Časopis Myslivost

Kolimátor Aimpoint Micro H-2

Myslivost 11/2015, str. 42  Martin Helebrant
Firma Aimpoint letos oslavila 40 let své existence. Objektivně řečeno, je co oslavovat. Aimpoint prosadil kolimátory – mířidla bez zvětšení a paralaxy jak do lovecké praxe, tak do praxe taktické. Prosadil je opravdu důkladně, kolimátory Aimpoint se dnes používají na všech světadílech a ve výzbroji je má i americká armáda. Aimpoint je z tohoto pohledu firma jednoho produktu, ale produktu opravdu úspěšného. Na krátké a střední vzdálenosti je kolimátor asi nejrychlejší druh mířidel.
Firma oslavila své čtyřicetileté výročí prezentací nového kolimátoru Micro H-2. Ten navazuje na předchozí model Micro H-1. Již H-1 byl nepochybným úspěchem který přinesl do kolimátorů záměrný bod o velikost pouhých 2 úhlových minut, tj. asi 3 cm na 100 metrů a výrazně tak podpořil možnost přesné střelby pomocí kolimátoru. To vše podpořila lehká, kompaktní, ale současně robustní konstrukce z letecké slitiny hliníku. Tyto všechny vlastnost zůstaly zachovány i u nové edice H-2.
Stejně tak zůstala i regulace jasu rozsvícení záběrného bodu – tečky v celkem 12 stupních, přitom nejnižší stupně jsou určeny pro střelbu v noci a tmě, asi od stupně 5 je tečka viditelná v denním světle a při jasu 12 jasně září i při plném poledním slunci.
Jas se seřizuje kolečkem na pravé straně přístroje, pod krytkou tvořící střed stavítka je ukrytá baterie CR 2032, u které výrobce udává životnost 5 let. Nevěřil jsem, ale když kolega elektrikář proměřil odběry přístroje, došel k závěru, že těch 5 let je spíš podhodnocených. Zaměřovač se automaticky vypne sám po asi 4 hodinách bez aktivity seřízení jasu.
Nastřelení je možné korigovat stranově i výškově v rozsahu asi 1 m na 100 metrů. Obě stavítka jsou chráněná šroubovacími krytkami a ovládají se buď pomocí přiloženého víceúčelového nástroje (umožňuje kromě otáčení stavítky také dotahovat šroubky montáže a krytku baterie), nebo pomocí krytky chránící stranové tlačítko. Přiznávám, že nechápu, proč je krytka na stranovém stavítku jiná než na výškovém stavítku, H-1 měla obě krytky stejné, s dvěma čípky, které umožňovali korekci nastřelení. H-2 má na výškovém stavítku prostý zářez.
Kolimátor se standardně dodává v montážním rozhraní – kotvením na lištu MilStd 1913 (Picatinny) – výsledkem je nízká, kompaktní stavba zaměřovače. Pokud na své zbrani nemáte „pikašínu“, pak Aimpoint doporučuje navštívit puškaře. Je to sice lakonické doporučení, na druhou stranu od mnoha svých přátel puškařů vím, že dodatečná instalace lišty MilStd 1913 je dnes jedna z nejběžnějších úprav starších zbraní. Ostatně, sám jsem si ji na svůj starý kulobrok ZH nechal namontovat a jsem s takovou úpravou velmi spokojen.
Změn mezi H-1 a H-2 je poskrovnu, detekovatelná je jiná linie horní strany kolimátoru, která se lehce prohnula směrem dovnitř. Na první pohled je ale vidět, že H-2 je osazena klapkami na obou vnějších čočkách – jak na okuláru, tak na objektivu. Klapky jsou z pružného polymeru se vsazenými zorníky z průhledného, čirého plastu slušných optických kvalit. Klapky jsou určeny pro ochranu čoček před prachem a vlhkostí, výrobce doporučuje střílet se zvednutými klapkami, ale za běžného světla čiré, opravdu čiré zorníky umožňují střílet i bez zvednutí klapek. Bez nějaké výrazně znatelné ztráty střeleckého komfortu.
Kolimátor se dodává v kartonové krabičce s návodem a univerzálním klíčem. První dojem je velice příjemný, tělo je rovnoměrně matně anodizované, elastomerové klapky jsou podobné barvy a celek působí od prvního doteku solidní, důvěryhodným dojmem. Veškeré tvary a spoje jsou čistě vyrobené a pohyblivé části se pohybují bez vůlí, s jistotu vnukající hedvábnou tuhostí.
Nyní jsem kolimátor podrobil svému obvyklému simulovanému klimatickému testu. Napřed jsem jej zavěsil ve sprchovém koutě a asi 20 minut jsem se sprchoval, voda odražená od mého těla přitom mohla volně dopadat na kolimátor. Nevadilo mu to a navíc, voda nepronikla pod klapky.
Následovalo zchlazení na asi 6 °C v chladničce a pak mražení na asi -17 °C v mrazáku. Po půl hodině jsem zmrzlý kolimátor vyjmul z mrazáku a zkusil funkci ovládání jasu, seřizování nástřelu a zkusil jsem odklopit klapky. Ovládací prvky vyžadovaly větší sílu, ale byly funkční, klapky vyžadovaly „mírné násilí“, ale daly se bez poškození otevřít i zavřít.
Výrobce uvádí, že kolimátor by mělo být možné bez poškození ponořit do vody až do pětimetrové hloubky. S jistým sadistickým záchvěvem v duši jsem tedy nakonec kolimátor hodil do kbelíku s vodou a nechal ho tam půl hodiny. Zaskočil mě, hodně mě zaskočil, protože voda nepronikla ani pod klapky a stačilo jej zlehka oklepnout, aby byl připraven ke střelbě.
 
