Časopis Myslivost

Termovizní monokulár Night Pearl Scops 35 PRO

Myslivost 8/2018, str. 56  Karel Kaufmann
Rok 2018 si určitě zapamatuje každý myslivec, který se zajímá o nové technologie, hlavně o termovizní přístroje. Tato technologie pro noční vidění je sice ještě poměrně nová pro běžnou loveckou praxi, ale je dostupnější než kdykoliv předtím. Já osobně jsem byl překvapen, když jsem dostal do ruky nový pozorovací přístroj od Night Pearlu Scops 35 PRO. Doufám, že mých pár řádků přinesou nové poznatky již stávajícím i novým uživatelům termovizních přístrojů. Já osobně vlastním starý FLIR Scout 32, koupen před čtyřmi lety. A jelikož mám s čím porovnávat, rozhodl jsem se o své zkušenosti podělit se čtenáři Myslivosti.
 
Samotná termovizní technologie byla již mnohokrát popsána, a proto čtenáře nebudu zatěžovat detailními čísly a rozdíly mezi nimi. Čtenářům neznalých technologie, případně čtenářům, kteří hledají nejdůležitější body při výběrů termovize, může pomoci můj krátký orientační seznam bodů, které u přístroje vždy sleduji.
I přesto, že je termovize součástí skupiny nočního vidění, pracuje na odlišné technologii, a to zpracováváním infračervených vln ve vysoké vlnové délce, které naše oko nevidí. Prakticky vlastně vidíme teplo jednotlivých objektů.
Přijímačem termovize je senzor, běžně jsou na loveckém trhu termovize o rozlišení 240x180 px a více. Nalezte i přístroje s nižším rozlišením, ale ty se hodí k použití maximálně na vzdálenost do 80 m, což mně při mé lovecké praxi nevyhovuje. Čím větší rozlišení, tím je předpoklad lepší kvality obrazu.
Druhým faktorem je přední čočka, opět lze říci, že čím větší průměr, tím je předpoklad lepšího obrazu. Já rozhodně dbám na to, abych měl zařízení se zaoblenou přední čočkou, obraz mi z těchto přístrojů připadá věrohodnější. Termovize, které jsem měl dosud v ruce, a hodily se pro mé použití, měly průměry čoček od 13 mm.
Soustava čoček v objektivu má u některých modelů ostření. Tyto modely vyhledávám, jelikož rád sleduji detaily zvěře a ostřím si na delší vzdálenosti.
Dalším důležitým parametrem je frekvence obnovy obrazu. Má současná termovize má obnovu obrazu 9 Hz, jenže v dnešní době se takto nízká obnova obrazu již u nově vyrobených přístrojů neobjevuje. Při 9 Hz je obraz nepříjemně zpomalen, seká se a oproti přístrojům s frekvencí 30 Hz a výše zhoršuje dojem z pozorování.
Každopádně doporučuji každému zájemci si přístroj před koupí vyzkoušet. Zkoušet můžete u svého prodejce, kamaráda nebo jen tak objednat na internetu a případně vrátit. Různí výrobci a různé značky mají různou kombinaci parametrů a také různé druhy kvality jak nabídky, tak zboží. Nejen parametry na krabici nebo v katalogu ale určují kvalitu přístroje. Důležitá je celková kvalita obrazu, kterou zjistíte jen vlastním praktickým testem.
 
