ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Batohy HILLMAN - komfortní funkčnost

Myslivost 10/2015, str. 58  Hynek Chalupa
Na českém trhu se v současnosti nabízí celá řada výrobků kvalitního mysliveckého oblečení a doplňků. Svoje nepřehlédnutelné místo si mezi nimi bezesporu buduje značka HILLMAN. Exkluzívním distributorem uvedeného zboží je u nás firma PeBOIS s.r.o. Opava, na jejichž internetových stránkách nalezneme mimo jiné pestrou škálu loveckých batohů. Batohy a tlumoky představují pravidelně využívané příslušenství během individuálních i společných lovů. Nezastupitelnou úlohu ovšem hrají také při nejrůznějších transportech pomůcek, doplňků i zbraní.
Z hlediska praktického každodenního výkonu myslivosti se uživatelé obvykle dělí na zaryté „batůžkáře“, kteří si myslivost bez vhodného tlumoku nedokáží představit, a na odpůrce, pro něž je ruksak na zádech zbytečnou přítěží. Osobně mám rád volné kapsy, a proto se již mnoho let zařadím do první uvedené skupiny.
Každá zajímavá nabídka batohů je pro mne velkým lákadlem. Po vzájemné dohodě se zástupci firmy PeBOIS mi byla k praktickému vyzkoušení zapůjčena sada šesti různých typů batohů, kterým se budu v dalším textu podrobněji věnovat. Nejdříve ovšem připojím pár obecných informací a drobných postřehů.
 
Batohy HILLMAN mají několik společných rysů. Patří mezi ně použitý materiál, jednotná koncepce, podobný vzhled a u některých typů společné konstrukční prvky. Všechny výrobky, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsou promyšleně zpracovány do detailů. Týká se to rozměrů, umístění kapes, popruhů, ergonomicky tvarovaných zádových partií i zipsů.
U batohů je dobře patrná outdoorová inspirace a zkušenost. Výrobce však prvky plně uzpůsobil pro prostředí myslivosti, které je pro něj evidentně prioritní a sám tuto tezi deklaruje. Produkty působí velmi reprezentativně, přitom budí dojem praktičnosti a odolnosti. Batohy mají zajímavý design, jehož exkluzivitu umocňují drobné kožené doplňky. Na vysoké úrovni je i kvalita zpracování.
Pro výrobu batohů je použitým materiálem DURATEX®. Tkanina je příjemná na omak, rychle schne a při kontaktu s oděvem nešustí. Výrobce udává rovněž vysokou pevnost a odolnost proti otěru i namáhání. Povrch je ošetřen repelentem DWR®, který zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř batohu.
Povrchové provedení je buď pro myslivce přijatelnější verze „dub“ (kombinace zelené, hnědé a šedé barvy působí na oči jako příjemná hnědozelená barva) nebo kamufláž. Kamufláž není idealizovaná, ale reálná, protože na její potisk byla použita přímo fotografie olistění. Materiál je navíc opatřen antibakteriální mikroskopickou stříbrnou vrstvou SILVERGEAR®, která má ničit bakterie, viry a odstranit tělesný pach.
Protože batohy obecně přicházejí do kontaktu s tělem zejména v oblasti zad, jsou tyto partie vybaveny polstrovanými, anatomicky tvarovanými prvky potaženými síťovanou výplní s označením AIRFLO®3D. Ta zabezpečuje částečnou cirkulací vzduchu mezi batohem a tělem, čímž snižuje propocení materiálu.
Všechny batohy jsou opatřeny širokými podšitými ramenními popruhy se samozřejmou možností úpravy jejich délky podle momentálních potřeb. Tím se dobře rozkládá hmotnost materiálu a zátěž ramen je přiměřená. Větší batohy jsou navíc doplněny hrudním popruhem opatřeným nenápadnou píšťalkou pro krizové situace.
Úprava délky popruhů je velmi snadná a lze ji provést i u batohu zavěšeného na zádech pouhým zatažením za poutko našité na konci popruhu.
Dalším doplňkem, který nalezneme u všech modelů, je bederní popruh poskytující zpevnění batohu neseného během delších přesunů. Vybrané typy pak mají bederní popruh opatřený dvojicí praktických ledvinek pošitých z vnější strany „patronpásy“ pro nošení brokových nábojů.
