ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Lukem ve Wyomingu

Myslivost 2/2018, str. 82  Jiří Veselý
Před sedmi lety jsem kupoval do svého chovu bílého sokola loveckého od chovatele v USA, ve Wyomingu. Strávili jsme se svými hostiteli několik dní, naučili mne střílet kladkovým lukem a byl jsem překvapen, jak na centimetr přesná zbraň to je. Na pozemcích bratra Dale Mutche, pomocníka Dana Konkela, se loví jenom lukem. Mimochodem v USA je více než 5 miliónů lukostřelců a lukostřelba je považována za běžný způsob lovu.
A tak mně v loveckém obchodě vybrali a vybavili luk a já jsem prostřednictvím internetu požádal o licenci na jelence běloocasého a doma pilně trénoval. Cesta se uskutečnila v listopadu v době říje, v době maximálního pohybu zvěře. V lesostepní krajině jsou na stezkách zvěře ke kmenům stromů připevněny 2-3 m vysoké železné posedy, kolmé úzké žebříky se sedátkem bez bočnic, aby se lukostřelec mohl natočit kterýkoliv směrem do stran. Lovec se z tohoto důvodu připne kolem pasu a stromu kurtem, aby nespadl.
Lov lukem vás naučí nesmírné trpělivosti a vybírání té nejvhodnější situace, než vystřelíte. Princip je střelba na nic netušící, obvykle se pasoucí zvěř, do vzdálenosti 25-30 m, třebaže přesnou zbraní můžete střílet na 50-60 m.
Zvuk tětivy je jak jemné prásknutí bičem. A jsou to 3 desetiny vteřiny, než šíp na 30 m doletí ke svému cíli. Zvěř, která netuší přítomnost střelce, obvykle po zásahu poklesne na všech čtyřech bězích, následně odskakuje, přitom se otáčí odkud přišlo nebezpečí. Je zásadou nestřílet na zvěř, která o vás ví anebo se pohybuje s nejvyšší opatrností a jistí. Dále musíte brát v potaz prostředí, které je za zvěří, aby nebylo kamenité, aby v pozadí nebyly stromy, abyste dohledali lovecký šíp s loveckým hrotem v ceně v přepočtu 400 - 600 Kč bez jeho poškození v případě minutí cíle. Ve stromu totiž uvízne lovecký hrot tak, že jej obvykle nevytáhnete a šíp se nárazem může zlomit.
Ale vraťme se k lovu. Lovili jsme ráno a před večerem. Dale mi řekl, že když přijde jelenec osmerák, je to dobrá trofej. Posadil mne na posed, a já střílel již první den pod tíhou zámořské cesty, vědomí narozenin zrovna ten den a loveckého pravidla, že když urazíte Dianu a promarníte příležitost, další již nemusí přijít. Tak jsem ulovil již první den mladého osmeráka a přikoupil si tři povolenky na holou, abych zbytek pobytu mohl lovit dále.
Pak jsem viděl mnoho dalších a větších jelenců a tak trochu litoval. Vybělenou trofej a zmrzlou deku jsem vezl v zavazadle letadlem domů.
O dva roky později jsem cestu opakoval a již mezi jelenci vybíral. Také jsem znal prostředí a šance. Jeden den jsem nafilmoval v protisvahu mohutného jelence, krále říjiště s jedním ulomeným parohem. Ten den foukal prudký vítr a zvěř doslova sfoukal do údolí.
Ráno se usmálo štěstí a došoulal jsem ještě za tmy v údolí k hromadě klestu a za svítání uviděl pasoucího se krále u potoka ve vzdálenosti 26 m. Měření vzdálenosti laserem je naprosto nutné a již diference 5 m mění balistiku šípu asi o 7- 8 cm. Lukostřelec nikam nespěchá, jeho pohyby jsou pomalé, splývající s okolím v maskovacím oděvu. Štěstěna stála při mne a po výstřelu jelen zůstal v ohni, v potoce.
 
