ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Rukavice pro chladné dny

Myslivost 2/2018, str. 41  Martin Helebrant
Patřím k té šťastné skupině lidí, kterým zima na ruce bývá jen málokdy. Snad ještě jako malý kluk jsem rukavice nosil při sáňkování nebo na lyžích, ale jinak – většinou jsem si ruce hřál v kapsách, které jsme si za tím účelem s tátou u loveckých bund navíc podšili teplým filcem.
Zdrcující většina mých loveckých aktivit se odehrává na rozhraní středních a západních Čech, v nadmořské výšce kolem 300 až 400 metrů n.m., a tam zimy vážně nebývají kruté. Dlouho jsem nenosil rukavice skoro vůbec. Spíš je ty pracovní, a i ty jen když už nebylo zbytí.
Až v létě 2017 jsem testoval střelecké rukavice a k svému velkém překvapení jsem zjistil, že jsou nejenom dobré, ale přímo návykové. V mém případě to platí zejména o kožený bezprstých rukavicích, které se staly pevnou součástí mého vybavení na střelecké soutěže.
Když už jsem na velkém mrazu, používám už dlouhá léta teplé palčáky Salewa, věren poučce své babičky, že prsty se nejlépe zahřejí o sebe navzájem (když jsem pracoval na Ukrajině, ve stepi, kde v zimě teplota klesla i hodně pod -20 °C, dal jsem babičce zapravdu). Jenomže v nich se moc střílet nedá, o nějakém jistém ovládání dalekohledu bych se také příliš nešířil. Než sundám palčák, je zvěř většinou v nedohlednu.


A tak jsem se rozhodl navázat na test letních rukavic testem rukavic zimních. Přidržel jsem se opět nabídky firmy Holík International a k testu jsem si vybral troje rukavice, odstupňované podle toho, do jaké zimy se chystáme.
Pprstové rukavice Talia Open, dvojvrstvé lehce zateplené rukavice, s dlaní a spodní stranou prstů podšitou jemnou teletinou. Talia má zápěstí opatřené jemnou stahovací gumičkou (tzv. pruženkou) a zajištěné manžetkou na suchý zip. Klouby na hřbetu ruky jsou ochráněné výztuhou z kůže podložené pěnovou výstelkou. Na ukazováčku pravé ruky je výřez, umožňující vysunutí ukazováčku z prstu ven, špička prstu se dá snadno přehnout směrem vzad, aby nepřekážela v lučíku. V této poloze ji lze zachytit malými všitými magnety.
Rukavice Mandy jsou křížencem mezi palčáky a prstovými rukavicemi. Opět se jedná o dvouvrstvou konstrukci se hřbetem tvořeným trojvrstvým laminátem Tecnowool. Na vnější straně hřbetu je vrstva činící dojem pletené vlněné rukavice. Dlaň je podšitá jemnou teletinou. Jenže uvnitř rukavice je ještě skrytá část s krátkými prsty. Ty mají spodní část z jemné kůže, vršek z elastické syntetické pleteniny. Tyto prsty jsou ale normálně ukryté uvnitř chlopně z otěruvzdorné látky podšité teplým fleecem. Pokud prsty v palčáku skrčíte, poměrně snadno je vysunete zpod chlopně. Dokonce takto můžete „osvobodit“ i palec. Chlopeň lze přehnout vzad, na hřbet ruky, a tam ji opět přidrží všité magnetky. To samé platí o špičce palce. Na vstupu do rukavice je pružná úpletová manžeta.
Rukavice Evelyn Open jsou klasické prstové rukavice, jejichž čtyřvrstvá konstrukce poskytuje dostatečnou izolaci i pro opravdu tvrdé mrazy. Povrch vršku rukavice je z polyesterové tkaniny laminované s membránou, potištěné fotorealistickou kamufláží, na kloubech je zpevněn našitou kůží. Dlaň a úchopová plocha prstů je z měkké kůže. Vnitřní povrch je na omak příjemná teplá funkční podšívka s antibakteriální úpravou. Na zápěstí je pružný díl, těsné obemknutí zápěstí zajistí pásek se suchým zipem. Pokud jste v zasněženém prostředí, oceníte možnost stáhnout manžetu gumovou pruženkou (provazcem) s nastavitelnou brzdičkou.
 
