ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Zkušenosti s puškohledem FOMEI 3-12x50 Foreman HTC PRO IR-ES

Myslivost 10/2015, str. 38  Zdeněk Veleba
V časopise Myslivost 5/2015 vyšel článek o puškohledu Fomei Foreman, kdy autor Petr Valchář uvádí, že se jedná o puškohled nové generace se špičkovou optikou s HTC povrchem. Na vysvětlenou - High Transmission Coating - speciální vysokojakostní povlak čoček pro lepší propustnost. Jak vyplývá z označení, jedná se o variabilní puškohled s 50mm objektivem a 3-12násobným zvětšením.
Zaměřovač má zorný úhel 6,5 – 1,6 stupně a zorné pole ve 100 metrech je v rozmezí 11,4 – 2,8 metrů.
Délka zaměřovacího dalekohledu je 30 centimetrů plus vzdálenost točítka okuláru, kde je možnost nastavit dioptrickou korekci v rozmezí +/-3. Hmotnost zaměřovače je 700 gramů
Puškohled působí robustním dojmem a je odolný proti zpětnému rázu. Vzhledem k tomu, že mě tento článek velmi zaujal, neváhal jsem a zavolal jsem přímo Petrovi - vynikajícímu sportovnímu střelci a přímo se jej na puškohled zeptal. Petr mi sdělil, že se jedná opravdu o špičkový puškohled a jestli mám zájem, tak domluví přímo u výrobce další kus na testování. Tuto nabídku jsem s radostí přijal.
Za několik dní mě kontaktoval majitel firmy a domluvili jsme se společně na další spolupráci a na dalším testování puškohledu. Tohoto jsem se nemohl dočkat.
Když mi konečně puškohled přišel, tak hned po otevření krabice jsem jej pořádně prozkoumal. Točítka pro nastavení vertikální a horizontální korekce záměrné osnovy mají dělení po 48 klicích, kdy jeden klik je 1/4 MOA ve 100 metrech. Odstraněním krytek a povolením šroubu zajišťující točítko je možnost jej stáhnout z tisícihranu a vynulovat. Kliky jsou jasné, dobře slyšitelné.
Dalekohled v porovnání s běžně dostupnými výrobky má dvě odlišnosti: Z levé strany je to točítko paralaxy. To je umístěno ve středu 30 mm jednodílného tubusu. Točítko paralaxy umožňuje nastavení od 50 metrů do nekonečna. Pro střelce to znamená, že si může na různou vzdálenost ideálně zaostřit zaměřovací dalekohled.
Další novinkou je ovládání přísvitu záměrné osnovy, které se používá jen u vyšší třídy puškohledů. IR – ES – Illuminate Reticle - Electronic Swith - osvětlená osnova s elektronickým nastavením jasu. Má 16 kroků, přičemž prvních 5 kroků ovládá jas mezi 0 – 9 % jasu. Zbytek pak 10 – 100 %! Není tedy lineární, jako u jiných některých značek, ale všímá si hlavně začátku žhavení bodu/kříže. To znamená, že v rozmezí jasu 0 – 9 % si můžeme nastavit osvětlení červeného bodu opravdu velmi jemně (1 – 3 – 5 – 7 – 9 %). Toto ocení hlavně lovci, kteří loví za zhoršených světelných podmínek v a v noci.
Na těle okuláru jsou na levé straně dvě tlačítka ON/OFF, umožňující zapnutí a vypnutí světelného bodu, který je umístěn v záměrné osnově.
Výrobce nabízí dva typy záměrných osnov. První je klasika firmy FOMEI osnova G4 s bodem a druhá je novinka osnova Duplex s osvětleným křížkem DX. Záměrná osnova je umístěná v zadní ohniskové rovině. Bližší tlačítko k oku střelce s označením plus umožňuje asi po dvousekundovém stisknutí zapnutí. A druhé s označením minus vypnutí přísvitu záměrné osnovy. Dále je možné oběma tlačítky nastavit intenzitu světelného bodu, plusovým tlačítkem se hodnota zvyšuje a mínusovým snižuje. Hodnota, která byla nastavena naposledy, se při dalším zapnutí zobrazí.
Pro ty, kteří zapomínají je zde automatické vypnutí, aby se šetřila kapacita knoflíkové baterie typu CR2032. Tato funkce se aktivuje po dvou hodinách nečinnosti.
Zaměřovací dalekohled jsem namontoval na kulovnici ráže 308W. Na střelnici proběhlo seštelování a následně nastřelení na vzdálenost 100 m.
Puškohled jsem nastřelil na tři rány. Klikání fungovalo perfektně. Poté jsem zkusil malý test. Na horizontálním i vertikálním točítku jsem zatočil 15 kliků doprava. Následný výstřel byl asi 12 cm dole a 12 cm vlevo. Následně jsem vrátil 15 kliků zpět. Následný výstřel byl opět ve středu. To samé jsem vyzkoušel opačným směrem. Výsledek byl úplně stejný.
Při změně zvětšení nenastal také žádný problém, kdy střely dopadaly bezpečně do středu terče.
Dále jsem se rozhodl otestovat paralaxu, kdy do vzdálenosti 50 m, 100 m, 200 m a 300 m jsem umístil terče používané pro L4K. Na vzdálenost 50 m a 100 m byly kruhy terče krásně čitelné. Na vzdálenost 200 m a 300 m byl terč při nastavení odpovídající hodnoty na paralaxe krásně jasný, ale kruhy byli již méně čitelné. Toto bylo způsobeno limitujícím maximálním zvětšením 12x. Domů ze střelnice jsem se vrátil s dobrým pocitem, že puškohled funguje tak jak má.
 
Praktický test
Puškohled jsem používal převážně na večerní a noční čekané, kdy jsem s ním ulovil za jeden měsíc šest divočáků a tři lišky. Vzdálenost lovu byla od 40 m do 200 m. Při lovu jsem plně využil paralaxu, kterou jsem vždy nastavil na předpokládanou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se puškohled opravdu osvědčil, rozhodl jsem se, že jej sundám z lovecké kulovnice a dám jej na kulovnici Tikka ráže 222 rem. se kterou se zúčastním ME v lovecké kombinaci. Zbraň jsem několika ranami nastřelil a vystřílel několik desítek tréninkových výstřelů. Kruhy terče jsem na vzdálenost 100 m bezpečně a čistě viděl, takže proč tento puškohled nevzít na takto velkou akci?!
Při samotném závodě jsem využil možnost nastavení paralaxy, která umožňuje optimální zaostření jak cíle, tak záměrné osnovy. V první závodní položce jsem nastřílel vlivem nervozity pouze 186 bodů z 200 možných. Toto ovšem nebylo vlivem puškohledu, ale tím, že čtvrtý výstřel na běžící terč jsem uchvátal a střelil jsem 0. Druhou závodní položku jsem nastřílel 198 z 200 možných, což je pro mě opravdu dobrý výsledek. K tomuto mi zajisté pomohl tento puškohled!
V konkurenci špičkových puškohledů, jako je Swarovski, Zeiss, Kahles, Meopta, které většina účastníků používala se puškohled Fomei určitě neztratil a v žádném případě ostudu neudělal! Dokázal, že je vhodný jak pro lov, tak i pro přesnou loveckou sportovní střelbu, kdy cena je na takto kvalitní přístroj velmi příznivá.
Zdeněk VELEBA
         
Zpracování dat...