Časopis Myslivost

Termovizní přístroje. Jak fungují a na co se při výběru zaměřit?

Myslivost 8/2015, str. 58  Radim Tesař
V poslední době zaznamenal celosvětový trh výrazný nárůst poptávky po termovizních přístrojích. Ovšem ne jen pro účely záchranných složek, jak by se dalo předpokládat. Zájem byl zaznamenán zejména v oblasti myslivosti. Tam, kde už nevidíte běžným denním dalekohledem ani přístrojem nočního vidění, je to pravé místo, kde vás termovizní zařízení nenechá na holičkách. Právě naopak…
Z toho důvodu jsme se rozhodli čtenáře Myslivosti seznámit s těmito přístroji, které podle nás předběhly svoji dobu a je pouze otázkou času, kdy se stanou hitem na trhu. Pokud vás zajímá, jak tyto přístroje fungují, za jakým účelem se nejčastěji využívají,  a na co se zaměřit při výběru vhodné termovize, určitě čtěte dál, máme pro vás možná několik zajímavých informací z této oblasti!
Termovizní přístroje, termokamery či termovize, jak se těmto přístrojům říká, fungují na základě snímání teplotních rozdílů sledované scény, tedy bezkontaktně, a to bez zbytkového světla či jakéhokoli přísvitu. Využít je lze však za jakýchkoliv klimatických podmínek, stejně tak v průběhu celého dne i noci. Přístroj se chová stále stejně.
Jelikož tyto přístroje reagují na minimální teplotní rozdíly, lze s nimi kvalitně pozorovat například i spadané listí, které má téměř stejnou teplotu, jako zem. Velkou výhodou je pak detekce člověka či jiného objektu až na několik kilometrů. Z tohoto důvody jsou termovize využívány pro ostrahu velkých objektů, hojně také u záchranných složek, v armádě, ve stavebnictví a nyní také v myslivosti.
V další části článku o této nové technice bychom vás chtěli seznámit s nejdůležitějšími parametry těchto výrobků, na které se při výběru vhodného přístroje zaměřit. Jako demonstrativní přístroj nám poslouží dlouho očekávaná novinka na trhu, která má nejvhodnější uvedenou šíři parametrů a příslušenství.  Máme k dispozici zapůjčený termovizní puškohled EAGLE TSV15-02.
První milé překvapení u tohoto přístroje přišlo s jeho zapnutím, kdy přístroj naběhl naprosto tiše, a to za dobu kratší než 3 sekundy. Některé přístroje mají start i 15 či více sekund. Také absolutně tichá kalibrační klapka, která je u tohoto modelu řešena softwarově, a tím pádem ji ani nezpozorujete, pro nás byla oproti většině přístrojů s hlasitou klapkou a neustále „zamrzajícím“ obrazem překvapením.
Kdo by očekával plastové tělo, nedočkal by se. Tento přístroj má tělo z lehkých slitin, které je nerozbitné, vodotěsné a prachuodolné. I tak je tento přístroj oproti plastovým tělům mnohdy výrazně lehčí. Tělo je válcovitého tvaru, typizované jako puškohled, ovšem příjemně kratších rozměrů.
Dalším důležitým parametrem, na který doporučujeme se zaměřit, je možnost volby objektivu a s tím související optické zvětšení. Náš testovaný přístroj má možnost volby objektivu od 19 až do 100 mm, čemuž odpovídá optické zvětšení až 5,6x. Jelikož má tento přístroj ještě digitální zvětšení 2x a 4x, lze u tohoto objektivu bez problému dosáhnout celkové zvětšení až 22x a s tím jsme se u jiných modelů ještě nesetkali.
Velmi nás také zaujaly režimy přístroje. Kromě klasických černobílých režimů, černá-teplá, bílá-teplá, má testovaný model i několik různých barevných režimů, které jsou v určitých podmínkách velmi sympatické.
Výdrž baterií je 8 hodin a v ceně přístroje je i inteligentní nabíječka včetně baterií. Stejně dlouho vydrží i nenabíjecí baterie CR123, které lze také v přístroji použít.
Výrobce přístroje EAGLE TSV15-02 poskytuje záruční i pozáruční servis v ČR i SR. Nejvíce nás však nadchla informace o upgrade software, kde výrobce garantuje po dobu životnosti přístroje zdarma aktualizaci jeho software, podobně jako je tomu například u některých GPS navigací. Díky této službě tak budete mít neustále technicky dokonalý přístroj se všemi nejnovějšími funkcemi.
Co se týče modernizace hardware i zde našel výrobce netradiční řešení. Jestliže po čase zjistíte, že byste potřebovali například vyšší rozlišení nebo optické zvětšení, bude vám za zvýhodněnou cenu přístroj modernizován také po stránce hardware. Tímto ušetříte nemalé finance, které byste museli neustále vynakládat při nákupu nových přístrojů. Budete tak neustále vlastnit přístroj s nejnovějšími technickými parametry.
Každý jistě ocení také rozšířenou záruku, která je u přístrojů EAGLE stanovena na dobu 10 let na tělo přístroje a 3 roky na integrovaný termovizní modul.
Parametrů a vlastností, o kterých bychom mohli psát, by bylo u tohoto přístroje ještě mnoho, my jsme se vás však snažili seznámit alespoň s těmi hlavními, které by měli být základem při výběru vhodného termovizního přístroje.
Závěrem tedy můžeme testovaný výrobek ohodnotit na výbornou, přičemž ještě v mnoha bodech předčil naše očekávání a celkově nás velmi mile překvapil. Věříme, že jsme vám tímto článkem alespoň trošku pomohli s tím, na co se při výběru termovize zaměřit a přejeme všem fanouškům termovizní techniky, ať už nynějším či budoucím, šťastnou volbu při výběru vhodného přístroje.
Zdroj:
www.neweffect.sk
www.nocni-videni.cz

 
Zpracování dat...