Jako první krok testu jsem rukavice podrobně prohlédl a zhodnotil kvalitu řemeslného zpracování. Přitom jsem rukavice obrátil naruby, abych mohl posoudit i kvalitu. Podobně jako u letních rukavic, i tady jsem nenašel nic, co bych mohl vytknout, zpracování je precizní, nikde nekoukají žádné nezajištěné nitě. Znovu jsem si jen uvědomil, jak velká věda je ušití rukavice, o zimních rukavicích tvořených více vrstvami to platí dvojnásob.
Nyní jsem zjistil, že mám trochu jiný problém. Letošní zima je poměrně mírná a já jsem potřeboval rukavice někde vyzkoušet. Přístup ke klimatické komoře, do které bych se vešel, bohužel nemám. Proto jsem musel vymyslet, jak hodnotit izolační schopnosti jednotlivých rukavic.
Nakonec jsem si vymyslel zástupnou metodu, kdy jsem v ruce chráněné rukavicí držel igelitový sáček se 70 gramy zmrzlé vody, podchlazené v mrazáku do na -17 °C. Proč právě 70 gramů? Je to hezké číslo a objem odpovídal velikosti malého igelitového sáčku, který se dal dobře vzít do dlaně.
Napřed jsem ale zjistil, že v holé ruce, tak aby byl pořádně v plném kontaktu s dlaní, vydržím držet sáček v holé ruce pouhých 32 sekund.
Poměrně tenké Talie mi poskytly zcela nečekaných 6 minut 45 sekund. Mandy mají dlaň z materiálu podobné síly jako Talia a v testu vydržely podobně dlouhou dobu, 7 minut 10 sekund. V případě rukavic Evelyn jsem pokus po 40 minutách vzdal. Dlaň držící led byla pořád v klidu, na rozdíl od obou předchozích rukavic ani po 40 minutách nezábla, jen jsem cítil, že v ruce držím něco chladného. Ani po 40 minutách se v sáčku neobjevila voda, která by naznačovala prostup tepla z dlaně na led v nějakém množství hodném zmínky.
Moje metodika tady znevýhodnila podle mého názoru Mandy. Ano, dlaňová část Mandy má podobnou konstrukci jako Talia, ale poskytují podle mě lepší ochranu před mrazem než Talie – prstová část je vlastně chráněná dvakrát a také jejich hřbet mi připadal lépe izolující než u Talií. Tohle se opravdu špatně testuje, pokud si nevlezete do nějakého mrazáku.
Nakonec jsem se rozhodl pro druhé kolo testu – led v sáčku jsem vložil do rukavice a tu jsem držel tak, abych měl hřbet rukavice v dlani. Z hlediska účinnosti izolační vrstvy je jedno, zda je zima venku nebo uvnitř. Výsledek?
Dlaňové části Talie a Mandy, na které jsem tlačil prsty své ruky, začaly zábst zhruba shodně, kolem 5 minut 40 sekund (prsty prochladnou zjevně rychleji než dlaň), ale pocity na dlani ruky byly hodně odlišné.
