Časopis Myslivost

IWA 2015 – novinky od Bergary pro evropské lovce

Myslivost 4/2015, str. 26  Petr Mikulášek
V rámci prvního březnového víkendu se uskutečnil veletrh IWA 2015 - největší evropská akce tohoto druhu, kterou nevynechá žádný významný výrobce zbraní, střeliva, optiky a dalšího příslušenství. Norimberk je optimálním místem, kde výrobci prezentují to nejlepší ze své produkce a novinky pro nadcházející sezonu. Obdobně tomu bylo i letos, kdy organizátoři zaplnili moderní výstaviště do posledního místa. Vstup je umožněn pouze na pozvání od jednotlivých vystavovatelů a majitelům novinářského průkazu. Jedná o mimořádnou možnost vidět v rámci jedné akce téměř vše co je pro myslivost a loveckou střelbu aktuálně v nabídce. Prezentace jsou řešeny velmi atraktivně a pro návštěvníky jsou k dispozici veškeré dostupné informace i tištěné katalogy. Prestižní modely a limitované edice kulovnic jsou ozdobou většiny stánků.
Evropská střední třída zákazníků však bohužel již několik let řídne a chudne. Tento trend se projevil zvýšeným nárůstem poptávky po levnějších provedeních, a proto mnoho výrobců začalo nabízet i levnější modely začínající od opticky lépe vypadajících částek.
O trendech a konstrukci moderních loveckých kulovnic již bylo napsáno téměř vše podstatné. Vedle klasické zlamovací koncepce s jednou nebo více hlavněmi dominují současnosti dvě osvědčená řešení. Klasické provedení, kde se závěr pootočením o 60 – 90° uzamkne dvěma nebo více ozuby do lůžka nebo přímo do hlavně. Druhým řešením je přímotažný závěr, který umožňuje přebití za pomocí dvou pohybů oproti klasickým odsuvným závěrům s „čtyřdobým chodem“. Předností je o něco kratší čas potřebný k přebití a opakování střelby. Mezi nevýhody „přímotahu“ patří složitější konstrukce, vyšší výrobní náklady a větší nároky na čištění a udržování zbraně i střeliva.
Základem každé palné zbraně je ale vždy kvalitní hlaveň s dokonale provedeným vývrtem, ústím a nábojovou komorou, která určuje rychlost, rotaci, seskupení a přesnost střelby.
 
V Norimberku představila dvě novinky zbrojovka BERGARA, dlouhodobě známá jako výrobce přesných a kvalitních hlavní. Na stánku vystavovala jednoranové a opakovací kulovnice vlastní konstrukce. Donedávna ve výrobním programu převažovaly oblíbené, spolehlivé a přesně střílející jednušky.
Výrobce letos představil novinku model BERGARA BA 13 TD, kde poslední písmena znamenají provedení TAKE DOWN. To znamená možnost rozložit kulovnici bez použití nářadí na dva kusy pro lepší manipulovatelnost. Dále nabízí výměnné kanelované hlavní se závitem na ústí v délkách 41 a 51 cm. Kanelovaná hlaveň není jen designová záležitost, která zvyšuje estetickou hodnotu zbraně. Kanely minimalizují vnitřní pnutí hlavně, zlepšují chlazení a mají vliv na velikost rozptylu. Zvýšení komfortu střelby lze díky využití závitu na ústí hlavně docílit aplikací úsťové brzdy, popř. loveckého tlumiče v podmínkách, kde to příslušná legislativa umožňuje. Pažba může být klasická s pistolovou rukojetí nebo v provedení thumbhole.
Jednušky vynikají dokonalou ergonomií, jemnou spouští a uživatelsky příjemným ovládáním. Jsou koncipovány jako skládačka, kdy každá zbraň je na zakázku a bez příplatku sestavena podle přání budoucích majitelů. Z předem připravených dílů umožňujících vzájemnou kombinaci lze dosáhnout mnoha variant a provedení. Pro výrobu v klasickém černěném provedení je použita speciální zbrojařská uhlíková ocel AISI 4140 z místních baskických oceláren. Za mírný příplatek je možno většinu modelů objednat také v celonerezovém provedení z oceli AISI 416
 
Dlouho očekávanou novinkou je opakovací kulovnice BERGARA B 14. Veřejnosti byla poprvé představena na veletrhu SHOT SHOW v polovině ledna, kde zákazníky a prodejce velice zaujala. Zásluhu na tom má elegantní design, užití kvalitních materiálů, dokonalé zpracování, výsledná přesnost střelby a v neposlední řadě také příznivá prodejní cena.
K dispozici jsou dvě velikosti závěrového mechanismu i dvě délky hlavní 56 a 61 cm, které mohou být na přání opatřeny závitem na ústí a mechanickými mířidly se světlovodným vláknem.
Pažba typu Monte Carlo je zhotovena z odolného polymeru s příjemnou protiskluzovou úpravou nebo ořechového dřeva s matným olejovaným povrchem.
Kulovnice je vybavena válcovým odsuvným závěrem s mimořádně hladkým chodem, který je uzamčen do lůžka dvěma protilehlými ozuby na hlavě závěru. Jemný spoušťový mechanizmus s bodovým odpalem je vzadu na pravé straně opatřen dvoupolohovou nehlučnou pojistkou.
V zadní části závěru je umístěn výstražník. Pokud vystupuje směrem dozadu, je bicí mechanismus napnutý. Mechanismus je upraven tak, že pokud není závěr zcela uzamčen, nemůže dojít k výstřelu.
Nábojová schránka pojme pět nábojů, v případě ráží magnum o jeden méně. Dno nábojové schránky lze vyklopit dolů po zmáčknutí tlačítka v přední části lučíku.
V následujících měsících bude k dispozici zásobníkový kit a evropské ráže jako 7 x 64, 8x57JS nebo 9,3x62. Prodejní cena kulovnice s polymerovou pažbou je 699 € varianta s ořechovou pažbou 799 €
 
Kulovnice BERGARA si na luxus nehrají. Jsou zkonstruovány jako pracovní nástroj, který uživatelům za příjemnou cenu poskytne přesnost, bezpečnost a spolehlivost. Svoji práci při minimálním nároku na údržbu odvedou dokonale.
Více informací naleznete na stánkách výrobce www.bergararifles.com nebo dovozce www.brnohunt.eu
© BERGARA, Ing. Petr MIKULÁŠEK 
 
 
 
 
Zpracování dat...