V tomto směru si dovolím vůči výrobkům učinit jedinou zásadní výtku. Právě díky bohaté výbavě popruhy mám dojem, že jsou batohy s ohledem na praktický výkon myslivosti poněkud „přeřemínkovány“. Každý, kdo lovecký batoh používá denně během čekané či šoulačky, dobře ví, že každá přezka, řemínek, popruh či zapínání, se rády zachytávají za zbraň, dalekohled, vegetaci, oblečení, posed aj. Výrobce by se zde možná mohl zamyslet nad možností flexibilního odepínání vybraných částí, zejména bederních a hrudních popruhů.
Batohy HILLMAN se vyznačují zajímavým počtem různě umístěných a různě přístupných kapes. Některé jsou zdvojené pro větší zátěž (např. náboje), jiné vyztužené pro uložení optiky apod. Vnitřní skryté kapsy jsou evidentně určené pro bezpečné nošení peněženek, dokumentů nebo klíčů.
Většina kapes je opatřena masívními zipsy s ochranou proti rychlému protečení vody. Táhla jsou opatřena plastem a řadu z nich lze při zapnutém batohu zakrýt zvláštní koženou klapkou. Důvod je jednoduchý - odstraňuje se tím na jedné straně hlučnost a na druhé straně se o tyto pevné součástky neodírá lovecká zbraň.
V každém případě mohu na tomto místě konstatovat, že každý typ batohu je primárně určen pro určité podmínky a každý nás překvapí alespoň jedním funkčně zajímavým řešením. Po obecných prvotních zkušenostech s batohy HILLMAN si také dovoluji vyslovit přesvědčení, že pestrá nabídka je schopna bez problémů zacílit na jakoukoliv skupinu myslivců a téměř každý si z dostupných výrobků vybere pro sebe to nejlepší.
 
Do honitby
Výše uvedenou šestici batohů jsem si dovolil lehce seskupit. Jako první mi vyšla dvojice praktických modelů nesoucích označení HUNTERPACK a MASTERPACK. Jedná se o batohy klasického provedení použitelné pro běžné situace, ať již jde o každodenní přenášení drobností v honitbě, nebo o transporty během delších loveckých pobytů. Právě z nich jsem se snažil vybrat vhodný model pro praktické odzkoušení, jehož cílem bylo ověřit některé obecné vlastnosti výrobků HILLMAN.
Oba batohy mají v zádové části hlavní úložný prostor, dvě přední, dvě skryté vnitřní a dvě boční kapsy. Objem HUNTERPACKu je 25 litrů, MASTERPACKu 40 litrů.
Pro HUNTERPACK hovořila zejména kompaktnost, pro větší model dvojice bočních uzavíratelných kapes (menší z batohů má tyto kapsy jednoduché síťové). Po delším rozhodování zvítězil HUNTERPACK. Hlavním důvodem byla kromě přijatelné velikosti skutečnost, že model disponuje jednoduchým bederním popruhem, který lze bez problémů sepnout opačným směrem, tedy přes batoh, a na zádech nepřekáží (od modelu HUNTERPACK výše mají ostatní batohy tento popruh částečně vyztužený polstrováním, tedy rozměrnější, což může někomu při běžném nošení vadit). V krajním případě bych dokonce uvažoval, zda jednoduchý popruh HUNTERPACKu zcela neodstranit.
První vlastností, kterou u každého batohu bude s největší pravděpodobností potenciální uživatel sledovat, je komfort nošení. V tomto směru nelze výrobku mnohé vytknout. Popruhy jsou dostatečně široké, polstrované a netlačí, stejně jako celá zádová partie. Během používání mi lehce nevyhovovaly pouze dvě skutečnosti. Kulovnici jsem měl standardně opatřenou širokým řemenem podšitým filcem. Tento materiál po širokém a hladkém ramenním popruhu klouzal. Vše se vyřešilo výměnou řemenu na zbrani.
Druhý, ne zcela stoprocentní dojem mám z popruhů zkrácených na téměř minimální délku, kterou moje tělesná konstituce vyžadovala. Konce popruhů v tom případě vytvořily na spodní straně smyčky, které bylo nutné zasunout do bočních síťovaných kapes, aby nepřekážely. Skutečností ovšem je, že testování probíhalo v letním období, kdy jsem do honitby chodil prakticky výhradně v jedné tenké vrstvě oblečení. S příchodem chladnějšího počasí bude nutné popruhy povolit a tento problém se víceméně sám vyřeší.
