ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Lovecký pes a péče o srst

Myslivost 2/2022, str. 92  Lucie Kolouchová
Do péče o loveckého psa patří i péče o jeho kožich, ať už je krátký, dlouhý nebo hrubý. Protože udržovaná srst je vizitkou nejen pečlivého páníčka, ale také zdravého psa, zaměříme se na to, jak se postarat o to, aby srst vašeho chlupáče byla jeho ozdobou a nezpůsobovala mu nepříjemnosti nebo zdravotní problémy.
Psí srst se v drtivé většině případů skládá ze dvou vrstev. Tou spodní je tzv. podsada. Jemné, měkké, hustě rostlé kratší chloupky mají pro našeho psa tepelně izolační funkci. Vrchní vrstvou jsou tzv. pesíky. Jedná se o dlouhé rovné hrubší chlupy, které svou délkou přesahují přes podsadu. Mají za úkol hlavně chránit zvíře před vlhkem. Současně také z větší části určují viditelnou barvu srsti a její barevnou strukturu. Stejně jako nám padají vlasy, i psům vypadávají obě vrstvy srsti, říkáme, že línají. Línají většinou před létem, na zimu jim naopak většinou naroste hustší podsada. 

obr-1.jpg
 
Typy srsti
 
Ne každé plemeno má stejnou srst. Slídiči a někteří ohaři nebo jezevčíci mají srst dlouhou a hedvábnou, většina ohařů a třeba honiči hladkou a přilehlou, část teriérů a dalších plemen hrubou. O každý typ srsti je třeba pečovat jinak, čemuž je třeba přizpůsobit i výběr pomůcek, ať už to jsou kartáče, šampony nebo kondicionéry. 
 
Co na kterou srst platí? 
Hrubá srst například drsnosrstého jezevčíka vyžaduje pravidelné kartáčování, nejlépe kovovým kartáčem, což odstraní vypadané a uvolněné chlupy, kůže se prokrví a ozdraví. Na úpravu, tedy na to, aby pes nevypadal jako koště, ale jako zástupce svého plemene, pak využijeme trimovací nože, ti šikovnější z nás i jen vlastní prsty. Těmi vytaháme odumřelou srst a pes má krásně přilehlý kožich. Opatrně pak dotvarujeme hlavu, kde ponecháme vousy a obočí, zbytek opět vyškubeme na krátko. Pokud se chystáme na výstavu, necháme si alespoň ze začátku poradit od odborníka, velká část drsňáků se upravuje na etapy, výstavní kondice vyžaduje jiné délky srsti po těle. Pozor, na hrubou srst nikdy nebereme nůžky nebo strojek, srst bychom zničili, byla by měkká a nechránila by psa při práci a už vůbec by ho nezdobila.
Na dlouhou hedvábnou srst použijeme kartáč či rozčesávač, který zbaví srst chuchvalců, na precizní práci pak hustý hřeben. Češeme pravidelně, abychom zabránili vzniku dredů, které se rády tvoří za slechy a v podpaždí. I zde necháme výstavní úpravu odborníkům, psa ale občas vykoupeme v kvalitním šamponu, jinak bude srst nelesklá a zaprášená a bude se lámat. Také ji nebudeme holit, má důvod, chrání psa před nepřízní počasí a před horším terénem, po oholení pes nemá termoregulaci a může se nastydnout nebo v létě přehřát. 
Hladká srst je nejméně náročná na údržbu, psa stačí otřít ručníkem, v období, kdy hodně líná, mu pomůžeme kartáčováním gumovou rukavicí nebo hrablem – rychleji se mu tak obnoví srst a nebude nám ji všude trousit. 

obr-3.jpg
 
Kosmetické okénko
 
Šampony na psy používejte psí, lidské se kvůli jinému pH nehodí. Pro dlouhosrstá plemena do terénu existují i různé postřiky a kondicionéry, díky kterým se na srst tolik nechytají bodláky a jiná semena a větvičky. Mně se osobně nejvíc osvědčily postřiky na koňské hřívy – srst nemastí, a pes se po nastříkání lépe rozčesává a bodláky samy kloužou ze srsti. Do sněhu je dobré naopak dlouhosrsté psy nastříkat olejem, ať už kondicionérem nebo třeba i tím stolním, netvoří se jim pak na chlupech sněhové koule, znemožňující pohyb.
 
