ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Senopex A5

Myslivost 9/2022, str. 66  Miloš Fischer
Takže jsem přijal nabídku na otestování novinky - termovizního zaměřovače Senopex A5.
 
Nikdy jsem nebyl příznivcem nočních lovů a lovil jsem černou zvěř a lišky prakticky téměř vždy jen za světla, výjimečně při měsíčku, zároveň vždy výhradně na šoulačkách nebo čekaných na zemi. S nárůstem stavů černé zvěře a nutností navýšení odstřelu jsem nejprve pořídil digitální přístroj PARD 008, ale chyběl mi denní klasický puškohled. Přehazování přístrojů jsem ihned zavrhl, přestože mám na kulovnici Marlin X7 VH velmi kvalitní weaver lištu, bez ověření střelbou nemám k tomuto způsobu kombinování příslušenství důvěru. Ne, že by to nefungovalo, pro běžné lovecké využití je toto řešení naprosto bez problému, ale protože mám u svých zbraní podmínku možnosti lovu na větší vzdálenosti, tak samozřejmě i nároky jsou podstatně jiné.
Dalším krokem bylo tedy pořízení digitální zasádky PARD 007. Tato volba se ukázala jako výborné řešení, na všech puškohledech mám stavitelnou paralaxu, takže mám možnost zaostření obrazu. Tato vlastnost je pro použití digitální zasádky mimořádně důležitá, obraz si dokáži precizně zaostřit i na větší zvětšení a díky tomu vidím zvěř za dobrých podmínek i na vzdálenosti okolo 500 m. Jenže ty dobré podmínky znamenají zejména suchý vzduch, jakmile vlhkost roste, obraz se zhoršuje a i ve slabé mlze začne být s viditelností cíle problém.
Samozřejmě je k digitálnímu zaměřovači ideální pozorovací termovize pro vyhledání zvěře, používám k naprosté spokojenosti termovizi PARD TA 32 s čočkou 25 mm. Byl jsem přesvědčen, že nic lepšího nepotřebuji, do vzdálenosti 200 m jsem velmi spolehlivě lovil lišky i černou.
Po chvilkovém váhání daném spokojeností se zasádkou jsem si řekl, že alespoň naberu zkušenosti s termozaměřovačem a pak se s chutí vrátím k zasádce. Takže jsem přijal nabídku na otestování novinky - termovizního zaměřovače Senopex A5.

A5-1.png

Přístroj dorazil v pevné krabici, uvnitř bylo ještě kvalitní tuhé látkové pouzdro, baterie s nabíječkou, montáž, připojení k PC a TV, poměrně dobře zpracovaný český návod.
Samotný přístroj působí ihned na první osahání velmi bytelně, ihned mi udělalo radost napájení na dvě baterie 18650, které používám i k termovizi PARD TA 32, k zasádce a k baterce. Výdrž baterií je vynikající, neměřil jsem, zda je to udávaných 14 hodin, ale vzhledem k tomu, že mi baterie s přehledem zvládly čtyři noční lovy každý minimálně v délce tří hodin, bude údaj správný.

A5-2.jpg

Namontoval jsem přístroj na zbraň MARLIN X7 VH v ráži 308W, která je velmi přesná a před vlastním nastřelením jsem seřídil kříž podle osy hlavně na asi 100 m vzdálený malý cíl.
Ovládání přístroje je velmi snadné, v nastřelovacím módu jsem si zvolil typ záměrného kříže a jeho barvu, pak vybral možnost nastavení os x a y, objevil se mi malý červený křížek a tlačítky na těle přístroje jsem nastavil správnou polohu. To už mi bylo jasné, že i nastřelení bude velmi snadná a rychlá záležitost.
Už při základním nastavování jsem si ihned uvědomil výbornou kvalitu obrazu. Není divu, 50mm objektiv je velmi dobrým předpokladem pro skvělý obraz. Kromě spousty různých funkcí má přístroj i mnoho možností nastavení obrazu, s tím jsem si trochu pohrál a kvalitu zobrazení ještě nepatrně vylepšil, i když jsem nastavil prakticky jen kontrast a jas a ostrost podle svých představ. Samozřejmě je naprosto zásadní mít správně zaostřeno, a to jak okulár na bezchybnou ostrost displeje, tak i objektiv na perfektní zobrazení pozorovaného objektu. Potom přístroj nabízí dokonalé zobrazení detailů. Používám zobrazení teplá-černá se záměrnou osnovou s tenkým křížkem v bílé barvě.