Setkání s pumou
Přesto, že se popisované lovy odehrávaly v blízkosti několika zemědělských stavení a s chovnými voliérami sokolů v lesostepi tam, jak my říkáme, kde lišky dávají dobrou noc, se mi přihodila nevšední událost. Dale mě vysadil ráno za tmy z auta asi tak 300 m za posledním stavením. Došoulal jsem ještě za tmy k železnému žebříku, a když jsem vyšplhal nahoru a přehodil luk přes sedátko, ze stromu seskočilo mohutné tělo a zvíře zmizelo přede mnou v kanálu zarostlém hustým křovím. Nebylo pochyb, že to byla puma na lovu, že o mně věděla a na konci civilizace bez zkušeností s lidmi možná přemýšlela, zda se blíží kořist nebo nepřítel. A až jsem došplhal k ní, vzala do zaječích.
Po rozednění bylo místo i protisvah dříve plné jelenců jako po vymření. Zřejmě zvěř o pumě, která v noci přišla z nedalekých hor, věděla.
O dvě hodiny později ze směru, kam puma zmizela, přišel starý jelen, zpátečník a toho jsem ulovil. Brian i Dale Mutch pro mne přijeli a celou situaci s pumou jsme detailně debatovali.
Brian loví klasickým lukem a stala se mu příhoda v horách, kdy vábil jelena wapitiho. Při vábení se podvědomě otočil a za ním byla v loveckém přikrčení puma. Neměl pochyb, že to mohlo být odražené mládě od matky lovící cokoliv, co je k snědku, a že si ho spletlo s wapitim. V sebeobraně ji první střelou minul a druhým šípem ji zasáhl do krku. Puma odskočila a již se neobjevila a otřesený Brian po ní ani nepátral, neměl v tu chvíli ani koupenou licenci.
Lov klasickým lukem je těžší, protože čím více luk napínáte, tím větší sílu musíte vyvinout a při míření podržet, zatímco kladkový luk natáhnete, v natažení neboli nápřahu síla povolí a vy můžete poměrně s menší námahou mířit třeba i pět minut.
 
Jak je to s lukem u nás? Zatímco okolní státy mají povolení lukem lovit, přinejmenším v oborách a farmových a zájmových chovech, včetně Slovenska, u nás toto myslivecký zákon ještě nedovoluje. Je to chyba, protože zvěř se neplaší tak, jako po výstřelu z kulovnice a lukostřelba je sport, atavismus a splynutí s přírodou. Úspěchy malé z hlediska počtu, zážitek naopak velký. Ten, kdo pochybuje, zejména myslivci mohou mít následující otázky, tomu se pokusím v úvahách odpovědět:
 
Co lze lukem ulovit? Jsou různé síly napětí luků a rozdílné hmotnosti šípů a lze ulovit prakticky veškerá i africká zvěř včetně lva, slona a kaferského buvola. Najdete na YouTube, zadejte bow, vyberte si lovenou zvěř a zadejte její název v angličtině, vyskočí vám po straně nesčetně videí.
 
Jaká je ranivost? Zvěř má být zasažena na komoru, tedy přes žebra na plíce, srdce, nebo játra. Střela se má vyhnout dlouhým kostem, žebra na obou stranách prostřelí. Střílí se tedy přísně „na blat“ nebo zezadu mírně zešikma. Zvěř takto zasažená ubíhá do 50 m, maximálně do 200 m. Při chybné ráně přes svalovinu kýty nedochází ke zhmoždění a podlitinám jako při zasažení z kulovnice a kus většinou přežije. Zasažená zvěř neodbíhá tak panicky jako po výstřelu kulovnicí.
 
Dá se lukem pytlačit? Lukem se loví ve dne, za soumraku i svítání a musí být tolik světla, aby se rozsvítily piny na mířidlech. Dále musíte být maximálně do 25 m od nic netušící zvěře. Odpověď je tedy ano, zcela náhodně, výsledky ojedinělé a naprosto nevýznamné. Kdo by chtěl pytlačit, rozhodně si nevybere luk jako tichou zbraň. Byl by zklamán a tento „pytlácký“ nástroj by brzo odložil.
 
Je v ČR spolek lovecké lukostřelby? Ano, je to CBA, Czech bowhunting asociation, České sdružení lovecké lukostřelby. Anglický název nese, protože se zatím orientuje na lov v jiných zemích. Informace lze nalézt na internetu. Asociace měla i svou dynamickou expozici na výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem s ukázkami střelby, zásahů a účinnosti na 3D terče s podpisovou akcí pro legalizaci lovecké lukostřelby v našem státě a vznik klubu Českomoravské myslivecké jednoty.
Přesto, že nejsem členem tohoto lukostřeleckého sdružení a po operaci ramene již nestřílím tak, jako dříve, přeji této asociaci plný úspěch a jsem velmi rád za její zařazení jako dalšího zájmového klubu k naší ČMMJ. Je to jediný správný krok kupředu. Naše ČMMJ potřebuje nadšené členy a poplatkové lovy lukostřelců v malých obůrkách, kde je zvěř takřka neprodejná, zvláště když nadšení lukostřelci jsou vděční i za holou, mohou řešit problém obůrek a zájmových chovů.
Prof. MUDr. Jiří VESELÝ, CSc.
předseda Klubu sokolníků při ČMMJ
 
Zpracování dat...