Prevence i proti parazitům
 
V srsti se mohou zahnízdit i všelijaké breberky. Proti parazitům, jako jsou blechy, klíšťata a podobně, zabírá péče o srst, vyčesávání a koupele, většinou si ale musíme pomoci trochou chemie. Jinak by pes mohl parazity přenést i na nás anebo by mu mohli způsobit větší obtíže, a nejen kožní problémy. Na trhu jsou speciální obojky, spreje, spot ony nebo tablety, o správném výběru se poraďte s veterinářem. 
 
Když kůže onemocní
 
Nejběžnější kožní onemocnění u psů souvisí se zanedbáním péče. Pokud zvíře není pravidelně kartáčováno, koupáno nebo je neustále ve špinavém prostředí, může se u něj objevit mykóza kůže nebo ložiska bakteriální infekce, případně alergie nebo další problémy. Pes se škrábe, má boláky, řídne mu srst, může mít ekzémy nebo vředy. Stav kůže psa se také může výrazně zhoršit v případě určitých vnitřních onemocnění, jako jsou hormonální poruchy, autoimunitní onemocnění, rakovina a potravinové alergie. 
 
Co s tím? 
 
Léčba kožních nemocí u psů závisí přísně na jejich příčinách. Nepoužívejte tedy domácí léky na plísně nebo svědění, nenatírejte psy babskými mastmi, ale poraďte se s veterinářem – a přemýšlejte o prevenci, tedy o péči o srst a o čistém prostředí, ve kterém váš pes žije. Psa pravidelně sledujte, zda nemá parazity, zda je kůže čistá a neloupe se. Přebytečnou podsadu je třeba vykartáčovat, zejména na jaře a na podzim. Občas je nutná i koupel, během které byste měli používat kosmetiku určenou pro psy a někdy dokonce připravenou pro konkrétní dlouhosrstá plemena.
 
Pozor i na tlapky
 
Kromě srsti musíme pečovat i o psí tlapky. Při zimních procházkách se především ve městě nevyhnete chůzi se zvířetem po chodníku nebo silnici posypaných solí. Hned po příchodu domů doporučujeme tlapky omýt vodou, a to důkladně, zbytky soli mohou způsobovat velice nepříjemné záněty, které se obtížně a dlouho léčí. Někdo packy maže krémem, to ale doporučujeme jen v případě podráždění od soli. Do zimy je obecně lepší tlapky nemazat, jsou pak choulostivější a více se odírají.

obr-2.jpg
 
Drápky aneb psí pedikúra
 
Pozornost je třeba věnovat i drápům, neměli bychom je nechat přerůst, snadno se pak zatrhnou, a hlavně přerostlé drápy mění postavení tlapky, a tak i celou mechaniku pohybu. Na trhu jsou speciální gilotinky, se kterými ostříháme drápky i největším citlivkám. Lépe jdou stříhat světlé drápky, kde vidíme dobře lůžko, u tmavých musíme postupovat po milimetrech, abychom psovi neublížili. 
 
Doplňky stravy
 
Na stav srsti má velký vliv i potrava, ta by měla být co nejkvalitnější a nejpestřejší. Pokud má váš pes sušší kůži, přidávejte do stravy oleje, třeba lososový nebo pupalkový, uvidíte, že se srst zlepší. Obecně je vhodné krmit i rybami, kvůli obsahu omega mastných kyselin, existují i vitaminové přípravky na srst, která pomůže třeba fenám po hárání nebo porodu, kdy vlivem hormonů srst vylíná, uvítají ji i výstavní šampioni. 
I když se psem žádné soutěže krásy neplánujete, jistě budete rádi, když bude vypadat jako zástupce svého plemene, a ne jako nějaký zanedbaný chudák – a on bude také rád, že ho kožich nebude svědit ani bolet. Takže se zaměřte na péči o srst, stejně jako pečujete o sebe – stačí pár minut týdně, dobré náčiní a základní hygiena. Dopřejme ji svým psům, vyplatí se to.
 
 
Lucie KOLOUCHOVÁ
 
Zpracování dat...