Časopis Myslivost

Roštejnská pohoda

Myslivost 8/2018, str. 66  Jiří Kasina
Uprostřed krásných prosluněných lesů Vysočiny někdy doslova slunce láká ulehnout do trávy někde na mýtině a zaposlouchat se jen do šumění stromů. Uprostřed lesů Roštejnské obory takto stovky let dřímal i majestátní a ne příliš známý lovecký hrad Roštejn.
Ten v posledních letech sešel z povědomí veřejnosti, protože procházel zcela zásadní rekonstrukcí a obnovou. Čilý stavební ruch pod taktovkou kastelánky Kateřiny Rozinkové a jejího manžela Josefa ale dosáhl svého prvního postupného cíle, v červnu byla otevřena první část hradu opět pro veřejnost.
Návštěvníci mohou projít velmi vkusně, vtipně a názorně vybudovanou mysliveckou expozicí. Prohlídka vede hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem, jejím hlavním zaměřením je příroda, lovectví a myslivost a určena je zejména (ale nejen) rodinám s dětmi. Návštěvníci mohou trasu absolvovat samostatně bez průvodce, v době letních prázdnin 2018 navíc poskytují průvodci v každou celou hodinu krátký výklad o historii hradu v kapli sv. Eustacha.
Sama expozice je pojata moderně a edukativně, můžete si poslechnout hlasy zvěře, vyzkoušet své znalosti v kvízech, vlézt do nitra mraveniště, a nebo se na chvíli ocitnout v temném nočním lese. A budete-li pozorní, na chodbě se objeví i stopy zvěře, na stěně možná zahlédnete pohybující se siluety, na jednom místě pak i objevíte, jak před vámi do nory utíká liška Róza, maskot nové expozice.
Nevím, zda je vhodné vzhledem ke jménu kastelánské rodiny zdůraznit, že závěrečnou rozinkou prohlídky je úžasný a unikátní Botanický sál s desítkami historických vyobrazení bylin a léčivých rostlin, a nebo také kaple sv. Eustacha, do které se dříve při prohlídkách nemohlo, a kde byl uveden do historické krásy oltář sv. Eustacha.
Těšme se na další prostory, které se snad v příštím roce otevřou po další etapě rekonstrukce, k vidění by měla být pracovna hradního myslivce a lesníka, celou druhou částí se zase bude prolínat myslivost, lov a lesnictví v mnoha podobách.
 
A protože jsme s hradem Roštejnem jako redakce navázali jistou formu mediální spolupráce, ověřili jsme si zájem návštěvníků hned první den, poslední červnovou sobotu, kdy byl hrad poprvé znovuotevřen veřejnosti. 
V předhradí, na prostranství přes stylovým dřevěným altánem jsme připravili malý odpolední program. Představili se Babylonští trubači, Pavel Kumžák předvedl ukázky hlasů a vábení zvěře, sokolnická rodina manželů Kuncových představila návštěvníkům lovecké dravce a sovy. Počasí přálo, lidé se bavili, prostě roštějnská pohoda. I paní kastelánku jsme stihli popasovat!
Hojná účast návštěvníků byla odměnou a milým překvapením, jak vidno, Roštejn má potenciál, jen ho využít. I proto jsem si dovolil pozvat na akci i zástupce okolních okresních mysliveckých spolků a předestřít jim myšlenku na založení nové tradice pořádání každoročního Mysliveckého dne na hradě Roštejn. Vzhledem k jiným termínům se doslova nabízí poslední dubnová sobota, která by mohla každý rok symbolicky zahajovat sezónu na hradě, který byl pro myslivost a lov založen, staletí takto sloužil a novou expozicí se k myslivosti hlásí.
Držme tedy palce, ať vše vyjde, troufám si tvrdit, že už dnes si do diářů můžete návštěvu Roštejna na příští rok poznamenat. Věřte, stojí to za to!
Jiří KASINA
snímky Miloš Fischer a Milan Slavinger
Zpracování dat...