ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2022

Uživatelský test zaměřovače Pulsar Digex C50

Myslivost 12/2022, str. 74  Martin Valenta
Jako velcí fandové digitální optoelektroniky jsme přivítali možnost vyzkoušet nový model zaměřovače Pulsar Digex C50. Zápůjčku doprovázel velmi lákavý a povzbuzující komentář: „Už to kouká jako mikrokanálkový analog druhé generace“. No, už někdy kolem roku 2015 jsme do časopisů předpovídali, že se tak „do pěti let“ stane, ale bohužel poptávka a konkurence, které vývoj přístrojů pro „noční vidění“ táhnou, nejsou tak silné, jako tomu bylo kdysi u kompaktních fotoaparátů.
 
První dojem z přístroje
 
Chválíme:
Výkon snímacího čipu za šera v barevném režimu „Colour Twilight”.
Kvalitu obrazu celkově, včetně vysoké citlivosti v monochromatickém – černobílém režimu.
Mechanickou lamelovou clonu v sestavě objektivu – umožňuje komfortní použití Digexu během světlé části dne.
Nový algoritmus nivelace jasu obrazu s výrazně vyšší váhou na oblast středu obrazu. I pokud přísvitem přesvětlené větve v popředí zakryjí asi 30 % plochy obrazu, stále je oblast kolem středu dobře a kontrastně vyvážená, lze pozorovat i detaily scény za přesvětlenými větvemi nebo trávou.

