ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2023

Carson 3D 10x50 ED

Myslivost 6/2023, str. 82  Jiří Louthan
Dalekohled Carson 3D 10x50 ED nabízí špičkovou optiku i vynikající ergonomii v až nečekaně kompaktním provedení
 
Otestoval jsem dalekohled z produkce amerického výrobce kvalitní optiky Carson. Jak se předvedl na lovu v praxi za denního světla a za šera?
Americká společnost Carson byla založena v roce 1990 Richardem Cameronem a nyní po více než třiceti letech fungování je vlastníkem řady patentů v oblasti vizuálních optických produktů. Kromě lup a vysoce kvalitních mikroskopů vyrábí Carson také pozorovací dalekohledy, které jsou na americkém trhu mezi lovci velmi populární. Právě proto jsem se rozhodl otestovat vlajkovou loď mezi loveckými binokuláry Carson, a to konkrétně model Carson 3D 10x50 ED.

IMG_8008.JPG
 
Výborná hmotnost i velikost na šoulačky
 
Už první kontakt s tímto dalekohledem mne zaujal. Binokulár je lehký, váží jen 744 gramů a při svých optických parametrech je také rozměrově velmi kompaktní (18 x 12,7 x 5,8 cm). Má tedy velký potenciál stát se dobrým parťákem nejen na čekanou, ale i na opravdu dlouhé šoulačky, nebo pozorování ptactva, kdy nezatěžuje ruce ani krk při zavěšení na popruhu. Popruh je mimochodem velmi dobře řešený a nadmíru komfortní, v části, která sedí na krku, je až neobvykle měkký, pružný a nosí se výborně i na holém krku. I přesto vypadá popruh odolně a i při velmi intenzivním používání určitě pár let sloužit vydrží.

IMG_8056.JPG
 
Magnetické pouzdro a promyšlená ergonomie dalekohledu
 
Co musím pochválit, to je pouzdro na dalekohled Carson, které je vyrobené dílem z měkkého materiálu podobného neoprenu a dílem z pogumované látkoviny a dokáže dalekohled dobře ochránit před nárazy a odřením při přepravě. Jeho největším benefitem je ovšem zapínání, které je řešené dostatečně silným magnetem. Rozepínání i zapínání pouzdra je tak naprosto tiché a na rozdíl od suchých zipů, klasických zipů a druků nezradíte zvěř v průběhu lovu.
Tělo dalekohledu má velmi kvalitně pogumovaný povrch, který v holých rukou nestudí v zimních měsících a navíc odruší otřesy nebo nárazy, ke kterým může v průběhu používání dalekohledu dojít. Současně má tělo opravdu dobře řešenou ergonomii – na spodní straně jsou vybrané žlábky pro palce a v ostatních místech dotyku prstů a dlaní je patrné výrazné zdrsnění, aby dalekohled při pozorování v rukou neklouzal. A jak jsme si ověřil za husté mlhy a deště, sedí v rukou binokulár od Carsonu opravdu skvěle.
 
IMG_8049.JPG

Vynikající očnice a přesné ostření
 
Krytky objektivů jsou dostatečně masivní, závěsné, a tak se není třeba bát jejich ztráty v honitbě, nebo při přepravě v zavazadlech. Na očnicích sedí klasická dvojkrytka spojená pružným gumovým páskem, která má na každé straně poutko pro uchycení proti nechtěné ztrátě. Očnice jsou klasicky otočně výsuvné a perfektně odstiňují nadměrné světlo. Závit očnic působí velmi solidně bez nežádoucí vůle, na kterou trpí řada levných dalekohledů. Pogumování očnic má střední tvrdost, která poskytuje dostatečný komfort při pozorování a současně i vysokou odolnost proti mechanickému poškození například v lovecké brašně.
Pokud se jedná o ostření dalekohledu Carson 3D 10x50 ED, tak je řešené pomocí typického ostřicího kolečka mezi tubusy, které je kvalitně pogumované a při otáčení má kvalitní tuhou odezvu ruku v ruce s citlivostí ostření ve velmi jemných nuancích.
Také spojovací můstek mezi tubusy přináší šikovně vyváženou tuhost a rozhodně nemá ani vůli, ani přílišnou tuhost, se kterou je třeba při rozevírání či svírání tubusů jakkoli „bojovat“.
Dioptrická korekce je součástí pravé očnice a ve formě nízké matice z tvrdšího plastu nabízí citlivou práci s korekcí v rámci konkrétních očních dioptrií uživatele. Celkově je obsluha dalekohledu velmi přesně řešená – bez vůlí, v kvalitním zpracování a s důrazem na rychlé a přesné dosažení finální ostrosti.
 
