ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2023

Lov na velké vzdálenosti

Myslivost 8/2023, str. 62  Martin Brožek
Uživatelský test puškohledu a dálkoměru Sig Sauer BDX s výpočtem balistiky
 
Ve světě sportovní a lovecké střelby je spojení rychlosti a přesnosti naprostým základem. Tento článek obsahuje recenzi na dva produkty společnosti Sig Sauer, které využívají technologii BDX: puškohled Sierra6 s optickým rozsahem 5-30x56 mm a dálkoměr KILO 1800BDX.

P6164967.jpg
 
BDX je zkratkou pro Ballistic Data Exchange, v překladu výměna balistických dat. Technologie umí přenést naměřená data do jiného zařízení, které je tímto protokolem vybaveno. U testované dvojice produktů hovoříme o přenesení dat a automatickém výpočtu propadu střely s následným zobrazením korekce v puškohledu Sierra6, přičemž zdrojem dat je dálkoměr KILO 1800BDX.
Do protokolu BDX lze přenést také atmosférická data, například ze zařízení Kestrel, čímž výpočet vnější balistiky výrazně zpřesníte i z hlediska vlivu teploty, tlaku a větru.
V modelech poslední generace BDX není pro výpočet balistiky nutný ani počítač nebo mobil, o kalkulaci se postará přímo dvojice dálkoměru a puškohledu. Pro výpočet balistiky používá Sierra6 jeden z nejpřesnějších balistických modelů současnosti, uznávaný Applied Ballistics.
Testovaná kombinace zařízení nabízí bezproblémový a efektivní zážitek ze střelby a je skvělým spojením nástrojů pro rychlé zaměření cíle, střelbu na dlouhé vzdálenosti, sportovní střelbu a etický lov.

Sig-Sauer-Sierra6-5-30x56-BDX.jpg 

Puškohled Sierra6 – výhled do precize
 
Srdcem výpočtu balistiky s užitím technologie BDX společnosti Sig Sauer je puškohled Sierra6. Testovaný model se může pochlubit působivým optickým rozsahem 5-30x56 mm, v nabídce řady Sierra6 najdete ještě modely 2-12x40 mm BDX a 3-18x44 mm BDX.
Všechny tyto puškohledy mají společný digitální záměrný kříž umístěný v druhé zobrazovací rovině a šestinásobný zoom. Digitální kříž s vypnutým napájením funguje jako běžný zaměřovací kříž, avšak při zapnutí podsvícení získáte navíc upozornění stranového náklonu a zobrazení balistické korekce červenou tečkou přímo v těle záměrného kříže.
Nastavení zobrazených propadů je snadné a rychle si s ním poradí i nezkušení uživatelé. Do mobilního telefonu si stáhnete aplikaci SIG BDX, povolíte jí komunikaci přes Bluetooth a spustíte párování puškohledu. Průvodce v aplikaci vám přitom napovídá kroky, které máte dělat.
Jakmile spárujete zařízení (nejen puškohled), aplikace si zjistí potřebné aktualizace, případně hned nabídne přechod na nejnovější verzi.
Po připojení puškohledu si v aplikaci nastavíte balistický profil zbraně/náboje a můžete jej do spárovaných zařízení nahrát. V režimu bez dálkoměru lze do záměrného kříže promítnout buď přednastavené vzdálenosti, např. 100, 200, 300 metrů apod., nebo si uložíte pevné hodnoty přenášení, tedy např. 0.2 MRAD, 0.5 MRAD, 1 MRAD atd. Po přenosu do puškohledu vidíte v osnově tečky, které odpovídají nastavení propadů z aplikace. Puškohled reaguje na své aktuální optické zvětšení a červené tečky se v souladu s jeho hodnotou posouvají po kříži. Takto dovybavený digitální kříž však přináší jen poloviční zábavu a využití oproti spojení s BDX dálkoměrem.

