ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2022

Uživatelská recenze střeliva Norma SP 308 Winchester 150 gr (9,7 g)

Myslivost 12/2022, str. 76  Martin Brožek
Při aktuálním nedostatku nábojů je příjemné, když se jako náhrada oblíbeného střeliva objeví náboj, který se může na první pohled zdát jako kompromis, ale naopak překvapí svými vlastnostmi. Ještě příjemnější je, když je za cenu, která svádí říci „ale co, za ty peníze to zkusím“.
Netajím se svojí náklonností k bezolovnatému střelivu, ale když jsem měl v krabičce posledních pár nábojů a nové byly v nedohlednu, nezbylo mi nic jiného než sáhnout po alternativě. Letošní srnčí říji jsem lovil s náboji Norma SP 308 Winchester 150 gr (9,7 g) a pokud bych měl tuto zkušenost shrnout, byl jsem s výkonem velmi spokojený.

NORMA-308-W.jpg
 
Střely SP
 
SP je zkratka pro „soft point“, označuje poloplášťové střely. SP jsou složené z kovového pláště a olověného jádra, které přesahuje přes plášť a tvoří ve střele špičku. Střely můžou být různého tvaru – více či méně špičaté, s větším či menším množstvím obnaženého olova a samozřejmě všelijak tvarovanou špičkou. Kovový plášť má za úkol držet střelu v jejím tvaru po dobu letu, díky vlastnostem olova dojde při nárazu na cíl k jeho stlačení a deformaci střely do známého „hříbku“, který zajistí předání energie.

Picture-SP-bullet-in-308-Win-at-100m.png

Každý výrobce má ve svém portfoliu střely SP – jsou jednoduché na výrobu a obvykle nabízí lovecký náboj za nízkou cenu. SP střely, pokud to výrobce vysloveně neuvádí, nejsou ani tzv. bondované, tedy plášť a jádro nemají spojené, či chcete-li slepené. Zamezení úplného oddělení jádra od pláště nebo nadměrné expanzi zajišťují muničky vyšší tloušťkou pláště u dna střely a vlisováním jednoho či více fixačních lemů. Expanze střely se zastaví i při vysokých rychlostech právě u těchto lemů a střela si zachová zbytkovou hmotnost.
Norma svoje .308 SP střely vyrábí s jedním fixačním lemem. V porovnání s Hornady RN, Lapua Mega nebo Sellier & Bellot SP jsou Norma střely více „špičaté“ a tvarově podobné střelám Norma Vulkan.
Norma své střely SP osazuje do nábojů řady Whitetail a samozřejmě Norma SP, které jsem v ráži 308 Winchester vyzkoušel.
To, že jsou střely jednoduché na výrobu a jejich cena je příznivá, vůbec s ohledem na hodnoty a postupy muničky Norma neznamená, že jsou nekvalitní. Na SP střely klade Norma stejné nároky jako na jakékoliv další ze svého portfolia. Od návrhu střely, kontrolu vlastností vstupujících materiálů, přes výrobní proces, balistické ověřování, až po skutečný lov, sběr a vyhodnocování dat z reálných situací. Cílem je, aby střela fungovala za všech okolností i v náročných podmínkách – vykazovala dobré vlastnosti při letu, při nárazu expandovala do hříbku, zachovala si vysokou zbytkovou hmotnost, neměnila při průchodu tělem zvěře směr, a hlavně díky konstrukci zamezila oddělení pláště od jádra i po střetu s kostí.
 
Norma SP 308 Winchester 150 gr – hrubá data
 
Data o rychlostech a dopadové energii jsou na krabičce Norma SP uváděná v imperiálních jednotkách. Norma SP 150 gr byly původně náboje určené pro USA, ale část produkce se podařilo získat pro nás. Samozřejmě jsou náboje certifikované podle CIP. Úsťová rychlost je pro 600mm hlaveň 860 m.s-1, ve 100 metrech je rychlost 755 m.s-1 s dopadovou energií 2766 J. Při nástřelu na 100 metrů je pokles střely 13,3 cm ve dvou stech metrech, což je porovnatelné s balisticky výrazně efektivnějšími „létavějšími“ rážemi.
Ve dvou testovacích zbraních, které jsme pro lov používali, jsme při nástřelu dosáhli rozptylu tří ran pod 3 cm ve 100 metrech. S ohledem na výsledek jsme k dalšímu ověřování nepostoupili a náboje užívali už jen na lov.
 