IMG_8042.JPG

Dalekohled i na rozlehlé honitby
 
Z názvu dalekohledu je patrné, že disponuje desetinásobným zvětšením a objektivy o průměru 50 mm, což jsou parametry, které v praxi dokáží uspokojit drtivou většinu loveckých potřeb i v rámci velké polní honitby. Zorné pole pokrývá při pozorovací vzdálenosti 1000 metrů rozpětí více než 87 metrů, což je hodnota více než dostatečná i pro kontrolu maximálně otevřených honiteb v širokých pozorovacích úhlech.
Dalekohled Carson 3D 10x50 ED má jako všechny kvalitní dalekohledy vyplněné vnitřní prostory dusíkem s O-kroužkovým utěsněním, takže se jednak nemlží, ale také je absolutně voděodolný. Ani z prudkých dešťů na lovu tak není třeba mít obavu.
Alfou i omegou ve smyslu optiky jsou v tomto případě BAK-4 skla osazená vícenásobnými ochrannými vrstvami spolu s UV ochranou, bez které už si kvalitní binokulár ani neumím představit. Optika pracuje s ED technologií založenou na velmi nízkém rozkladu světla, díky které je zobrazení velmi ostré, což jsem si při opakovaném používání tohoto dalekohledu dobře ověřil.
 
Perfektní zobrazení za šera
 
S dalekohledem se i na velké vzdálenosti dobře detekují detaily zvěře, které jsou při lovu samozřejmě naprosto zásadní. Barvy jsou při pozorování věrné, přirozené a kontrast je v tomto případě přímo fenomenální. Nezaregistroval jsem žádné vedlejší světelné projevy jako nežádoucí stíny apod. Všechny pozorované objekty hodnotím jako perfektně zřetelné a dobře prokreslené v jemných detailech, a to i za snížené viditelnosti za šera. A musím říct, že kvality tohoto dalekohledu jsem nejvíce docenil právě za šera, tedy v časových momentech, kdy řada konkurenčních dalekohledů značně pokulhává.

IMG_8047.JPG
 
Cenovka odpovídající kvalitám
 
Shrnuto podtrženo, dalekohled Carson 3D 10x50 ED v dvouměsíčním testování při lovu především daňčí a černé zvěře (ale také lišek a jezevce) absolutně zabodoval. S ještě lepší ostrostí zobrazení za šera jsem se setkal pouze u stejně kvalitních dalekohledů ovšem s podstatně většími objektivy, ale v takovém případě už se bavíme o zcela jiných rozměrech a hmotnosti, které už například k dlouhým šoulačkám nejsou až tolik přívětivé.
Kvalitě tohoto přístroje odpovídá jeho vyšší cena těsně pod dvaceti tisícovkami. Podle mého soudu ovšem plně odpovídá vynikajícím vlastnostem dalekohledu dotaženému do nejmenších detailů.
Text a snímky Jiří LOUTHAN
 
 
Dalekohled Carson 3D 10x50 ED přehledně:
Zvětšení: 10x
Průměr objektivu: 50 mm
Optické sklo: BAK-4
UV ochrana optiky: ANO
Antireflexní vrstvy: FMC
Vzdálenost od oka: 19,5 mm
Zorné Pole: 87,14 m na 1 000 m
Rozměry: 18 x 5,8 x 12,7 cm
Hmotnost: 0.744 kg
Příslušenství: pouzdro s magnetickým zapínáním, popruh na krk/hrudník, hadřík na čočky
 
Pozitiva:
Nízká hmotnost, malé rozměry, kvalitní optika
 

Zpracování dat...