ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

A tak vás prosím…

Myslivost 1/2023, str. 8  Petr Ziegrosser
Jsem ve věku, kdy člověk hodnotí prožitá léta a zamýšlí se nad tím, co mohl udělat lépe, co se mu podařilo a co zkazil. Je toho od každého něco.
Celý život jsem se motal kolem zvěře, lovu a myslivosti. Nejen v Čechách, ale prakticky po celém světě. Můžu tak posoudit, jak to bylo kdysi, jak to je jinde ve světě a porovnat to s tím, jak to vidím dnes, kdy již myslivost pozoruji jen zdálky.
Žijeme v době myslivecké hojnosti. Lovíme…
4,5x více jelení zvěře,
23x více daňčí zvěře,
7,1x více mufloní zvěře,
1,5x více srnčí zvěře,
37x více sičí zvěře
a 33x více černé zvěře než před padesáti lety.
Díky modernímu loveckému vybavení jezdíme do honitby v denní či spíše noční době, v čase, kdy jsme se před padesáti lety z honitby domů vraceli.
 
Vše je jinak. Natláčky ve třech či čtyřech lidech končící často bez úspěchu, ale téměř vždy u piva a v družné zábavě nahradily akce připomínající vojenské manévry, s velkými výřady a poslední lečí, kdy se po guláši hospoda vyprázdní.
 
Myslivost byla vždy kolektivní, společenská činnost. Uloveného jelena nebo kňoura nikdo sám z honitby domů nedopravil, potřeboval k tomu několik kolegů, pár koní s kočím nebo traktor s traktoristou.
Dnes s navijákem a teréňákem je to snadné a stačí si na to lovec sám.
Ale s navijákem ani tréňákem si o lovu nepopovídáš! Ani štamprdli s nimi nevypiješ! A pokud to zkusíš, rozhodně to tři dny v tahu, tak jak my kdysi, nevydržíš!
 
Vím, že o moje rady už málokdo stojí.
Vím, že je jiná doba.
Přes to vás, vážení myslivečtí kolegové, v souvislosti se začátkem dalšího roku, prosím:
Nestřílejte špičáky a I. věkovou třídu, nechte trofejovou zvěř zestárnout.
Uvědomte si, jaký je poměr pohlaví spárkaté zvěře. Zvažte, zda by nestálo za úvahu tři či pět 5 let nestřílet trofejovou zvěř a plán plnit a překračovat v holé zvěři.
Uvědomte si, jaké jsou škody zvěří a snažte se jim předcházet. Nejenom rozumně prováděným snižováním stavů, ale také tím, že navážete kontakty s lesníky a zemědělci a domluvíte se na spolupráci.
Nezapomínejte na bývalé myslivecké kolegy, občas jim zvolejte a zvěte je na akce. Budou mít radost. Uvědomte si, že také budete jednou staří.
Nezapomínejte na myslivecké tradice, udržujte myslivecké památky ve svém okolí případně budujte nové.
Děkuji všem, kteří se nad tím alespoň zamyslíte…
 
Petr ZIEGROSSER
 

Zpracování dat...