Srnčí sezóna 2022
 
Tuto srnčí sezónu jsem při lovu s 308 Winchester nepoužíval jiné náboje. O tyto náboje jsem se podělil se svojí sestrou, abychom měli porovnání střeliva z pušek dvou různých délek hlavně. Já jsem k lovu používal CZ 600 ERGO, hlaveň 20″ (508 mm), moje sestra Weatherby Accumark Mark V s hlavní délky 24″ (610 mm).
Do odevzdání tohoto článku jsme s Norma SP 150 gr ulovili 10 ks srnčí zvěře, 2 ks mladé daňčí zvěře, 4 selata do 40 kilogramů, 3 lišky a několik nutrií. Nejčastější vzdálenost lovu byla do 60 metrů, nejkratší 35 metrů a nejdelší 110 metrů. Ve všech případech lovu spárkaté zvěře se jednalo o komorové rány.
V těchto podmínkách a s uvedenou zvěří jsme nezaznamenali žádnou situaci, že by střela buď nebyla schopná expandovat nebo se naopak chovala jako „granát“, a to včetně střelby přes plecko u několika kusů. Zvěř byla vždy prostřelená, výborně barvila a zhasínala v ohni nebo do 40 metrů od nástřelu. Při komorových ranách byl obvykle vstřel velikosti asi jeden až dva prsty a výstřel asi tři prsty, vnitřní orgány byly v okolí střelného kanálu viditelně poškozené. Zvěřina byla zanedbatelně podlitá barvou na vnější straně výstřelu. Střela u cílové zvěře fungovala optimálně v celém rozsahu naší lovecké vzdálenosti od 35 do 110 metrů.

srnec-1-vystrel.jpeg
srnec-1-vstrel.jpeg

srnec-2-vstrel.jpeg
srnec-2-vystrel.jpeg

Náboje jsme neměli příležitost kromě daňčího osobně vyzkoušet na větší a vitálnější zvěři, sháněl jsem tedy informace a zkušenosti ve veřejných diskusích na internetu a od svých kamarádů ve Skandinávii. V USA byly nejčastější reakce na výkon střely Norma SP při lovu jelence běloocasého (whitetail). Průměrná hmotnost jelence je asi 75 kg a výkon náboje byl hodnocen kladně. Od kamarádů ze Švédska a Norska mi přišly pozitivní reakce a informace, že náboje se střelou Norma SP úspěšně používají i při lovu losa.
 
Jen 9,7 gramů – není to málo?
 
Všiml jsem si preference českých myslivců střílet s náboji s těžšími střelami. Vím, že to je zvyková záležitost a něco, co se předává zkušenostmi jednoho myslivce na druhého. Já myslivost stále objevuji a u ráže 308 Winchester jsem vyzkoušel hmotnosti střel od 139 gr (9 g) až do 200 gr (13 g). Oproti těžkým střelám se ale držím raději těch rychlejších a lehčích, které mají z hlediska vnější balistiky lepší vlastnosti, tj. plošší dráhu letu a vyšší dopadovou energii. A jak říkal Roy Weatherby: „rychlost zabíjí“, a toho se držím.
Norma SP má při nástřelu na 100 m  pokles ve 200 metrech jen 13,3 cm, takže v celém rozsahu své lovecké vzdálenosti nemusím o korekci vůbec přemýšlet. Další výhodou lehké střely je proti těm těžkým příjemnější zpětný ráz.
 
Norma SP 308 Winchester 150 gr je dobrý náboj, který mě a moji sestru provázel srnčí říjí a ani jednou nás nezklamal. Veškerá zvěř byla prostřelená, dobře barvila a buď zhasla v ohni nebo do 40 metrů od nástřelu. Nesetkal jsem se ani s „masakry“, ani s výrazně podlitou zvěřinou, pouze s drobným barvením na vnější straně výstřelu. Náboj je přesný, má vynikající vnější balistiku a je za vynikající cenu. Munička Norma svůj náboj SP 308 Winchester 150 gr doporučuje na středně velkou zvěř, což pokryje většinu českých druhů zvěře.
Pokud hledáte nový náboj, popřemýšlejte o Norma SP. Výhodou kontrolních mechanismů Norma je i to, že součástí vývoje střeliva je důsledné ověřování každé nové výrobní série a zajištění předepsaných parametrů výsledného produktu. Můžete tedy zkusit jednu krabičku, a pokud vás, tak jako mě, výkon osloví, nemusíte mít obavy, že by další nakoupené střelivo mělo jiné vlastnosti. A nezapomeňte si schovat nábojnice. Pro Norma SP jsou totiž použity ty samé, které naleznete v soutěžní řadě Norma Diamond Line, takže vám zbydou vysoce kvalitní a v přebíjecí komunitě ceněné nábojnice pro případ, že se rozhodnete přebíjet střelivo.
 
Dovozcem produktů Norma je KOZAP Uh. Brod – zbraně a střelivo, spol. s r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
sledujte mě na Instagram, Facebook a YouTube

Zpracování dat...