A5-4.jpg

Vlastní nastřelení proběhlo podle předpokladů velmi snadno a rychle, jedno stisknutí tlačítka nastavení odpovídá jednomu centimetru na sto metrů. Řešil jsem i jaký použiji terč, zpovídal jsem zkušené kolegy, kteří termovizní zaměřovače používají, dostal jsem několik různých rad a nakonec jsem použil bílý papír A4 na kartonu, do středu jsem malým hřebíčkem prorazil dirku a do ní zastrčil zapálenou vonnou tyčinku tak, aby byla vodorovně a mířila přesně na mé střelecké stanoviště. To fungovalo velmi dobře. První ranou jsem byl asi sedm centimetrů od středu vlevo nahoře, po odměření a nastavení šly další dva zásahy čtyři centimetry nad střed. Přístroj chodil jak hodinky. Výborné, zbraň nastřelena na ONV a nezbývá, než vyrazit na lov.
 
"Termozkušenosti" mám několikaleté, poslední rok s výbornou pozorovací termovizí PARD TA 32 s čočkou 25 mm jsem schopen bez námahy rozeznat lišku od zajíce na vzdálenosti přes 500 m, nejdále jsem spolehlivě rozeznal lišku na polní cestě vzdálené od mého stanoviště 1104 m. Takže když je to správné „termopočasí“ (suchý vzduch), skýtají současné přístroje až neuvěřitelné možnosti.
Senopex A5 je ale oproti tomu na co jsem byl zvyklý úplně jiná liga. Kvalita obrazu je mnohem dál, rozeznání kňourka od bachyňky je snadné, zajíce od lišek rozeznám daleko nad 500 m, zrovna tak srnčí od černé zvěře.
Hned první šoulačka mi poskytla mnoho možností pozorování zvěře, od kuny po jelení zvěř, ulovil jsem s funkcí obraz v obraze s dvojnásobným zvětšením oproti základnímu 4,5x malinké lišče na 180 m. A tady se projevila velká výhoda termovizního zaměřovače. Střelené lišče po zásahu vyrazilo z nástřelu, při lovu se zasádkou bych pravděpodobně lišče ztratil ze zorného pole optiky a považoval je za chybené. V termovizním zaměřovači jsem jej bez problému sledoval dál, po asi třiceti krocích začalo zpomalovat, točit se na místě a následně se složilo a zhaslo. Samozřejmě, malé lišče zasažené na zadní komoru kladlo střele velmi malý odpor a průstřel byl jak od celoplášťové střely, takže než mu poklesl krevní tlak, zvládlo uběhnout těch třicet kroků.

LISCE-180-M-1.jpg

Další tři vycházky byly také úspěšné, ulovil jsem pět lišek a lončačku, vše velmi přesné zásahy a zvěř v ohni. Samozřejmostí je i možnost fotografování, vynikající je i natáčení videa s ukládáním do vnitřní paměti přístroje. Následně lze jak fotografie, tak i videa stáhnout do počítače prostřednictvím dodaných kabelů.
Zatím velmi krátké testování bych zhodnotil jako naprosté nadšení. Pro běžné lovecké využití výborný přístroj, který nabízí výkon nad potřeby naprosté většiny myslivců. Zároveň jsem si také ihned dohodl možnost dlouhodobého testu. K zasádce se mi zatím nechce vůbec vracet.
Miloš FISCHER

Zpracování dat...