V případě Talie byl první pocit nečekaně teplý, ten softshellový laminát, ze kterého je hřbet rukavice vyroben, skoro hřál sám od sebe. Ale postupně začal prochládat, a to chladnutí (aspoň subjektivně vnímáno) se v čase zrychlovalo. I tak Talia vydržela v druhém kole 9 minut a 20 sekund.
Mandy byly na první dojem tepelně neutrální – prostě vlněný úplet. Ale nástup chladu byl podstatně pomalejší a hřbet Mandy mi prochladil ruku až skoro po 20 minutách. Je zajímavé, že v obou případech se v sáčku již objevila tenká vrstvička vody.
Evelyny jsem zkusil otestovat také, ale po zkušenosti z prvního kola jsem test ukončil již po 20 minutách – pocitově se prostě nic nedělo a nechtěl jsem dál bezdůvodně utrácet čas. Výsledek testu izolačních vlastností ukazuje souhrnná tabulka.
Ale chlad není všechno. Zajímalo mě, co se bude dít, když rukavice vystavím simulované podzimní plískanici, tedy vlhku až mokru. To jsem simuloval pomocí rosítka na květiny, kterým jsem aplikoval vodní mlhu na horní povrch rukavice. Rukavice byla položená na tácu, dlaní dolů, na každou rukavici jsem nastříkal 30 mililitrů vody – to odpovídalo 15 zdvihům páčky rosítka. Následovalo 10 minut čekání, kdy se voda mohla vstřebávat do rukavice. Pak jsem rukavici zvedl a z výše stolu jsem ji pustil hřbetem dolů na podlahu – tím jsem odstranil vodu, která jen ulpěla na povrchu. Pak jsem rukavici zvážil. Zvážil jsem i zbytkovou vodu na tácu – tady vyšly všechny tři rukavice nastejno – na tácu bylo 8-10 mililitrů vody (jen pro jednoduchost – 1 mililitr vody váží 1 gram), takže na rukavici jsem nastříkal vždycky kolem 20 mililitrů.
Následovalo dalších 15 minut, rukavice ležela na stole, dlaní dolů a voda mohla pronikat do materiálu rukavice. Pak jsem hmatem zkontroloval, zda vlhkost nepronikla dovnitř rukavice. Výsledky jsou opět shrnuty s tabulce.
Subjektivně – pocit největší nasákavosti jsem měl z rukavic Talia, navíc u nich došlo i k prosáknutí vody dovnitř.
Evelyn po nastříkání vodní mlhy vypadaly totálně promočeně, na rukavici stály loužičky vody. Pozdější vážení ale ukázalo, že je to jen klamný první dojem. Ve skutečnosti nasákly vody jen minimum.
Mandy vypadaly, že nenasály skoro nic – na povrchu byla spousta droboučkých kapiček nachytaných na vlákna pleteniny, ale ty odpadly po oklepání – shození rukavice na podlahu. Přesto ve skutečnosti nabraly nejvíc vody – ale možná že je to i tím, že hřbet palčáku tvoří velkou, jednolitou plochu. Přesto vlhkost dovnitř rukavice nepronikla. Možná, že pletená struktura hřbetu rukavic vodu sice dobře přijímá, ale nerada pouští dál.
 