Na druhém místě bude každého uživatele batohu zajímat rozložení jednotlivých prvků, zejména kapes. V tomto směru jsem u uvedené značky neshledal žádný zásadní problém. Osobně potřebuji uložit několik kusů standardní výbavy - izolovaný podsedák (není to zženštilost, nýbrž nutnost myslivce středního věku, který si po sezení na studených posedech již něco odtrpěl), lanko pro odtažení těžší zvěře (postačují asi dva metry silnější prádelní šňůry), sadu vábniček (včetně rozměrnější „chrochtačky“ na černou zvěř, kterou je obtížné jinam vtěsnat), baterku, držák pro její upevnění na zbraň, rezervní náboje, nůž, doklady a několik dalších drobností (papírové kapesníčky, drobný univerzální nástroj, zapalovač aj.).
K tomu je nutno připočíst příležitostné přenášení pozorovací optiky, teplého doplňku oblečení, pláštěnky, fotopasti, ev. malé termosky. Veškeré uvedené doplňky je možné při dostupné nabídce kapes do batohu HUNTERPACK rozumně a ergonomicky rozložit s ohledem na četnost jejich používání.
Další posuzovanou vlastností je použitý materiál, o němž již byla řeč v úvodu článku. Jako plus je zajisté nutno zmínit skutečnost, že žádná část batohu během pohybu nešustí, necinká o zbraň a zbytečně nezadrhává při kontaktu s ostatními předměty.
Z praktického hlediska bude zajímavá i údržba a odolnost povrchu. Odolnost vůči otěru jsem měl možnost nesimulovaně vyzkoušet hned při jedné z prvních manipulací. V méně rozměrné garáži jsem se batohem nešetrně otřel o zeď, přičemž se mi podařilo do jeho povrchu „otisknout“ jeden z přenášených předmětů. Omítku se podařilo bez problémů odstranit po okartáčování suchým kartáčkem a následném omytí čistou houbičkou.
Běžným problémem bývá během výkonu myslivosti znečištění zeminou, ev. čerstvou barvou. Druhý případ jsem simuloval po ulovení srnce. Výrazné potřísnění barvou se mi podařilo bez dalších následků odstranit kartáčkem pod proudem studené vody. Povrch batohu následně oschnul do původního stavu při teplotě 20 stupňů během 45 minut. Z hlediska odolnosti povrchu se dá navíc konstatovat, že stav batohu se výrazně nezměnil ani po dvou měsících ne zrovna šetrného používání bez další speciální údržby.
Jako poslední vlastnost, na kterou jsem se u batohů HILLMAN zaměřil, je deklarovaná odolnost proti pronikání vody. Naplněný batoh jsme při něm položili na zem a přes kropítko na něj jednorázově vylili asi 10 litrů vody. Uvedená dávka by tedy odpovídala většímu přídělu, než který by mohl na batoh teoreticky spadnout během silné bouřky.
Po otevření batohu, konkrétně velké přední kapsy, byl na vložené flísové bundě pozorován menší liniový průsak způsobený zatečením vody spárou mezi dvěma protilehlými jezdci zipsu a několik drobných kruhových průsaků. Z hlediska dalšího použití bundy by však neměla tato skutečnost větší význam. Přední malá kapsa pak byla bez známek viditelného průsaku.
Relativně nejhůře dopadl zadní úložný prostor batohu, jehož spodní zhruba jedna čtvrtina byla promáčená. Voda sem ovšem nevtekla shora, nýbrž prosákla přes zádové polstrované partie, které jsme během testu nevhodně položili na zem. V případě batohu neseného kolmo na zádech lze tedy předpokládat, že by většina vody skapala po nepromokavých vrstvách k zemi.
