Časopis Myslivost

Brokovnicový kolimátor Easy Hit PX-S 1000

Myslivost 11/2015, str. 44  Martin Helebrant
Jsem brokař nadšený, nikoliv výkonný. A léta jsem se trápil na loveckém kole s výsledkem otlučeného ramene, hromad vystřílených nábojů a pošramoceného sebevědomí. Dnes dokážu podávat průměrné výkony, ale je to poměrně hodně nevyrovnané. Mám své silnější a své „normální“ dny. Po dlouhou dobu byla pro mě kritická otázka: kam to všechno olovo vlastně lítá? Brokovnice namísto exaktních mířidel používá pouze lištu, poskytující základní, hrubé směrování brokového shluku. Navíc se brokovnice používá ke střelbě na rychle se pohybující cíle, je třeba předsazovat, střílet „do prázdna“ a doufat, že terč do dráhy brokového shluku opravdu doletí. Předsazení není konstantní, mění se podle vzdálenosti a úhlu mezi dráhou terče a dráhou broků. Vždycky jsem si přál, aby už někdo konečně vymyslel něco, co mi ukáže, kam ty broky poletí a já abych se mohl plně soustředit na správné předsazení.
Světlovodná muška částečně pomohla, ale dokonalé to nebylo. Uvažoval jsem i nad nějakým kolimátorem, nějaké kolimátory určené speciálně pro brokovnice jsem vídal každý rok na veletrhu IWA v Norimberku, ale nikdy jsem se k němu pořádně neměl příležitost dostat a pořádně si ho vyzkoušet. Až teď, konečně. Firma BOIS Opava mi nabídla možnost otestovat kolimátor Easy Hit PX-S 1000.
Kolimátor je zvláštní tím, že jako zdroj světla nepoužívá žádnou diodu ani jiný elektrický zdroj, spoléhá na optické vlákno, které svým povrchem sbírá světlo a posílá jej do své osy a dál, na zrcadlo kolimátoru.
Jako záměrný obrazec se nabízí buď prostá tečka červené barvy, nebo kroužek, nebo kroužek s tečkou (ten je podle výrobce nejprodávanější volbou) který naznačuje rozměry brokového shluku. To vše z lehkého nemagnetického kovu, světlovodné vlákno plastové, zrcadlo kolimátoru je solidní skleněná čočka.
Světlovodné vlákno i i zrcadlo kolimátoru jsou upevněné na základně – liště profilu obráceného U. Tato lišta se nasadí na lištu (plošinu) brokovnice, a upevní pomocí čtyř šroubů – červíčků s vnitřním šestihranem. Ty samé šroubky slouží k seřízení stranového nastřelení, dva další červíčky na horní ploše základny slouží k výškové korekci.
Na celém, kolimátoru není ani elektrický zdroj, ani žádný seřizovací prvek (s výjimkou šroubků), je to prostě jednoduchost sama. Na mířidle není nic, co by mohlo zamrznout nebo se vyzkratovat. Takže jsem vynechal svoje oblíbené simulace ztížených klimatických podmínek a pustil se do instalace.
Instalace mi trvala celkem asi 15 minut, z toho více jak 12 minut jsem hledal imbusovou špičku správné velikosti (je to metrická 2, kdybyste to hledali), pak jsem ho našel a šlo to velmi rychle.
K testu jsem se rozhodl použít brokovou kozlici Brno Holek v ráži 16 x 70, velmi elegantní zbraň, kterou jsem zdědil po svém tátovi a která má mimo jiné jen krátkou lištu, sahající sotva do poloviny délky hlavní. Přesto mě zajímalo, zda bude možné i na krátkou lištu kolimátor upevnit.
Instalace proběhla bezproblémově. Zkusmé přiložení zbraně k líci ukázalo namodralé zorné pole kolimátoru a přiměřeně sytou červenou tečku
Nyní jsem vzal brokovnici na střelnici a zkusil jsem jednotnými střelami nastřelit kolimátor na 25 metrů. Jednotné střely jsem zvolil, protože jsem se nechtěl piplat a babrat s hledání středního zásahu brokového shluku. Stačily čtyři rány, abych byl přibližně ve středu 10 cm záměrného kruhu. Pátou ránu jsem dal jenom pro jistotu, jako potvrzení. Seděla.