pulsar-digex-c50-1.jpg
 
Naopak nechválíme hmotnost. S adaptovanou Innomount-Blaser montáží a všemi akumulátory ukazovala naše kuchyňská váha hmotnost 1,65 kg, což je opravdu hodně. Na obhajobu dlužno poznamenat, že majoritní část téhle „nadváhy“ jde na účet výkonného, a tedy i těžkého objektivu, který u subtilní asijské konkurence asi nikdy nenajdete. Výkon objektivu se projeví zejména při použití Digexu bez IR přísvitu
Opakovaně se v situaci, kdy optoelektroniku ve tvaru „klasického puškohledu“ už dělá kde kdo, pokusíme opakovaně připomenout už asi dva roky starou poptávku po provedení „Railmount“. S Zeiss/Meopta montážní lištou je už dostupný třeba Nikon Monarch 7. Pokud pomineme všechny problémy doprovázející použití „objímkových“ montáží, těžko bychom hledali jiný typ upevnění zaměřovače, který poskytne tak snadnou a uživatelsky jednoduchou změnu polohy obvykle v rozsahu kolem 100 mm dopředu nebo dozadu.
To výše zmíněné plnobarevné zobrazení za rozednění, či po západu slunce v režimu „Colour Twilight” bylo prvním a velmi příjemným překvapením, když jsme Digex poprvé za ranního šera zapnuli. Oko ještě v šeru nevidělo detaily ani černobíle a obraz v Digexu byl nejen násobně jasnější a kontrastnější, ale i barevný. Je myslím zbytečné zdůrazňovat, že barva je další informace a výrazně usnadní nalezení zvěře v pozorovaném obraze. Barvy se v Digexu objeví za rozednění odhadem o asi 30 až 40 minut dříve, než ty, které je schopno vnímat neozbrojené lidské oko. K těm barvám nutno uvést, že jsou originálním firmware drobet přesaturované.
Eufemistické tvrzení výrobce, že se denní zaměřovač stává zbytečným, platí při lovu či pozorování například srnců tak do vzdálenosti 150 m. Při větší vzdálenosti už ani rozlišení Full HD CMOS čipu 1928x1088px na čtení drobných výsad nepostačí. I z publikovaných parametrů přístroje lze snadno odvodit, že při vyšším než sedminásobném zvětšení stále nejsme rozlišením na úrovni několika úhlových vteřin, které poskytuje kvalitní klasická optika. Tuto skutečnost je nutné posuzovat v kontextu primární hodnoty Digexu ve funkci zaměřovače pro noční lov. Pro ten je rozlišení 1928x1088 pixelů celkem dostatečné. Další zmenšování fotokatodek snímače umožní zvýšit rozlišení, ale zpravidla za cenu snížení citlivosti snímače a zvýšení šumu. 
Osobně více ocením přístroj, který sice neumožní číst na 250 m srnce, ale jde s ním za svitu i necelé poloviny měsíce lovit bez „přísvitu“. A zde by možná bylo vhodné zopakovat fakta k základním režimům pozorování Digexem. Po manuálním přepnutí z „Colour Twilight” do černobílého režimu dojde k výraznému zvýšení jasu obrazu pozorované scény. Pokud svítí zhruba ta uváděná polovina měsíce, nemusíme obvykle infračervený přísvit zapnout vůbec a Digex nám poskytne i daleké pohledy do krajiny.
Zmínku si určitě zaslouží i širokoúhlý okulár, výrobce uvádí 29,5°, což je na okulár zaměřovače s 50 mm vzdáleným ohniskem slušná hodnota. Obdobný okulár má i Thermion. 
Obraz pozorovatele „vtahuje“ do scény zobrazené HD AMOLED displejem, je příjemný, nenamáhá oči. Těch 50 mm odstupu oka od okuláru je oproti dnešní levné konkurenci nadstandard. Zvlášť na výkonné kulovnici je ale vhodné používat pružnou gumovou očnici upevňovanou na okulár magneticky.
Dosah pozorování v temné noční krajině osvětlené IR přísvitem 940 nm dodávaným v příslušenství Digexu se za optimálních podmínek blíží hranici 500 metrů. Protože v posledních letech běháme po nocích většinou s termovizní technikou, tak nás zaujal výrazně realističtější či možná plastičtější, prostě přirozenější obraz zvěře oproti vysoce kontrastnímu zobrazení, které obvykle vidíme v okulárech i kvalitních termovizí. V zobrazení paroží je samozřejmě oproti termovizi rovněž markantní rozdíl.
Často se diskutuje o zpoždění obrazu „digitálů“ vlivem počítačového zpracování signálu snímacího čipu. To u Digexu nabývá významných hodnot pouze v režimu „Sumlight“, který zvolíme obvykle v mlze bránící použití IR přísvitu. Jinak „jede“ Digex stále na 50 Hz. Tedy bez významného zpoždění obrazu. Chystáme se tohle „zpoždění“ nočních zaměřovačů nějak uchopit pomocí některého z fotoaparátů se záznamem rychlého videa, ale konkrétní hodnoty bohužel zatím k dispozici nemáme a výrobci je nezveřejňují.
Označení klimatické odolnosti IPX7 znamená, že přístroj je téměř vodotěsný, měl by vydržet i krátké ponoření. Nezkoušeli jsme to…
I mechanická odolnost Digexu zůstává na „Pulsarovském“ standardu ilustrovaném výrobcem uváděnými příklady ráží zbraní: 375H&H, 9,3x64 a brokové ráže 12. My jsme s Digexem „dali“ asi 60 ran z kulovnice ráže 8x68S a asi po patnácti či dvaceti ranách ze zbraní ráže 270 Winchester a 30-06 Springfield. Všechny uvedené zbraně byly použity s dnes tak moderními tlumiči hluku výstřelu (A-tec Marksman a Optima 45), což namáhání zaměřovače a montáže zpětným rázem maličko snižuje. Nicméně jsme za ty asi tři měsíce používání Digexu nezaznamenali žádné negativní „překvapení“, které bychom mohli přičíst na vrub namáhání přístroje střelbou.
Výdrž baterie až 10 hodin na jedno nabití jsme popravdě neověřili, na druhou stranu nás Digex za více než dva měsíce loveckého provozu nikdy nenechal „ve štychu“. Přikoupení akumulátoru je ale dnes už možná běžná praxe (přísvit je napájený akumulátorem stejného typu jako zaměřovač). V téhle souvislosti musíme pochválit drobnou kontrolku stavu „svítilny“, která dělá zapínání a vypínání přísvitu za temné noci téměř intuitivním.
Stream Vision umožňující jak pozorování obrazu na tabletu nebo mobilu, tak komunikaci s přístrojem, obnovu firmware atd. je u „Pulsarů“ již více let známou výbavou. Pro Digex je aktuální aplikace Stream Vision 2. Pokud WiFi nepoužíváte, můžete si pořídit přístroj bez něj, budete „komunikovat“ ekologicky po kabelu a ještě ušetříte asi 10 % ceny. Ta je zatím stále zhruba na úrovni zhruba třiceti tisíc, tedy je alespoň z našeho pohledu na poměr ceny a kvality celkem příznivá.
Pokud se vrátíme na začátek, k porovnání s analogovými přístroji s mikrokanálkovým zesilovačem druhé generace, tak z našeho pohledu chybí Digexu k pokoření téhle konkurence už jen docela malý kousek, malé zvýšení citlivosti snímacího čipu. 
Na druhou stranu obraz Digexu je kvalitnější než u „průměrného“ nočního přístroje druhé generace, o nahrávání videa, barevném obrazu, sedminásobném zvětšení bez digitálního zoomu a dalších benefitech například v podobě významného prodloužení „barevné“ části dne nemluvě. 
Digex bez pochyb přináší zlepšení užitných vlastností zaměřovače nejen pro noční lov.
 
Za zapůjčení přístroje Pulsar Digex C50 děkujeme pražské firmě Binox.
Martin VALENTA

2_Digex-1.jpg
Pulsar Digex C50 upevněný pušce Blaser K95 adaptovanou montáží Pulsar Innomount s objímkami zhotovenými v tuzemsku na zakázku.

X_Jelen_A_Vetev-1.jpg

Dospívající jelen pozorovaný přístrojem Digex C50 na vzdálenost asi 130 m. Přesvětlená větev a tráva na okrajích obrazu nijak negativně neovlivní zbylou část pozorované scény.
 

Digex2_bezPrisvit_Mesic__3-1.jpg
Pro pozorování scény osvětlené necelou polovinou měsíce už není bezpodmínečně nutné zapínat IR přísvit. Maximální vzdálenost pozorován či detekce zvěřeí pak ovlivní jen rozlišení obrazu a kontrast těla zvěře s plochou, na které se nalézá.
 
 
Zpracování dat...