophy D 8 x 56 B ED. Sice si přidal něco málo na hmotnosti, ale posun kvality je tady již citelnější.
 
Za zapůjčení dalekohledů Eschenbach k testu děkuji generálnímu distributorovi v České republice, firmě Dobrý dalekohled (www.dobrydalekohled.cz).
Ing. Martin HELEBRANT
e-mail mhelebrant@csas.cz
 
Zpracování dat...