ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2023

ThemTec Cyclops CP350

Myslivost 4/2023, str. 86  Jiří Louthan
Noční parťák pro myslivce
 
Přemýšlíte o zakoupení termovize? Pak spolu s námi pojďte prověřit přístroj, který svými hodnotami válcuje řadu konkurenčních modelů. Je opravdu tak skvělý, nebo má nějaké zásadní mouchy?
Neumíte si představit, jak úžasné je mít v noci v přírodě k dispozici termovizi, díky které můžete pozorovat zvěř, která se kolem vás pohybuje. Díky kvalitnímu termoviznímu monokuláru jakým je právě ThermTec CP350 detekujete zvěř až na vzdálenost 2500 metrů a budete se divit, kolik kusů tak můžete třeba na polích pozorovat.
Velkou výhodou kvalitní termovize je také možnost záznamu pozorované scény, a to ve formě fotografií nebo videí. Navíc schopnosti termovize nekončí s vycházejícím ranním sluncem. I za dne je možné detekovat zvířata například ukrytá za křovím nebo vysokými travinami, v kraji lesa apod.
 
0K0A7296-1-1.jpg

Gigantická čočka a výborný tvar těla
 
Monokulár ThermTec Cyclops CP350 je rozhodně jedním z nejlepších nočních pozorovacích přístrojů, se kterým jsem se dosud v praxi setkal. Termovize tubusového tvaru je dlouhá 19 cm, průměr je v nejširším bodě 6,1 cm. Už na první pohled zaujme přímo gigantická čočka o průměru 50 mm, díky níž jsou pozorovací dispozice tak vynikající. Čočku je možné zakrýt poměrně masivním záklopkou, která ji chrání před poškozením při transportu.
Tělo termovize je masivní, má příjemný „saténový“ povrch a i při větším formátu výborně sedí v ruce. Kvalitnímu úchopu napomáhá boční oboustranné profilování, díky němuž nemá termovize tendenci vypadnout z ruky ani za chůze.
Ostření se provádí kroužkem umístěným kolem čočky a dále je možné korigovat korekci otočným kolečkem v blízkosti očnice.
Samotná očnice je prakticky velká a dostatečně pružná, takže skvěle padne na oko.
Ve spodní části těla termovize ThermTec je umístěn kovový nosník závitu k upevnění na stativ a hned vedle něj je dobře zakrytý USB-C vstup určený k dobíjení přístroje i přenosu dat z něj do počítače.

0K0A7293-1-1.jpg
 
Úžasný ovládací joystick
 
Co se mi na ThermTec Cyclops CP350 hodně líbí, to je systém ovládacích prvků, který sestává jen ze tří kusů – prvním slouží k zapnutí/vypnutí termovize a také k jejímu uvedení do spánkového (úsporného) režimu. Druhý je určený k pořizování fotografií a videí a třetí prostřední v podobě joysticku má na starosti celou řadu praktických funkcí, jako je měření vzdálenosti sledovaných bodů, změna pozorovacího režimu, zoom, vstup do detailního menu atd. Tento systém ovládání by mohla řada konkurenčních termovizí ThermTecu závidět, a to bez přehánění.

0K0A7306-1.jpg
 
Hmotnost, která netrápí i vysoká odolnost
 
Tato termovize nepatří mezi nejlehčí, váží 550 gramů, nicméně ani při prakticky soustavném čtyřhodinovém nočním pozorování jsem si na nepraktičnost hmotnosti nemohl stěžovat, termovize mi ruku nijak nepříjemně nezatěžovala. A z hlediska oslnění oka při delším pozorování se jedná v případě CP350 rozhodně o jedno z nejmenších ze všech mnou dosud vyzkoušených termovizí. A i to je obrovský benefit tohoto přístroje.
Masivní a dobře utěsněné tělo této termovize je jednak odolné proti pádu, výrobce uvádí až 1,5 metru, a také proti vodě s ochranou IP67, takže temovizi nevadí ani několikaminutový „pobyt“ ve vodě, natož třeba hustý déšť.

2022-10-22_01-12-53_1024-1-1.jpg
 
Skvělý dosah a ještě lepší zobrazení
 
Pozorovací dosah CP350 je reálně až 2500 metrů, což je sice velice dobrá hodnota, ovšem v praxi de facto nevyužitelná. I v polní honitbě budete pozorovat zvěř většinou do vzdálenosti maximálně jednoho kilometru. Každopádně vyhledat si například tlupu divočáků na šest set metrů a došoulat k ní, tak jako v našem případě, to je přímo k nezaplacení. Pozorování je možné v dešti a dokonce i v mlze, pokud ovšem není mlha tak hustá, že v ní okem dohlédnete jen na metr – dva před sebe. Pak nemá ani ThermTec šanci, jak jsme si ověřili.
Každopádně musím na této termovizi vyzdvihnout dvě opravdu zásadní věci. První je velmi kvalitní jádro s rozlišením 384x288 px a teplotní citlivostí menší než 40 mk, druhou je špičkový OLED displej s rozlišením 1024x768 px a velikostí 0,4 palce. Máme tak termovizi s fenomenálně velkým a výborně ostrým zobrazením, díky kterému je možné na sledovaných objektech pozorovati takové detaily, jako je třeba velikost a detaily paroží. U žádného jiného termovizního monokuláru jsem tak vynikající schopnost v tomto ohledu dosud neviděl a velmi jsem to ocenil při lovu trofejového daňka.
 