Praktickou zkoušku odolnosti jsem udělal pomocí svého kulobroku ZH 324 v ráži 7 x 57R / 16 x 70. Mám na něm nainstalovanou lištu Mil Std 1913, takže upevnění bylo bez problémů (ostatně již několik let nosím na svém ZHáčku na naháňky Aimpoint Micro H-1).
Jak jsem očekával, ani společný výstřel z obou hlavní (tj. impuls o úsťové energii vysoko přes 4500 J) nezpůsobil posun bodu dopadu. Přesto mohu říci, že H-2 je jiná než H-1. Odlišnost není zřejmá, pokud střílíte se zvednutými klapkami. To se pohled na cíl přes oba kolimátory nijak neliší. Pokud ale střílíte „skrz klapky“, vnímáte výrazně širší obroučku zorníku klapky okuláru. Na jednu stranu to někdo může vnímat jako částečné omezení zorného pole. Na druhou stranu při střelbě na pohyblivý cíl může obroučka fungovat jako pomocný naváděcí zaměřovací prvek, oko samo cíl ustředí v obroučce a zrychlí navedení zbraně na cíl.
Každopádně pro střelbu do pohybu doporučuji rozsvítit záměrný bod na opravdu výrazný jas, na hranici oslnivosti, tak aby oko mělo jednoznačný vodicí prvek. Naopak, při mířené střelbě doporučuji jas ztlumit, jak to jenom jde, tak aby byl bod ještě dobře čitelný a přitom nepřesvítil a nepřehlušil cíl.
Výsledkem je rozptyl 3 ran kolem 3 cm na 50 metrů tj. blízký 2 úhlovým minutám. Se zaměřovacím dalekohledem s 6x zvětšením dosahuji se stejným střelivem rozptyl zhruba poloviční. A vím, že při použití kolimátoru Meopta Meosight II 30 se záměrným bodem o průměru 3 úhlové minuty jsem se stejnou zbraní a střelivem dosahoval rozptylu mezi 7 a 8 cm na 100 metrů. Nemám pro to důkaz, ale soudím, že při mířené střelbě existuje nějaká úměra mezi úhlovou velikostí záměrného bodu – tečky v kolimátoru - rozptylem. Čím větší tečka, tím rychlejší může být střelba, ale zaplatíte zhoršenou přesností.
Úměra mezi rozptylem a velikostí záměrného bodu má logiku, čím menší záměrný bod je, tím přesněji jej lze na cíl umístit a tím menší část cíle bod zakrývá.
S velkým zjednodušením (a pokud je zbraň a střelivo dostatečně přesné) mi vychází, že rozptyl bývá nepatrně menší než je úhlová velikost záměrného bodu. Takže s Aimpointem Micro H-2 lze účinně a přesně střílet na srnčí až do vzdálenosti kolem 150 metrů. Na černou, s výrazně větší komorou, až do 200 metrů.
Pokud shrnu vše výše uvedené, pak Aimpoint Micro H-2 je elegantním rozvedením původní verze H-1. Klapky jsou podle mě velmi šikovné, dobré řešení, které lovec ocení zejména v deštivých podzimních dnech. Pokud někomu vadí určité omezení zorného pole dané silnějším rámečkem klapek, lze klapky zvednout (pokud je čas), pokud čas není, lze střílet průhledem přes optický plast krytek.
Životnost baterie je nestydatá, nemám jiných slov, ale to byla již u Aimpointu H-1.
Aimpoint Micro H-2 není podle mě tak silná novinka, aby stálo za to se zbavit se Aimpointu Micro H-1 (pokud již ho máte, jako třeba já), ale určitě je to jeden z nejdokonalejších kolimátorů dneška. Kolimátory jako mířidla zejména na naháňkách umí opravdu excelovat. Micro navíc, díky malému rozměru záměrného bodu, je velmi dobře použitelné i na mířenou střelbu až do středních vzdáleností, tj. někam ke 150 metrům.
Firma Aimpoint na obalu kolimátoru píše: „Neomezené zorné pole. Zcela bez paralaxy. Neomezený oční odstup. Necitlivý ke klimatickým podmínkám. Extrémní odolnost a trvanlivost. Žádné nebezpečné materiály. Žádné laserové paprsky či jiné záření. Rychlý na zamíření a jednoduchý na ovládání – větší sebedůvěra ve vlastní střelecké schopnosti. Více zásahů. Životnost baterie v rocích.“ A nelže.
Pokud se ohlížíte po nějakém mířidlu s minimálním zvětšením, vhodném pro střelbu na pohybující se zvěř, pak je kolimátor podle mě logickou první volbou a Aimpoint je mezi kolimátory sázkou na jistotu.
 
 
 
Zpracování dat...