ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2023

Mistrovství Evropy ve vábení jelenů

Myslivost 4/2023, str. 104  Andrea Güttlerová
U příležitosti 100. výročí naše organizace, spolu s Klubem vábičů zvěře a časopisem Myslivost, pořádá v Brně Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Vábení zvěře je považováno za umění. Je natolik atraktivní, že láká pozornost veřejnosti i médií. Na přípravu a vše kolem dění tak velké mezinárodní akce, jsme se zeptali Tomáše Třeského, předsedy Klubu vábičů zvěře.
 
Tomáši, kdo stál u zrodu pořádání Mistrovství Evropy ve vábení jelenů? Kde a kdy se konal první ročník Mistrovství Evropy ve vábení jelenů?
 
Vábení zvěře patřilo odjakživa mezi zajímavou dovednost nejen mezi myslivci a vůbec milovníky přírody, ale zájem o toto umění sahá až do daleké historie. Klub vábičů zvěře jako takový nestál u samotného zrodu ME ve vábení jelenů. Ten byl založen v roce 2010, jakožto zájmový klub Českomoravské myslivecké jednoty. Mezi jeho hlavní iniciátory, kteří měli zájem o založení výše uvedeného klubu patřily osobnosti jako Jan Kupka, Václav Svoboda, Petr Šeplavý a Jiří Kasina.
Nicméně musím zde zdůraznit, která jména stála u samotného zrodu ME ve vábení jelenů. Bylo to v roce 1988, tedy ještě před vznikem Klubu vábičů, kdy se společně domluvili tehdejší redaktoři německého časopisu Wild und Hund Alexander Krah a Herman Wolf a zástupci za Českou republiku Jan Kupka, Petr Šeplavý a Jiří Kasina za časopis Myslivost, že uspořádají mezinárodní soutěž ve vábení. Inspirací byly kromě jiného i historické soutěže a ukázky vábení na Slovensku. Jan Kupka společně s Jiřím Kasinou sestavili pravidla hodnocení, kde jednou z podmínek byla nominace prvních třech soutěžících z národních soutěží, která se dodržuje dodnes. První ME ve vábení jelenů proběhlo v roce 1999 v Dortmundu. Účastníky byli kromě jelenářů z Německa a České republiky také jelenáři ze Slovenska, Polska a Maďarska, prvním vítězem byl Jan Sliwka z Polska.
 
Mistrovství Evropy se u nás pořádá poprvé?
 
V České republice se ME ve vábení jelenů bude konat již počtvrté. Dvakrát jsme pořádali mistrovství na Ohradě, jednou proběhlo na výstavišti v Lysé nad Labem, a nyní se posouváme do Brna v rámci oslav stého výročí založení Českomoravské myslivecké jednoty. Celkově se jedná již o 24. ročník.
 
Kolik zemí se účastní letošního ročníku?
 
Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 12 států včetně České republiky. Mezi státy, které letos přijaly pozvání, patří Slovensko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Belgie, Francie, Lotyšsko, Litva, Slovinsko a Estonsko. Bohužel problémy ve světě, a mám teď na mysli problémy spojené s válkou na Ukrajině, znemožnily start na šampionátu pravidelně se účastnícím jelenářům z Běloruska, několikrát se také zúčastnili jelenáři z Ukrajiny a Srbska.
 
Kdo bude reprezentovat Českou republiku a koho považuješ za favorita soutěže?
 
Na letošní ročník ME ve vábení jelenů se nominovali tři nejlepší z Národní soutěže Mistrovství České republiky ve vábení jelenů, která proběhla v loňském roce na loveckém zámku Ohrada, Jan Brtník, Marek Peiker a Tomáš Třeský.
Svého favorita si troufám říci, že máme. Je jím náš Honza Brtník, kterému se povedlo ovládnout stupně vítězů již pošesté na ME, naposledy v loňském Dortmundu.
 
Jak dlouho se taková akce s mezinárodním přesahem připravuje?
 
Příprava samotného mistrovství je poměrně náročná, a to především po finanční stránce. Asi nemusím zdůrazňovat, že situace v dnešní době není vůbec jednoduchá pro nikoho, natož organizovat takto velkolepou akci. Tímto bych chtěl poděkovat zejména ČMMJ za spolupráci a finanční podporu, díky které se může tato tradiční soutěž opět uskutečnit. Samotné přípravy je potřeba plánovat minimálně již rok dopředu. Máme štěstí, že naše zkušenosti s pořádáním soutěže ve vábení jelenů jsou opravdu bohaté a dodnes se od nás hodně států neustále učí. Ne nadarmo patří Česká republika mezi evropskou špičku. Jsem rád, že mám kolem sebe několik přátel, u kterých víte, že se na ně můžete spolehnout a dělají svou práci s vědomím, že jim není lhostejné, co nám zanechali naši předkové.
 
Čím je tato soutěž výjimečná a na co se těšíte?
 
Soutěž je ojedinělá především svým uměním. Jak jsem již popsal výše, na ME ve vábení jelenů se scházejí ti nejlepší z celé Evropy! Kdy jindy máte možnost se sejít s nejlepšími jelenáři na jednom místě? Myslím si, že tímto je soutěž jedinečná a neobyčejná, každoročně zaujme i laiky nemyslivce. Samotné napodobování hlasu jelena na podiu před diváky je totiž vlastně umělecké vystoupení spojené pro laika s naprosto nečekaným zvukovým projevem.
Je to místo, kde máte možnost naučit se něco nového ve svém oboru, neboť samotná soutěž se neustále vyvíjí a posouvá dopředu. Každý rok se totiž objeví nějaká nová tvář, která svým novým hlasem, nebo novým nástrojem, vnese do soutěže úplně nový rozměr! A tak ti, kteří jsou dnes nejlepší, příští rok opět nemusí být…
Nejkrásnější podle mého názoru, je ale duch samotné soutěže. Ještě nikdy jsem při žádném jiném sportu nezažil takovou přátelskou atmosféru jako právě tady. V posledních letech se postupně jelenářská rodina stmeluje čím dál tím více a moc bych vám přál zažít tu atmosféru. Jelenáři se setkávají jako přátelé, ne jen jako soupeři, vždy si mají mnoho co říci a za ta léta se mezi mnohými vyvinuly osobní přátelské vztahy.
Proto mi věřte, že tíha zodpovědnosti je nesmírná, uspořádat ME tak, abychom se jako Česká republika nemuseli za svou práci stydět. Ale ve chvílích, kdy je mi opravdu těžko, si vzpomenu na naše zakladatele, z nichž někteří už nejsou mezi námi, ale jejich duchem jsou tu s námi pořád, nebo já tomu alespoň věřím. Jejich víra je pro mě tím hnacím motorem, bez nich bychom totiž tuhle Evropskou rodinu nemohli nikdy stmelit.
Rád bych touto cestou všechny pozval. Neváhejte a přijděte nás podpořit! Budeme se snažit obhájit vítězství, 22. dubna na brněnském výstavišti v pavilonu G2.
 
připravila Andrea GÜTTLEROVÁ

ME-vabeni-inzerat-210x280-NOVE-TISK.jpg

Zpracování dat...