Časopis Myslivost

Národní finále Zlaté srnčí trofeje letos jiné a přece tradiční

Myslivost 9/2020, str. 124  Jiřina Špálová, Lucie Kolouchová, Pavlína Palčíková
Letošní ročník NF ZST byl v mnoha ohledech výjimečný. Každý pátý rok se národní finále pořádá ve Střední lesnické škole na Křivoklátě. Z důvodu omezené kapacity jsme ale letos museli spojit oba turnusy do jednoho, a dát tedy dohromady děti z mladší a starší kategorie. V době, kdy jsme národní finále začali připravovat, jsme ještě nečekali, že největší oříšek je teprve před námi.
Přišla koronavirová epidemie a my začali denně sledovat situaci. Každý týden, někdy ze dne na den, se vládní opatření měnila a my řešili, zda finále bude a v jaké podobě. Původně jsme uvažovali o zrušení. Debatovali jsme o něm mnohokrát. I někteří členové Kulturně-propagační komise byli rozhodně proti pořádání.
Většina se ale držela naděje, že finále i s různými omezeními proběhne. Ve chvíli, kdy se opatření částečně uvolnila a Vláda slíbila možnost pořádání táborů v letních měsících, oslovili jsme OMSy, zda počítají s pořádáním okresních kol soutěže. Vrátilo se nám poměrně dost kladných odpovědí nejen od tradičně pořádajících OMSů, ale dokonce i od několika nových.
Mezitím nám neustále volali rodiče dětí, které se na tradiční myslivecký začátek prázdnin těšily. Některé děti letos mohly jet naposled (věková hranice), a to včetně letošního vítěze kategorie B Filipa Klvani.
Ačkoliv zpočátku nebylo jasné, zda finále proběhne, rozhodli jsme se letošní ročník zorganizovat. V té nejhorší variantě by neproběhl, ale přípravy jsme nemohli nechat na poslední chvíli.

RZD_2003-1.jpg

Skvělý tým vedoucích pod vedením hlavní vedoucí Pavly Palčíkové pečlivě připravoval program, soutěže, exkurze a zábavu pro slunečné i deštivé dny. A povedlo se. Přes všechny strasti kolem kovidu se v krásné přírodě křivoklátských lesů sešlo osmapadesát skvělých dětí z celé republiky.
Soustředění si užily, získaly nové znalosti, upevnily si vztah k přírodě, potkaly nové kamarády. A jen nerady se poslední večer loučily.
Všem zúčastněným děkujeme. Velké díky také patří všem, kteří se na letošním finále podíleli a pomáhali. V neposlední řadě i našim partnerům: Ministerstvu zemědělství, Středočeskému kraji, státnímu podniku Lesy ČR a dalším, kteří podpořili soutěž věcnými dary.
Děkujeme a těšíme se na Národní finále v roce 2021.
Jiřina ŠPÁLOVÁ – předsedkyně KPK
Lucie KOLOUCHOVÁ – sekretariát ČMMJ