Šest režimů a brutální výdrž baterie navrch
 
Co se mi na CPO350 moc líbí, to je široká paleta zobrazovacích režimů, kterých je tu k dispozici hned šest (černá, bílá, červená, zelená, zlatá a fialová). Jejich přepínání je velice rychlé a vyplatí se vyzkoušet si postupně a důkladně všechny, abyste si našli ty, které vašemu oku v různých situacích nejlépe vyhovují.
Další plus je neobvykle vysoká výdrž její lithiové baterie. Díky ní totiž vydrží CP350 pracovat až 12 hodin (ano, čtete dobře) v kuse bez zapnuté wifi. Ukažte mi jinou konkurenční termovizi, která toto dokáže?

2022-12-03_00-28-54_1024-1-1.jpg
 
Věrohodný dálkoměr
 
Také dálkoměr, který v tomto případě definuje tzv. umělá inteligence, stojí za pochvalu. Netrefí se úplně vždy, jako ostatně u jakékoli termovize na trhu, ale jako vysoce věrohodný ukazatel rozhodně při lovu pomůže. Určitě je jeden z nejlepších, s jakým jsem se dosud setkal.
Co se týče přiblížení, tak ThermTec Cyclops CP350 je opět v rámci konkurence na špici. Optické zvětšení tu je k dispozici až 4,8x a společně s digitálním zoomem je možné nazvětšovat pozorovanou zvěř až 28,8x. A to jsou přímo parádní čísla.

2022-10-22_04-47-43_1024-1.jpg
 
Top fotky, videa a wi-fi jako detektor pohybu
 
Tato termovize dokáže pořídit velmi kvalitní snímky a videosekvence, navíc má i dostatek prostoru pro jejich uložení, přístroj disponuje vestavěným úložištěm o formátu 16 GB.
Přístroj je samozřejmě vybavený Wi-Fi připojením, a to dokonce oboustranným, takže ho můžete například usadit do stativu a čekat, až vás termovize upozorní na to, že do jejího zorného pole vstoupí zvěř, na což vás upozorní. Skvělá funkce. Nechybí ani GPS souřadnice, díky kterým máte možnost definovat svoji polohu.
 
Neskutečně dobrý přístroj
 
Shrnuto podtrženo, ThermTec Cyclops CP350 mě hodně, ale opravdu hodně mile překvapil. Je to neuvěřitelně komplexní termovize, o které je možné v řadě kritérií hovořit pouze v superlativech. Dosah, citlivost, kvalita a rozměr zobrazení jsou na velmi vynikající úrovni a k tomu dlouhá výdrž akumulátoru, tak to je velmi dobrá kombinace. Vyšší hmotnost v praxi nijak neobtěžuje, jak jsem si dobře ověřil, a kdybych chtěl být hodně kritický, tak bych snad přivítal jen to, aby lépe držela krytka na čočce při zavěšení termovize na krku. Ale jinak v podstatě nemám co negativně hodnotit.
Ano, je tu vyšší cena přístroje, ovšem s tříletou zárukou, ale v rámci kvalit nemohu konstatovat, že je přístroj drahý, cena podle mého názoru plně odpovídá skutečně vynikajícím kvalitám. Proto tuto termovizi s čistým svědomím mohu na základě vlastních zkušeností myslivcům, rybářům a dalším fandům pozorování noční fauny doporučit.
Jiří LOUTHAN
snímky Míra Fořt
 
Termovize ThermTec Cyclops CP350:
 
Rozměr čočky: 50 mm
Detekční vzdálenost: 2500 m
Přiblížení: 4,8 - 28,8x
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Zorné pole: 5,3° x 4°
Rozlišení detektoru: 384×288 px, 12 µm
Tepelná citlivost: < 40 mk (při 25 °C)
Displej: 0,4 palce, OLED, 1024x768px
Počet zobrazovacích režimů: 6
Detekce nejteplejšího bodu: ANO
Wi-Fi: ANO
Fotografia a video: ANO
Vestavěná paměť: 16 GB
Dálkoměr: ANO, řešený pomocí umělé inteligence
Úsporný režim: ANO
Provozní doba akumulátoru: až 12 hodin (bez zapnuté Wi-Fi)
Pracovní teplota: -20° C až 55° C (-24° F až 131° F)
Odolnost: IP67 voda, pád až 1,5 metru
Rozměry: 190 mm (délka) × 63 mm (průměr nejširší bod)
Hmotnost: 550 g

Zpracování dat...