 
Na společné akce
Pro použití v podmínkách společných lovů nabízí firma HILLMAN dvojici batohů nesoucí označení VESTPACK a BIRDPACK. Jejich společnými rysy jsou otevřené zadní úložné prostory a bederní popruhy opatřené oboustrannou dvojicí ledvinek s vnějšími našitými poutky pro nošení brokových nábojů. Otevřené prostory (první z modelů jej má síťovaný, druhý v prázdném stavu uzavíratelný obvodovým zipsem) jsou evidentně určeny například pro snadné uložení momentálně nepotřebných částí oděvu. V případě BIRDPACKU pak lze v tomto vaku uložit drobnou ulovenou zvěř, protože její vnitřní stěny jsou opatřeny nepromokavou a snadno omyvatelnou vrstvou.
Oba batohy disponují dalšími předními uzavíratelnými kapsami, VESTPACK navíc pruhem reflexní tkaniny, který lze snadno rozvinout z horní kapsy a vtipně uchytit v horní části batohu pomocí proužku suchého zipsu.
Oba uvedené modely jsou ve skutečnosti nejbližší mojí představě praktického loveckého batohu pro denní použití (vyrostl jsem na klasickém „ruksaku“ s horní zdrhovací šňůrou a sportovní tvary „vajíčka“ se zipsem mi tak nějak pořád na sto procent nesedí). Proti jejich běžnému nošení však hovoří zmíněné bederní pásy. Pro pohyb v členitějším terénu, v leči apod. jsou zajisté praktické. Nicméně umístění objemnější ledvinky na levém boku komplikuje klasické nošení lovecké zbraně na rameni. V západním pojetí myslivosti to není problémem, stejně jako v případě uchopení zbraně v pohotovostní poloze během ploužení, čekání na stanovišti apod.  
 
Unikátní pouzdro
Mezi šesticí batohů poskytnutých firmou PeBOIS se nachází podle mého mínění dvě zajímavá řešení, určená pro specifické lovecké situace. Prvním z nich je unikátní výrobek nesoucí označení HOLSTERPACK.
Jeho výjimečnost spočívá v tom, že velmi vhodně kombinuje vlastnosti loveckého batohu a pouzdra na zbraň. Přestože bývám k podobným univerzálním „hybridům“ obvykle ostražitý, musel jsem po jeho patřičném „osahání“ ze svých postojů lehce ustoupit. Nevelký batoh o objemu 20 litrů je rozdělen na dvě sekce. V přední se nachází velký zpevněný prostor se dvěma postranními síťovými kapsami, zatímco v zádové části se nachází vlastní pouzdro na zbraň. Je-li složené, není na první pohled vůbec patrné, co se v batohu ukrývá.
Pouzdro lze zpřístupnit rozepnutím dvojice zipsů - horní pro vytažení širší pažbové části a dolní pro zúženou část, do které se zasouvá hlaveň. Po uložení zbraně je možné komplet nosit jednak na zádech, kdy je zbraň ukrytá v pouzdru postavena kolmo, a jednak klasicky vodorovně v ruce. To umožňuje postranní závěs. Ani v tomto případě nepřichází uživatel díky předním kapsám o funkce batohu.
Třetí možností je nošení opět v poloze na zádech, kdy po ukrytí pažbové části pouzdra zpět do batohu zasuneme zbraň do pouzdra hlavní kolmo dolů a pažbu si necháme odkrytou v pohotovostní pozici.
Skutečností je, že tento pohodlný způsob nošení nevyužijeme běžně v podmínkách naší myslivosti. Uvedenou nabídku ovšem stoprocentně uvítají lovci v podmínkách obtížných terénů a lovů, kdy na zbrani není potřeba řemen nebo kdy tento doplněk vysloveně překáží. Může jít například o podmínky těžkých horských terénů, afrických savan apod.
Osobně se domnívám, že výrobek HOLSTERPACK je naprosto jedinečnou pomůckou i pro všechny myslivce, kteří musí dojíždět na běžné pobyty do honitby na střední či větší vzdálenosti a potřebují mít během transportu zbraň ukrytou a chráněnou. Díky předním kapsám pak mají k dispozici ostatní potřebné věci na jednom místě. Složené díly pouzdra je následně nijak neomezují a podle subjektivního pocitu zvyšují během nošení v terénu díky zpevnění zádové části mnohem větší komfort.