RZD_2209-1.jpg  
 
Vzpomínky na ZST očima hlavní vedoucí den po dni
 
Letošní ročník Národního finále Zlaté srnčí trofeje se konal v termínu od 4. do 18.7. pro obě kategorie A i B na Střední lesnické škole Křivoklát. Téma letošního tábora bylo „lovecká sezóna". Hned po sobotním příjezdu děti vymýšlely názvy oddílů: Mňumhumky, Klan drsných ocasů, Milouši, Afrofifíci, Veveráci.
V sobotu navečer jsme spolu s předsedou OMS Rakovník Pavlem Pýchou za zvuků borlic letošní výjimečné finále zahájili. Pan předseda se v průběhu večera rozpovídal o Křivoklástku, zvěři a různých místních zajímavostech. Děti poslouchaly a byly v očekávání, co všechno se naučí, co zažijí a jaká legrace je nemine.
Hned v neděli jsme do toho skočili po hlavě. Začala teoretická část soutěže. Skládala se ze 100 otázek, kdy každá kategorie měla svoji verzi přizpůsobenou věku. Nebyla to procházka růžovou zahradou. Některé otázky zamotaly nejednu hlavičku. Večer jsme se sešli u táboráku, opékali špekáčky a zpívali.
V pondělí se za námi přijel podívat Milan Cihelka, který nám ukázal úpravu loveckých trofejí. Večer přilákal pozornost účastníků Petr Buba s povídáním o kynologii a ukázkami práce ohařů. Zaujal nejen děti, ale i dospělé. Všichni na něj budou dlouho vzpomínat.
Od úterý začaly děti soutěžit v celotáborové hře. Nejprve fotbalem a vybíjenou a v dalších dnech na ně čekaly i různé sportovní a vědomostní soutěže. Ve volných chvílích jsme chodili do okolí, kde jsme odlévali stopy, sbírali květiny a poznávali okolí.
Romantika nesmí chybět na žádném táboře. Největší výzva bylo spaní pod širákem v nedaleké střelnici. Bohužel kvůli nepřízni počasí se nemohly prostřídat všechny oddíly. Jako náhrada jim bylo připraveno noční dobrodružství v areálu u ohniště. I tak to byl velký zážitek.
V pátek nás navštívil Radek Jirkovský, ze společnosti Zbraně Jirkovský a Janeček, s ukázkou zbraní a povídání o střelectví.
Velkým překvapením byla noční stezka odvahy. Nikdo neplakal, nikdo se předem nevzdal. Všichni ji statečně prošli, celou bez újmy na zdraví i na duchu.
Sobota byla dnem další návštěvy. Přijeli Michal Mašát s kolegyní a ukázali nám vábení a troubení. Děti si mohly vše vyzkoušet v praxi, což je velmi bavilo. Týden byl za námi, žádný problém nenastal, nebyl důvod nevyhovět přání většiny: byla diskotéka a tančilo se.
Pro každého adepta je nevětší touhou pozorovat zvěř. Díky ochotě Radka Adama mohli vedoucí brát děti na večerní čekanou. Kdo si přivstal, mohl jít i ráno. Vidět tolik zvěře v krásné přírodě je velkým a nezapomenutelným zážitkem.
Pondělí bylo pro všechny náročným dnem. Následovala druhá část soutěže – naučná stezka, která vedla v okolí SLŠ Křivoklát. Pro kategorii A bylo k poznání připraveno 129 exponátů, pro kategorii B 170 exponátů. Jednalo se o byliny, dřeviny, shozy, lebky, kůže a stopy zvěře, pobytová znamení zvěře, myslivecká zařízení, pomůcky z kynologie, lovectví a střelectví. Na praktickou část se děti připravovaly v oddílech s vedoucími a odbornými přednáškami.
Večer se konala soutěž „Bavíme se sami“, kde děti ukázaly připravené písně a scénky. Přidali se i vedoucí, kteří nás nejen pobavili, ale dokonce některé dojali až k slzám.
V úterý se jelo na výlet. Vyrazili jsme do Lánské obory, kde na nás čekal výklad revírníků. Prohlídku nám domluvil Štěpán Stanický, kterému tímto děkujeme. Dále jsme pokračovali na prohlídku Masarykova hrobu, k branám Lánského zámku a poslední zastávkou byl Křivoklát. Viděli jsme nádvoří hradu, prošli hradby a věž. Po rozchodu jsme zavítali do Informačního a vzdělávacího střediska Lesů České republiky, kde pro nás byla připravena interaktivní prohlídka.
Ve čtvrtek za námi zavítala Česká televize. Strávili s námi čas a mohli si užít mysliveckou a táborovou atmosféru naplno. Reportáž byla k vidění na ČT Déčko.
V pátek po obědě už došlo na slavností vyhlášení. V kategorii A vyhrála Johanka Urbanová. Vítězem v kategorii B se stal Filip Klvaňa. Po vyhlášení čekala na děti laserová střelnice pod vedením Martina Fojta. Večer se konal slavnostní nástup, kde byl vyhlášen letošní vítězný oddíl – Milouši. Vítězové si odnesli věcné dary od našich sponzorů Sellier& Bellot, Swarovski optik, Hubert styl, Best Hunting, pojišťovny Halali, knihy od Vladimíra Velického i zdravé dobroty do Bonavity.
Všechno tak rychle uběhlo. Domů se nechtělo dětem ani vedoucím. A těm patří moje největší poděkování. Od začátku měli moji velkou důvěru, kterou nezklamali. Jsem ráda, že právě oni se se mnou do tohoto komplikovaného ročníku pustili.
Jmenovitě bych chtěla poděkovat Báře Kloudové, Jirkovi Jirouškovi, Aničce Nekoušové, Vojtovi Kunešovi, Petře Matouškové, Jakubu Hanzlovi, Michale Homolkové, Michalu Beranovi, Gitě Michaliskové, Martinu Záviškovi. Poděkování touto cestou posílám i milé paní zdravotnici Poljakové, která o nás pečovala.
Budeme se těšit zase za rok. Myslivosti zdar!
Pavlína PALČÍKOVÁ,
hlavní vedoucí

RZD_2224-1.jpg

ZST-A.jpg

ZST-B.jpg

banner_zst_sponzori.png
Zpracování dat...