Dotáhl jsem šroubky (s citem, je to lehký kov a je asi snadné strhnout závity). Následně jsem dal tři rány brokovým nábojem - nastřelení bylo v pořádku, stejné jako pro jednotnou střelu. Co do přesnosti, pak lze konstatovat, že vyhoví i pro střelbu tradičními jednotnými střelami na běžnou loveckou vzdálenost (tj. do asi 30 – 35 metrů).
S nastřelenou brokovnicí jsem se odebral na střelnici, kde jsem postupně obešel celé lovecké kolo a pak ještě spálil něco prachu na baterii.
Ačkoliv je instalace jednoduchá, skoro až primitivní, díky nízké hmotnosti nastřelení spolehlivě drželo. Nemohu říci, že by se dostavilo okamžité markantní zlepšení mých střeleckých výsledků, ale určitě se zlepšila střelecká pohoda.
Kolimátor umožňuje soustředit se na terč a na správné předsazení, a pokud bych cvičil pravidelně, pak by jeho přínos mohl být opravdu znatelný. Příjemné je, že díky minimální hmotnosti kolimátor nijak neměnění vyvážení zbraně.
Zkusil jsem kolimátor sejmout a opět nasadit – pokud se budete držet zásady, že povolujete pouze šroubky na jedné straně, pak je (v mezích brokového shluku) opakované nasazení možné, doporučuji ale označit si usazení kolimátoru na liště. Zkusil jsem tři sejmutí a nasazení. Pokud bych uvažoval o častějším snímání, asi bych dal přednost nějakému preciznějšímu způsobu ukotvení kolimátoru na zbrani.
Použití světlovodného vlákna je elegantní, chytré, ale současně dvojsečné řešení. Na jednu stranu se vám nemůže stát, že z důvodu vybité baterie nebude kolimátor fungovat. A také se jas záměrného bodu sám automaticky reguluje podle světla ve vašem okolí. A v tom je skryté úskalí tohoto přístroje.
Pokud se ocitnete v nerovnoměrně osvětleném prostoru, tak vám hrozí dva extrémy – pokud budete z jasně osvětleného prostoru mířit do temného prostoru (třeba z kraje pole do houštiny), pak bude záměrný bod přesvícený. Může to být nepříjemné, ale není to kritické.
Horší je opačná situace, kdy ze stínu míříte například do jasné oblohy. Pak záměrný bod v podstatě zmizí nebo je krajně nezřetelný, což střelci na jistotě a klidu nepřidá. Na druhé straně – pokud bude zvyklý na zbraň, bude mít zažité přilícení a míření, kolimátor mu jen minimálně zastiňuje klasickou mušku a lištu a tak zmizení světelného bodu asi není kritické.
Kolimátor lze pomocí speciálního mezikusu uchytit i bokem na zaměřovací dalekohled, vznikne tím kombinovaný zaměřovací systém. Znám podobné „pyramidy“ z vojenských útočných pušek, možná to někomu vyhovuje, osobně ale velkým příznivcem tohoto řešení nejsem. Připadají mi takové kombinace poněkud neohrabané a hlavně – pokud mám zalíceno, jak jsem zvyklý, tak nevidím do kolimátoru.
Ale je to můj, subjektivní a velmi individuální názor, se kterým se čtenář může, ale ani zdaleka nemusí ztotožňovat. Pokud vás ta myšlenka láká, tak si takové tandemové uspořádání na zbrani zkuste a pak se rozhodněte. Instalace by zjevně byla jednoduchá a nevyžaduje žádnou trvalou úpravu zbraně – to je ostatně nemalé plus i vlastního kolimátoru PX-S 1000.
 
Pokud tedy shrnu moje zkušenosti s kolimátorem PX-S 1000: Navzdory své jednoduchosti je to platná a zajímavá střelecká pomůcka. Určitě ho doporučuji pro výcvik ve střelbě brokovnicí na pohyblivé cíle, pokud bude používán s vědomím svých omezení ve smyslu proměn úrovně světla, je přiměřeně odolný pro lovecké používání a lze jej použít s úspěchem i pro střelbu jednotnými střelami na vzdálenosti do asi 30-40 metrů.
Ing. Martin HELEBRANT
 mhelebrant@csas.cz
 
 
 
 
 
Zpracování dat...