Časopis Myslivost

Praktické poznatky z používání optiky FOMEI

Myslivost 4/2015, str. 42  Jindřich Mahel
Milí čtenáři, rád bych vás seznámil s poznatky mého praktického dvouletého testu pozorovací optiky a puškohledu FOMEI. Předesílám, že nejsem žádný odborník na optické soustavy, ale chci předložit výsledky čistě praktické, pro běžného uživatele, myslivce či člověka trávícího volný čas pohybem v přírodě.
Jelikož moje finanční možnosti jsou omezené a patřím mezi běžné uživatele, hledám vhodný kompromis v poměru výkon/cena již několik roků. Proto jsem neváhal a kývnul jsem na zajímavou nabídku firmy FOMEI k testu jejich optických výrobků. Sám se věnuji lovecké sportovní střelbě a pro tyto účely využívám několik značek zaměřovací optiky a optiky pozorovací. Na jedněch střeleckých závodech se uskutečnilo společné setkání zástupce firmy FOMEI a nás, členů testovací skupiny z řad střelců ochotných se testováním zabývat. Po nezbytných formalitách jsem si jeden pozorovací dalekohled a jeden puškohled vezl domů. Vybral jsem jsi k testování právě tyto výrobky samozřejmě dopředu, preferuji totiž jak u puškohledu, tak u pozorovacího dalekohledu velká zvětšení, tedy lehčí dalekohled s větším zvětšením a dobrou pozorovací schopností, zejména na šoulání a nebo prostě jen pro pobyt v přírodě. Vezl jsem si domů dalekohled FOMEI Leader 10x50 DCF WR Super vision a puškohled Beater 4-16x56 Red SMC IR-SF, které vám teď malinko představím.
Voděodolný dalekohled s centrálním ostřením a jedním ovládacím prvkem pro dioptrické i ohniskové ostření. Vodoodpudivá vícenásobná povrchová vrstva čoček WR/SMC. Tělo dalekohledu je plněno suchým dusíkem, který zabraňuje vnitřnímu orosení. Dalekohled pro nejnáročnější uživatele u kterého konstrukce těla zajišťuje voděodolnost optiky proti dešti a ponoření do vody 1m / 30minut.
Povrchová úprava čoček Water Resistant Coating zvyšuje pozorovací komfort, což je speciální úprava odpuzující vodu a zabraňující zachycení nečistot na skle optiky. To je zvlášť důležité při náročném loveckém pozorování. Dalekohled je navíc vybaven bohatým příslušenstvím, jako je pouzdro, popruh, čisticí hadřík apod. Dále je za pomocí adaptéru možné dalekohled připevnit na DSLR fotoaparáty značek Sony, Nikon a Canon.
Puškohled 4-16x56 Beater Red SMC IR-SF, tubus je vyroben z jednoho kusu a jeho stěny jsou zesíleny pro vyšší tuhost, optická část je ošetřena SMC vrstvami pro vysokou světelnou propustnost a brilanci obrazu. SMC znamená Super Multi Coated - tedy nad 7 vrstev + přísady a coating je úprava čoček - potažení tenkým filmem vlnové délky světla. Ovládání jasu červeného bodu je pro vyšší komfort obsluhy umístněného na levé straně seřizovací části puškohledu. Intenzitu bodu lze regulovat v 11 stupních.
Teď ale k praktickému testu obou přístrojů. Je jasné, že jsem je nikterak nešetřil  a vystavil jsem je všem podmínkám v každém ročním období, zaprášené či orosené, za mrazu či tepla v letních obdobích. Vždy stačilo jen otřít či ofouknout a dál fungovaly dobře.
Puškohled jsem nejprve umístnil pro testování na sportovní kulovnici ráže 308 win a po provedení nezbytných testú jej namontoval na ZG 47 v ráži 7x64, ať se ukáže, co vydrží. Nastřelení bylo na dvě rány a třetí na potvrzení, což bylo vynikající. Celkový počet ran na střelnici a v lese byl za dva roky v součtu více než 200 ran, bez jediného zaváhání. Klikání naprosto přesné, co je však důležitější po dvou letech, že optické vlastnosti se nezměnily. Jediné co bych však vytknul konstrukci je, že nemá tolik potřebnou paralaxu zejména pro využití při střelbě na větší vzdálenosti.
Čekal jsem například horší světelnost za šera, či měsíční noci v porovnání s modely renomovaných značek, ale obraz mě mile překvapil. Velké zvětšení dodává lepší rozlišovací schopnost, prostě a jednoduše vidím a rozeznávám detail na větší vzdálenost.
Oba přístroje se staly neocenitelnými pomocníky při toulkách přírodou, ať při denním světle, či nočních hodinách při čekáné na lišky a divočáky. Protože preferují šoulání, zejména v loukách v blízkosti lesních celků, ocenil jsem u pozorovacího dalekohledu dobře řešený nosný popruh, který je v části převlékající se na krk uživatele s pružných textilií, dalekohled netáhne na krku a hmotnost přístroje vnímám opravdu minimálně.
Trochu bylo pro mne nezvyklé ovládání centrálního ostření jedním prvkem pro dioptrické i ohniskové ostření a zlobilo mě samovolné vytáčení a zatáčení očnic. Jinak výsledek testu mě mile překvapil. Vyzdvihuji jeho užitné vlastnosti jako je malá hmotnost, vynikající světelný výkon za každých podmínek, prostě malý lehký skladný dalekohled, hodící se pro náročné uživatele do extrémních podmínek, ale i pro turistu pro běžné užívání, navíc velmi příznivá cena k užitným vlastnostem. Prostě s porovnáním s většími speciály nezklamal a mnohé svými vlastnostmi daleko předběhl.
Jindřich MAHEL
Zpracování dat...