Časopis Myslivost

Stříbrné Mistrovství Evropy v lovecké kombinované střelbě v Písku

Myslivost 8/2015, str. 34  Antonín Čech
Od pátku 3. července do neděle 5. července2015 se konalo na střelnici Provazce u Písku osmé Mistrovství Evropy v Kombinované lovecké střelbě. Hlavními pořadateli byly Lesy města Písku a Českomoravská myslivecká jednota. Celý šampionát zaštiťovala Asociace střelců na asfaltové terče ( ASAT). Tohoto významného závodu se zúčastnil rekordní počet 180 střelců ze 14 zemí. V soutěži šestičlenných národních družstev soupeřilo dvanáct kompletních týmů.
Naše družstvo ve složení Ondřej Borák, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Martin Šlechta a Pavel Zázvorka získalo stříbrné medaile v hlavní soutěži, kterou je lovecká kombinace a současně i v kulové střelbě. Ve střelbě z brokovnice bylo toto vynikající družstvo čtvrté se stejným výsledkem jako Slováci, ale rozhodla poslední položka – druhý Lovecký Compak, který se našim příliš nepovedl.
Titul Mistrů Evropy v kombinaci získali Finové, a to jen o 4 body před naším družstvem. Třetí se umístilo družstvo ze Slovinska se ztrátou 26 bodů na náš tým.
V kulové střelbě byli nejlepší opět Finové o 8 bodů před našimi a třetí příčka patřila Němcům, kteří ztráceli na naše střelce 27 bodů.
V brokové střelbě se z prvenství radovali Slovinci se šestnáctibodovým náskokem před Rakušany a již zmíněnými kamarády ze Slovenska, kteří na rakouské střelce ztráceli pouhé 4 body, tedy stejně jako naši střelci a od stříbra je tak dělil jediný chybený terč.
V soutěži jednotlivců jsme opět získali dvě stříbrné příčky.
V kombinaci kategorie žen zabodovala naše mladá naděje Michaela Štenglová a ztrácela jen 28 bodů na vítěznou Hannu Stahlovou ze Švédska. V soutěži žen jsme měli ještě jedno zastoupení. Byla jí sedmnáctiletá Kateřina Černá. Je to velice nadějná kulová střelkyně a její nástřely z kulovnice by jí mohl závidět nejeden střelec.
Ve střelbě z kulovnice získal Martin Šlechta rovněž stříbrnou medaili. Měl stejný nástřel (396 bodů ze 400 možných) jako vítězný Fin Jani Huhti, ale opět rozhodla o konečném pořadí poslední položka.
Titul Mistra Evropy obhájil Andras Varga z Maďarska, před Helmutem Rosskopfem z Rakouska a Einarsem Lapinshem z Lotyšska. Nejlepšího umístění z našich střelců dosáhl trojnásobný mistr Evropy Pavel Zázvorka na devátém místě. Za zmínění stojí 14. příčka Zbyňka Červenky, kterého určitě za nějaký čas uvidíme v družstvu.
V brokové střelbě byl opět nejlepší Andras Varga z Maďarska.
Do poslední chvíle jsem věřil, že se konečně družstvo pořádající země stane Mistry Evropy. Ještě nikdy v historii evropských šampionátů se to nikomu nepodařilo. Ale nestalo se tak ani letos.
Ona opravdu tíha domácího prostředí a role favoritů vykoná své. Vždyť doposud žádný z týmů se nemůže pochlubit čtyřmi tituly Mistrů Evropy a navíc třemi v řadě (2008, 2012, 2013, 2014) jako naši střelci.
Trochu jsem se zamyslel i nad ostatními aspekty, které jsem měl možnost jako vedoucí reprezentace ČMMJ zde v Písku pozorovat. Když vyjedeme do cizí země, cestujeme společně, bydlíme společně, družstvo trénuje společně. I volné chvíle trávíme vesměs pohromadě a večer při nějakém tom pivečku vše rozebíráme, jeden radí druhému a duch sounáležitosti je všudypřítomný.
V Písku to bylo ale jinak. Soutěžilo zde celkem 31 českých střelců. Každý si přijel, jak mu to vyhovovalo a nejen na střelnici spolu trávili čas spíš střelci, kteří mají k sobě blízko, než ti, co tvořili družstvo, a týmový duch byl na vedlejší koleji. Tady vidím jeden z důvodů, proč pak přece jen při vlastním závodě nějaký ten bodík chyběl k prvenství.
Dalším aspektem byla snaha organizátorů vytvořit rozmanitá a náročná střeliště Loveckých Compaků, která vždy našim střelcům spíš vyhovovala, ale v Písku v kombinaci s obrovskými vedry to byl ten poslední hřebíček, který místo aby našim pomohl, měl opačný efekt.
Naše reprezentace se i letos opírala o vynikající střelivo Sellier&Bellot, speciální kulovnice z CZUB a bezkonkurenční optiku z Meopty. Moc našim střelcům na stupních vítězů slušelo nové oblečení od firmy Banner. Děkujeme všem našim partnerům.
Celkově je však nutno vyslovit obrovské poděkování hlavnímu organizátoru tohoto šampionátu, kterým byly Lesy města Písek. Tohoto úkolu se zhostili organizátoři na výbornou. Vykonali obrovský kus práce. Prezident ASATu Karel Pučálka pak sehrál nemalou roli ve vztahu k FITASC a vše koordinoval tak, že vlastní závod mohl proběhnout bez problémů a až nečekaně hladce. Všichni jsme si po závěrečném ceremoniálu oddechli.
Za všechny rozhodčí, organizátory nutno vyzvednou především jedno jméno, a to Milana Bláhy – který poslední rok nežil ničím jiným než přípravou mistrovství. Milane, děkujeme!
Ing. Antonín ČECH
předseda SK ČMMJ,
vedoucí reprezentace ČMMJ
a člen technické komise FITASC
Zpracování dat...