Jedinou drobnou připomínkou, kterou bych vzhledem k tomuto typu vznesl, je absence další kapsy. Pro uložení cenností, dokladů apod. se zde nachází vnitřní síťovaná zapínací kapsa, nicméně bych uvítal ještě jeden uzavíratelný pevný menší prostor (vnitřní, přední nebo boční) určený pro uložení rezervních nábojů, vábniček apod. K tomuto účelu by bylo teoreticky možné využít některý z prostorů vytvořený po zasunutí prázdného pouzdra na zbraň. Tato možnost však logicky připadá v úvahu pouze poté, co je zbraň z pouzdra vyňata.
 
Batoh a sedačka v jednom
Druhým unikátním řešením, které jsem si měl možnost v rámci poskytnuté nabídky prohlédnout, je masívní batoh s označením CHAIRPACK.
Jak již sám jeho anglický název napovídá, kombinuje zajímavým způsobem vlastnosti batohu o objemu 30 litrů a sedačky s celkovou nosností do 129 kg. Sedačka je tvořena integrovanou plastovou konstrukcí, kterou lze z batohu vyjmout po rozepnutí obvodu dna. Batoh pak můžeme používat klasickým způsobem. Dno je navíc z vnějšku chráněno snímatelným plastovým dýnkem, které umožňuje postavení například do mokré trávy, bláta nebo rozbředlého sněhu. Použití batohu v roli sedátka je snadné a kromě postavení na zem nevyžaduje žádnou další přípravu. Hmotnost vyjímatelné stoličky je přitom pouhých 0,8 kg.
Zádové partie batohu jsou díky svojí konstrukci plně uzpůsobeny pro pohodlné nošení těžších předmětů a prostor mezi zadní stěnou a zády je odvětrán pomocí napnuté síťoviny zajišťující cirkulaci vzduchu.
Plastová nosná konstrukce velmi účinně chrání vnitřní prostor, který je přístupný po rozepnutí a odklopení čelní stěny. Batoh je opatřen trojicí uzavíratelných vnějších pevných kapes (přední a dvě boční). V horní části batohu se nachází čtvrtá kapsa, která obsahuje prošívaný polštářek. I ten lze z batohu vyjmout a v případně chladného počasí použít jako podsedák na posedu.
Velmi zajímavou vychytávkou, využitelnou během náročnějších transportů v terénu, jsou horní upevňovací řemínky, které umožní zabezpečit zbraň nesenou v jedné z pevných bočních kapes batohu. Sem ji lze zasunout pažbou dolů a zmíněným řemínkem ji v oblasti závěru uchytit k hornímu obvodu batohu. Přestože by se na první pohled mohlo podobné uložení zdát jako nejisté, je poměrně pevné a zejména pro zbraně bez optiky reálně použitelné.
CHAIRPACK je řešením pro všechny, kdo rádi loví „ze země“ a tráví hodně času čekáním na vhodných místech bez vybudovaných loveckých zařízení. Stejně tak jej ocení milovníci naháněk a nátlaček všude tam, kde se organizují prostorově i časově náročnější leče s mnohahodinovým čekáním na stanovišti. Podobnou nabídku by určitě přivítali i uživatelé v jiných oblastech života - jak mi bylo během testování naznačeno - batoh si dotyčný dovede dobře představit pro použití například při autostopu, čekání v přeplněných nádražních halách apod. Pro někoho by byla zajisté zajímavá stoprocentní ochrana křehkého obsahu, kterou plastová konstrukce sedačky poskytuje.
Z hlediska každodenního využití má podle mého subjektivního dojmu tento výrobek jediný nedostatek. Je jím velký rozměr, který nejvíce vyzní po zavěšení na záda. Při požadavku současně integrované sedačky se s tím ovšem mnoho nenadělá. Tento problém nelze koneckonců jednoduše odstranit ani při odlišném konstrukčním řešení, které vídáme u jiných výrobců.  
 
Batohy HILLMAN určitě ocení všichni, kdo se pravidelně pohybují v honitbě. Ať již se jedná o profesionála či o příležitostného myslivce hledajícího v přírodě odpočinek. Spojují v sobě použití nejmodernějších materiálů a zároveň mnohá originální, praktická řešení. Každý z myslivců má na lovecký tlumok jiné nároky. Pestrá nabídka firmy HILLMAN však osloví prakticky každého. Záleží jen na jeho představách, potřebách a na tom, jak je dokáže definovat.
Zpracování dat...