Já jsem dostal možnost testovat monokulár Night Pearl Scops 35 PRO, který má jádro o rozlišení 384x288 px a je postaveno na VOx technologii. Tato technologie umí dobře zviditelnit pozorovaný předmět a je vhodná zejména pro termovizní pozorovací přístroje.
Night Pearl Scops 35 PRO jsem testoval v červnu, u kamaráda v soukromé honitbě. Měli jsme možnost porovnat přístroj i s jinými značkami, ale pro zachování poctivosti recenze je nebudu jmenovat. Kamarád má lesní honitbu s loukami. Ideální místo pro testování.
Scops 35 PRO mě překvapil již příslušenstvím. U žádné jiné značky jsem neviděl pěkné, ručně šité, přepravní pouzdro. Přímo stvořené pro myslivce, nikoliv fotografa, policistu a podobně.
Termovize se velmi příjemně drží, povrch je ze silikonu a bude se dobře držet i za vlhkého počasí.
Scops 35 PRO má ostření objektivem a čočku o průměru 35 mm. Frekvence obnovy obrazu jádra je 60 Hz, takže jsem mohl sledovat plynulý pohyb zvěře.
Kombinace průměru objektivu, ostření a technologie jádra udělala z termovize přístroj s perfektním dohledem. Během noční čekané jsem měl možnost sledovat jelena na 1200 m, a jelikož již umím číst termovizní obraz, na tuto vzdálenost jsem obeznal jelena s přehledem. V návaznosti na mé zkušenosti si dovolím tvrdit, že bych zvěř obeznal až na 2000 m, to bych ale na displeji viděl opravdu tečku o jiné teplotě a musel bych už jen hádat, zda je to jelen nebo něco jiného.
Přiměřená lovecká vzdálenost pro detekci a můj způsob lovu je 1000 m. Na tuto vzdálenost jsem bezpečně identifikoval, zda se jedná o vysokou či jinou zvěř.
Během dne jsem poslal kamaráda na vzdálenost 2000 m, kdy jsem ho viděl jako malý bod. Pro demonstraci vzdálenosti mi to postačovalo. Pro detekci na tak velké vzdálenosti jsem použil mód obrazu s červenou teplou, která krásně vyhledá nejteplejší místa na pozorovaném obrazu a zbarví jej do červena. Vzdálenosti jsem měřil dálkoměrem.
Night Pearl Scops 35 PRO mě vážně překvapil, většina z jiných mnou zkoušených termovizí na vzdálenost 2000 m většinou nic neukázaly.
Night Pearl Scops 35 PRO má čtyři barevné palety pro barevné znázornění teplého místa na displeji. Teplá se zobrazuje bíle, černě nebo červeně. Navíc má přístroj paletu barev připomínající duhu.
Na svém starém přístroji jsem používal jen dva režimy a to teplou bílou a teplou červenou. Pro mou loveckou praxi jsou dostačující.
Co bylo pro mě novým a zajímavým zjištěním, že se Scops 35 PRO jsem v režimu teplá bílá rozpoznal vytlučené paroží, sice na vzdálenost v rozmezí od 60 do 70 metrů, ale bylo dobře znatelné. Teplou červenou využívám převážně na detekci zvěře na dlouhé vzdálenosti nebo při vyhledávání zvěře v lesním porostu.
Díky tomu, že je možné Night Pearl Scops 35 PRO připojit přes Wi-Fi k počítači nebo mobilu, pořídil jsem také několik pěkných fotografií černé zvěře, také jsem zkoušel natočit video, vše bylo v dobré kvalitě a s výsledkem jsem spokojený.
 
O ergonomii přístroje jsem se již zmínil, velmi dobře mi padne do ruky, je příjemně pogumován, ovládací tlačítka pohotově reagují. Ostření objektivem je bez potíží a má hladký chod.
Co bych snad jen vytknul, je gumové krytí ostřicí části objektivu. Podařilo se mi jej omylem sejmout, je potřeba být opatrný.
Na jedno nabití jsem termovizi testoval čtyři a půl hodiny. V polovině čekané jsem si vypnul Wi-Fi připojení a výrazně tak prodloužil dobu pozorování. Vypnout Wi-Fi dříve, dostal bych se i nad 5 hodin výdrže baterie.
Výhodou přístroje je možnost nabíjení v autě nebo pomocí power banky, kterou používá již většina myslivců ke svým mobilním telefonům. S vysoce kapacitní power bankou si můžete dobu pozorování prodloužit až na 10 i více hodin. Scops 35 PRO mi během nabíjení fungoval bez potíží.
 
Z uživatelského hlediska bych ocenil, aby doba startování byla 5 sekund, místo udávaných 8 sekund. Scops má v sobě zabudovaný pohotovostní režim, který pak pomůže v případě potřeby okamžitého zapnutí přístroje.
Další nespornou výhodou je možnost vypnutí automatické kalibrace obrazu. Sice kalibrace Scops 35 PRO není tak hlučná jako u mého FLIR Scout 32, ale i přesto přijde vhod funkce absolutního vypnutí. Kalibrace se tak provádí stiskem tlačítka a zakrytí objektivu krytkou nebo rukou.
Všechny pokročilé funkce se nastavují v menu přístroje, do něhož se dostanu dlouhým stiskem tlačítka pro digitální přiblížení.
Závěrem chci shrnout, že jsem s novinkou od Night Pearlu spokojen. Na termovizi je prostě znát pokrok a technologický vývoj. Obraz i ovládání je příjemné, cena je stejná jako cena mého FLIRu Scout 32 před lety. Největší benefit však shledávám v možnosti ostření objektivem. Obraz následně dostane ostré rysy a kontury, je to o zásadně lepším komfortu pozorování.
Karel KAUFMANN
 
 
 
 
Zpracování dat...