Úchopové vlastnosti Talia a Mandy jsou hodně podobné a jsou blízké tomu, co znám z kožených střeleckých rukavic. Uchopení zbraně bylo jisté a spolehlivé, v případě Talia a Mandy bych klidně i oželel odklopný palec – pokud mám dobře udělanou pojistku s jen trochu zřetelnými polohami, pak mi rukavice ponechávala dost citu na její bezpečné ovládání.
Ruka v rukavici drží na zbrani jistě a spolehlivě, srostete se zbraním stejně jako při použití speciálních střeleckých rukavic. Pokud jsou již rybiny na zbrani za léta věrné služby ohmatané do hladka a kloužou, rukavice vás pocitově vrátí do časů mládí vaší zbraně.
Tlusté zimní Evelyn jsou z trochu jiného těsta – i tady je úchop jistý a spolehlivý, ale přes solidní izolační vrstvu se pocit „splynutí se zbraní“ hledá jen těžko. Je to daň za tepelný komfort ruky v opravdu dlouhodobém pobytu i na silném mrazu, a pokud má být zachována tepelná pohoda, nenapadá mě, jak použití kvalitní izolace obejít
 
Nakonec jsem si nechal posouzení subjektivních dojmů. Prstové lehké Talie byly jednoznačně nejšikovnější – snadno s nimi sáhnete do kapsy hubertusu i kalhot nebo do lovecké brašny a máte do značné míry zachovaný veškerý cit v prstech. Cit je dokonce tak dobrý, že u zbraně s odporem spouště kolem 1 kg a víc lze bezpečně a jistě střílet i s nasazenými rukavicemi. Nepodařilo se mi ale najít způsob, jak si v Taliách „vysvobodit“ ukazováček nebo palec bez pomoci druhé ruky a jak ho zase bez pomoci schovat.
Překvapením bylo, že magnet všitý v odklopné části prstu na sebe v kapse chytá drobné železné předměty a také drobné mince – vždycky jsem si myslel, že jsou z nemagnetických barevných kovů.
Kombinované Mandy jsou v podobě palčáků zcela jistě v nevýhodě z hlediska pohyblivosti prstů, i když i s nimi můžete v lese dělat spoustu běžné práce – například řezat nožem nebo sekat sekyrkou. Ovšem stačí skrčit prsty a jakoby je podsunout dozadu a ejhle, najednou máte čtyři prsty volné jako ve střelecké rukavici a „palčák“ si přichytíte na magnet na hřbetu ruky buď otřením o tělo, nebo prostě jen cuknutím ruky.
K „osvobození“ palce už potřebujete pomoc druhé ruky, ale platí výše uvedené - pokud má pojistka jen trochu jistý chod, ponechávají Mandy v palci dost citu na její ovládání.
S odklopeným palčákem máte plnou vůli a cit pro doplnění nábojů v zásobníku nebo jakoukoliv manipulaci se zbraní, včetně odstraňování případných zádržek nebo závad.
Do kapsy nebo brašny se v Mandy dostáváte jen špatně. Buď vám překáží prsty schované v palčáku, nebo vás omezuje odklopená prstová část, takže dosah je mělký. Ale někdo u výrobce zjevně na potřebu sahat do kapes pamatoval, mezi malíčkem a prsteníčkem a mezi ukazováčkem a prostředníčkem jsou malá poutka, která umožňují pohodlné a rychlé sejmutí rukavice.
Evelyn jsou určené do mrazu a ruka v nich se prostě mění v trs banánů. Ukazováček se sám neosvobodí a při manipulaci s pojistkou je třeba spoléhat na vizuální kontrolu, hmat vám moc nepomůže. Uchopení zbraně je pocitově jiné, jak na předpažbí, tak na krku pažby. Ale s trochou cviku se v nich střílet dá, aniž by utrpěla přesnost střelby. Pamatujte, že ohrnutý, ale magnetem vzadu nepřichycený díl, vám může komplikovat zasunutí prstu do lučíku spouště.
Všechny testované rukavice byly nešustivé a při odklápění prstů a přichytávání odklopených částí rukavice necvakaly.
 
Závěr je asi jednoznačný – Talie jsou na chladný podzim, Mandy by vyhověly i do teplot hlouběji pod nulou a Evelyn jsou jednoznačně do velké zimy nebo třeba na noční zimní čekanou na černou, kdy budete bez pohybu sedět dlouhé hodiny na otevřeném posedu.
V případě Mandy si tepelný komfort můžete docela hodně regulovat odklopením přední části. Přesto si myslím, že neexistuje univerzální rukavice. „Horkorevní“ jedinci vystačí ve středoevropských mírných zimách asi jen s Mandy, „horáci“ a „zmrzlíci“ si asi pořídí rukavic víc. Je ale faktem, že tepelná pohoda rukou má v zimě nemalý podíl na přesnosti střelby a že investice do rukavic se podle mého názoru bohatě vrátí.
Martin HELEBRANT
 
Zpracování dat...