Sig-Sauer-KILO-1800BDX.jpg

Klíč k okamžitému balistickému výpočtu
 
Spojení puškohledu Sierra6 BDX s dálkoměrem KILO 1800BDX otevírá zcela nové možnosti výpočtu balistiky. Dálkoměr připojíte k aplikaci SIG BDX a spojíte jej s puškohledem. Pokud už máte v aplikaci profil zbraně a střely, nastavíte u puškohledu zobrazování balistického přepočtu a začnou se dít doslova kouzla.
Stačí mít zapnutý puškohled a po změření vzdálenosti dálkoměrem se na digitálním kříži Sierra6 během vteřiny objeví konkrétní korekce. Tedy žádná vytištěná balistická tabulka, žádné pamatování si hodnoty přenášení, žádné více či méně přesné odhadování. Sekvence je prostá a jasná - změřím terč - střílím na zobrazenou tečku balistické korekce.

P6164975.jpg
 
Přesná matematika s nepřesnými hodnotami
 
Jakýkoliv matematický model je třeba naplnit správnými daty. U balistických výpočtů je stoprocentně pravdivé rčení „odpad dovnitř, odpad ven“. Pokud do balistického profilu vložíte už na začátku špatné hodnoty, nemůžete očekávat, že budete střílet přesně.
Výpočet balistiky je přesná matematika s nepřesnými hodnotami. Minimem je správně změřit výšku osy optiky vůči ose hlavně, zadat správně balistický koeficient střely a samozřejmě zadat změřenou průměrnou úsťovou rychlost střely. I přes veškerou snahu stále platí, že hodnoty prostředí, kudy letí střela, se mění, a to včetně tlaku, nadmořské výšky, rychlosti a směru větru či vertikálního proudění vlivem teploty. Proměnlivé jsou i hodnoty vzdušné vlhkosti, let ovlivňuje spin drift, Coriolisova síla atd.
Čím více hodnot dokážete počítači k výpočtu doručit, tím bude výsledek přesněji odpovídat realitě. A i když uděláte maximum, v každém případě by prvním krokem po instalaci puškohledu a balistického profilu měla být návštěva dostatečně dlouhé střelnice, ověření dat v praxi a případná korekce hodnot v aplikaci.
 
Technická specifikace Sig Sauer Sierra6
 
Až na digitální záměrný kříž byste nepoznali oproti standardním dalekohledům rozdíl. Testovaná varianta 5-30x56 mm se díky zvětšení může na první pohled zdát čistě sportovní, s ohledem na zobrazení korekce propadu pomocí digitálního kříže a chybějící balistické komínky však jeho určení vidím daleko více pro lov na dlouhou vzdálenost a sportovní střelbu s potřebou rychlé akvizice cílů.
Sierra6 má argonem plněné tělo ze slitiny hliníku, je certifikovaná krytím IPX-7 (chráněno proti ponoření až do hloubky 1 m), je osazena HD skly s vícenásobným nanesením antireflexních vrstev. Výrobce uvádí propustnost světla až 95 % optickými členy, nicméně je potřeba zohlednit tenkou vrstvu displeje, který propustnost lehce sníží.
Obraz je kontrastní, ostrý až do okrajů, bez chromatické aberace a s vysokou úrovní věrnosti barev.
Puškohled je vybaven výškovou a stranovou korekcí v kroku 0.25 MOA, nastavením paralaxy a točítkem pro úroveň svícení prvku displeje napájeného z knoflíkového CR2032 monočlánku. Točítko zoomu se zvětšením 5-30x můžete vybavit přiloženou zvětšenou pákou, poloha zoomu je zvýrazněna dvojicí zelených optických vláken.
U oka naleznete domeček s umístěním technologie BDX, při zapnutí bliká dioda BDX modře a indikuje připravenost pro příjem dat.
 
Nastaveni-balistickeho-profilu-pro-kombinaci-zbrane-a-streliva.jpgTechnická specifikace Sig Sauer KILO 1800BDX 6x22
 
Dálkoměr KILO ve variantě 1800BDX je vybaven skleněnou 22mm čočkou a šestinásobným zvětšením. Emitovaný paprsek široký 1.5 MOA je schopen změřit jelena na vzdálenost 900 metrů, stromy na 1100 metrů a velké reflexní objekty až na 1800 metrů.
Aktivace měření a bezdrátového přenosu probíhá stisknutím vrchního ovládacího tlačítka, druhým stiskem měříte jednorázově nebo podržením kontinuálně. Z ruky je možné měřit podle velikosti objektů na asi 200 až 300 metrů, na přesné měření potřebujete dálkoměr stabilizovat opřením o pevnou překážku. Měření je až překvapivě rychlé a přesné.
Po stisku tlačítka na straně dálkoměru si vyberete další pracovní režimy, případně můžete chování dálkoměru nastavit v obslužné aplikaci. Pokud máte nastavený profil zbraně/náboje, po změření vzdálenosti dálkoměr zobrazí rovnou i výškovou korekci v MRAD nebo MOA. Řada KILO BDX samozřejmě zobrazuje skutečnou balistickou vzdálenost se započetím náklonu k terči. Displej je podsvícen červenou barvou a reaguje na úroveň okolního světla.
 
Uvolnění plného potenciálu
 
Kombinace puškohledu Sierra 6 a dálkoměru KILO 1800BDX představuje významný pokrok v oblasti sportovní a lovecké střelby. Rychlá a přesná informace o vzdálenosti cíle a okamžitý výpočet balistické korekce jsou klíčové pro správné I-bez-BDX-dalkomeru-vyuzijete-zobrazeni-vzdalenosti-pro-balisticky-profil-na-displeji-Kazda-tecka-je-konkretni-vzdalest-a-zobrazi-se-primo-v-krizi-puskohledu.jpgrozhodnutí a přesný zásah. Tato technologie dává sbohem slepým odhadům a ranám „na zkoušku“, čímž umožňuje etický způsob lovu i lidem bez hlubších znalostí balistiky.
Puškohled Sierra6 bez použití dálkoměru zobrazuje korekce na definované vzdálenosti, skutečně nejlépe ho však využijete až ve spojení s BDX dálkoměrem. Spolupráce je rychlá, model Applied Ballistics je špičkou v oboru výpočtu propadu.
Pokud byste naopak chtěli využít technologie výpočtu propadu se svým současným puškohledem např. vybaveným balistickými komínky, přináší dálkoměry KILO s integrovaným balistickým kalkulátorem zajímavou volbu i samostatně a jsou vstupenkou do světa dálkové střelby. Vypočítanou korekci v dálkoměru nastavíte mechanicky na komínku svého puškohledu. Největší výhodou celého řešení je skutečnost, že se po nastavení obejdete bez dalšího vybavení, mobilu, počítače apod.
 
Závěr
 
Puškohled Sierra6 je moderní a dobře zpracovaný, má kvalitní sklo a velmi dobře poslouží pro sportovní střelbu a lov na dlouhé vzdálenosti.
Dálkoměr KILO je rychlý, přesný, sám o sobě poslouží jako balistický kalkulátor.
Kombinace těchto dvou produktů spojená přenosy BDX je bezproblémová. Její největší výhodou je, že se po nastavení obejdete bez dalšího vybavení, mobilu, počítače apod. a pro výpočet využívá seriózní, světově uznávaný balistický kalkulátor Applied Ballistics.
I přes veškerou skvělou techniku však nezapomeňte, že střelba na velké vzdálenosti začíná tréninkem na terč.
 Přeji zodpovědnému, etickému lovu zdar!
 
Puškohled Sig Sauer Sierra6 5-30 x 56 mm BDX a dálkoměr KILO 1800BDX 6 x 22 mm zapůjčila společnost Noctivisio, s.r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte také aplikaci JduLovit.cz
 

Zpracování dat...